• یکشنبه 14 آبان |

آوسبیلدونگ آلمان ؛ صفر تا ۱۰۰ دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

آوسبیلدونگ آلمان ؛ صفر تا ۱۰۰ دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

یکی از بهترین و کم هزینه‌ترین راه های مهاجرت به آلمان روش آوسبیلدونگ است. در این روش متقاضی می‌تواند در حین آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای در آلمان، در طول دوره تحصیل هم درآمد داشته باشد. در روش آوسبیلدونگ آلمان نیازی نیست که متقاضی حتما تحصیلات دانشگاهی و سابقه کار داشته باشد. سالانه ۵۰۰ هزار قرارداد کارآموزی در کشور آلمان منعقد می‌شود. در ادامه به بررسی شرایط جهت دریافت آوسبیلدونگ آلمان می‌پردازیم.

فهرست مطالب

  شاید برای شما سؤال باشد که آوسبیلدونگ آلمان چیست و چه کسانی می‌توانند از این طریق به آلمان مهاجرت کنند. مهاجرت به آلمان شاید به نظر یک تصمیم سخت و پردردسر باشد ولی باید بدانید که با داشتن دانش کافی و مشاوری که در این امر شما را یاری کند کار سختی نیست. مشاور حرفه‌ای به شما کمک می‌کند که بهترین راه را پیدا کرده و با توجه به شرایط خود اقدام به مهاجرت کنید. مشاورین ما در مؤسسه مهاجرتی بالدانو می‌توانند برای دریافت آوسبیلدونگ آلمان، شما را یاری کنند.

  آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

  آوسبیلدونگ آلمان یک دوره کارآموزی حرفه و مهارت است که در کشور آلمان برگزار می‌شود. این دوره متعلق به افرادی است که تحصیلات دانشگاهی ندارند و علاقه‌ای هم به تحصیل در دانشگاه ندارند. آوسبیلدونگ آلمان به کارآموزانی که قصد ورود مستقیم به بازار کار را دارند پیشنهاد می‌شود.

  این دوره در کشور آلمان برگزار می‌شود و متقاضیان می‌توانند بعد از گذراندن این دوره در کشور آلمان مشغول به کار شوند.

  مهارت جویان آوسبیلدونگ آلمان در مدت‌زمان آموزش خود حقوق دریافت می‌کنند و بعد از گذراندن دوره آوسبیلدونگ می‌توانند به عنوان کارگر ماهر شروع به کار کنند و اقامت خود را تبدیل به اقامت کاری کنند. سپس بعد گذشت مدت زمانی مشخص اقامت موقت به اقامت دائم تبدیل خواهد شد.

  مهاجرت به آلمان از طریق دوره های آوسبیلدونگ

  مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ از جهات مختلفی با دیگر روش‌های مهاجرتی آلمان متفاوت است. برای مثال مدت زمان دریافت ویزای آوسبیلدونگ از زمان تکمیل مدارک 3 الی 6 هفته زمان می‌برد و نکته قابل توجه این است که شما می‌توانیند آموزش زبان را همراه با مراحل اداری پیش ببرید.

  قبل از این که برای دریافت ویزا مدارک ارسال کنید، باید درخواست خود را به دولت آلمان ارائه دهید تا تأییدیه‌ای از این کشور دریافت کنید.

  برای مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ فرد متقاضی باید مراحلی را پشت سر بگذارد که در این‌جا فهرستی از آن را می‌بینیم:

  • انتخاب رشته و محل تحصیل: برای این کار لازم است به سایت آوسبیلدونگ مراجعه کنید و در آن جا دوره کارآموزی مناسب شرایط خود را انتخاب کنید (اگر برای دریافت وقت سفارت عجله دارید می‌توانید از بین ۳۰۰ آوسبیلدونگ موجود، موردی را انتخاب کنید که این کشور احتیاج بیشتری به آن دارد).
  • فراهم آوردن پیش نیازها برای شرکت در دوره کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان که شامل مدارکی می‌شود که برای ارائه باید جمع آوری کنید.
  • ارسال درخواستی قانع کننده به زبان آلمانی، انگیزه‌نامه، رزومه اجمالی و گواهی‌نامه‌های ترجمه شده به زبان آلمانی.

  شرایط اخذ پذیرش آوسبیلدونگ آلمان

  بعد از آشنایی با آوسبیلدونگ آلمان خوب است شرایط پذیرش آن‌را بدانیم. از جمله شرایطی که دولت آلمان برای موافقت در دوره‌ های آوسبیلدونگ در نظر دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن دیپلم ۱۲ سال تحصیلی. در این باره باید بدانیم که این دیپلم زمانی تأثیر مثبتی بر رزومه شما می‌گذارد که معدل آن بالای ۱۸ باشد. البته برخی مؤسسات به شرط واجد شرایط بودن فرد و البته اثبات استعداد و توانایی معدل ۱۵ و یا ۱۶ را هم پذیرش خواهد کرد.
  • دیگر شرط پذیرش در آوسبیلدونگ ارائه مدرک زبان است. برای کشور آلمان برخورداری از دانش زبان آلمانی بسیار مهم است و برای این کار سطح B2 زبان آلمانی را در نظر دارد. البته افرادی که موفق به دریافت مدرک با این سطح نشده‌اند هم نباید نگران باشند زیرا قبل از شروع دوره آوسبیلدونگ یک دوره زبان آلمانی برای آن دسته از مهارت جویانی که سطح زبان آن‌ها A۲ باشد هم برگزار می‌شود. در این دوره فرد فرصت تقویت زبان آلمانی خود را دارد. هزینه این دوره زبان به عهده خود فرد است.
  • یکی دیگر از شرایط برای پذیرش در آوسبیلدونگ آلمان داشتن تمکن مالی است. خانواده متقاضی احتیاجی نیست که حتما تمکن مالی بالایی را داشته باشند. در صورتی که دوره انتخاب شده متقاضی شامل حقوق باشد، تمکن مالی بالایی مورد نیاز نیست. به طور کلی یکی از مزایای آوسبیلدونگ آلمان نیاز نداشتن به تمکن مالی بالا است.

  مدارک لازم جهت ویزای دوره‌ های آوسبیلدونگ آلمان

  برای دریافت ویزای دوره های آوسبیلدونگ آلمان لازم است مدارکی را به دولت آلمان ارائه کنیم. این مدارک را باید از قبل از درخواست جمع آوری کرد. این کار باعث می‌شود تا موعد مقرر مدارک شما آماده باشد. این مدارک عبارت‌اند از:

  • داشتن رزومه قوی
  • دو نسخه فرم درخواست تکمیل شده توسط متقاضی
  • ۳ قطعه عکس گذرنامه‌ای
  • تهیه یک معرفی‌نامه یا (Cover Letter)
  • ارائه گذرنامه معتبر به همراه کپی آن
  • قرارداد آوسبیلدونگ با درج مشخصات کارفرما و دستمزد در ماه و طول مدت آموزش در دو نسخه
  • دو نسخه شرح شغلی تکمیل شده توسط کارفرما
  • ارائه مدارک تحصیلی دیپلم ترجمه شده
  • مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B2
  • ارائه بیمه درمانی معتبر
  • ارائه مدرک تمکن مالی به میزان ۹۳۶ یورو در ماه

  انواع آوسبیلدونگ در آلمان

  به‌طور کلی آوسبیلدونگ در آلمان شامل سه نوع می‌شود که شامل موارد زیر است:

  • آوسبیلدونگ دوگانه (Duale)
  • آوسبیلدونگ مدرسه محور (Schulische)
  • آوسبیلدونگ مطالعات دوگانه (Duales Studium)
  نوع آوسبیلدونگویژگی‌ها
  آوسبیلدونگ دوگانه (duale)ترکیب کارآموزی و آموزش در مدرسه معمولا به افراد حقوق تعلق می‌گیرد
  آوسبیلدونگ مدرسه محور (schulische)آموزش درون مدرسه‌ای و دانش محور است
  آوسبیلدونگ مطالعات دوگانه (Duales Studium)تحصیل در دانشگاه و گذراندن دوره‌های عملیحقوق دوره در انتهای دوره دریافت می‌شود

  آوسبیلدونگ دوگانه (Duale)

  آوسبیلدونگ دوگانه شامل ترکیب آموزش در کلاس و آموزش در حین کار است. کارآموزان طبق برنامه‌ریزی هر هفته زمان مشخصی را در یک شرکت و مشغول یادگیری مهارت جدید هستند. هنر جویان بقیه زمان خود را در مدرسه حرفه‌ای خود به یادگیری قسمت‌های نظری دوره مشغول هستند. طی این دوره کارفرما هزینه‌ای را به‌ عنوان حقوق ماهانه به کارآموزان پرداخت می‌کند. بعد از پشت‌سر گذاشتن زمان آموزش مدرک معتبری مانند دیپلم حرفه‌ای به افراد اعطا می‌شود. رشته‌های متفاوتی در آوسبیلدونگ دوگانه ارائه می‌شود که از پرطرفدارترین آن‌ها می‌توان به رشته های زیر اشاره کرد:

  حوزه مربوطه دورهرشته‌های دوره
  صنعت و تجارتبانکداری، کارمند مدیریت دفتر، کارشناس فناوری اطلاعات، مکانیک صنعتی، آشپزی، فروشندگی، کارمند بیمه
  مهارتیبینایی‌سنجی، آشپزی، عکاسی، آرایشگری، نقاشی و کاشت ناخن
  کشاورزیباغبانی، کشاورزی، جنگل‌داری
  خدمات عمومیکارمند دفتر اسناد رسمی، معاون قضایی، کارمندی مالیاتی، نگهبان راه، نقشه برداری، معاون اداری
  خدمات درمانیدستیاری پزشکی، کارمند داروخانه، دستیاری دامپزشکی، دستیاری دندانپزشکی

  آوسبیلدونگ مدرسه محور (Schulische)

  آوسبیلدونگ شولیشه یا مدرسه محور یکی از انواع آموزش‌‎‌های فنی و حرفه‌ای است که در آلمان برگزار می‌شود. این دوره‌ها عموما در مدرسه برگزار می‌شود. این دوره‌ها ۱ تا ۳ سال طول می‌کشد. افراد تنها سالانه یک ماه برای کارآموزی به خارج از مدرسه و محیط کار می‌روند. در این روش به متقاضیان حقوقی تعلق نمی‌گیرد و حتی برای آموزش در بعضی رشته‌ها از دانشجویان شهریه هم دریافت می‌شود. اما در برخی رشته‌ها مانند پرستاری، دانشجو حقوق دریافت می‌کند. در این قسمت رشته‌های شولیشه را به شما معرفی می‌کنیم:

  حوزه مربوطهرشته‌های دوره
  بهداشتفیزیوتراپی، پرستاری
  خدمات اجتماعیمربیگری، مددکاری اجتماعی
  هنرطراحی مد، طراحی رسانه، گرافیک، موسیقی
  فنیدستیاری فناوری اطلاعات، دستیاری فنی داروسازی
  زبان خارجیمترجمی، خبرنگاری زبان خارجی

  آوسبیلدونگ مطالعات دوگانه (Duales Studium)

  سومین روش آموزش حرفه‌ای در آوسبیلدونگ که در واقع جدیدترین روش آن است با نام مطالعات دوگانه شناخته می‌شود. در این نوع از آوسبیلدونگ دانشجویان به دانشگاه می‌روند و مدرک لیسانس خود را می‌گیرند. دانشجویان در طول دوره حقوق دریافت می‌کنند و آموزش‌های عملی می‌آموزند. برای تحصیل در این دوره‌ها به مدرک زبان آلمانی در سطح C۱ نیاز است. برخی از رشته‌های این دوره موارد زیر است:

  • انفورماتیک کسب و کار
  • مدیریت تناسب اندام
  • مدیریت رویداد

  طول دوره آوسبیلدونگ در آلمان

  موارد زیادی بر طول مدت آوسبیلدونگ تأثیرگذارند که از جمله آن‌ها می‌توان به نوع رشته اشاره کرد. برخی دوره ها دو ساله است و بعضی دیگر تا سه سال زمان نیاز دارد. فرد متقاضی اگر از نمرات خوبی برخوردار باشد مدت دوره را می‌تواند تا ۶ ماه کاهش دهد.

  لیست دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

  دوره‌ های آوسبیلدونگ آلمان، شامل حدود ۳۸۰ رشته است. این رشته‌ها در حوزه‌های متفاوتی قرار می‌گیرند. این حوزه‌ها عبارتند از:

  لیست دوره‌ های آوسبیلدونگ

  حوزه موسیقیحوزه برقحوزه معماری
  مهمانداریپرستاریکشاورزی
  فناوری اطلاعاتساختمانمهندسی تولید
  آزمایشگاهصنعت رسانهنساجی و پوشاک
  مشاغل خدماتیمحیط زیستمدیریت دولتی و حقوق

  هر فرد برای دریافت مدرک آوسبیلدونگ حدود ۲ تا ۳ سال زمان صرف می‌کند. بعد از گذراندن دوران آموزش به متقاضی یک مدرک رسمی آوسبیلدونگ تعلق می‌گیرد. به وسیله این مدرک نه تنها به راحتی کار پیدا می‌کند؛ بلکه دریافت مدرک آوسبیلدونگ به فرد کمک می‌کند که بتواند برای دریافت اقامت دائم آلمان درخواست بدهد.

  هزینه های آوسبیلدونگ در آلمان

  آوسبیلدونگ مانند دیگر بخش‌های آموزشی آلمان رایگان است و هزینه‌ای برای آن از طرف دولت آلمان دریافت نمی‌شود. علاوه بر این، در برخی موارد کارفرما برای کارآموز مزایا و حقوقی را هم در نظر گرفته است که هر ماه پرداخت می‌کند. برخی کارفرمایان مزایای بیشتری از جمله بلیط سفر و غذای در دفتر را هم به کارآموز ارائه می‌دهند. این که چه حقوق و تسهیلاتی به کارآموز تعلق بگیرد، کاملا به شرکت و قوانین آن بستگی دارد.

  گاهی شاگرد با گرفتن یک ارتقا کوچک از سوی کارفرما موفق به دریافت یک بلیط سفر به منطقه یا ایالت می‌شود. در برخی رشته‌ها که در دسته آموزش مدرسه محور قرار می‌گیرند مبلغی را به عنوان شهریه دریافت می‌کنند. مبلغ شهریه‌ها در این دوره به رشته تحصیلی بستگی دارد.

  فردی که موفق به دریافت مدرک آوسبیلدونگ می‌شود و در حوزه تخصصی خود شروع به کار می‌کند، ماهانه بین ۲۴۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو به عنوان حقوق ماهانه دریافت می‌کند. همین میزان حقوق هم به عوامل زیادی بستگی دارد که از جمله آن رشته و شهر محل تحصیل است.

  کارآموزان صنعت ساخت و ساز برای مثال از کارآموزانی که در رشته‌های خدماتی مشغول به کار هستند، حقوق بیشتری دریافت می‌کنند. افرادی که در شهرهای بزرگ مشغول به کار هستند حقوق بیشتری دریافت می‌کنند.

  زمانی که کارآموز مشغول به آموزش است یک کارمند محسوب می‌شود و طبق قانون کار علاوه بر دریافت مزایا، در روزهای تعطیل نیازی به کار کردن ندارد.

  نحوه اقدام برای دوره‌ های آوسبیلدونگ

  فرد متقاضی باید برای دوره‌ های آوسبیلدونگ از یک سال قبل از شروع دوره اقدام کند؛ زیرا شرکت‌ها معمولا از یک سال قبل از شروع دوره‌ها اقدام به پذیرش کارآموز می‌کنند. در این‌جا به شما می‌گوییم که چطور می‌توانید برای شرکت در یک دوره آوسبیلدونگ اقدام کنید.

  انتخاب رشته و محل آموزش

  مرحله اول انتخاب رشته و محل آموزش در آلمان است. شما باید برای جست و جوی دوره‌ های آوسبیلدونگ به سایت ausbildung.de مراجعه کنید تا با دوره‌های جاری آشنا شوید.

  نکته: اگر برای گرفتن وقت سفارت عجله دارید، می‌توانید با انتخاب رشته‌های مورد نیاز از طرف آلمان یک رشته را انتخاب کنید و بعدا آن را تغییر دهید.

  آماده سازی مدارک و پیش نیازها

  در مرحله بعد شما باید مدارک و پیش نیازهای لازم برای ارسال به شرکت را آماده کنید. مدارکی که نیاز دارید عبارت‌اند از:

  • ارائه مدرک زبان سطح B۲
  • عقد قرارداد آوسبیلدونگ با کارفرما
  • بیمه درمانی
  • پرداخت هزینه ویزا
  • ارائه دو قطعه عکس
  • اثبات تمکن مالی (درصورت نیاز)
  • جمع‌آوری و ترجمه مدارک تحصیلی
  • ترجمه مدارک شناسایی

  ارسال درخواست

  ارسال درخواست برای کارآموز یک مرحله مهم به شما می‌رود زیرا این درخواست باید قانع کننده باشد و به زبان آلمانی ترجمه شده باشد. علاوه بر این درخواست، فرد باید انگیزه‌نامه، رزومه، گواهینامه و مدارک ترجمه شده به زبان آلمانی خود را هم جهت بررسی ارائه دهد.

  • انگیزه‌نامه بسیار مهم است و شما باید طی آن بگویید که چرا تصمیم به تحصیل در این رشته و یادگیری این حرفه را دارید.
  • رزومه باید مختصر و شامل سوابق تحصیلی و سوابق کاری فرد باشد.
  • گواهی دیپلم مدارک تحصیلی فرد باید به آلمانی ترجمه شده باشد.

  دریافت رضایت‌نامه از طرف کارفرما

  رضایت‌نامه یا ZAV یک مدرک است که به فرد متقاضی اجازه کار در آلمان را می‌دهد. این مجوز از آژانس استخدام بین‌المللی آلمان (Bundesagentur für Arbeit) به کارآموز اعطا می‌شود.

  معادل سازی مدرک تحصیلی

  مرحله معادل سازی مدرک تحصیلی، در صورت نیاز و درخواست کارفرما انجام می‌شود. اگر مدرک تحصیلی شما دیپلم باشد عملیات معادل سازی مدرک، به صورت مجزا انجام می‌شود.

  در این مرحله لازم است که مدارک فرد متقاضی کامل باشد و هر نوع کسری مدارک می‌تواند به طولانی شدن فرآیند دریافت آوسبیلدونگ شود.

  تمکن مالی برای آوسبیلدونگ آلمان

  متقاضی دریافت آوسبیلدونگ آلمان باید به دولت آلمان ثابت کند که تمکن مالی لازم برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ را دارد. گواهی تمکن مالی ثابت می‌کند که متقاضی توانایی گذران زندگی خود را در زمان اقامت در کشور آلمان دارد. برای شرکت در دوره‌ های آوسبیلدونگ آلمان نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست اما داشتن تمکن مالی برای آن است که دولت بداند شما در طول مدت تحصیل از پس دیگر هزینه‌ها از جمله هزینه مسکن و خوراک بر می‌آیید.

  میزان تمکن مالی که دولت آلمان برای کارآموزان آوسبیلدونگ در نظر دارد مبلغ ۹۳۶ یورو است. این مبلغ باید قبل از شروع دوره در حساب شخص متقاضی باشد. افرادی که در آوسبیلدونگ حقوق دریافت می‌کنند،می‌توانند مابه‌التفاوت نیاز تمکن و حقوق را به عنوان تمکن مالی نشان دهند. در کل برای دریافت ویزا بین ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو تمکن مالی نیاز است.

  شرایط سنی آوسبیلدونگ در آلمان

  بازه سنی مناسب و مورد قبول دولت آلمان برای پذیرش کارآموز در دوره‌ های آوسبیلدونگ بین ۱۸ تا ۳۰ سال است. متقاضیانی که مدرک دیپلم دارند تا سن ۲۵ سالگی و با داشتن مدرک لیسانس تا ۳۰ سالگی مجاز هستند برای ثبت‌نام آوسبیلدونگ اقدام کنند. 

  سن اشاره شده به معنی این نیست که اگر شخصی ۳۱ سال دارد اصلا نتواند شرکت کند. شرایط پیدا کردن کارفرما برای این افراد کمی سخت‌تر می‌شود. به طور کلی در دوره های آوسبیلدونگ آلمان محدودیت سنی وجود ندارد ولی برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا اقدام می‌کنند، بهتر است شرایط سنی رعایت شود. موسسه مهاجرتی بالدانو فقط تا سن ۳۲ سال کارهای مربوط به آوسبیلدونگ آلمان را انجام می‌دهد.

  بهترین آوسبیلدونگ ها در آلمان

  دوره‌ های آوسبیلدونگ شامل حدود ۳۸۰ رشته است. فرد متقاضی باید با توجه به شرایط و علایق خود رشته‌ای را انتخاب کند و بتواند تشخیص بدهد که جزو کدام یک از سه نوع دسته‌بندی آوسبیلدونگ است و چه مزایا و معایبی دارد.

  به طور کلی رشته‌هایی که با دریافت حقوق در زمان کارآموزی همراه‌اند، مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد. از جمله این رشته‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  آوسبیلدونگ مکانیک خودرو در آلمان

  آوسبیلدونگ مکانیک خودرو در آلمان یک دوره دوگانه است که یک بخش آن در شرکت یا مغازه کارفرما و بخش دیگر آن در آموزشگاه برگزار می‌شود.

  این دوره ۳/۵ سال طول می‌کشد. در این دوره کارآموز یاد می‌گیرد خودرو را عیب‌یابی کند، قطعات آن را باز کند و دوباره سرجای خود نصب کند. کارآموز می‌تواند در این دوره مشکلات یک خودرو را درک کند و بتواند برای مشتری آن را بازگو کند.

  درآمد یک کارآموز در رشته مکانیک خودرو در ۳/۵ سالی که در حال آموزش است به شرح زیر است:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  حقوق سال اول۸۹۰ یورو
  حقوق سال دوم۹۵۰ یورو
  حقوق سال سوم۱۰۲۸ یورو
  حقوق سال چهارم۱۰۹۹ یورو

  آوسبیلدونگ معماری در آلمان

  این دوره هم جزو دوره‌های دوگانه آلمان به شمار می‌رود. کارآموزان در این دوره در دو بخش آموزش می‌بینند یک بخش در شرکت و به صورت عملی و بخش دیگر آموزش به صورت تئوری و در آموزشگاه برگزار می‌شود.

  معماری یکی از رشته‌های طولانی آوسبیلدونگ آلمان است. برای شرکت در دوره معماری باید ۳ تا ۴ سال زمان را در نظر گرفت.

  در پایان این دوره مدرکی معادل مدرک لیسانس به کارآموزان دوره تعلق می‌گیرد. برای کارآموزان این دوره حقوق ماهانه در نظر گرفته می‌شود که در جدول زیر مبلغ تعیین شده را می‌بینیم:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  سال اول کارآموزی۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه
  سال دوم کارآموزی۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه
  ساسال سوم کارآموزی۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه

  افرادی که بتوانند دوره کارآموزی‌خود را تمام کنند به‌عنوان مهندس معمار در آلمان می‌توانند مشغول به کار شوند.

  آوسبیلدونگ برنامه نویسی در آلمان

  برنامه نویسی یکی از شته‌های زیر شاخه کامپیوتر است. این رشته شامل آوسبیلدونگ دوگانه می‌شود و به کارآموزان امکان آموزش در شرکت و آموزشگاه را می‌دهد.

  طول مدت دوره‌ای که برای آوسبیلدونگ برنامه نویسی در آلمان در نظر گرفته شده، بین ۳ تا ۴ سال است. دانشجویانی که در رشته برنامه نویسی در آلمان تحصیل می‌کنند نیز مشمول دریافت حقوق در زمان تحصیل می‌شوند.

  در جدول زیر میزان حقوق دریافتی به این کارآموزان را می‌بینیم:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  سال اول کارآموزی۱۰۵۰ یورو
  سال دوم کارآموزی۱۱۰۰ یورو
  سال سوم کارآموزی۱۲۰۰ یورو

  آوسبیلدونگ حسابداری در آلمان

  آوسبیلدونگ حسابداری در آلمان هم از دسته آموزش‌های دوگانه آوسبیلدونگ است که از دو بخش آموزش تئوری که در آموزشگاه و بخش عملی که در شرکت برگزار می‌شود تشکیل شده است.

  طول دوره حسابداری آوسبیلدونگ آلمان حدود ۳ سال است.  در این دوره هم به کارآموزان مبلغی را به عنوان حقوق اعطا می‌کنند که به شرح زیر است:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  حقوق سال اول۱۳۰۰ یورو
  حقوق سال دوم۱۵۰۰ یورو
  حقوق سال سوم۱۷۰۰ یورو

  آوسبیلدونگ روانشناسی در آلمان

  دوره آوسبیلدونگ روانشناسی در آلمان هم از دوره‌های دوگانه آموزش است که یک بخش آن در آموزشگاه یا مدرسه و بخش دیگر کلاس‌ها در مراکز درمانی برگزار می‌شود.

  طول دوره کلاس‌های رشته روانشناسی آوسبیلدونگ آلمان ۳ سال است. در این دوره کارآموزان برای آموزش عملی به مراکز مشاوره نیز می‌روند تا از نزدیک با افرادی که مشکل روانی دارند ارتباط برقرار کنند.

  خوب است بدانید که بعد از پایان دوره یک آزمون جامع از تمام آموخته‌ها برگزار می‌شود و کارآموز در صورت موفقیت در آزمون، می‌تواند برای پیدا کردن کار در آلمان اقدام کند.

  برای این رشته هم در دوران آموزش و کارآموزی حقوق ماهیانه در نظر گرفته شده است. در ادامه حقوق ماهیانه دریافتی کارآموز روانشناسی را می‌بینیم:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  حقوق سال اول۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه
  حقوق سال دوم۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه
  حقوق سال سوم۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه

  آوسبیلدونگ پزشکی  در آلمان

  در بین رشته‌های آوسبیلدونگ آلمان، دوره‌ای با نام دستیاری پزشکی وجود دارد که از سال ۲۰۲۲ به لیست رشته‌های آوسبیلدونگ افزوده شد. این رشته هم در دسته آموزش دوگانه جای گرفته است.

  زمانی که برای دوره در نظر گرفته شده ۳ سال است که با توجه به عملکرد کارآموز، می‌تواند کوتاه یا بلندتر شود.

  طبق روال تمام آموزش‌های دوگانه آوسبیلدونگ، کارآموزان دستیاری پزشکی هم باید روزهایی از آموزش خود را در آموزشگاه حرفه‌ای و روزهایی را به یادگیری مباحث عملی در مرکز درمانی بگذرانند. کارآموزان این دوره مشمول دریافت حقوق ماهانه خواهند بود و مبلغ این حقوق به شرح زیر است:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  حقوق سال اول۸۸۰ یورو درماه
  حقوق سال دوم۹۳۵ یورو درماه
  حقوق سال سوم۹۹۵ یورو در ماه

  آوسبیلدونگ اتاق عمل در آلمان

  دوره دوگانه آوسبیلدونگ اتاق عمل در آلمان ۳ سال طول می‌کشد که کارآموز در طی مدت تحصیل و کار اگر مهارت بیشتری داشته باشد و در آموزش قوی‌تر ظاهر شود ۶ ماه از این مدت کاسته می‌شود.

  دوره آوسبیلدونگ تکنسین اتاق عمل در آلمان بخشی از آموزش های خود را در بیمارستان و مراکز درمانی و برخی را در آموزشگاه حرفه‌ای به دانشجویان ارائه می‌کند. برای این رشته حقوق دریافتی کارآموز مشخص شده و شامل مبالغ زیر است:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  حقوق سال اول۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه
  حقوق سال دوم۷۰۰ تا ۸۵۰ یورو در ماه
  حقوق سال سوم۸۰۰ تا ۹۵۰ یورو در ماه

  آوسبیلدونگ فیزیوتراپی در آلمان

  رشته فیزیوتراپی در دسته آموزش بدون حقوق جای می‌گیرد. در این دوره زمان کمتری را برای آموزش عملی در مراکز درمانی صرف می‌کند و اکثر آموزش‌ها متعلق به آموزشگاه است. در این دوره به کارآموز حقوقی تعلق نمی‌گیرد و طول مدت آموزش بین ۵/۳ تا ۵/۴ سال است.

  برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ فیزیوتراپی در آلمان باید هزینه‌ای حدود ۵۰۰ یورو در ماه را به آموزشگاه بپردازید. اگرچه برای آموزش دوره آوسبیلدونگ فیزیوتراپی باید هزینه کنید اما درصورت اتمام دوره، به عنوان یک فیزیوتراپیست می‌توانید درآمد بالایی را کسب کنید.

  میزان حقوق دریافتی یک فیزیوتراپیست به محل کار او ارتباط دارد اما به طور کلی حدود ۲۷۱۰ یورو به صورت ماهیانه برای این شغل در نظر گرفته شده است. بعد از یک سال فعالیت حرفه‌ای فیزیوتراپیست‌ها حقوق ماهیانه آن‌ها حدود ۲۹۹۵ یورو در ماه و با ادامه فعالیت برای دو سال حقوق ماهیانه آن‌ها به ۳۱۴۵ یورو در ماه هم می‌رسد.

  آوسبیلدونگ آرایشگری آلمان

  دوره آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان جزو دوره‌های دوگانه محسوب می‌شود که بخشی از آموزش را در آرایشگاه و مغازه و برخی دیگر در آموزشگاه ارائه می‌شود. این دوره آموزشی ۱ تا ۱/۵ سال است و آموزش عملی و تئوری را در کنار هم پیش می‌برد. این دوره در برخی ایالت‌های آلمان بدون حقوق یا حقوق کم است؛ اما به طور کل حقوقی که ماهیانه به کارآموزان تعلق می‌گیرد به شرح زیر است:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  حقوق سال اول۵۸۵ یورو در ماه
  حقوق سال دوم۶۹۰ یورو در ماه

  دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان

  دوره آوسبیلدونگ پرستاری هم از دوره‌های دوگانه آموزش است که در قبال آموزش هزینه‌ای از کارآموز دریافت نمی‌شود. کارآموزان این دوره مبلغی را هم به عنوان حقوق دریافت می‌کنند و در طول دوره آموزش هم در بیمارستان و مراکز درمانی و هم در آموزشگاه به تحصیل و کار مشغول می‌شوند. حقوقی که برای کارآموز این دوره درنظر گرفته شده به شرح زیر است:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  حقوق سال اول۹۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه
  حقوق سال دوم۱۱۰۰ یورو در ماه
  حقوق سال سوم۱۲۰۰ یورو در ماه

  آوسبیلدونگ عمران در آلمان

  دوره آوسبیلدونگ عمران در آلمان یکی از دوره‌های دوگانه کارورزی است. این دوره نسبت به دیگر رشته‌ها مدت زمان کمتری طول می‌کشد و دوره‌ای ۲ ساله است.

  آوسبیلدونگ عمران مانند دیگر رشته‌های آموزش دوگانه، شامل دو بخش است که بخش تئوری آن در آموزشگاه و بخش عملی آن در دفاتر مهندسی برگزار می‌شود. در این دوره‌ها برای کارآموزان مبلغی را به عنوان حقوق در نظر گرفته‌اند که به شرح زیر است:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  حقوق سال اول۶۱۰ تا ۶۹۰ یورو
  حقوق سال دوم۸۱۰ تا ۱۰۶۰ یورو

  آوسبیلدونگ کامپیوتر در آلمان

  آوسبیلدونگ کامپیوتر در آلمان یکی از رشته‌هایی است که طرفداران بسیاری دارد. امروزه با پیشرفت روزافزون رشته کامپیوتر و زیرشاخه‌های آن تعداد زیادی از داوطلبان این رشته را برای ادامه تحصیل و کار انتخاب می‌کنند.

  رشته کامپیوتر هم از دسته آموزش‌های دوگانه آوسبیلدونگ آلمان است که شامل دو بخش آموزش تئوری و آموزش عملی است. دوره آموزشی آوسبیلدونگ کامپیوتر در آلمان ۳ یا ۴ سال طول می‌کشد و در این مدت برای کارآموزان حقوقی را تدارک دیده‌اند که ماهانه به کارآموزان می‌پردازند. مبلغ این حقوق به شرح زیر است:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  حقوق سال اول۱۰۵۰ یورو
  حقوق سال دوم۱۱۰۰ یورو
  حقوق سال سوم۱۲۰۰ یورو

  آوسبیلدونگ برق در آلمان

  دوره آوسبیلدونگ برق در آلمان یکی از رشته‌های آموزش دوگانه است که شامل حقوق برای کارآموزان می‌شود. تحصیل در این رشته حدود سه سال و نیم زمان لازم دارد که کارآموزان اگر عملکرد خوبی از خود نشان بدهند، می‌توانند طول دوره را کاهش دهند.

  آموزش آوسبیلدونگ برق در کارگاه به صورت عملی و در آموزشگاه به صورت تئوری انجام می‌شود. حقوق کارآموزان در طول زمان تحصیل را در جدول زیر مشاهده می‌کنیم:

  سال کارآموزیحقوق دریافتی
  حقوق سال اول۶۹۰  یورو
  حقوق سال دوم۷۹۰ یورو
  حقوق سال سوم۸۱۹ یورو

  پردرآمدترین رشته های آوسبیلدونگ آلمان

  یکی از ملاک‌های انتخاب رشته در میان حدود ۳۸۰ رشته آوسبیلدونگ آلمان، بی‌شک میزان درآمدی است که بعد از تحصیل و زمان ورود به بازارکار به داوطلبان تعلق می‌گیرد.

  برخی مشاغل هم پر طرفدار هستند و هم میزان درآمد از آن‌ها بسیار رضایت‌بخش است. در این‌جا میانگین حقوق برخی از این رشته‌ها را مشاهده می‌کنید:

  میزان درآمد در ماه به یورورشته‌های مختلف آوسبیلدونگ
  ۳۱۰۰ یورو در ماهفیزیوتراپی
  ۳۳۰۰ یورو در ماهمتخصص بهداشت دهان
  ۳۰۰۰ یورو در ماهنماینده املاک
   ۲۹۰۰ یورو در ماهپرستار
  ۲۵۰۰ یورو در ماهراننده کامیون
  ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در ماهکنترل کننده ترافیک هوایی
  ۳۱۰۰ یورو در ماهمکانیک هواپیما
  ۳۳۰۰ یورو در ماهپلیس
  ۲۵۰۰ تا ۲۹۰۰ یورو در ماهکارمند بانک
  ۲۷۰۰ یورو درماهمکانیک کشتی
  ۲۶۴۰ یورو در ماهپرستار سالمند
  ۲۴۰۰ یورو در ماهمدیریت فناوری اطلاعات

  سوالات متداول درباره آوسبیلدونگ آلمان

  ۱. آوسبیلدونگ چیست؟

  آوسبیلدونگ یک دوره آموزش فنی‌وحرفه‌ای در آلمان است که مهارت‌های لازم برای فراگیری یک شغل خاص را در اختیار هنرجویان می‌گذارد. این دوره‌ها معمولا ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد و شامل آموزش‌های تئوری و عملی است. در برخی موارد به کارآموزان در حین آموزش مبلغی را به عنوان حقوق به کارآموزان اعطا می‌کند.

  ۲. مدت زمان دوره‌ های آوسبیلدونگ چقدر است؟

  مدت زمان دوره‌ های آوسبیلدونگ به رشته تحصیلی متقاضی ارتباط دارد و از ۲ سال تا نهایتا ۴ سال طول می‌کشد.

  ۳. دوره‌ های آوسبیلدونگ به چه روش‌هایی برگزار می‌شوند؟

  دوره‌ های آوسبیلدونگ به سه روش برگزار می‌شود، آوسبیلدونگ دوگانه، مدرسه محور و مطالعات دوگانه انواع دوره‌ها به شمار می‌رود.

  ۴. آیا تمام دوره‌ های آوسبیلدونگ دارای حقوق هستند؟

  خیر؛ تمام دوره‌ های آوسبیلدونگ دارای حقوق نیستند. در دوره آوسبیلدونگ دوگانه به کارآموزان حقوق تعلق می‌گیرد.

  ۵. میزان حقوق دریافتی در دوره‌ های آوسبیلدونگ چه میزان است؟

  میزان حقوق دریافتی در دوره‌ های آوسبیلدونگ با توجه رشته تحصیلی محاسبه می‌شود و از ۶۰۰ یورو تا ۱۷۰۰ یورو در ماه متفاوت است.