پاسپورت اسپانیا

اسپانیا جزو کشورهای توسعه‌یافته و زیبا و مهاجرپذیر اروپا محسوب می‌شود. کسانی که می‌خواهند پاسپورت اسپانیا را دریافت کنند، پیش از هر اقدامی باید با مزیت‌ها، روش‌ها، شرایط و مدارک مورد‌نیاز آن آشنا شوند.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/12/3a1da540-8b87-42e6-ba57-5cb351569b4d.jpg

مشاوره دریافت پاسپورت اسپانیا

دریافت پاسپورت کشور اسپانیا به افراد امکان می‌دهد تا در دیگر کشورهای اروپایی عضو شنگن زندگی و کار کنند. علاوه‌بر‌این، دارندگان این پاسپورت برای سفر به بیش از ۱۸۹ کشور جهان به ویزا نیازی ندارند. برای دریافت شهروندی اسپانیا، باید ۱۰ سال در آن کشور زندگی کرد. اخذ تابعیت در دو مرحله انجام می‌شود: ابتدا باید مجوز اقامت (موقت) و سپس مجوز اقامت دائم را دریافت کرد. برای دریافت سریع‌تر پاسپورت اسپانیا راه‌های دیگری نیز وجود دارند؛ ازجمله سرمایه‌گذاری و تولد و ازدواج.

مشاورین ما در موسسه مهاجرتی بالدانو، شما را در مسیر دریافت پاسپورت اسپانیا کمک خواهند کرد تا در کوتاه‌ترین زمان و به‌راحت‌ترین شکل ممکن پاسپورت خود را دریافت کنید.

اگر به دریافت مشاوره تخصصی در مورد روند اخذ پاسپورت اسپانیا نیاز دارید، کافی است فرم مشاوره را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت برای ارائه مشاوره با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  اعتبار پاسپورت اسپانیا

  پاسپورت اسپانیا یکی از پاسپورت‌های پرطرفدار جهان به‌حساب می‌آید. بر‌اساس آمار وبسایت ویزاگاید، در سال ۲۰۲۳ پاسپورت اسپانیا در اروپا رتبه سوم و در جهان رتبه پنجم را ازآن خود کرده است. این پاسپورت امکان سفر بدون ویزا به ۱۸۹ کشور جهان را فراهم می‌کند. پاسپورت اسپانیا یکی از پاسپورت‌های محبوب دنیا با امتیاز سفر بسیار زیاد به‌حساب می‌آید.

  دارندگان پاسپورت اسپانیا برای سفر به کشورهایی مثل انگلیس، برزیل، ژاپن، امارات و آمریکا به ویزا نیازی ندارند. با این پاسپورت امکان سفر فوری به اکثر کشورهای جهان وجود دارد. بااین‌حال، دارندگان پاسپورت اسپانیا برای ورود به ۲۰ مقصد جهان به ویزا نیاز دارند. برخی از این کشورها عبارت‌اند از: چین و هند و روسیه.

  مدت‌زمان اعتبار پاسپورت معمولی اسپانیایی بدین‌شرح است:

  • ۲ سال درصورتی‌که متقاضی کمتر از ۵ سال داشته باشد.
  • ۵ سال درصورتی‌که متقاضی در روز صدور پاسپورت، کمتر از ۳۰ سال داشته باشد.
  • ۱۰ سال درصورتی‌که سن متقاضی ۳۰ سال یا بیشتر باشد.

  روش های اخذ پاسپورت اسپانیا

  با دریافت شهروندی اسپانیا، می‌توان به‌طور نامحدود در این کشور زندگی کرد. درعین‌حال، مزایای خاصی مانند حق رای یا اجازه مسافرت و کار در اتحادیه اروپا به شهروندان اسپانیایی اعطا می‌شود.

  رایج‌ترین راه برای اخذ شهروندی و پاسپورت کشور اسپانیا حق تولد است. اگر متقاضی دریافت شهروندی در اسپانیا متولد شده باشد و والدینش اسپانیایی باشند، به‌طور مستقیم شهروند قلمرو اسپانیا می‌شود. بااین‌حال، در قانون مدنی رویه‌های دیگری نیز برای اعطای پاسپورت کشور اسپانیا به افراد خارجی در نظر گرفته شده‌اند.

  دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق کار

  دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق کار یکی دیگر از روش‌های اخذ گذرنامه این کشور اروپایی است. کسانی که مهارت و تخصص دارند و از کارفرمای اسپانیایی پیشنهاد کاری دریافت کرده‌اند، می‌توانند برای ویزای کاری این کشور اقدام کنند.

  امکان دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق کار به‌صورت مستقیم وجود ندارد؛ زیرا متقاضی در وهله اول باید ویزای کاری و اقامت موقت اسپانیا را دریافت کند. گفتنی است با حفظ شرایط و الزامات، امکان تمدید اقامت موقت وجود خواهد داشت.

  کسانی که به‌مدت ۱۰ سال در کشور اسپانیا زندگی کرده باشند، برای شهروندی و دریافت پاسپورت می‌توانند اقدام کنند. نکته مهم اینکه در این مدت، متقاضی نباید برای مدت طولانی به خارج از کشور سفر کرده باشد. این زمان معمولا بیش از ۳ ماه تعریف می‌شود؛ بنابراین، تعطیلات کوتاه و سفرهای کاری مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

  دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق تحصیل

  به‌منظور تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا یا شرکت در پروژه‌ای تحقیقاتی، برای ویزای دانشجویی کشور اسپانیا می‌توان درخواست داد. اعتبار ویزای دانشجویی به مدت‌زمان تحصیل متقاضی بستگی دارد. با دریافت ویزای تحصیلی، می‌توان موقتا در اسپانیا اقامت کرد.

  امکان دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق تحصیل به‌صورت مستقیم وجود ندارد. پس از اتمام تحصیل و در‌صورت پیدا‌کردن شغل، او می‌تواند ویزا و وضعیتش را تغییر دهد. در‌ادامه، اگر متقاضی بتواند با تمدید اقامت موقتش به‌مدت ۱۰ سال در این کشور زندگی کند، امکان دریافت پاسپورت کشور اسپانیا را خواهد داشت. متقاضی این نکته را نیز باید مدنظر بگیرد مدت‌زمانی که با ویزای دانشجویی در اسپانیا زندگی کرده است، جزو آن ۱۰ سال اقامت برای دریافت شهروندی این کشور به‌حساب نمی‌آید.  

  دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری

  دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری روش سریعی نیست؛ زیرا مانند روش کاری و تحصیلی، متقاضی ابتدا باید مجوز اقامت موقت و سپس مجوز اقامت دائم را دریافت کند. پس از ۱۰ سال، او می‌تواند برای دریافت پاسپورت اسپانیا اقدام کند.

  برنامه ویزای طلایی اسپانیا چندین گزینه سرمایه‌گذاری را برای انتخاب ارائه می‌دهد:

  • خرید ملک یا زمین مسکونی یا تجاری به‌مبلغ ۵۰۰هزار یورو
  • خرید اوراق قرضه دولتی به‌مبلغ ۲میلیون یورو
  • سرمایه‌گذاری ۱میلیون یورو روی شرکت‌های اسپانیایی
  • قراردادن ۱میلیون یورو در حساب سپرده در یکی از بانک‌های اسپانیایی

  مراحل دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری

  برای دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری باید مراحل زیر را دنبال کرد:

  مرحله اول: مجوز اقامت

  در اسپانیا، در ازای سرمایه‌گذاری می‌توان مجوز اقامت دریافت کرد. این روش یکی از راه‌های ساده برای دریافت اقامت اسپانیاست. خرید املاک و مستغلات محبوب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در اسپانیا به‌حساب می‌آید. با انتخاب این روش، ارزش پول سرمایه‌گذاران در آینده حفظ خواهد شد. با انتخاب روش‌های دیگر نیز، پس از مدتی بیشتر مبلغ سرمایه‌گذاری بازگردانده می‌شود؛ اما ممکن است از ارزش سرمایه سرمایه‌گذاران کاسته شود.

  مجوز اقامت در ابتدا برای ۱ سال صادر و سپس ۲ بار به‌مدت ۲ سال تمدید می‌شود. بعد از ۵ سال، امکان فروش ملک و بازگردانده‌شدن بیشتر مبلغ سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران وجود دارد.

  سال اولبعد از ۱ سالبعد از ۳ سالبعد از ۵ سال
  مجوز اقامتاولین تمدید مجوز اقامتدومین تمدید مجوز اقامتملک می‌تواند فروخته و مبلغ سرمایه‌گذاری‌شده برگردانده شود.

  برای حفظ مجوز اقامت و ارائه درخواست شهروندی، سرمایه‌گذاران باید ملکی را بخرند یا اجاره کنند؛ اما الزامی درباره میزان ارزش یا اجاره ملک وجود ندارد.

  سرمایه‌گذاران مجبور نیستند شهروندی اسپانیا را اخذ کنند؛ بلکه در‌صورت تمایل، می‌توانند با تمدید مجوز اقامت، به زندگی در این کشور ادامه دهند. مجوز اقامت را می‌توان با سرمایه‌گذاری مبلغ ۵۰۰هزار یورو در املاک اسپانیا دریافت کرد.

  مرحله دوم: اقامت دائم

  پس از ۵ سال، سرمایه‌گذاران می‌توانند مجوز اقامت دائم را دریافت کنند. با دریافت اقامت دائم، سرمایه‌گذاران تقریبا از همان حقوق شهروندی سایر شهروندان اسپانیا بهره‌مند خواهند بود. دارندگان اقامت دائم می‌توانند بدون محدودیت در اسپانیا زندگی و کار و تحصیل و حداکثر ۹۰ روز بدون ثبت‌نام در سایر کشورهای اتحادیه اروپا اقامت کنند.

  شرط اصلی برای اخذ اقامت دائم این است که سرمایه‌گذاران قبل از ارائه درخواست، به‌مدت ۵ سال در اسپانیا زندگی کرده باشند. علاوه‌بر‌این، آنان به بیمه‌نامه پزشکی معتبر و اثبات استقلال مالی و اسناد تاییدکننده مالکیت یا اجاره ملک نیاز دارند.

  هنگام صدور مجوز اقامت، مقام‌های این کشور مواردی مانند قانونمندی سرمایه‌گذاران و آمیزش با جامعه اسپانیایی را نیز بررسی می‌کنند. متقاضیان اقامت دائم را می‌توانند با تمدیدهای ۵ساله برای مادام‌العمر حفظ کنند.

  مرحله سوم: تابعیت

  پنج سال پس از دریافت اقامت دائم، سرمایه‌گذاران می‌توانند برای شهروندی و دریافت پاسپورت اسپانیا اقدام کنند. متقاضیان دریافت تابعیت اسپانیا باید ۱۰ سال قبل از درخواست به‌طور مداوم در این کشور زندگی کرده و در جامعه اسپانیا ادغام شده باشند و زبان اسپانیایی بدانند.

  همه اعضای خانواده نزدیک سرمایه‌گذاران می‌توانند در برنامه تابعیت گنجانده شوند. اداره دولتی تابعیت را به داوطلبانی اعطا می‌کند که پس از اخذ مجوز اقامت، به‌طور مستمر از شرایط و ضوابط درخواست پیروی کرده‌اند.

  مزایای شهروندی اسپانیا با سرمایه‌گذاری

  • پردازش سریع مجوز اقامت (در ۲ یا ۳ ماه)
  • حق زندگی نامحدود در کشور
  • اعضای نزدیک خانواده متقاضی اصلی نیز می‌توانند بلافاصله مجوز اقامت دریافت کنند.
  • شرایط و ضوابط دریافت مجوز اقامت چندان سخت‌گیرانه نیست. برای مثال، متقاضیان به شرکت در هیچ آزمونی نیازی ندارند.
  • سرمایه‌گذار و اعضای خانواده‌اش که در برنامه گنجانده شده‌اند، بلافاصله می‌توانند بدون ویزا به کشورهای شنگن سفر و فرزندان خود را در دانشگاه‌های اروپایی ثبت‌نام و در بانک‌های اروپایی حساب باز کنند.
  • همه گزینه‌های سرمایه‌گذاری اجازه می‌دهند تا بیشتر سرمایه اولیه بازگردانده شود.
  • پس از ۵ سال، سرمایه‌گذار دارنده کارت اقامت دائم می‌تواند به‌طور قانونی در اسپانیا کار و تجارت کند.

  معایب شهروندی اسپانیا با سرمایه‌گذاری

  • سرمایه‌گذار باید به‌مدت ۱۰ سال به‌طور دائم در اسپانیا زندگی کند و اجازه ندارد هرسال بیش از ۶ ماه از این کشور خارج شود.
  • اتباع خارجی مقیم اسپانیا در ۵ سال اول اقامت، اجازه ندارند در این کشور کار کنند.
  • مالکیت سرمایه‌گذار بر ملک باید حداقل ۵ سال باشد.
  • در بیشتر مواقع، سرمایه‌گذار باید تابعیت کشور مبدا خود را رها کند؛ زیرا اسپانیا تابعیت دوگانه یا دوم را برای اکثر کشورها مجاز نمی‌داند. تنها شهروندان فرانسه، پرتغال، آندورا، فیلیپین، گینه‌استوایی و تعدادی از کشورهای آمریکای‌لاتین پس از اخذ تابعیت اسپانیا، اجازه دارند تابعیت خود را حفظ کنند.

  دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق تمکن مالی

  یکی از روش های مهاجرت به اسپانیا، تمکن مالی است که به آن «ویزای غیرسودآور» نیز می‌گویند. در این روش، متقاضی اجازه نخواهد داشت در اسپانیا کار کند. شرط اصلی برای دریافت این ویزا، داشتن شرایط مالی مناسب برای تامین مخارج خود و نیازنداشتن به کار در اسپانیاست.

  تمام افراد فاقد سابقه کیفری باشند و برخوردار از تمکن مالی برای حمایت از خود و افراد تحت‌تکفل، می‌توانند برای دریافت پاسپورت از طریق تمکن مالی اقدام کنند. در این روش، امکان اخذ فوری یا مستقیم پاسپورت کشور اسپانیا وجود ندارد. متقاضی برای دریافت پاسپورت و حق شهروندی باید همان مراحل اقامت ۱۰ساله را طی کند.

  دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق تولد

  رایج‌‌ترین راه برای تبدیل‌شدن به شهروند اسپانیایی، تولد از والدین اسپانیایی است. نوزادی که در اسپانیا از والدینی خارجی به‌دنیا آمده باشد، شهروند کشور والدین خود می‌شود. بااین‌حال، استثناهایی در این روش وجود دارد که در آن‌ها، ملیت و قانون اساسی کشور والدین کودک شهروندی او را تعیین می‌کنند؛ به‌خصوص اگر پدرومادر هر دو اسپانیایی نباشند.

  چنانچه قوانین کشور مبدا والدین ملیت فرزندان متولدشده در کشورهای دیگر را به‌رسمیت نشناسد، کودک می‌تواند تابعیت اسپانیا را دریافت کند. بنابراین، روشی که به کودک کمک می‌کند تابعیت اسپانیایی را دریافت کند، ملیت براساس فرض نامیده می‌شود. ملیت براساس فرض به کودک متولدشده در اسپانیا کمک می‌کند تا به‌صورت اختیاری شهروند این کشور شود.

  فرزند متولدشده در اسپانیا از والدینی که عضو اتحادیه اروپا نیستند

  قانون اسپانیا بیان می‌کند که فرزند متقاضی باید با او یا شریک زندگی‌اش که به‌طور قانونی مقیم این کشور است، زندگی کند. در این حالت، باید مراحل زیر دنبال شوند:

  • برای دریافت شناسنامه، از ۲۴ ساعت تا ۸ روز پس از زایمان باید تولد فرزند در اداره وضعیت مدنی محل سکونت والدین ثبت شود.
  • تولد نوزاد در کنسولگری کشور محل اقامت وی باید ثبت و برایش گذرنامه گرفته شود.
  • مجوز اقامت برای یکی از والدین در اسپانیا ثبت شده باشد.

  باید توجه کرد که اگر تنها یکی از والدین نوزاد اقامت اسپانیا را داشته باشد، کافی است تا بتوان برای نوزاد پاسپورت این کشور را دریافت کرد. پس از گذشت ۱ سال از اقامت قانونی نوزاد در اسپانیا، والدین مقیم این کشور می‌توانند برای تابعیت کودک درخواست دهند.

  بااین‌حال، اگر والدین نوزاد هنوز برای شهروندی کودک درخواست نداده باشند، کودک می‌تواند پس از رسیدن به ۱۸ سالگی درخواست دهد. استثنای این قانون آن است که برای افراد دارای ویزای دانشجویی اعمال نمی‌شود. بنابراین، اگر هر دو والد دانشجو باشند، نمی‌توانند برای نوزاد خود به‌منظور شهروندی اسپانیا درخواست دهند.

  اگر یکی از والدین شهروند اسپانیا باشد

  در این شرایط، والدین به انجام فرایندهای ذکر‌شده نیازی نخواهند داشت. ازآنجاکه یکی از والدین شهروند اسپانیایی است، فرزند پس از تولد، تابعیت اسپانیا را دریافت خواهد کرد.

  کودک متولدشده از افراد غیرمقیم اسپانیا

  اگر کودک به‌مدت ۱ سال به‌طور قانونی در اسپانیا بماند، حق دارد تابعیت این کشور را دریافت کند. به‌علاوه، اگر والدین با ویزای توریستی در اسپانیا فرزندی به‌دنیا بیاورند، ۱ سال پس از دریافت مجوز اقامت، کودک می‌تواند تابعیت دریافت کند.

  دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق ازدواج

  برای کسانی که نمی‌خواهند به‌منظور دریافت پاسپورت کشور اسپانیا ۱۰ سال صبر کنند، ازدواج بهترین راه‌حل است. این نوع تابعیت به آن دسته از خارجیانی اعطا می‌شود که ۱ سال در اسپانیا به‌طور قانونی اقامت و با شهروندی اسپانیایی ازدواج کرده‌اند؛ بنابراین، فرایند دریافت پاسپورت اسپانیا از طریق ازدواج ساده است.

  اول از همه، متقاضی باید با شهروندی اسپانیایی ازدواج کند. پس از انجام این کار، وی می‌تواند مجوز اقامت و کار دریافت کند. پس از ۱۲ ماه زندگی مشترک با همسر، متقاضی می‌تواند روند درخواست برای اخذ پاسپورت را آغاز کند. نکته مهم اینکه زمان از لحظه‌ای محاسبه می‌شود که متقاضی کارت اقامتش را دریافت می‌کند. علاوه‌بر‌این، از‌آنجا‌‌که ارائه گواهی ازدواج ضروری است، ازدواج متقاضی باید در اسپانیا ثبت شود.

  شرایط اخذ پاسپورت اسپانیا

  برخی از شرایط اخذ پاسپورت اسپانیا عبارت‌اند از:

  • سن بیش از ۱۸ سال
  • نداشتن سابقه کیفری
  • قرارنداشتن در فهرست افراد ناهنجار اسپانیا
  • داشتن بیمه درمانی معتبر و گواهی سلامت رسمی
  • نداشتن سابقه ریجکتی برای دریافت ویزا یا ورود به منطقه شنگن
  • داشتن بودجه کافی برای اقامت در اسپانیا

  مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت اسپانیا

  با‌توجه‌به روش انتخابی متقاضیان، مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت اسپانیا ممکن است متفاوت باشند. به‌صورت کلی، مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت اسپانیا عبارت‌اند از :

  • رسید پرداخت هزینه درخواست
  • مدرک زبان اسپانیایی (درصورت امکان)
  • Empadronamiento (ثبت اقامت)
  • پاسپورت معتبر
  • مدارک سابقه کار در اسپانیا
  • اثبات مالی
  • گواهی عدم‌سوء‌پیشینه از کشور مبدا

  مزایای داشتن پاسپورت اسپانیا

  با داشتن پاسپورت کشور اسپانیا، می‌توان از تمامی حقوق شهروندان این کشور بهره‌مند شد.

  برخی از مزایای داشتن پاسپورت اسپانیا عبارت‌اند از:

  • زندگی راحت در کشوری توسعه‌یافته و باثبات
  • رتبه دوم اسپانیا در فهرست بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی در دوران بازنشستگی
  • امکان مهاجرت به کشور‌های اتحادیه اروپا برای اقامت دائم
  • تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپا
  • حق انجام تجارت یا کار در شرکت‌های معتبر اروپایی
  • حضور اسپانیا در جمع پنج کشور برتر ازنظر متخصصان خارجی
  • سیستم پزشکی باکیفیت
  • امکان کاهش قانونی تعهدات مالیاتی
  • دریافت وام با نرخ بهره مطلوب
  • سپرده‌گذاری وجوه در بانک‌های معتبر اروپایی
  • سفر در اروپا بدون ویزا
  • خرید و ثبت املاک و خودرو به نام خود

  سوالات کاربران درباره پاسپورت اسپانیا

  بهترین راه برای دریافت پاسپورت اسپانیا برای ایرانیان کدام است؟
  نمی‌توان از یک روش به‌عنوان بهترین راه دریافت پاسپورت کشور اسپانیا نام برد. هر فرد با‌توجه‌به شرایط و توانایی‌هایش باید مسیر مناسب را انتخاب کند. برای تصمیم‌گیری بهتر در این زمینه، می‌توانید با کارشناسان مهاجرتی بالدانو مشورت کنید.
  اعتبار پاسپورت اسپانیا چند سال است؟
  اعتبار پاسپورت اسپانیا برای افراد کوچک‌تر از ۵ سال، ۲ سال و برای افراد کوچک‌تر از 30 سال، ۵ سال و برای افراد بزرگ‌تر از 30 سال، ۱۰ سال است.
  آسان ترین راه برای دریافت پاسپورت اسپانیا کدام است؟
  آسان ترین را برای هر فرد، با‌توجه‌به شرایطش مشخص می‌شود؛ اما به‌طور کلی، آسان ترین راه‌ها برای دریافت پاسپورت کشور اسپانیا، ازدواج و سرمایه‌گذاری هستند.
  اخذ پاسپورت اسپانیا چه مدت زمان می ‌برد؟
  برای دریافت پاسپورت کشور اسپانیا، شما باید به‌مدت ۱۰ سال در این کشور زندگی کنید.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859