تحصیل در آلمان

کشور آلمان به عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان و دانش آموزان خارجی معرفی شده است؛ اگر دوست دارید تا درباره تحصیل در آلمان و چگونگی آن اطلاعات کاملی به دست بیاورید، مطلب زیر از مجموعه بالدانو را بخوانید.

مشاوره تلفنی
2024/3/54c3ccf6-cad7-4173-94c0-430cb024d09a.jpg

مشاوره تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. آلمان به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تحصیلات عالی شناخته می‌شود که برخی از دانشگاه‌های برتر جهان در این کشور قرار دارند. این کشور در آموزش شرایط بسیار خوبی را ایجاد کرده است به طوری که هر ساله تعداد بسیار زیادی از مهاجران تحصیلی، کشور آلمان را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب می‌کنند. در آلمان، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از برنامه‌های تحصیلی مختلفی مانند بورسیه‌های تحصیلی، کار پاره‌وقت و کارآموزی استفاده کنند تا هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنند.

در این مقاله از موسسه مهاجرتی بالدانو قصد داریم تا شما را با شرایط تحصیل در آلمان راهنمایی کنیم

اگر دوست دارید تا درباره تحصیل در آلمان بیشتر بدانید، فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا مشاوران بالدانو برای مشاوره رایگان با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  شرایط تحصیل در آلمان

  شرایط تحصیل در آلمان

  برای شروع برنامه مهاجرتی خود برای تحصیل در آلمان در ابتدا باید با شرایط تحصیل در آلمان آشنا شوید:  

  شرط سنی

  یکی از مهم‌ترین شروط برای تحصیل در آلمان و دیگر کشورهای خارجی شرط سنی است. برای ورود به دانشگاه در آلمان باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید؛ البته این قانون همواره رعایت نمی‌شود و شما برای تحصیل در برخی از رشته‌های علوم پزشکی مثل پزشکی و دندانپزشکی بایستی حداقل ۲۱ سال سن داشته باشید.

  خوب است بدانید که سن مشخصی برای تحصیل در آلمان مشخص نشده است اما اگر شما دوست دارید تا حتما از یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان پذیرش دریافت کنید بهتر است در بازه سنی زیر قرار داشته باشید تا شانس تحصیل در آلمان برای شما بیشتر شود:

  کارشناسیتا ۲۲ سال
  کارشناسی ارشدتا ۳۰ سال
  دکتریتا ۳۵ سال
  دکترا حرفه‌ای ( پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی)تا ۲۱ سال

  لازم به ذکر است که نمی‌توان حتما این بازه سنی را به عنوان بازه سنی مشخص تعیین کرد چرا که هر دانشگاهی شرایط خاص خودش را دارد؛ برای مثال دانشگاه فنی برلین بازه سنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی را حداکثر ۲۱ سال و برای مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ۳۰ سال اعلام کرده است.

  توجه داشته باشید که هر چه مقدار گپ تحصیلی شما برای تحصیل در آلمان کمتر باشد، شانس شما برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان کاهش و احتمال رد شدن درخواست شما بیشتر می‌شود؛ بنابراین اگر گپ تحصیلی دارید بهتر است با دلایل مشخص . منطقی آن را توجیه کنید.

  مدرک زبان

  حتما می‌دانید که یکی از اساسی‌ترین شروط برای مهاجرت تحصیلی، داشتن مدرک زبان است. مدرک زبان برای دانشجویان و دانش‌آموزان برای تحصیل در آلمان الزامی است و شما بدون مدرک زبان نمی‌توانید برای ویزا درخواست دهید. بیشتر دانشجویان یا دانش آموزان خارجی که برای مهاجرت تحصیلی به آلمان مهاجرت می‌کنند با مدرک زبان انگلیسی مهاجرت می‌کنند چرا که بیشتر دانشگاه‌های این کشور در اکثر رشته‌ها برای دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

  با این حال اگر شما دوست دارید تا با استفاده از زبان آلمانی پذیرش دریافت کنید باید در یکی از آزمون‌های زیر نمره خوبی را بدست آورید. (این آزمون بر اساس شرایط هر دانشگاهی متفاوت خواهد بود):

  • TestDaF
  • DSH
  • TestAS
  • Goethe-Zertifikat
  • Telc

  آزمون‌های انگلیسی زبان نیز عبارتند از:

  • IELTS
  • TOEFL

  میزان دانش زبان آلمانی شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان B2 و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری B2 یا C1 است. مقطع کارشناسی در کشور آلمان به زبان آلمانی تدریس می‌شود ولی دولت آلمان از ارشد به بعد اجازه تحصیل به زبان انگلیسی را می‌دهد که به ایلتس 7 نیاز است.

  نکته مهم این است که دیپلم در ایران 12ساله و در آلمان 13 ساله است؛ بنابراین متقاضی بعد از دریافت دیپلم باید ابتدا یک سال در کالج های آلمان درس بخواند و در صورت قبولی به دانشگاه برود.

  شرط معدل برای تحصیل در آلمان

  شرط معدل برای تحصیل در آلمان و ورود به دانشگاه‌های این کشور بسیار متغیر است و به عوامل مختلفی مثل رشته تحصیلی، دانشگاه و حتی تقاضای ورود شما به دانشگاه  وابسته است. به طور قطع می‌توان گفت که هرچه معدل شما در دوره‌های دبیرستانی و دانشگاهی بالاتر باشد، شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه‌های معتبر آلمان را دارید.

  دانستن مطالب زیر برای شرط معدل در آلمان بسیار مهم است:

  • برای ورود به بعضی از دانشگاه‌های آلمان ممکن است شرط معدل حداقل ۲٫۵( براساس نمره دهی آلمان یعنی سطحی بین B و C) را برای تحصیل به برخی از رشته‌های تحصیلی قرار دهند. در سیستم آموزشی آلمان هرچه نمرات نزدیک به یک باشد، نمره بالاتر است.
  • بخشی دیگر از دانشگاه‌ها شرایط دقیق‌تری را برای قبولی در رشته‌های مختلف اعمال ‌می‌کنند.
  • بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است به جای معدل، تجربه کاری یا ارائه توصیه‌نامه از اساتید شما را در نظر داشته باشند.
  • برای ورود به برخی دانشگاه‌های کشور آلمان می‌توانید از برنامه‌های تحصیلی مدرک دیگری مانند GRE و GMAT نیز استفاده کنید.

  هزینه‌های زندگی در آلمان

  یکی از مهم‌ترین شرایط برای تحصیل در آلمان، هزینه‌های زندگی در این کشور است. هزینه‌های زندگی شامل اجاره خانه و تهیه مسکن، لوازم مورد نیاز برای تحصیل در آلمان، هزینه‌ مواد غذایی و خوراک، هزینه‌های لباس و پوشاک، هزینه حمل و نقل و … است. تمامی هزینه‌های گفته شده براساس شهر انتخاب شده شما، متراژ محل زندگی، شیوه زندگی شما و دیگر عوامل متفاوت است اما به طور میانگین برای زندگی در آلمان بین ۸۵۰ تا ۲۰۰۰ یورو به صورت ماهانه نیاز دارید.

  مقاطع مختلف تحصیلی در آلمان

  تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف آلمان

  تحصیل در مدرسه

  دانش آموزانی که علاقه دارند تا برای ادامه تحصیل به آلمان مهاجرت کنند، ابتدا باید برای دریافت پذیرش از یکی از مدارس معتبر این کشور را اقدام کنند و سپس برای اخذ ویزای دانش آموزی اقدام کنید. شرایط سختی برای دریافت ویزای دانش‌ آموزی وجود ندارد و شما تنها باید شرایط زیر را داشته باشید:

   این ویزا مختص به متقاضیان زیر ۱۸ سالی است که به جهت ادامه تحصیل در مدارس‌های کشور آلمان اقدام می‌کنند. برای دریافت ویزای دانش آموزی برای تحصیل در آلمان لازم است تا شرایط زیر را داشته باشید:

  • پذیرش در یکی از مدارس( دبستان یا دبیرستان) معتبر در آلمان
  • متقاضی باید زیر ۱۸ سال باشد یا حداکثر ۱۸ سال داشته باشد( برای دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های آلمان را دارند، تا ۱۹ سال نیز قابل قبول است.)
  • اثبات تمکن مالی
  • نداشتن بیماری
  • تعهد به ترک کشور پس از پایان دوره تحصیلی

  سیستم آموزشی در کشور آلمان برای دانش آموزان زیر ۱۸ سال سه مقطع تحصیلی اصلی را دارد:

  دبستان

  برای کودکان بین ۶ تا ۱۰ سال، تحصیل در دبستان در آلمان اجباری بوده و در این دوره تحصیلی دانش آموزان با درس‌هایی مانند زبان آلمانی، علوم، مطالعات اجتماعی و ریاضی آشنا می‌شوند.

  گیمنازیوم

  دانش‌ آموزانی که سنی بین ۱۰ تا ۱۸ سال دارند، باید دوره گیمنازیوم را سپری کنند. برای ورود در این دوره برای تحصیل در آلمان، دانش‌آموزان باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • معدل قابل قبول و مناسب
  • شرکت در آزمون ورودی

  در این دوره دانش آموزان با دروس مختلفی نظیر زبان آلمانی، زبان انگلیسی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، ریاضی، مطالعات اجتماعی و تاریخ آشنا می‌شوند.

  لیسه یا دبیرستان

  اگر دانش آموزان سنی بین ۱۶ تا ۱۹ سال دارند و قصد ادامه تحصیل در آلمان در رشته‌های دانشگاهی را دارند، باید به مقطع لیسه وارد شوند.  برای ورود به این مقطع تحصیلی باید معدل قابل قبول داشته باشید و در آزمون ورودی شرکت کنید. در این مقطع، دانشجویان دروسی مانند زبان‌های خارجی، علوم طبیعی، تاریخ، ریاضی و مطالعات اجتماعی را می‌آموزند.

  مدارک برای تحصیل در مدارس کشور آلمان:

  • مدارک هویتی
  • پذیرش مدرسه
  • ریز نمرات( در صورت نیاز)
  • عکس ۳*۴
  • پاسپورت معتبر
  • مدارک پزشکی که سلامت جسمی شما را نشان دهد.
  • مدرک زبان( در صورت نیاز)

  تحصیل در کالج

  کالج‌ها به دوره‌های آموزشی گفته می‌شود که به جهت آموزش حرفه‌ای و یادگیری بیشتر دانشجویان برای آمادگی جهت ورود به زمینه‌های متعدد کاری مثل بازاریابی، استارت آپ، فناوری اطلاعات و … انجام می‌شود.

  هزینه تحصیل در کالج‌ها بسته به نوع کالج انتخابی شما متفاوت است. هزینه شرکت برای کالج‌های عمومی، رایگان و برای کالج‌های خصوصی بسته به مدرک مورد نظر شما بین ۲۶ تا ۴۰ هزار یورو می‌باشد.

  دوره‌های کالج برای تحصیل در آلمان به زبان آلمانی برگزار می‌شود و علاقه مندان به تحصیل در کالج بایستی در دو امتحان ورودی شرکت کنند. کالج ها دوره های مختلفی را برگزار می‌کنند و انتخاب هر دوره به انتخاب رشته شما برای کارشناسی بستگی دارد. این دوره ها به سه بخش تقسیم می‌شود:

  • M-Course: آماده سازی دانشجویان بین المللی برای رشته های پزشکی، زیست شناسی و داروسازی
  • T-Course: آماده سازی دانشجویان بین المللی برای رشته های فنی، علوم طبیعی یا ریاضی
  • W-Course: آماده سازی دانشجویان بین المللی برای رشته های اقتصاد، مدیریت بازرگانی یا مطالعات اجتماعی
  M-CourseT-CourseW-Course

  داروسازی

  دندان‌پزشکی

  پزشکی

  زیست‌شناسی

  میکروبیولوژی

  بیوشیمی

  علوم تغذیه

  علوم کشاورزی

  دام‌پزشکی

  روانشناسی

  مهندسی عمران (سازه، حمل‌ونقل و زلزله)

  مهندسی برق (مخابرات، الکترونیک و قدرت)

  مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار و سخت‌افزار)

  مهندسی IT فناوری اطلاعات

  مهندسی هوافضا

  مهندسی مکانیک

  مهندسی صنایع

  مهندسی نفت

  مهندسی انرژی

  مهندسی شیمی

  مهندسی معماری

  مهندسی خودرو

  مهندسی نانو

  مهندسی هسته‌ای

  مهندسی مالی

  مهندسی محیط زیست

  اقتصاد تخصصی

  علوم سیاسی

  جهانگردی

  علوم خانواده

  علوم حقوقی

  بیمه

  اقتصاد خانگی

  مطالعات تجاری و انفورماتیک تجارت

  سیستم‌های اطلاعاتی

  تحصیل در دانشگاه‌ها

  تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به صورت آکادمیک و غالبا در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا صورت می‌پذیرد. از آنجایی که کشور آلمان دانشگاه‌های متعددی دارد، آشنایی بیشتر با چگونگی تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف می‌تواند به شما جهت دریافت پذیرش این کشور کمک کند. بسته به دانشگاه، رشته و شرایط شما معمولا شرایط تحصیل در مقاطع مختلف در این کشور به شرح زیر است: 

  شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان

  • داشتن معدل بالای ۱۵
  • ریز نمرات سال آخر دبیرستان
  • مدرک دیپلم
  • مدرک زبان آلمانی B2

  شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

  • معدل ۱۳ و بالاتر در مقطع کارشناسی
  • مدرک زبان انگلیسی (بهتر است که مدرک زبان آیلتس ۶ و بیشتر داشته باشید)، داشتن مدرک زبان آلمانی برای دانشجویان خارجی برای تحصیل در آلمان اجباری نیست اما اگر مدرک زبان آلمانی B2 داشته باشید، شانس شما برای تطبیق با محیط و دریافت ویزا بیشتر می‌شود.

  شرایط تحصیل دکتری در آلمان

  • معدل بالای ۱۳ در لیسانس و فوق لیسانس
  • مدرک زبان( ترجیحا آیلتس بالای ۷)
  • داشتن رزومه قوی

  مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی آلمان

  مدارک لازم برای تحصیل در آلمان

  اگر برای تحصیل در آلمان مصمم هستید، باید برای دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های آلمان بر اساس شرایط، سوابق و مقطع مورد نظرتان مدارک تحصیلی زیر را جمع آوری کنید:

  مدارک لازم برای تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی

  • مدارک هویتی
  • پذیرش دانشگاه
  • ریز نمرات
  • مدرک دیپلم
  • عکس ۳*۴ پرسنلی
  • پاسپورت معتبر
  • مدارک پزشکی که سلامت جسمی شما را نشان دهد.
  • مدرک زبان
  • گواهی تمکن مالی
  • مدرک سوء پیشینه

  مدارک لازم برای تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی ارشد

  • مدارک هویتی
  • نامه پذیرش دانشگاه
  • مدرک کارشناسی
  • ریز نمرات
  • عکس ۳*۴
  • پاسپورت معتبر
  • رزومه قوی
  • مدارک پزشکی که سلامت جسمی شما را نشان دهد.
  • مدرک زبان
  • گواهی تمکن مالی
  • مدرک سوء پیشینه
  • توصیه نامه
  • انگیزه نامه

  مدارک لازم برای تحصیل در آلمان مقطع دکتری

  • مدارک هویتی
  • پذیرش دانشگاه
  • مدرک کارشناسی ارشد( همراه داشتن سایر مدارک تحصیلی توصیه می‌شود.)
  • ریز نمرات
  • عکس ۳*۴
  • پاسپورت معتبر
  • مدارک پزشکی که سلامت جسمی شما را نشان دهد.
  • مدرک زبان
  • گواهی تمکن مالی
  • مدرک سوء پیشینه
  • توصیه نامه
  • انگیزه نامه
  • مقالات معتبر با نمره بالا
  • مکاتبه با استاد راهنما مد نظر
  • سوابق کاری
  • رزومه قوی

  مراحل اخذ پذیرش تحصیلی آلمان

  اگر آلمان را برای مهاجرت تحصیلی خود انتخاب کرده‌اید باید در ابتدا با مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور آشنا شوید. برای تحصیل در آلمان و دریافت پذیرش از هر دانشگاهی بایستی مراحل زیر را سپری کنید:

  گام اول: انتخاب دانشگاه و مقطع مورد نظر برای تحصیل

  در ابتدا باید دانشگاه، شهر و مقطع تحصیلی مورد نظر خود را برای تحصیل در آلمان انتخاب کنید. دقت داشته باشید که در صورتی که دانشگاه مدنظر شما رشته یا مقطع تحصیلی شما را ارائه نکند بایستی دانشگاه‌هایی را جستجو کنید که رشته و مقطع مورد نظر را ارائه می‌دهند و شرایط شما را می‌پذیرند.

  اگر برای دریافت پذیرش در مقطع دکترا تلاش می‌کنید، دقت داشته باشید که پیش از دریافت پذیرش باید با استاد راهنما خود مکاتبه داشته باشید و برخی مدارک را برای ایشان ارسال کنید.

  گام دوم: ارسال مدارک

  پس از انتخاب مقطع یا دانشگاه مورد نظرتان باید مدارک مورد نیاز خود را برای دریافت پذیرش به دانشگاه مقصد ارسال کنید و پس از آن منتظر جواب نهایی این دانشگاه درباره پذیرش یا عدم پذیرش باشید. مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش جهت تحصیل در آلمان عبارتند از:

  مدارک تحصیلی، رزومه تحصیلی، رزومه کاری، ریز نمرات، انگیزه نامه، توصیه نامه، مدارک هویتی.

  گام سوم: آزمون زبان

  برای اینکه بتوانید در کشور آلمان تحصیل کنید باید حتما مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی داشته باشید تا بتوانید پذیرش دریافت کنید. بعضی از دانشگاه‌های آلمان مدرک زبان انگلیسی را قبول می‌کنند اما دانش زبان آلمانی و تسلط یا آشنایی با این زبان کمک شایانی در پیشرفت شما در کار و تحصیل در آلمان دارد.

  گام چهارم: مصاحبه

  مصاحبه کردن برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های آلمان حتمی نیست و تنها برخی از دانشگاه‌های این کشور برای متقاضیان خود مصاحبه کردن را قرار داده‌اند.

  گام آخر: دریافت پذیرش

  اگر شما تمامی مراحل را به درستی طی کرده باشید و شرایط خوبی برای دریافت پذیرش از دانشگاه مدنظر داشته باشید، به احتمال بسیار زیاد می‌توانید پذیرش خود را دریافت کنید و برای تحصیل در آلمان و زندگی در این کشور آماده شوید. 

  مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان

  مدرک زبان لازک برای شروع تحصیل در آلمان

  برای تحصیل در آلمان حتما نیازی نیست که مدرک زبان آلمانی داشته باشید، بلکه می‌توانید با شرکت در آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی و کسب حداقل نمره به این کشور مهاجرت کنید.

  دانش زبان آلمانی به شما کمک می‌کند تا مسیر راحت‌تری را برای زندگی در آلمان سپری کنید وبراساس دانشگاه انتخابی، مقطع تحصیلی و شرایطی که دارید می‌توانید در آزمون‌های زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان شرکت کنید. داشتن مدرک زبان آلمانی در کنار مدرک زبان انگلیسی باعث می‌شود تا به راحتی در این کشور کار پیدا کنید و به تحصیل بپردازید.

  خوب است بدانید که با توجه به شرایطی که آلمان برای علاقه مندان به تحصیل ایجاد کرده است، پیدا کردن کالج یا دانشگاهی که تنها به زبان آلمانی به تدریس بپردازد، کاری تقریبا دشوار است چرا که بیشتر دانشگاه‌های این کشور در بیشتر رشته‌‌های تحصیلی به زبان آلمانی تدریس می‌کنند و در حال حاضر تنها حدود ۱۱۶ دانشگاه در کشور آلمان وجود دارد که در رشته‌های مختلف به زبان انگلیسی تدریس می‌کند؛ برای مثال در دانشگاه فنی مونیخ از بین ۱۰۰ رشته‌ای که در این دانشگاه موجود است ۲۳ رشته تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

  میزان دانش زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان، بر اساس سیستم شش سطحی زبان اروپا یا (CEFR) تعیین می‌شود که باید بین سطح B2 تا C1 باشد.

  آزمون TestDaF

  یکی از آزمون‌های پرطرفدار برای ارزیابی سطح زبان آلمانی دانشجویان خارجی این آزمون است. متقاضیان با قبول شدن در این آزمون می‌توانند سطح زبان B۲ یا بالاتر را دریافت کنند.

  آزمون DSH

  این آزمون نیز مانند آزمون قبلی برای ارزیابی سطح زبان آلمانی دانشجویان خارجی است. متقاضیان شرکت در این آزمون، باید سطح زبان B۲ و بالاتر را دریافت کنند.

  آزمون TestAS

  این آزمون تنها به ارزیابی سطح توانایی‌های عمومی متقاضیان است و شما با قبول شدن در این آزمون می‌توانید، سطح زبان B۲ و بالاتر را به اثبات برسانید.

  آزمون Goethe-Zertifikat

  این مدرک برای ارزیابی سطح زبان آلمانی بوده و معروف‌ترین آزمون زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان شمرده می‌شود که شامل سطح‌های A۱ تا C۲ است.

  آزمون Telc

  این مدرک نیز همانند مدرک قبلی برای ارزیابی سطح زبان آلمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و شامل سطح‌های A۱ تا C۱ است.

  کار دانشجویی حین تحصیل در آلمان

  کار دانشجویی حین تحصیل در آلمان

  کار دانشجویی به دانشجویان کمک می‌کند تا حین تحصیل در آلمان بتوانند تا خرج تحصیل خود را کاهش دهند و درآمدی همراه با درس خواندن داشته باشند. در سال ۲۰۲۰ حداقل دستمزد برای کار دانشجویی حین تحصیل در آلمان بین ۹٫۳۵ تا ۱۰ یورو اعلام شده است.

  کار دانشجویی در کشور آلمان نسبت به دیگر کشورها بسیار شرایط ساده‌تری دارند و دانشجویان می‌توانند در سال ۹۶۰ ساعت به کار بپردازند یعنی ۱۲۰ روز به صورت تمام وقت! البته ناگفته نماند که یک دانشجو تنها ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار خواهد داشت و شغلی که انتخاب می‌کند نباید در ساعات کلاس درس و رفت و آمد او تداخل ایجاد کند.

  اگر شما متقاضی افزایش ساعات کاری خود برای کار دانشجویی باشید می‌توانید درخواست خود را به اداره مهاجرت و کاریابی فدرال ارسال کنید تا پس از بررسی شرایط شما، نتیجه نهایی را به شما ارسال کنند.

  بر اساس بررسی‌های انجام شده می‌توان گفت که کار دانشجویی در آلمان تقریبا تمامی نیازهای یک دانشجو را برآورده می‌کند و از آنجایی که دانشجو معاف از مالیات است، می‌تواند یک زندگی نرمال را برای خود فراهم کند.

  برخی از کارهای دانشجویی عبارتند از: دستیار اساتید و تدریس به دانشجو‌های جدیدتر، کار در رستوران‌ها، مشاغل آنلاین و … .

  شرایط خاصی برای پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان وجود ندارد و شما می‌توانید حتی بدون نیاز به دانش زبان آلمانی به کار کردن بپردازید؛ البته افرادی که به زبان آلمانی تسلط دارند شرایط بهتری را برای کار دانشجویی و تحصیل در آلمان دارند.

  برای پیدا کردن کار دانشجویی می‌توانید از طریق وبسایت‌های معتبر، اپلیکیشن‌های کاریابی یا آژانس‌های معتبر کاری اقدام کنید تا کار مورد نظرتان را برای زندگی و تحصیل در آلمان پیدا کنید.

  دانشگاه‌ های برتر آلمان جهت تحصیل

  با توجه به سیستم آموزشی بسیار قوی که در کشور آلمان وجود دارد، شرایط خوبی برای دانشجویان به ارمغان آمده است به طوری که آن‌ها می‌توانند در بهترین دانشگاه‌های اروپا یا حتی بهترین دانشگاه‌های جهان به تحصیل بپردازند. برخی از دانشگاه‌های آلمان از رنگینگ خوبی برخوردار هستند:

  1. دانشگاه فریدریش ویلهلم در برلین (Freie Universitaet Berlin)
  2. دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universitaet Muenchen)
  3. دانشگاه هایدلبرگ (Ruprecht-Karls-Universitaet Heidelberg)
  4. دانشگاه های ورتسبورگ (Eberhard Karls Universitaet Tuebingen)
  5. دانشگاه بون (Rheinische Friedrich Wilhelms Universitaet Bonn)
  6. دانشگاه های فرایبورگ (Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg)
  7. دانشگاه برمن (Universitaet Bremen)
  8. دانشگاه های فرانکفورت (Goethe-Universitaet Frankfurt am Main)
  9. دانشگاه های کلن (Universitaet zu Koeln)
  10. دانشگاه های اشتوتگارت (Universitaet Stuttgart)

  دقت داشته باشید که این لیست مختصر از دانشگاه‌های برتر آلمان در رنکینگ جهانی بوده و دانشگاه‌های دیگری نیز در رتبه‌بندی‌های جهانی با رتبه‌های بسیار خوبی حضور دارند. این رتبه‌بندی هر ساله تغییر خواهد کرد.

  خوابگاه دانشجویی در آلمان

  یکی از مواردی که پیش از تحصیل در آلمان باید حتما با آن آشنا شوید و آن را رفع کنید، خوابگاه دانشجویی است. لازم به ذکر است که بدانید برخی از دانشگاه‌های آلمان به دانشجویان خارجی خوابگاه اعطا می‌کنند تا شرایط را برای دانشجویان خود جهت ادامه تحصیل در آلمان راحت‌تر کنند.

  به طور کلی در کشور آلمان دو نوع خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان وجود دارد که در ادامه با آن آشنا می‌شویم.

  خوابگاه های دانشجویی عمومی یا Student Union Hall Of Residence

  این خوابگاه‌ها مکانی با متراژ کم، دارای امکانات لازم و ارزان قیمت است که بسیاری از دانشجویان خارجی یا حتی آلمانی از آن استفاده می‌کنند. برای استفاده از این خوابگاه باید در ابتدا پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را دریافت کنید.

  اقامتگاه‌ها یا خوابگاه‌های خصوصی

  این نوع خوابگاه‌ها قیمت بالایی دارند و از کیفیت و شرایط بهتری نیز برخوردارند. بر اساس آمارهای منتشر شده هزینه دریافت خوابگاه دانشجویی خصوصی ماهانه حدود ۲۵۰ یورو است و اگر دانشجویی قصد داشته باشد تا آپارتمان یا مسکنی تهیه کند که به صورت مستقل از دانشگاه در آن به زندگی بپردازند باید حداقل حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو به صورت ماهانه بپردازند.

  زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی آلمان برای دانشجویان بین الملل یا خارجی خیلی بهتر از تهیه مسکن است؛ زیرا:

  تنهایی و غم غربت با حضور دانشجویان از کشورهای مختلف کم می‌شود و حتی ممکن است فرد بتواند دانشجوی هموطن خود را پیدا کند.

  هنگام تحصیل در آلمان از هزینه‌های زندگی خود کم می‌کند.

  خوابگاه‌های این کشور امکانات خوبی را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند و دانشجو می‌تواند از امکاناتی نظیر استخر، سالن‌های ورزشی و … استفاده کند.

  برای دریافت خوابگاه دانشجویی در آلمان باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آلمان
  2. ثبت درخواست به صورت اینترنتی در سایت انجمن دانشجویی شهر مورد نظر
  3. دریافت ایمیل تاییدیه
  4. دریافت ایمیل در خصوص انتظار ۱ تا ۲ ماهه جهت دریافت پیشنهاد خوابگاه
  5. دریافت ایمیل پیشنهاد خوابگاه

  بهترین شهرها برای تحصیل در آلمان

  بر اساس آمارهای ارائه شده از دانشجویانی که در این کشور به تحصیل پرداخته‌اند، بهترین شهرها برای تحصیل در آلمان عبارتند از:

  شهر برلین

  به عنوان پایتخت آلمان، این شهر یکی از محبوب‌ترین شهرهای آلمان برای تحصیل است. شهر برلین دارای دانشگاه‌های معتبر و سطح بالایی مثل دانشگاه فریدریش ویلهلم، دانشگاه تکنیک برلین و دانشگاه هانسه‌ویله لم می‌باشد.

  شهر هامبورگ

  این شهر دارای دانشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه هامبورگ، دانشگاه تکنیک هامبورگ و دانشگاه هوچ‌شوله لم است.

  شهر مونیخ

  مونیخ یکی از شهرهای زیباترین و بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل است. این شهر دارای دانشگاه‌های بزرگی مانند دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان و دانشگاه بوزن و … است و به عنوان مرکز فناوری، صنعت و تجارت در کشور آلمان شناخته شده است.

  شهر فرانکفورت

  به دلیل حضور تعداد زیادی از ایرانیان در این شهر، فرانکفورت یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان است. دانشگاه‌های معتبر این شهر عبارتند از دانشگاه فرانکفورت، دانشگاه تکنیک دارمشتات و دانشگاه جان ولفگانگ گوتنبرگ است.

  شهر کلن

  کلن یکی از شهرهای بزرگ در کشور آلمان است که هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در آلمان به این شهر مهاجرت می‌کنند. این شهر دانشگاه‌های معتبری زیادی مانند دانشگاه کلن، دانشگاه تکنیک کلن و دانشگاه کاتولیک کلن دارد.

  هزینه تحصیل در کشور آلمان

  هزینه های تحصیل در آلمان

  هزینه زندگی در آلمان یکی از مهم‌ترین مباحث و دغدغه‌های هر دانشجو پیش از تحصیل در آلمان است. باید بدانید که برای تحصیل و مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان باید بودجه زیادی را برای موارد زیر کنار بگذارید تا در نهایت موفق شوید در آرامش و راحتی زندگی کنید:

  انواع هزینهقیمت 
  شهریه دانشگاه بستگی به نوع پذیرش دارد
  هزینه مسکن۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو
  هزینه مواد غذایی۲۵۰ یورو
  هزینه حمل و نقل۷۰ یورو
  قبوض۲۵۰ یورو
  دیگر هزینه های تحصیلیوسایل مورد نیاز برای تحصیل، رستوران رفتن، کافه رفتن و  هزینه بیمه

  شهریه دانشگاه

  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است و شما حتی می‌توانید در برخی از دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی و به صورت رایگان به تحصیل بپردازید بعلاوه فاند‌های تحصیلی مختلف دریافت کنید.

  هزینه مسکن

  بسته به شهر محل سکونت شما و نوع مسکن انتخابی، هزینه اجاره مسکن در آلمان متغیر است هر چند که بیشتر دانشجویان سعی می‌کنند تا از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنند. به طور کلی برای اجاره یک خانه یک خوابه به صورت میانگین باید چیزی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو بپردازید.

  هزینه مواد غذایی

  هزینه تهیه مواد غذایی در آلمان خیلی ارزان است و شما تنها با دریافت حقوق پایه یک ساعت کار دانشجویی در آلمان می‌توانید بخش مهمی از اقلام مصرفی خود را تهیه کنید. برای مثال شما تقریبا با ۱۲ یورو می‌توانید مواد زیر تهیه کنید:

  • سه عدد موز
  • ۱۰ عدد تخم مرغ
  • یک ماست کوچک 
  • نیم کیلو گوشت
  • یک بسته ماکارونی ماکارونی
  • دو عدد شیر یک لیتری

  هزینه حمل و نقل

  اگر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید اصلا جای نگرانی ندارد چرا که شما با پرداخت ۷۰ یورو در ماه می‌توانید تمام هزینه‌های حمل و نقل ماهانه خود را بپردازید.

  تفریحات

  تفریحات در آلمان قیمت نسبتا مناسبی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دارد و شما با پرداخت مبلغی کم در ماه می‌توانید از امکانات تفریحی استفاده کنید.

  قبوض

  بخش مهمی از هزینه‌های شما را قبوض شما شامل می‌شوند به طوری که شما مجبور هستید تا با پرداخت میانگین چیزی بین ۲۵۰ یورو در ماه قبض‌های خود را بپردازید.

  دیگر هزینه‌های تحصیلی

   دیگر هزینه‌های تحصیل شامل وسایل مورد نیاز برای تحصیل، رستوران رفتن، کافه رفتن و  هزینه بیمه می‌باشد که مبلغ زیادی را دربرنمی‌گیرد.

  می‌توان گفت که اگر خرج خود را به درستی مدیریت کنید برای تحصیل در آلمان به مشکلی بر نخواهید خورد و با پرداخت ماهانه  مبلغی در حدود حتی ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو می‌توانید به راحتی به تحصیل در آلمان بپردازید.

  امکان کار بعد از تحصیل در آلمان

  بیشتر دانشجویان پس از پایان تحصیل خود مجبور هستند تا کشور آلمان را ترک کنند، اما اگر بتوانید شغلی را برای خود پیدا کنید دیگر نیاز نیست این کشور را ترک کنید. متقاضیان کار در آلمان می‌توانند پس از فارغ التحصیلی می‌توانند با پیدا کردن شغل مناسب برای خود، درخواست ویزای کاری دهند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند و به راحتی در این کشور بمانند.

  مزایای تحصیل در آلمان

  مزایای تحصیل در آلمان

  برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان عبارتند از:

  تحصیل در یک سیستم آموزشی بسیار موفق

  کشور آلمان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی را در بین کشورهای جهان دارد. دانشگاه‌های این کشور تمرکز زیادی بر تحقیقات و تدریس  با کیفیت دارند و در علوم پایه، فناوری، فنی و مهندسی، علوم پزشکی و رشته‌های متعدد دیگر جزو اولین انتخاب‌ها هستند.

  تحصیل رایگان در یک کشور اروپایی

  برای دانشجویان آلمانی و دانشجویان اتحادیه اروپا، تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به صورت کاملا رایگان است. این فرصت حتی برای دانشجویان خارجی دیگر نیز برقرار است به طوری که هزینه‌های تحصیل در آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی یا آمریکایی بسیار کمتر است.

  تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری

  آلمان یکی از کشورهای بزرگ صنعتی است که دارای فرصت‌های شغلی فراوان است. حضور تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ جهان باعث شده تا بیشتر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به دنبال فرصت شغلی بهتر در این کشور بمانند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

  آشنایی با یک فرهنگ جدید

  آلمان از جمله کشورهایی است که پر از رویدادهای فرهنگی مختلف، جشنواره‌ها و فعالیت‌های هنری هستند. شما با زندگی در آلمان علاوه بر تحصیل می‌توانید با فرهنگ جالب این کشور نیز به طور کامل آشنا شوید.

  جمع‌بندی

  کشور آلمان یکی از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی برای متقاضیانی است که دوست دارند تا برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنند. شما با تحصیل در آلمان به راحتی می‌توانید از امکانات و مزایای زندگی در این کشور استفاده کنید و پس از پایان دوره تحصیل خود برای پیدا کردن شغل و کار کردن در این کشور بمانید.

  در این مقاله از موسسه مهاجرتی بالدانو سعی کردیم تا شما را با تحصیل در آلمان آشنا کنیم.

  موسسه مهاجرتی بالدانو یکی از موسسات پیشرو و با سابقه در مهاجرت به کشورهای مختلف است و با کادر مجرب و وکلای خود می‌تواند به شما در مهاجرت به کشور مدنظرتان کمک کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید صفحات ما را در شبکه‌های مجازی دنبال کنید و در صورت نیاز به مشاوره با استفاده از راه‌های ارتباطی با کارشناسان و وکلای ما تماس حاصل بگیرید.

  سوالات متداول

  آیا حین تحصیل در آلمان امکان کار نیز وجود دارد؟
  بله؛ شما می‌توانید 20 ساعت در هفته کار کنید.
  حداکثر سن برای تحصیل در رشته کارشناسی چه سنی است؟
  بیشتر دانشگاه‌های آلمان حداکثر سن را برای تحصیل در مقطع کارشناسی 21 سال اعلام کرده‌‌اند.
  حداقل معدل برای تحصیل در آلمان چه میزان است؟
  شرط معدل بر اساس مقطع تحصیلی، دانشگاه انتخابی و رشته تحصیلی شما متفاوت است و براین اساس باید گفت که باید معدل مناسبی برای تحصیل در کشور آلمان داشته باشید. برای مثال برای تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های آلمان در مقطع لیسانس باید معدل شما حداقل 15 باشد.
  برای تحصیل در آلمان به چه مدرک زبانی نیاز است؟
  برای تحصیل در آلمان بهتر است حداقل سطح B1 زبان آلمانی را برای تحصیل به زبان آلمانی و مدرک زبان آیلتس یا تافل به زبان انگلیسی نیاز دارید.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859