تابعیت و شهروندی آلمان

آلمان یکی از قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی ازنظر اقتصادی و صنعتی و فرهنگی محسوب می‌شود. شما با دریافت تابعیت و شهروندی آلمان، می‌توانید در این کشور زندگی کنید و به کار و تحصیل مشغول شوید.

مشاوره تلفنی
2024/4/e260cbe3-b72f-4af3-9613-73d180680d90.jpg

مشاوره اخذ تابعیت و شهروندی آلمان

قوانین شهروندی آلمان با دقت و سخت‌گیری زیاد نوشته شده‌اند تا افرادی که تابعیت و شهروندی آلمان را کسب می‌کنند، به ارزش‌های این کشور متعهد باشند. به‌همین‌دلیل، اخذ تابعیت این کشور دشوار است.

متخصصان ما در موسسه مهاجرتی بالدانو درزمینه مهاجرت و گرفتن تابعیت کشورهای مختلف ازجمله آلمان، بسیار ماهر و باتجربه هستند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره اخذ تابعیت و شهروندی آلمان به کارشناسان ما مراجعه کنید.

با تکمیل فرم رایگان مشاوره، کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان، برای گرفتن تابعیت آلمان مشاوره رایگان دراختیارتان قرار می‌دهند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  راه های اخذ تابعیت و شهروندی آلمان

  چندین راه برای اخذ تابعیت و شهروندی آلمان وجود دارد که هرکدام شرایط ویژه‌ای دارند. اخذ تابعیت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری و کار و تحصیل و ازدواج و تولد فرزند ازجمله راه‌های اخذ تابعیت و شهروندی آلمان محسوب می‌شوند که درادامه هرکدام از این راه‌ها را توضیح می‌دهیم.

  اخذ تابعیت آلمان از طریق سرمایه گذاری

  اخذ تابعیت آلمان از طریق سرمایه گذاری یکی از روش‌های مهم اخذ تابعیت و شهروندی این کشور به‌شمار می‌رود. قوانین آلمان برای این نوع تابعیت، سخت‌گیرانه هستند. برای اینکه متقاضی واجد شرایط سرمایه‌گذاری باشد، باید یک کسب‌وکار جدید در آلمان ایجاد کند.

  شرایط ایجاد کسب‌وکار جدید در آلمان بدین شرح‌اند:

  • سرمایه‌گذار باید تجربه تجاری مرتبط با کسب‌وکار جدید داشته باشد.
  • سرمایه‌گذار باید بتواند یک طرح تجاری جامع ارائه دهد.
  • سرمایه‌گذار باید بتواند ثابت کند که طرح تجاری او تاثیر مثبتی بر اقتصاد آلمان خواهد داشت.
  • سرمایه‌گذار باید در کسب‌و کار خود حداقل ۵ نفر را در آلمان استخدام کند.
  • اگر کسب‌وکار به بودجه بیشتری نیاز داشت، سرمایه‌گذار باید بتواند آن بودجه را تامین کنید.
  • سرمایه‌گذار نباید سابقه کیفری داشته باشد.
  • بودجه معینی برای سرمایه‌گذاری در آلمان مشخص نشده است؛ اما میزان سرمایه‌گذاری نباید زیر مبلغ ۳۶۰هزار یورو باشد.

  با درنظرداشتن همه موارد، سرمایه‌گذار اقامت این کشور را به‌مدت ۳سال دریافت می‌کند. بعد از گذشت ۸ سال از اقامت موقت، درصورت سودآور بودن کسب‌وکار و پرداخت منظم مالیات، سرمایه‌گذار می‌تواند برای گرفتن تابعیت و شهروندی آلمان اقدام کند.

  اخذ تابعیت آلمان از طریق کار

  برای اخد تابعیت آلمان از طریق کار ابتدا باید ازطرف  کارفرمای آلمانی پیشنهاد کار داشته باشید. با داشتن ویزای پیشنهاد کاری (Job Offer) یا ویزای پیداکردن کار (Job Seeker) می‌توانید اقامت کاری آلمان را دریافت کنید.

   اگر اقامت خود را از طریق ویزای پیداکردن کار گرفته باشید، تنها ۶ ماه برای پیداکردن کار در آلمان فرصت خواهید داشت. برای دریافت اقامت دائم آلمان ۳ تا ۵ سال زمان لازم است. بعد از گذشت ۸ سال از پیداکردن کار در این کشور، با داشتن اقامت دائم و پرداخت مالیات‌ می‌توانید برای گرفتن تابعیت و شهروندی آلمان اقدام کنید.

  اخذ تابعیت آلمان از طریق تحصیل

  اخذ تابعیت آلمان از طریق تحصیل  به‌تنهایی جزو راه‌های مطلوب برای  گرفتن شهروندی آلمان محسوب نمی‌شود. اگر ویزای اقامت شما در آلمان تحصیلی باشد، فقط تا پایان زمان ویزایتان می‌توانید در این کشور حضور داشته باشید. بااین‌حال، برای ماندن در آلمان باید بعد از اتمام ویزای تحصیلی، از روش‌های دیگر اخذ اقامت و تابعیت آلمان استفاده کنید.

  بعد از اتمام دانشگاه با گرفتن ویزای پیداکردن کار (Job Seeker) فقط ۶ ماه برای پیداکردن کار مدنظر خود فرصت خواهید داشت. بعد از پیداکردن کار، می‌توانید ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید و برای گرفتن تابعیت و شهروندی آلمان، از روش‌ اخذ تابعیت از طریق کار اقدام کنید. برای اخذ تابعیت این کشور باید ۸ سال از سکونت شما در آلمان گذشته باشد.

  اخذ تابعیت آلمان از طریق ازدواج

  برای اخذ تابعیت آلمان از طریق ازدواج باید با ۱ شخص آلمانی مقیم این کشور ازدواج کنید. بعد از گرفتن اقامت قانونی آلمان حداقل به‌مدت ۳ سال، با ارائه مدارک ازدواجتان می‌توانید برای گرفتن تابعیت و شهروندی آلمان اقدام کنید. ناگفته نماند که اخذ تابعیت این روش، به شرایط دیگری هم احتیاج دارد که این شرایط عبارت‌اند از:

  • داشتن تمکن مالی

  برای اخذ تابعیت و شهروندی آلمان از طریق ازدواج باید ثابت کنید که تمکن مالی لازم را برای این کار دارید. تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ تابعیت از طریق ازدواج حداقل ۱۱هزار و ۲۰۰ یورو در سال است.

  • داشتن مدرک زبان آلمانی

  برای اخذ تابعیت آلمان از طریق ازدواج به حداقل مدرک B1 در زبان آلمانی نیاز خواهید داشت. این سطح در زبان آلمانی نشان‌دهنده مهارت زبانی متوسط شما است. با کسب این مدرک می‌توانید زبان آلمانی نوشتاری و گفتاری را تا حد متوسط ​​درک کنید.

  • داشتن دانش نسبی به مسائل اجتماعی و حقوقی

  شما باید دانش درستی از سیستم‌های اجتماعی و حقوقی و سیاسی آلمان داشته باشید. از طریق آزمون شهروندی می‌توانید اطلاعات کافی درمورد این موضوع را به‌دست آورید یا اگر در آلمان به دانشگاه رفته‌اید، می‌توانید گواهی تحصیل ارائه دهید؛ زیرا  اتمام دانشگاه به معنی دانش شما به مسائل اجتماعی و حقوقی آلمان است.

  • داشتن گواهی نداشتن سوءپیشینه

  برای اخذ تابعیت و شهروندی آلمان باید گواهی نداشتن سوءپیشینه ارائه دهید. شما با داشتن این گواهی  نشان می‌دهید که محکومیت کیفری ندارید یا درحال‌حاضر تحت بازجویی نیستید. اگر برای جرمی درحال بازجویی باشید، باید منتظر بمانید تا تحقیقات قضایی به پایان برسد تا درمورد درخواست شهروندی شما تصمیم گرفته شود.

  • لغو شهروندی کشورهای دیگر

  تابعیت دوگانه در آلمان مجاز نیست. به این معنی که برای گرفتن شهروندی آلمان از طریق ازدواج، باید تابعیت قبلی خود را لغو  کنید.

  اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند

  اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند، درصورتی امکان‌پذیر است که یکی از والدین آلمانی باشد. این قانون از اصل حق خون در آلمان ریشه می‌گیرد. اصل دیگری هم در گرفتن تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند وجود دارد که به آن حق خاک گفته می‌شود. در این اصل اگر والدین هر دو خارجی باشند، با داشتن اقامت قانونی ۸ساله یکی از آن‌ها در آلمان، ممکن است بتوانند از طریق تولد فرزند تابعیت آلمان را دریافت کنند.

    براساس قوانین آلمان، برخی افراد می‌توانند تابعیت آلمان براساس اصل خاک و خون را دریافت کنند. این افراد عبارت‌اند از:

  • فرزندانی که در خاک آلمان، از پدرومادر نامعلوم به دنیا آمده باشند.
  • فرزندان متولدشده در آلمان که در ۲۱ سال ابتدایی زندگی، حداقل ۸ سال در آلمان زندگی کرده باشند.

  شرایط اخذ تابعیت و شهروندی آلمان

  شرایط اخذ تابعیت و شهروندی آلمان ازاین‌قرارند:

  • داشتن اقامت ۸ساله در آلمان
  • داشتن سطح B1 زبان آلمانی
  • داشتنن تمکن مالی
  • نداشتن پیشینه کیفری
  • لغو تابعیت در کشور دیگر
  • قبولی در آزمون شهروندی

  مدارک لازم جهت اخذ تابعیت و شهروندی آلمان

  برای اخذ تابعیت و شهروندی آلمان باید مدارکی را تهیه کنید.

  مدارک مورد نیاز شما برای گرفتن تابعیت آلمان عبارت‌اند از:

  • داشتن مدارک هویتی ازقبیل پاسپورت معتبر و کارت شناسایی
  • ارائه سند ازدواج درصورت تاهل
  • داشتن مدارک بانکی برای اثبات تمکن مالی
  • مدارک مربوط به دانش زبان آلمانی
  • مدرک قبولی در آزمون تابعیت

  مدت زمان اخذ شهروندی آلمان

  برای به‌دست‌آوردن تابعیت و شهروندی آلمان از طریق هرکدام از روش‌های مرسوم، باید ۸ سال در این کشور اقامت داشته باشید تا شهروند آلمان محسوب شوید. با طی‌کردن دوره ادغام که شامل گذراندن دوره زبان آلمانی و فرهنگ این کشور است، بعد از گذشت ۷ سال سکونت در آلمان، می‌توانید تابعیت خود را دریافت کنید.

  تفاوت اقامت دائم با شهروندی آلمان در چیست؟

  با داشتن اقامت دائم آلمان می‌توانید برای همیشه در این کشور زندگی کنید؛ اما نمی‌توانید از تمام حقوق شهروندی بهره‌مند شوید.

  حقوق شهروندی آلمان بدین شرح‌اند:

  • داشتن حق رای در انتخابات مختلف
  • داشتن حمایت سفارت‌های آلمان در کشورهای مختلف
  • داشتن دسترسی به بازار کار در آلمان
  • توانایی استخدام در کارهای دولتی
  • توانایی تشکیل احزاب

  مزایای اخذ تابعیت و شهروندی آلمان

  با اخذ تابعیت و شهروندی آلمان می‌توانید از مزایای این کشور بهره‌مند شوید. مزایای اخذ تابعیت و شهروندی آلمان بدین صورت است؛ مسافرت بدون ویزا به ۱۷۷ کشور جهان و حق تحصیل رایگان و حق کار و  زندگی در کشورهای اتحادیه اروپا با کمترین محدودیت‌.

  جمع‌بندی

  برای اخذ تابعیت و شهروندی آلمان می‌توانید از طریق سرمایه‌گذاری، کار، تحصیل، ازدواج و تولد فرزند اقدام کنید. برای اینکه بتوانید تابعیت آلمان را  کسب کنید، باید بعد از دریافت اقامت دائم، حداقل ۸ سال در این کشور حضور داشته باشید و مالیات پرداخت کنید. باید حداقل مدرک B1 زبان آلمانی را دریافت کنید و در آزمون شهروندی این کشور پذیرفته شوید و هیچ‌گونه سابقه کیفری نداشته باشید.

  سوالات کاربران درباره تابعیت و شهروندی آلمان

  مزایای اخذ تابعیت و شهروندی آلمان چیست؟
  با گرفتن تابعیت و شهروندی آلمان می‌توانید از تمامی حقوق شهروندی آلمان مانند حق رای و سفر بدون ویزا به ۱۷۷ کشور و استخدام در اداره‌های دولتی آلمان بهره‌مند شوید.
  مدت زمان اخذ شهروندی آلمان چقدر است؟
  اخذ شهروندی آلمان در همه روش‌ها ۸ سال زمان لازم دارد.
  بهترین روش اخذ تابعیت و شهروندی آلمان برای ایرانیان چه روشی است؟
  اخذ تابعیت شهروندی آلمان باتوجه‌به شرایط افراد متغیر است. بااین‌حال، یکی از بهترین روش‌ها برای ایرانی‌ها ورود به آلمان از طریق ویزای تحصیلی و بعد از آن اقدام برای دریافت ویزای کاری و گرفتن تابعیت آلمان است.
  آسان‌ترین روش برای اخذ تابعیت و شهروندی آلمان کدام است؟
  روش تحصیلی یکی از آسان‌ترین راه‌های دریافت تابعیت کشور آلمان است. با استفاده از این روش و ورود به آلمان می‌توانید با قوانین این کشور از نزدیک آشنا شوید و ویزای جست‌وجوی کار دریافت کنید.
  آیا امکان اخذ تابعیت و شهروندی آلمان از طریق تحصیل وجود دارد؟
  بله، این امکان وجود دارد. اگرچه ویزای تحصیلی به‌تنهایی برای گرفتن تابعیت آلمان کافی نیست؛ اما بعد از اتمام دوران تحصیلی‌تان باید از روش‌های دیگر مانند روش تابعیت از طریق کار برای گرفتن شهروندی آلمان اقدام کنید.
  برای درخواست تابعیت آلمان باید چه مدارکی لازم است؟
  مدارک مورد نیاز برای درخواست تابعیت آلمان عبارت اند از: مدارک هویتی مانند پاسپورت معتبر و کارت شناسایی، سند ازدواج درصورت تاهل، مدارک بانکی برای اثبات تمکن مالی، مدارک مربوط به دانش زبان آلمانی و مدرک قبولی در آزمون شهروندی.
  برای درخواست شهروندی آلمان باید چه شرایطی داشته باشم؟
  برای درخواست شهروندی آلمان، بعد از گرفتن اقامت دائم که بین ۳ تا ۵ سال زمان می‌برد، باید ۸ سال در این کشور اقامت داشته باشید. سطح زبان آلمانی‌تان را به B1 برسانید، تمکن مالی داشته باشید و در آزمون شهروندی آلمان قبول شوید. ناگفته نماند که نداشتن سوءپیشینه از نکات مهم اخذ تابعیت این کشور محسوب می‌شود.