کالج های هلند

کالج های هلند دوره‌های تحصیلی ۱ ساله دارند و افراد را برای ورود به دانشگاه آماده می‌کنند. با اخذ پذیرش از کالج های هلند می‌توانید با صرف هزینه کم به هلند مهاجرت کنید و از پیشرفته‌ترین امکانات آموزشی اروپایی بهره ببرید.

مشاوره تلفنی 021-43859
2024/4/231e2f3c-9009-4240-bc86-a469a9395e00.jpg

مشاوره تحصیل در کالج های هلند

کالج های هلند از برترین و پیشرفته‌ترین کالج‌های اروپایی هستند و هرساله هزاران دانشجوی خارجی از کشورهای مختلف جهان را پذیرش می‌کنند. از مزیت‌های اصلی تحصیل در کالج های هلند این است که دانشجویان خارجی اجازه کار پاره‌وقت دارند.

کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی بالدانو اطلاعات جامعی از کالج های هلند دارند. متخصصان ما با سال‌ها تجربه در زمینه مشاوره اخذ پذیرش از کالج های هلند، به شما کمک می‌کنند بهترین کالج را انتخاب کنید و از آن پذیرش بگیرید.

برای دریافت مشاوره رایگان درخصوص کالج های هلند می‌توانید فرم مشاوره را پر کنید. همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و اطلاعات مورد نظر شما درخصوص شرایط و هزینه تحصیل در کالج های هلند را در اختیارتان خواهند گذاشت.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  مفهوم کالج در هلند

  کالج های هلند دوره‌های تحصیلی ۱ ساله‌ای دارند که Foundation Year نام دارد. این دوره تحصیلی ۱ ساله، پس از پایان مقطع دبیرستان آغاز می‌شود و برای ورود به آن باید حداقل مدرک دیپلم داشت. با تحصیل در کالج های هلند، دانش‌آموزان و دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌ها و مقاطع تحصیلی پیشرفته‌تر آماده می‌شوند.

  در دوره‌های ۱ ساله Foundation Year در هلند، دانشجویان باید هفته‌ای ۱۶ ساعت در کلاس‌های دروس تخصصی و هفته‌ای ۲۰ ساعت نیز در کلاس‌های دروس عمومی حاضر شوند. همچنین تمامی دانشجویان باید هفته‌ای حداقل ۱ روز مطالعه آزاد داشته باشند و نتیجه این مطالعات آزاد را در کلاس‌های درسی برای استاد و دانشجویان گزارش و ارائه دهند.

  اهمیت تحصیل در کالج های هلند

  تحصیل در مقطع کالج در هلند و شرکت در دوره‌های ۱ ساله Foundation Year برای هیچ دانشجویی، اعم از هلندی و غیرهلندی، اجباری نیست. اما افرادی که قصد دارند در رشته‌های فنی و حرفه‌ای ادامه تحصیل بدهند یا نیاز دارند دوره‌های آکادمیک زبان انگلیسی یا هلندی را بگذرانند، می‌توانند ابتدا در کالج های هلند تحصیل کنند و سپس وارد مقاطع تحصیل دانشگاهی شوند.

  انواع کالج های هلند

  کالج های هلند به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. هزینه تحصیل در کالج های دولتی هلند به‌صورت میانگین ۳هزار تا ۱۰هزار یورو در سال است، هزینه تحصیل در کالج های خصوصی هلند نیز به‌صورت میانگین ۱۲هزار تا ۲۵هزار یورو در سال است.

  برای دانشجویان ایرانی، اخذ پذیرش تحصیلی از کالج‌های دولتی کمی سخت‌تر از اخذ پذیرش از کالج های خصوصی هلند است. چون در کالج های دولتی هلند، نرخ پذیرش سالانه دانشجوی خارجی بسیار کمتر از کالج های خصوصی هلند است. همچنین اغلب بورسیه‌های تحصیلی هلند، از سوی دانشگاه و کالج‌های دولتی این کشور ارائه می‌شوند.

  شرایط تحصیل در کالج های هلند

  شرایط تحصیل در کالج های هلند به‌صورت عمومی به شرح زیر است:

  • داشتن گذرنامه معتبر
  • نداشتن سوءپیشینه
  • انتخاب رشته مرتبط
  • داشتن حداقل مدرک دیپلم با معدل ۱۴ یا بیشتر
  • داشتن مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶ یا مدرک زبان هلندی حداقل B1
  • داشتن حداقل و حداکثر سن مجاز
  • داشتن تمکن مالی شخصی
  • داشتن تمکن مالی پرداخت شهریه
  • داشتن رزومه تحصیلی به زبان انگلیسی یا هلندی
  • داشتن انگیزه‌نامه به زبان انگلیسی یا هلندی
  • داشتن توصیه‌نامه به زبان انگلیسی یا هلندی

  نکات قابل توجه:

  • برای تحصیل در کالج های هلند، متقاضیان باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۴ سال سن داشته باشند. افرادی که بیشتر از ۲۴ سال سن دارند نیز می‌توانند برای اخذ پذیرش تحصیلی از کالج های هلند اقدام کنند، اما نسبت به افرادی که کمتر از ۲۴ سال سن دارند شانس کمتری برای قبولی خواهند داشت.
  • تمامی دانشجویان خارجی در کشور هلند، باید ماهانه حداقل ۹۲۵ یورو تمکن مالی ارائه کنند.

  مدارک لازم برای تحصیل در کالج های هلند

  • گذرنامه با حداقل ۲ سال اعتبار
  • گواهی عدم سوءپیشینه
  • ۳ عدد عکس پاسپورتی
  • حداقل مدرک دیپلم با معدل ۱۴ یا بیشتر
  • مدرک آیلتس حداقل ۶ یا مدرک زبان هلندی حداقل B1
  • رزومه تحصیلی انگلیسی یا هلندی
  • انگیزه‌نامه انگلیسی یا هلندی
  • بیمه دانشجویی حداقل ۱۰هزار یورو
  • تمکن مالی شخصی (ماهانه ۹۲۵ یورو)
  • تمکن مالی پرداخت شهریه
  • توصیه‌نامه به زبان انگلیسی یا هلندی
  • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات

  هزینه کالج های هلند

  هزینه کالج های هلند طبق جدول زیر است:

  انواع کالج های هلندمیانگین شهریه سالانه
  کالج های دولتی هلند۳هزار تا ۱۰هزار یورو
  کالج های خصوصی هلند۱۲هزار تا ۲۵هزار یورو

  تحصیل در کالج های هلند، علاوه‌بر شهریه هزینه‌های دیگری نیز دارد. سایر هزینه‌های تحصیل در کالج های هلند طبق جدول زیر است:

  هزینه‌های جانبی تحصیل در کالج های هلند
  هزینه اخذ ویزای تحصیلی هلند (MVV)۲۷۰ یورو
  هزینه خوابگاه دانشجویی در هلند۳۵۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه
  هزینه کرایه خانه دانشجویی یا اشتراکی در هلند

  (بدون احتساب قبض‌های مصرفی)

  ۳۰۰ تا ۷۵۰ یورو در ماه
  بیمه دانشجوییحداقل ۱۰هزار یورو

  طبق اطلاعات وبسایت Studyportals.com، هزینه تحصیل در برخی از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در کالج های خصوصی هلند طبق جدول زیر است:

  رشته های تحصیلی پرطرفدار در هلندمیانگین شهریه سالانه در کالج‌های خصوصی
  حقوق۱۶هزار تا ۲۳هزار یورو
  مهندسی۱۳هزار تا ۲۳هزار یورو
  علوم کامپیوتر۱۵هزار تا ۲۶هزار یورو
  مدیریت۱۴هزار تا ۲۴هزار یورو
  اقتصاد۱۴هزار تا ۲۶هزار یورو
  معماری۱۵هزار تا ۲۷هزار یورو
  گردشگری و هتلداری۱۲هزار تا ۲۳هزار یورو
  هنر۱۳هزار تا ۲۴هزار یورو

  تحصیل رایگان در کالج های هلند

  تحصیل رایگان در کالج های هلند برای تمامی متقاضیان ازجمله متقاضیان ایرانی امکان‌پذیر است، اما بورسیه‌های تحصیلی کالج های هلند فقط به متقاضیان مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد. به عبارت دیگر، جهت تحصیل در دوره‌های ۱ ساله Foundation Year در کالج های هلند، بورسیه تحصیلی وجود ندارد.

  متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی از هلند می‌توانند پس از گذراندن دوره Foundation Year در کالج های هلند، در همان کالج به تحصیل خود در مقاطع بعدی ادامه بدهند و از کالج درخواست بورسیه تحصیلی کنند.

  اتباع خارجی جهت تحصیل رایگان در کالج های هلند و اخذ بورسیه از کالج های هلند باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • حداقل مدرک دیپلم با معدل ۱۷ یا بیشتر
  • مدرک آیلتس حداقل ۷ یا مدرک زبان هلندی حداقل C1
  • سوابق تحصیلی درخشان
  • سابقه شرکت در پروژه‌های علمی یا تحقیقاتی
  • سابقه انتشار مقالات علمی یا تحقیقاتی در وبسایت‌های معتبر جهانی
  • داشتن انگیزه‌نامه قوی
  • داشتن توصیه‌نامه
  • نداشتن سابقه اخذ بورسیه تحصیلی از هلند

  بورسیه‌های تحصیلی معتبر کالج های هلند

  بورسیه کالج دانشگاهی آمستردام

  Amsterdam Merit Scholarships for Excellent International Students

  این بورسیه فقط در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و مبلغ آن از ۲هزار تا ۲۵هزار یورو در سال متغیر است.

  بورسیه کالج دانشگاهی اوتریخت

  Utrecht Excellence Scholarships for International Students

  این بورسیه فقط به دانشجویان بین‌المللی و در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. مبلغ این بورسیه، معادل هزینه شهریه دانشجو است.

  بورسیه دولتی هلند

  Holland Scholarship for Non-EEA International Students

  این بورسیه فقط به دانشجویان غیراروپایی تعلق می‌گیرد و مخصوص متقاضیان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. مبلغ این بورسیه ۵هزار یورو در سال است.

  بورسیه‌های کالج دانشگاهی توئنته

  University of Twente Scholarships

  این بورسیه‌ها به تمامی متقاضیان در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد و مبلغ آن از ۳هزار تا ۲۳هزار یورو در سال متغیر است.

  بورسیه کالج دانشگاهی اراسموس

  Erasmus University Holland Scholarship

  این بورسیه به همه ملیت‌ها تعلق می‌گیرد و مخصوص مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد است. مبلغ این بورسیه از ۵هزار تا ۱۵هزار یورو در سال متغیر است.

  معرفی بهترین کالج های هلند

  بهترین کالج های هلند که در سال ۲۰۲۴ براساس فهرست QS انتخاب شده‌اند در جدول زیر آمده‌اند:

  بهترین کالج های هلندرتبه جهانی براساس فهرست QS
  کالج دانشگاهی آمستردام (University of Amsterdam)۵۳
  کالج دانشگاهی لیدن (Leiden University)۱۲۶
  کالج دانشگاهی گرونینگن (University of Groningen)۱۳۹
  کالج دانشگاهی فناوری دلفت (TU Delft) (Delft University of Technology)۴۷
  کالج دانشگاهی اراسموس (Erasmus University College)۱۷۶

  کالج دانشگاهی آمستردام (University of Amsterdam)

  کالج دانشگاهی آمستردام در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان برترین کالج دانشگاهی کشور هلند معرفی شده است و چهارمین دانشگاه بزرگ در هلند به حساب می‌آید. این دانشگاه در شهر آمستردام قرار گرفته و در سال ۱۶۳۲ تاسیس شده است. دانشگاه آمستردام از دانشگاه‌های دولتی هلند است و شهریه سالانه آن از ۱۳۰۰ تا ۱۴هزار یورو برآورد می‌شود. تمامی کلاس‌های درسی این دانشگاه به زبان انگلیسی و هلندی برگزار می‌شوند.

  کالج دانشگاهی آمستردام که در فهرست جهانی QS رتبه ۵۳ را به خود اختصاص داده ۴ دانشکده دارد. خوابگاه عمومی این کالج در اختیار تمامی دانشجویان قرار می‌گیرد. در این کالج رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، هنر، فرهنگ، بیولوژی، سلامت، تربیت کودک، ارتباطات، رسانه، اقتصاد، تجارت، زبان، ادبیات و حقوق تدریس می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کالج به این آدرس https://www.uva.nl/ مراجعه کنید.

  کالج دانشگاهی لیدن (Leiden University)

  کالج دانشگاهی لیدن قدیمی‌ترین کالج دانشگاهی دولتی در کشور هلند است و در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان دومین کالج برتر این کشور شناخته شد. کالج لیدن در سال ۱۵۷۵ تاسیس شده است و در شهر لیدن قرار دارد. تمامی کلاس‌های درسی کالج لیدن به دو زبان انگلیسی و هلندی برگزار می‌شوند و شهریه سالانه این دانشگاه نیز از ۲هزار تا ۱۲هزار یورو متغیر است. کالج دانشگاهی لیدن تعداد زیادی خوابگاه عمومی دارد که در اختیار تمامی دانشجویان این دانشگاه قرار می‌گیرد.

  کالج دانشگاهی لیدن در فهرست جهانی QS رتبه ۱۲۶ را به خود اختصاص داده است. این کالج ۵ دانشکده دارد و رشته‌هایی مانند علوم اجتماعی، علوم انسانی، پزشکی، دندانپزشکی، فناوری، علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، رسانه، ارتباطات، روزنامه‌نگاری، حقوق، هنر، معماری و طراحی را ارائه می‌دهد. آدرس وبسایت کالج لیدن به شرح زیر است: https://www.universiteitleiden.nl/

  کالج دانشگاهی گرونینگن (University of Groningen)

  کالج دانشگاهی گرونینگن که در فهرست جهانی QS رتبه ۱۳۹ را به خود اختصاص داده، یکی از معتبرترین کالج‌های دانشگاهی دولتی در کشور هلند است و در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان سومین کالج برتر هلند معرفی شد. کالج گرونینگن در سال ۱۶۱۴ در شهر گرونینگن تاسیس شده و کلاس‌های آن به هر دو زبان انگلیسی و هلندی برگزار می‌شوند. این کالج دانشگاهی خوابگاه مخصوص دانشجویان دارد و شهریه سالانه آن از ۲هزار تا ۱۳هزار یورو متغیر است.

  کالج دانشگاهی گرونینگن ۶ دانشکده دارد و رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، داروسازی، هنر، باستان‌شناسی، سینما، موسیقی، فیلم‌سازی، اقتصاد، سیاست بین‌الملل، تاریخ باستان، زبان‌شناسی، ادبیات، نویسندگی، مطالعات اروپایی، مطالعات خاورمیانه، ترجمه، علوم اجتماعی و روانشناسی در آن تدریس می‌شوند. آدرس وبسایت کالج دانشگاهی گرونینگن به شرح زیر است: https://www.rug.nl/

  کالج دانشگاهی فناوری دلفت (TU Delft) (Delft University of Technology)

  کالج دانشگاهی فناوری دلفت در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان چهارمین دانشگاه برتر هلند معرفی شده است و در فهرست جهانی QS رتبه ۴۷ دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۴۲ در شهر دلفت تاسیس شده است و خوابگاه‌های عمومی آن به تمامی دانشجویان تعلق می‌گیرد. شهریه سالانه کالج فناوری دلفت از ۳هزار تا ۱۰هزار یورو متغیر است.

  کالج دانشگاهی فناوری دلفت ۶ دانشکده دارد و رشته‌هایی مانند معماری، ریاضیات، علوم کامپیوتر، شیمی، بیوتکنولوژی، فیزیک، تجهیزات بیوپزشکی، مدیریت، بازرگانی، حقوق، هنر، معماری، طراحی، پزشکی، دندانپزشکی، علوم اجتماعی، کشاورزی، جنگلبانی و فناوری به دو زبان انگلیسی و هلندی در این کالج تدریس می‌شوند. آدرس وبسایت کالج فناوری دلفت به این شرح است: https://www.tudelft.nl/

  کالج دانشگاهی اراسموس (Erasmus University College)

  کالج دانشگاهی اراسموس در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان پنجمین کالج برتر هلند معرفی شده است و در فهرست جهانی QS رتبه ۱۷۶ دارد. کالج دانشگاهی اراسموس در سال ۱۹۱۳ در شهر روتردام تاسیس شده است و تمامی کلاس‌های درسی در این کالج به زبان‌های انگلیسی و هلندی برگزار می‌شوند.

  خوابگاه عمومی کالج اراسموس به تمامی دانشجویان داخلی و خارجی تعلق می‌گیرد و شهریه سالانه آن از ۳هزار تا ۱۰هزار یورو است. در کالج اراسموس هلند ۵ دانشکده وجود دارد و رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، مدیریت، تجارت، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، رسانه، ارتباطات، روزنامه‌نگاری، فناوری، کشاورزی، جنگلبانی، حقوق، علوم طبیعی، علوم زیستی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، گردشگری و هتلداری در آن تدریس می‌شود. آدرس وبسایت کالج دانشگاهی اراسموس به شرح زیر است: https://www.eur.nl/

  وضعیت اقامت پس از تحصیل در کالج های هلند

  تمامی دانشجویان خارجی، پس از اتمام تحصیل در کالج های هلند حداکثر ۳ ماه فرصت دارند برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی دانشگاهی اقدام کرده و ویزای تحصیلی خود را در هلند تمدید کنند. آن دسته از دانشجویانی که در رشته‌های فنی و حرفه‌ای در کالج های هلند تحصیل می‌کنند، این شانس را دارند که پس از اتمام دوره ۱ ساله Foundation Year، در کشور هلند کار پیدا کنند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری هلند تغییر بدهند.

  اگر به هر دلیلی پس از پایان تحصیل در کالج، دانشجو نتواند ظرف مدت حداکثر ۳ ماه به مقاطع تحصیلی بعدی در کالج و دانشگاه‌های هلند وارد شود یا ویزای کاری هلند بگیرد، باید کشور هلند را ترک کند. البته این امکان وجود دارد که فرد پس از ترک کشور هلند، مجددا برای اخذ پذیرش تحصیلی از هلند اقدام کند و به این کشور برگردد.

  هزینه تمدید ویزای تحصیلی در کشور هلند ۲۷۰ یورو است، هزینه تغییر ویزای تحصیلی هلند به ویزای کاری هلند نیز از ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو متغیر است.

  جمع‌بندی

  کالج های کشور هلند، در فهرست برترین کالج های دانشگاهی اروپا و حتی جهان قرار دارند. طبق آمار فهرست جهانی QS، بسیاری از کالج های هلند جزء ۱۰۰ کالج برتر دنیا هستند و مدارکی که ارائه می‌کنند در تمامی کشورها و دانشگاه‌های اروپا و جهان معتبر هستند. کالج های هلند به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند.

  از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کالج های هلند می‌توان به امکان کار در حین تحصیل و امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر هلند اشاره کرد. تمامی دانشجویان خارجی که در کالج های هلند تحصیل می‌کنند اجازه دارند هفته‌ای ۱۰ تا ۱۶ ساعت به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. جهت تحصیل در کالج های هلند باید حداقل مدرک دیپلم با معدل ۱۴ یا بیشتر داشته باشید، همچنین باید مدرک آیلتس حداقل ۶ یا مدرک زبان هلندی حداقل B1 ارائه کنید.

  برای دریافت مشاوره درخصوص شرایط و هزینه تحصیل در کالج های هلند می‌توانید از طریق فرم مشاوره رایگان با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی بالدانو در ارتباط باشید. همکاران ما در موسسه مهاجرتی بالدانو با سال‌ها تجربه درخصوص تحصیل در کالج های هلند، می‌توانند تمامی اطلاعات لازم درباره اخذ پذیرش از کالج های هلند را در اختیار شما قرار بدهند.

  سوالات کاربران درباره کالج های هلند

  شرایط سنی تحصیل در کالج های هلند چگونه است؟
  شرایط سنی تحصیل در کالج های هلند ۱۸ تا ۲۴ سال است.
  شرایط عمومی تحصیل در کالج های هلند چیست؟
  مهم‌ترین شرایط عمومی تحصیل در کالج های هلند عبارت است از نداشتن سوءپیشینه، داشتن حداقل مدرک دیپلم با معدل ۱۴ یا بیشتر، داشتن حداقل و حداکثر سن مجاز، داشتن تمکن مالی، داشتن رزومه تحصیلی، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه.
  آیا می‌توان در کالج های هلند زبان دیگری را به غیر از هلندی آموخت؟
  بله، می‌توان در کالج های هلند زبان دیگری را به غیر از هلندی آموخت.
  آیا امکان تحصیل رایگان در کالج های هلند وجود دارد؟
  بله، امکان تحصیل رایگان در کالج های هلند وجود دارد.
  آیا بدون مدرک زبان می‌توان در کالج های هلند پذیرش گرفت؟
  خیر، بدون مدرک زبان نمی‌توان در کالج های هلند پذیرش گرفت.
  انواع کالج های هلند کدام‌اند؟
  کالج های هلند به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859