هزینه تحصیل در فرانسه

فرانسه دانشگاه‌‌‌های معتبری را در شهرهای مختلف خود جای داده است. هزینه تحصیل در فرانسه بسته به شهر، دانشگاه و مقطع تحصیلی تفاوت دارد. بنابراین، متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه باید از هزینه تحصیل در این کشور آگاهی داشته باشند.

مشاوره تلفنی
2024/1/0ec4b02a-7e84-42e7-87cf-64bb4794ea1a.jpg

مشاوره هزینه تحصیل در فرانسه

برای انتخاب یکی از دانشگاه‌های معتبر فرانسه به اطلاعات مختلفی نیاز دارید. رتبه علمی‌ دانشگاه در سطح جهان و رتبه علمی‌ آن در رشته مورد نظر شما، ازجمله مهم‌ترین عوامل هستند. علاوه‌بر این‌، کسب اطلاعات کامل درباره هزینه تحصیل در مقاطع مختلف و در شهرهای مهم فرانسه نیز به شما کمک می‌کند تا انتخاب آسان‌تر و سریع‌تری داشته باشید.

در مطلبی که می‌خوانید، کارشناسان مؤسسه مهاجرتی بالدانو به همه سؤالاتتان درباره هزینه تحصیل در فرانسه پاسخ می‌دهند و اطلاعات لازم دراین‌باره را دراختیارتان می‌گذارند. مشاوره هزینه تحصیل در فرانسه از خدمات و تخصص‌های بالدانو است. به همین دلیل، کارشناسان و مشاوران بالدانو به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات را درباره هزینه تحصیل در شهرها، رشته‌ها، مقاطع و دانشگاه‌های مختلف فرانسه دارند.

برای مشاوره هزینه تحصیل در فرانسه با کارشناسان مؤسسه بالدانو و کسب اطلاعات بیشتر، فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید تا کارشناسان بالدانو با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  هزینه تحصیل در فرانسه شامل چه مواردی است؟

   هزینه تحصیل در فرانسه شامل موارد زیر می‌شود:

  • شهریه دانشگاه
  • هزینه خوابگاه و اسکان
  • هزینه خورد و خوراک
  • هزینه حمل و نقل
  • هزینه بیمه و پزشکی
  • هزینه‌های شخصی

  هزینه تحصیل در فرانسه را دولتی یا خصوصی ‌بودن دانشگاه مشخص می‌کند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی کمتر است. همچنین،‌ مقطع و رشته تحصیلی بر شهریه دانشگاه اثرگذار هستند. برای نمونه، هزینه تحصیل دکتری در فرانسه (در دانشگاه‌‌ های دولتی) بسیار ارزان تمام می‌شود. هزینه‌های دیگر را هم شهر محل تحصیل مشخص می‌کند. مثلا هزینه تحصیل در پاریس در مقایسه با دیگر شهرهای مهم فرانسه بسیار زیاد است.

  به‌جز هزینه‌های شخصی، به‌تفکیک و در عناوین جداگانه درباره هر مورد از هزینه‌ها توضیح می‌دهیم. شهریه دانشگاه در عناوین مربوط به هزینه‌ تحصیل در مقاطع مختلف در فرانسه و هزینه تحصیل در گرانترین و ارزانترین دانشگاه‌های فرانسه ذکر می‌شود.

  هزینه خوابگاه و اسکان در فرانسه

  هزینه خوابگاه و اسکان در فرانسه از این قرار است:

  • اجاره ماهانه یک استودیو آپارتمان در پاریس تقریبا از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو، در دیگر شهرهای بزرگ فرانسه تقریبا از ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو و در شهرهای کوچک فرانسه تقریبا از ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو است.  
  • اجاره ماهانه آپارتمان‌های اشتراکی در پاریس تقریبا از ۳۰۰ تا ۸۰۰ یورو، در دیگر شهرهای بزرگ فرانسه تقریبا از ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو و در شهرهای کوچک فرانسه تقریبا از ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو است. 
  • اجاره ماهانه خوابگاه‌های دولتی در پاریس تقریبا از ۲۰۰ یورو و در دیگر شهرها از ۱۵۰ یورو شروع می‌شود.

  شهر محل تحصیل و نوع محل اسکان بر هزینه خوابگاه و اسکان در فرانسه تأثیرگذار است. درمجموع، هزینه خوابگاه و اسکان در پاریس و شهرهای بزرگ و مهم فرانسه زیاد‌ است. باوجوداین، اقامت در خوابگاه‌های دولتی و آپارتمان‌های اشتراکی ارزان‌تر تمام می‌شود.

  خوابگاه‌های دولتی فرانسه مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه‌اند. این خوابگاه‌ها زیر نظر CROUS (مراکز منطقه‌ای برای رسیدگی به امور دانشگاه و مدرسه) اداره می‌شوند. این نوع خوابگاه‌های دولتی ظرفیت محدودی دارند. البته، گزینه دیگری هم وجود دارد: زندگی با یک خانواده فرانسوی. هزینه این گزینه در هر مورد متفاوت است و به عوامل مختلفی ازجمله شرایط و نوع زندگی خانواده میزبان بستگی دارد.

  هزینه حمل و نقل در فرانسه

  هزینه حمل و نقل در فرانسه برای دانش‌‌آموزان و دانشجویان بین ‌المللی از این قرار است:

  • بلیت یک‌طرفه اتوبوس ۱٫۵ تا ۲ یورو
  • بلیت یک‌طرفه مترو ۱٫۹۰ تا ۲٫۲۰ یورو
  • اجاره دوچرخه ۱ تا ۲ یورو برای هر ساعت
  • هزینه تاکسی ۷ تا ۱۰ یورو برای مسافت‌های بسیار کوتاه

  هزینه حمل و نقل در پاریس و شهرهای بزرگ زیاد است. البته، هرچه محل اقامت دانش‌آموز یا دانشجو به محل تحصیلش نزدیک‌تر باشد، طبیعی است که هزینه حمل و نقل کمتری می‌پردازد.

  در بسیاری از شهرهای فرانسه به دانش‌آموزان و دانشجویان برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی کارت‌های تخفیف داده می‌شود. البته، مقرون‌به‌صرفه‌‌ترین گزینه خرید بلیت‌های الکترونیکی مترو و اتوبوس برای یک ماه تردد به قیمت ۸۴٫۱۰ یورو در پاریس و ۲۵ تا ۷۰ یورو در دیگر شهرهای فرانسه است.

  هزینه بیمه و پزشکی در فرانسه

  هزینه بیمه و پزشکی در فرانسه کم است. چون بیمه دولتی و همگانی فرانسه (Sécurité Sociale) بخش زیادی از هزینه‌های بهداشت و درمان را پوشش می‌دهد. البته، ممکن است در هر مورد لازم باشد متقاضی هزینه اندکی را پرداخت کند. بعضی خدمات (مانند چشم‌پزشکی و دندان‌پزشکی) نیز تحت پوشش بیمه نیستند. برای پوشش این خدمات باید بیمه‌ تکمیلی (Mutuelle) خرید. هزینه خرید بیمه تکمیلی (خصوصی) ۲۰ تا ۸۰ یورو برای یک ماه است. معمولا دانشجویان بین ‌المللی ۶۰ یورو در ماه برای خرید بیمه هزینه پرداخت می‌کنند.

  هزینه خورد و خوراک در فرانسه

  هزینه خورد و خوراک در فرانسه را تقریبا از ۲۰۰ تا ۶۰۰ یورو برای یک نفر در یک ماه تخمین زده‌اند. هزینه خورد و خوراک در فرانسه به شهر محل زندگی و عادات غذایی شما بستگی دارد. هرچه کمتر در کافه‌ها و رستوران‌ها غذا بخورید، هزینه کمتری هم پرداخت می‌کنید.

  بعضی از کافه‌ها، رستوران‌ها و حتی سوپرمارکت‌ها در فرانسه به دانشجویان تخفیف می‌دهند. استفاده از این‌گونه تخفیف‌های دانشجویی باعث می‌شود تا در هزینه خورد و خوراک در فرانسه صرفه‌جویی کنید.

  هزینه تحصیل در شهرهای مهم فرانسه

  همه دانشگاه های معتبر و شناخته‌شده فرانسه در پاریس قرار ندارند. مارسی، لیون، بوردو، نیس، تولوز و گرونوبل از دیگر شهرهای مهم فرانسه‌اند که دانشگاه های معتبری دارند. هر سال دانشجویان بین‌ المللی زیادی دانشگاه‌های یکی از شهرهای مهم فرانسه را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

  در شهرهای مهم فرانسه هم دانشگاه های معتبر دولتی، هم دانشگاه های شناخته‌شده و معروف خصوصی وجود دارند. بخش عمده هزینه تحصیل در شهرهای مهم فرانسه به شهریه دانشگاه مربوط می‌شود. شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه برای دانشجویان فرانسوی و اروپایی کمتر از دانشجویان بین ‌المللی است. به همین دلیل،‌

  • دانشجویی که در دانشگاه دولتی یکی از شهرهای مهم فرانسه درس می‌خواند، هزینه تحصیل کمتری پرداخت می‌کند.
  • دانشجویی که در دانشگاه خصوصی یکی از شهرهای مهم فرانسه درس می‌خواند، هزینه تحصیل بیشتری پرداخت می‌کند.

  در ادامه، هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در سه دانشگاه برتر هر شهر مهم فرانسه را به‌تفکیک بررسی و در هر مورد، به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) نیز اشاره می‌کنیم. علاوه‌بر آن، به هزینه‌های دیگر (خوابگاه و اسکان، خورد و خوراک، حمل و نقل و بیمه) در هریک از شهرهای مهم فرانسه اشاره خواهیم کرد.  

  هزینه تحصیل در پاریس فرانسه

  هزینه تحصیل در پاریس شامل شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در پاریس می‌شود. برای دانشجویان بین المللی، تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی رایگان است و متقاضی فقط هزینه ثبت‌نام را پرداخت می‌کند. در جدول زیر شهریه تحصیل در سه دانشگاه برتر پاریس به زبان انگلیسی را می‌بینید. هر سه این دانشگاه‌ها دولتی‌‌اند.

  شهریه دانشگاه ساینس پو کمی گران‌تر از بقیه می‌شود، چون این دانشگاه بسیار معروف و خاص است و تحصیل در بعضی رشته‌های آن مانند مدیریت و حقوق گران‌تر از دیگر دانشگاه های دولتی فرانسه تمام می‌شود.

  نام دانشگاه

  شهریه سالانه تحصیل در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی

  École Normale Supérieure (ENS)

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  دانشگاه ساینس پو (Sciences Po)

  تقریبا از ۱۴هزار و ۷۲۰ تا ۲۰هزار و ۳۸۰ یورو

  دانشگاه سوربون

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  هزینه‌های دیگر در پاریس برای دانشجویان بین‌ المللی عبارت‌اند از:

  • ماهانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو برای خوابگاه و اسکان
  • ماهانه ۴۰۰ یورو برای خورد و خوراک
  • ماهانه ۷۰ یورو برای حمل و نقل
  • ماهانه ۶۰ یورو برای بیمه

  هزینه تحصیل در مارسی فرانسه

  هزینه تحصیل در مارسی فرانسه شامل شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در این شهر می‌شود. برای دانشجویان بین المللی، تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی رایگان است و متقاضی فقط هزینه ثبت‌نام را پرداخت می‌کند. در جدول زیر شهریه تحصیل در سه دانشگاه برتر مارسی به زبان انگلیسی را می‌بینید. هر سه این دانشگاه‌ها دولتی‌اند.

  شهریه مدرسه بازرگانی KEDGE بیشتر است، چون این دانشگاه تخصصی اعتبار زیادی دارد.

  نام دانشگاه

  شهریه سالانه تحصیل در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی

  Aix-Marseille Université (AMU)

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  مدرسه بازرگانی KEDGE

  تقریبا از ۱۶هزار و ۸۰۰ تا ۳۰هزار یورو

  مدرسه ملی معماری مارسی ((ENSA Marseille

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  • هزینه‌های دیگر در مارسی برای دانشجویان بین‌ المللی عبارت‌اند از:
  • ماهانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو برای خوابگاه و اسکان
  • ماهانه ۳۰۰ یورو برای خورد و خوراک
  • ماهانه ۳۰ تا ۷۰ یورو برای حمل و نقل
  • ماهانه ۶۰ یورو برای بیمه

  هزینه تحصیل در لیون فرانسه

  هزینه تحصیل در لیون شامل شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در این شهر می‌شود. در جدول زیر شهریه تحصیل در سه دانشگاه برتر لیون را می‌بینید. مؤسسه ملی علوم کاربردی لیون خصوصی و دو مورد دیگر دولتی‌‌اند. تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی برای دانشجویان بین المللی رایگان است و متقاضی فقط هزینه ثبت‌نام را پرداخت می‌کند.

  نام دانشگاه

  شهریه سالانه تحصیل در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی

  École Normale Supérieure de Lyon (ENS Lyon)

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  مؤسسه ملی علوم کاربردی لیون (INSA Lyon)

  تقریبا از ۵۰۰۰ تا ۱۰هزار یورو

  دانشگاه کلود برنارد لیون ۱ (UCBL)

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  هزینه‌های دیگر در لیون برای دانشجویان بین‌ المللی عبارت‌اند از:

  • ماهانه ۲۵۰ تا ۶۰۰ یورو برای خوابگاه و اسکان
  • ماهانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ یورو برای خورد و خوراک
  • ماهانه ۳۰ تا ۷۰ یورو برای حمل و نقل
  • ماهانه ۶۰ یورو برای بیمه

  هزینه تحصیل در بوردو فرانسه

  هزینه تحصیل در بوردو شامل شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در این شهر می‌شود. در جدول زیر شهریه تحصیل در سه دانشگاه برتر بوردو را می‌بینید. دو مورد اول دولتی و سومی خصوصی است. تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی برای دانشجویان بین المللی رایگان است و متقاضی فقط هزینه ثبت‌نام را پرداخت می‌کند.

  نام دانشگاه

  شهریه سالانه تحصیل در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی

  دانشگاه بوردو

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  دانشگاه بوردو مونتن

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  INSEEC Bordeaux 

  تقریبا از ۵۰۰۰ تا ۱۹هزار یورو

  هزینه‌های دیگر در بوردو برای دانشجویان بین‌ المللی عبارت‌اند از:

  • ماهانه۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو برای خوابگاه و اسکان
  • ماهانه ۲۰۰ تا ۵۰۰ یورو برای خورد و خوراک
  • ماهانه ۳۰ تا ۷۰ یورو برای حمل و نقل
  • ماهانه ۶۰ یورو برای بیمه

  هزینه تحصیل در نیس فرانسه

  هزینه تحصیل در نیس شامل شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در این شهر می‌شود. در جدول زیر شهریه تحصیل در سه دانشگاه برتر نیس را می‌بینید. دانشگاه اول و دوم دولتی‌اند. برای دانشجویان بین المللی، امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی وجود دارد و متقاضی فقط هزینه ثبت‌نام را پرداخت می‌کند.

  نام دانشگاه

  شهریه سالانه تحصیل در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی

  دانشگاه کوت دازور (UCA)

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  مؤسسه عالی هنر ملی INSA Nice))

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  مدرسه بازرگانی EDHEC

  تقریبا از ۱۸هزار تا ۳۲هزار یورو

  هزینه‌های دیگر در نیس برای دانشجویان بین‌ المللی عبارت‌اند از:

  • ماهانه ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو برای خوابگاه و اسکان
  • ماهانه ۲۵۰ تا ۶۰۰ یورو برای خورد و خوراک
  • ماهانه ۳۰ تا ۷۰ یورو برای حمل و نقل
  • ماهانه ۶۰ یورو برای بیمه

  هزینه تحصیل در تولوز فرانسه

  هزینه تحصیل در تولوز شامل شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در این شهر می‌شود. در جدول زیر شهریه تحصیل در سه دانشگاه برتر تولوز را می‌بینید. موسسه ملی علوم کاربردی تولوز خصوصی و دو مورد دیگر دولتی‌‌اند. تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی برای دانشجویان بین المللی رایگان است و متقاضی فقط هزینه ثبت‌نام را پرداخت می‌کند.

  نام دانشگاه

  شهریه سالانه تحصیل در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی

  دانشگاه تولوز III، پل ساباتیر (UPS)

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  دانشگاه تولوز ۱ (UT1)

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  موسسه ملی علوم کاربردی تولوز (INSA Toulouse)

  تقریبا از ۵۰۰۰ تا ۱۰هزار یورو

  هزینه‌های دیگر در تولوز برای دانشجویان بین‌ المللی عبارت‌اند از:

  • ماهانه ۲۰۰ تا ۵۰۰ یورو برای خوابگاه و اسکان
  • ماهانه ۲۰۰ تا ۵۰۰ یورو برای خورد و خوراک
  • ماهانه ۳۰ تا ۷۰ یورو برای حمل و نقل
  • ماهانه ۶۰ یورو برای بیمه

  هزینه تحصیل در گرونوبل فرانسه

  هزینه تحصیل در گرونوبل شامل شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در این شهر می‌شود. در جدول زیر شهریه تحصیل در سه دانشگاه برتر گرونوبل را می‌بینید. دانشگاه اول دولتی است. امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی فراهم است و متقاضی فقط هزینه ثبت‌نام را پرداخت می‌کند.

  نام دانشگاه

  شهریه سالانه تحصیل در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی

  دانشگاه گرونوبل آلپ ((UGA

  تقریبا از ۱۰هزار یورو

  مدرسه مدیریت گرونوبل (GEM)

  تقریبا سالانه از ۱۷هزار تا ۳۰هزار یورو

  موسسه ملی پلی تکنیک گرونوبل

  (INP Grenoble)

  تقریبا سالانه از ۵۰۰۰ تا ۱۰هزار یورو

  هزینه‌های دیگر در گرونوبل برای دانشجویان بین‌ المللی عبارت‌اند از:

  • ماهانه ۲۰۰ تا ۴۵۰ یورو برای خوابگاه و اسکان
  • ماهانه ۲۰۰ تا ۴۵۰ یورو برای خورد و خوراک
  • ماهانه ۳۰ تا ۷۰ یورو برای حمل و نقل
  • ماهانه ۳۰ یورو برای بیمه

  هزینه تحصیل در مقاطع مختلف فرانسه

  هزینه تحصیل در فرانسه فقط به شهر محل تحصیل بستگی ندارد. هزینه تحصیل در هر مقطع تحصیلی نیز با دیگری متفاوت است. هزینه تحصیل در مدارس فرانسه را نوع مدرسه مشخص می‌کند. تحصیل در مدارس دولتی فرانسه ارزان‌تر از مدارس خصوصی و بین المللی است.

  هزینه تحصیل در کالج های فرانسه را هم نوع کالج و شهر آن مشخص می‌کند. تحصیل در کالج های خصوصی فرانسه و کالج های پاریس بسیار گران تمام می‌شود.

  هزینه تحصیل کارشناسی در فرانسه را معمولا نوع دانشگاه، شهر محل تحصیل، رشته و زبان تحصیل مشخص می‌کند. البته، عامل اصلی تعیین‌کننده هزینه‌ها نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) است. چون شهریه دانشگاه بخش عمده هزینه تحصیل در فرانسه است. هزینه تحصیل در مقطع ارشد در فرانسه و هزینه تحصیل در دکتری در فرانسه نیز به نوع دانشگاه، شهر محل تحصیل، رشته و زبان بستگی دارد. درمجموع، تحصیل در دانشگاه های دولتی در مقاطع مختلف ارزان‌تر از دانشگاه های خصوصی است و تحصیل در دانشگاه های پاریس گران‌تر از دانشگاه های شهرهای دیگر است.

  در ادامه، هزینه تحصیل در مقاطع مختلف فرانسه (مدارس، کالج‌ها، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) را به‌تفکیک بررسی می‌کنیم.

  هزینه تحصیل در مدارس فرانسه

  هزینه تحصیل در مدارس فرانسه به این بستگی دارد که دانش‌‌آموز در مدرسه دولتی، خصوصی یا بین ‌المللی درس می‌خواند:

  • تحصیل در مدارس دولتی فرانسه از ابتدایی تا دبیرستان برای همه دانش‌آموزان، حتی دانش‌آموزان بین‌ المللی،‌ رایگان است.
  • هزینه تحصیل در مدارس خصوصی فرانسه از ابتدایی تا دبیرستان تقریبا سالانه از ۳۰۰۰ تا ۲۰هزار یورو است.
  • هزینه تحصیل در مدارس بین ‌المللی فرانسه از ابتدایی تا دبیرستان تقریبا سالانه از ۱۰هزار تا ۳۰هزار یورو است.

  هزینه تحصیل در کالج های فرانسه

  هزینه تحصیل در کالج های فرانسه به این بستگی دارد که کالج خصوصی است یا دولتی و چه نوع آموزش‌هایی را ارائه می‌دهد. کالج‌هایی که دوره‌های آموزشی تخصصی و کاربردی دارند، گران‌ترند. همچنین، هزینه تحصیل در کالج‌ های پاریس بیشتر از تحصیل در کالج‌های بقیه شهرهای فرانسه تمام می‌شود.

  هزینه تحصیل در کالج های دولتی و خصوصی فرانسه از این قرار است:

  • هزینه سالانه تحصیل در کالج های دولتی فرانسه تقریبا از ۳۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو می‌شود.
  • هزینه سالانه تحصیل در کالج های خصوصی فرانسه تقریبا از ۱۵هزار تا ۳۰هزار یورو است.

  هزینه تحصیل کارشناسی در فرانسه

  هزینه تحصیل کارشناسی در فرانسه در دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است:

  • تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسه برای دانشجویان بین المللی رایگان است.
  • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های خصوصی فرانسه برای دانشجویان بین المللی تقریبا سالانه از ۵۰۰۰ تا ۱۰هزار یورو است.

  دانشجویان بین المللی باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که تحصیل کارشناسی در بعضی رشته‌ها مانند مدیریت و مهندسی در دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی گران‌تر است. همچنین، هزینه تحصیل کارشناسی در پاریس درمجموع گران‌تر از هزینه تحصیل در بقیه شهرهای فرانسه تمام می‌شود.

  هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

  هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه در دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است:

  • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسه برای دانشجویان بین المللی رایگان است.
  • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های خصوصی فرانسه برای دانشجویان بین المللی تقریبا سالانه از ۵۰۰۰ تا ۳۰هزار یورو است.

  دانشجویان بین المللی باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که تحصیل ارشد در بعضی رشته‌ها مانند مدیریت و مهندسی در دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی گران‌تر است. همچنین، هزینه تحصیل ارشد در پاریس درمجموع گران‌تر از هزینه تحصیل در بقیه شهرهای فرانسه تمام می‌شود.

  هزینه تحصیل دکتری در فرانسه

  هزینه تحصیل دکتری در فرانسه در دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است:

  • تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسه برای دانشجویان بین المللی رایگان است.
  • هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های خصوصی فرانسه برای دانشجویان بین المللی تقریبا سالانه از ۵۰۰۰ تا ۳۰هزار یورو است.

  دانشجویان بین المللی باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که تحصیل دکتری در بعضی رشته‌ها در دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی گران‌تر است. همچنین، هزینه تحصیل دکتری در پاریس درمجموع گران‌تر از هزینه تحصیل در بقیه شهرهای فرانسه تمام می‌شود.

  هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

  هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه با سایر رشته‌ها یک تفاوت دارد: تحصیل در تخصص پزشکی فقط به زبان فرانسه ممکن است و تحصیل به زبان فرانسه نیز در دانشگاه های دولتی فرانسه برای دانشجویان بین‌ المللی رایگان است. پس دانشجوی پزشکی فقط باید هزینه ثبت‌نام را پرداخت کند. البته، پذیرش‌گرفتن از دانشگاه های دولتی در این رشته بسیار سخت و رقابتی است.

  هزینه تحصیل در گرانترین دانشگاه های فرانسه

   مدرسه بازرگانی INSEAD، دانشکده مطالعات بازرگانی پاریس (HEC Paris) و دانشگاه ساینس پو ازجمله گرانترین دانشگاه های فرانسه‌ به‌ حساب می‌آیند. هر سه این دانشگاه ها در پاریس قرار دارند. علاوه‌بر شهریه‌های گران این دانشگاه‌ها، هزینه‌های دیگر (خوابگاه، خورد و خوراک و حمل و نقل) نیز در پاریس بالا است.

  هزینه تحصیل در گرانترین دانشگاه های فرانسه از این قرار است:

  • شهریه سالانه مدرسه بازرگانی INSEAD تقریبا از۳۲هزار تا ۴۲هزار یورو است. این دانشگاه از گرانترین و معتبرترین دانشگاه های خصوصی فرانسه در نزدیکی پاریس است و در آن فقط دوره‌های ارشد و دکترا ارائه می‌شود.
  • شهریه سالانه دانشکده مطالعات بازرگانی پاریس (HEC Paris) تقریبا از ۳۱هزار تا ۴۱هزار یورو است و این دانشگاه از شناخته‌شده‌ترین دانشگاه های خصوصی فرانسه در جهان به‌ شمار می‌آید.
  • دانشگاه ساینس پو (Sciences Po Paris) از گرانترین دانشگاه های دولتی فرانسه است و شهریه سالانه آن تقریبا از ۱۴هزار و ۷۰۰ تا ۲۰هزار و۳۰۰ یورو است.

  هزینه تحصیل در ارزانترین دانشگاه های فرانسه

  تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه ارزان‌ترین انتخاب برای دانشجویان بین‌ المللی است، چون تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی برای دانشجویان بین المللی رایگان است. آن عامل اصلی که تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه را برای دانشجویان بین المللی ارزان‌تر می‌کند هزینه خوابگاه و اسکان،‌ خورد و خوراک و حمل و نقل در شهر محل تحصیل است. هزینه‌های زندگی در شهرهای کوچک فرانسه مانند لیموژ کمتر از پایتخت است.

  هزینه تحصیل دانشجویان بین‌ المللی به زبان انگلیسی در دانشگاه مونپلیه (Université de Montpellier)، دانشگاه تولوزIII (UPS) و دانشگاه لیموژ ( (Universitéde Limoge بسیار ارزان تمام می‌شود. هزینه تحصیل در ارزانترین دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی عبارت‌اند از:

  • هزینه تحصیل در دانشگاه لیموژ برای دانشجویان بین المللی تقریبا سالانه از ۸۰۰۰ تا ۱۰هزار یورو است.
  • هزینه تحصیل در دانشگاه مونپلیه برای دانشجویان بین المللی تقریبا سالانه از ۱۰هزار تا ۱۲هزار یورو است.
  • هزینه تحصیل دردانشگاه تولوزIII (UPS) برای دانشجویان بین المللی تقریبا سالانه از ۱۱هزار تا ۱۳هزار یورو است.

  تحصیل رایگان در کشور فرانسه

  تحصیل رایگان در فرانسه به زبان فرانسوی و در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین المللی امکان‌پذیر است. علاوه‌بر آن، آن دسته از دانشجویان بین المللی که می‌خواهند به زبان انگلیسی در فرانسه درس بخوانند، با دریافت بورسیه فول فاند یا بورسیه دولتی می‌توانند رایگان در فرانسه تحصیل کنند.

  تعداد بورسیه‌های فول فاند فرانسه بسیار کم است. بعضی از دانشگاه های فرانسه بورسیه دارند و هر سال نیز دولت فرانسه بورسیه‌های دولتی محدودی را ارائه می‌دهد. دریافت بورسیه‌های دولتی سخت است و برای دریافت بورسیه‌های هر دانشگاه نیز باید زود اقدام کرد و شرایط دریافت بورسیه را داشت. اگر قصد دارید که برای بورسیه‌های تحصیلی اقدام کنید، باید در وبسایت هر دانشگاه و وبسایت campusfrance.org دنبال موارد مناسب بگردید.

  جمع‌بندی

  هزینه تحصیل در فرانسه شامل شهریه سالانه دانشگاه و هزینه خوابگاه و اسکان، هزینه خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل،‌ هزینه بیمه و هزینه‌های شخصی می‌شود. درمجموع، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین المللی کمتر از دانشگاه های خصوصی و هزینه تحصیل در شهر پاریس گران‌تر از بقیه شهرهای فرانسه است. تحصیل به زبان فرانسه برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های دولتی فرانسه رایگان است و دانشجو فقط هزینه‌ ثبت‌نام را پرداخت می‌کند.

  اگر می‌خواهید برای ادامه تحصیل به فرانسه مهاجرت کنید و درباره هزینه تحصیل در دانشگاه ها و شهرهای مختلف فرانسه سؤال دارید، در مشاوره هزینه تحصیل در فرانسه با کارشناسان و متخصصان موسسه مهاجرتی بالدانو پاسخ همه سؤالاتتان را دریافت خواهید کرد.

  سوالات کاربران درباره هزینه تحصیل در فرانسه

  متوسط هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه چقدر است؟
  تحصیل پزشکی در فرانسه رایگان است،‌ چون فقط به زبان فرانسه امکان‌پذیر است و تحصیل به زبان فرانسوی در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان است. دانشجو فقط هزینه ثبت‌نام را پرداخت می‌کند.
  متوسط هزینه تحصیل دکتری در فرانسه به چه میزان است؟
  متوسط هزینه تحصیل دکتری در فرانسه به دانشگاه، رشته، شهر محل تحصیل و زبان تحصیل بستگی دارد. تحصیل در دکتری به زبان فرانسه در دانشگاه های دولتی رایگان است و دانشجو فقط هزینه‌ ثبت‌نام را پرداخت می‌کند.
  متوسط هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه چقدر است؟
  متوسط هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه به دانشگاه محل تحصیل، رشته، شهر محل تحصیل و زبان تحصیل بستگی دارد. تحصیل در مقطع ارشد به زبان فرانسه در دانشگاه های دولتی رایگان است و دانشجو فقط هزینه‌ ثبت‌نام را پرداخت می‌کند.
  متوسط هزینه تحصیل کارشناسی در فرانسه به چه میزان است؟
  متوسط هزینه تحصیل کارشناسی در فرانسه به دانشگاه، رشته، شهر محل تحصیل و زبان تحصیل بستگی دارد. تحصیل به زبان فرانسه در دانشگاه های دولتی رایگان است و دانشجو فقط هزینه‌ ثبت‌نام را پرداخت می‌کند.
  متوسط هزینه تحصیل در کالج های فرانسه چقدر است؟
  متوسط هزینه تحصیل در کالج های فرانسه را نوع کالج، یعنی دولتی یا خصوصی‌بودن آن مشخص می‌کند. هزینه تحصیل در کالج های فرانسه تقریبا از ۳۰۰۰ یورو شروع می‌شود.
  متوسط هزینه تحصیل در مدارس فرانسه چقدر است؟
  متوسط هزینه تحصیل در مدارس فرانسه را نوع مدرسه، یعنی دولتی یا خصوصی یا بین‌المللی‌بودن آن، مشخص می‌کند. تحصیل در مدارس دولتی رایگان است. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی حداقل از ۳۰۰۰ یورو و هزینه تحصیل در مدارس بین المللی از ۱۰هزار یورو آغاز می‌شود.  
  هزینه تحصیل در کدام شهرهای فرانسه بیشتر است؟
  تحصیل در پاریس و مارسی گران‌تر از سایر شهرهای فرانسه است.
  هزینه تحصیل در کدام شهرهای فرانسه کمتر است؟
  هزینه تحصیل در شهرهای کوچک‌تر فرانسه مانند گرونوبل و لیموژ کمتر از شهرهای بزرگ‌تر است.
  هزینه تحصیل در فرانسه شامل چه مواردی است؟
  هزینه تحصیل در فرانسه شامل شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه و اسکان، هزینه خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل، هزینه بیمه و پزشکی و هزینه‌های شخصی می‌شود.
  هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟
  هزینه تحصیل در فرانسه بر اساس میزان شهریه دانشگاه، رشته، مقطع، هزینه خوابگاه و اسکان، هزینه خورد و خوراک و هزینه حمل و نقل در هر شهر فرانسه مشخص می‌شود.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859