کالج های فرانسه

کالج های فرانسه در بین کالج‌های کشورهای اروپایی و حتی تمام دنیا، از‌نظر سطح آموزش زبانزد هستند. فرانسه کشوری است که از امکانات آموزشی پیشرفته‌ای در کالج‌های خود بهره می‌برد و هرساله دانشجویان بین‌المللی بسیاری را برای ادامه تحصیل به خود جذب می‌کند.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/12/c3d7c896-2cf1-4d81-9c3a-b5e9d1fcb10c.jpg

مشاوره تحصیل در کالج های فرانسه

تحصیل در کالج های فرانسه به دانشجویان و هنرجویان سراسر دنیا امکان می‌دهد تا از جدیدترین تجهیزات و امکانات تحصیلی در اروپا بهره‌مند شوند. کالج های فرانسه ازنظر استانداردهای تحصیلی در میان کشورهای اروپایی رتبه‌های برتر را ازآن خود کرده‌اند.

موسسه مهاجرتی بالدانو اطلاعات جامع و دقیقی از شرایط تحصیل در کالج های فرانسه دارد. متخصصان ما با سال‌ها تجربه درزمینه مشاوره تحصیل در کالج های فرانسه، آماده هستند به شما کمک کنند تا به اهداف تحصیلی‌تان برسید.

برای دریافت مشاوره رایگان درباره کالج های فرانسه، می‌توانید فرم مشاوره را پر کنید تا کارشناسان موسسه مهاجرتی بالدانو در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و اطلاعات مرتبط با کالج های فرانسه را در‌اختیارتان بگذارند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  مفهوم کالج در فرانسه

  سیستم آموزشی فرانسه چهار مقطع مختلف دارد:

  • مقطع پیش‌دبستانی (برای سنین ۳ تا ۶ سال)
  • مقطع ابتدایی (برای سنین ۶ تا ۱۱ سال)
  • مقطع راهنمایی یا کالج (برای سنین ۱۱ تا ۱۵ سال)
  • مقطع دبیرستان یا لیسه (برای سنین ۱۵ تا ۱۸ سال)

  به‌دلیل اجباری‌بودن تحصیل در فرانسه از ۳ تا ۱۶سالگی، مقطع کالج آخرین مقطع تحصیلی اجباری در مدارس فرانسه است.

  اهمیت تحصیل در کالج های فرانسه

  کالج های فرانسه برای دانشجویان غیرفرانسوی دوره‌ای تحصیلی است که آنان را برای ورود به مقاطع تحصیلی دانشگاهی آماده می‌کند.

  بزرگ‌ترین اهمیت تحصیل در کالج های فرانسه را می‌توان فرصت یادگیری زبان فرانسوی دانست. متقاضیان با داشتن مدرک زبان فرانسوی A2 می‌توانند از کالج های معتبر فرانسه پذیرش بگیرند. آنان در طول یک سال می‌توانند زبان فرانسوی را به‌خوبی یاد بگیرند.

  بعد از پایان دوره کالج، متقاضیان بخت بیشتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر فرانسه و اجازه کار خواهند داشت.

  انواع کالج های فرانسه

  کالج های فرانسه و کالج های زبان فرانسه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. برخی از کالج های فرانسه برای پذیرش متقاضیان آزمون ورودی برگزار می‌کنند. این نکته در بخش شرایط پذیرش وبسایت رسمی هر کالج اعلام می‌شود. در‌ادامه، با مهم‌ترین ویژگی‌های انواع کالج های فرانسه بیشتر آشنا می‌شویم.

  کالج های دولتی فرانسه

  کالج های دولتی فرانسه از حمایت دولت برخوردارند و تحصیل در آن‌ها برای دانشجویان دارای مدرک زبان فرانسوی از کالج های زبان فرانسه رایگان است. کالج های دولتی فرانسه سالانه تعداد کمی دانشجو پذیرش می‌کنند. هرساله قبل از شروع ثبت‌نام‌ها، تعداد دقیق پذیرش ازطریق وبسایت رسمی هر کالج اعلام می‌شود.

  مدرک زبان فرانسوی موردنیاز برای کالج های دولتی فرانسه از A1 تا C1 است و ازطریق وبسایت رسمی همان کالج اعلام می‌شود. میانگین شهریه برای دوره‌های هفت‌ماهه در کالج های دولتی فرانسه از ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو متغیر و مهلت ثبت‌نام در آن‌ها نیز از شهریور (سپتامبر) تا دی (ژانویه) است. ناگفته نماند که استفاده از خوابگاه کالج های دولتی فرانسه رایگان نیست.

  کالج های خصوصی فرانسه

  کالج های دولتی فرانسه را نهادهای خصوصی یا افراد نیکوکار حمایت می‌کنند و تحصیل در آن‌ها فقط برای دانشجویان ممتاز دریافت‌کننده بورسیه‌های تحصیلی رایگان است. کالج های خصوصی فرانسه سالانه تعداد زیادی دانشجو پذیرش می‌کنند. تعداد دقیق پذیرش هر‌ساله قبل از شروع ثبت‌نام‌ها، از‌طریق وبسایت رسمی هر کالج اعلام می‌شود.

  مدرک زبان فرانسوی مورد‌نیاز برای کالج های خصوصی فرانسه از A1 تا C2 است و ازطریق وبسایت رسمی همان کالج اعلام می‌شود. میانگین شهریه برای دوره‌های هفت‌ماهه در کالج های خصوصی فرانسه از ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو متغیر و ثبت‌نام در آن‌ها به‌صورت ماهانه انجام می‌شود. گفتنی است که استفاده از خوابگاه کالج های خصوصی فرانسه رایگان نیست.

  کالج های زبان فرانسه

  تحصیل در کالج های زبان فرانسه یکی از بهترین راه‌های ورود به دانشگاه‌های کشور فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی است. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه که به زبان فرانسوی مسلط نیستند، ابتدا با تحصیل در کالج های زبان فرانسه، می‌توانند مدرک زبان فرانسوی پیشرفته خود را بگیرند و سپس به‌رایگان در دانشگاه‌های فرانسه مشغول تحصیل شوند.

  دوره‌های کالج های زبان فرانسه بین ۹ تا ۱۵ ماه طول می‌کشند. دانشجویان مقطع کالج در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار دارند. از دیگر مزایای کالج های زبان فرانسه این است که برخی از آن‌ها دوره‌های خود را هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسوی برگزار می‌کنند. این امر به دانشجویان کمک می‌کند تا با سطح A1 یا A2 در زبان فرانسوی نیز بتوانند از این کالج‌ها پذیرش بگیرند و تا پایان دوره کالج، زبان فرانسوی را در حد پیشرفته بیاموزند.

  شرایط تحصیل در کالج های فرانسه

  • داشتن حداقل و حداکثر سن مجاز اعلام‌شده کالج مدنظر
  • تسلط به زبان فرانسوی حداقل در حد A1
  • داشتن حداقل معدل ۱۷ برای مدرک دیپلم
  • توانایی پرداخت شهریه کالج مدنظر
  • قبولی در آزمون ورودی کالج (فقط بعضی از کالج‌ها آزمون ورودی دارند)
  • نداشتن گپ تحصیلی برای بیش از ۵ سال
  • تمکن مالی حداقل ۱۰هزار یورو برای یک سال
  • داشتن حداقل مدرک دیپلم برای متقاضیان ۱۸ تا ۲۳ساله
  • داشتن حداقل مدرک کارشناسی برای متقاضیان بزرگ‌تر از ۲۳ سال

  مدارک لازم برای تحصیل در کالج های فرانسه

  • نامه پذیرش از یکی از کالج های فرانسه
  • ترجمه رسمی مدارک هویتی
  • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
  • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
  • ترجمه رسمی ریزنمره‌های آخرین مقطع تحصیلی
  • نامه تمکن مالی (حداقل ۸۰۰ یورو در ماه)
  • بیمه درمانی
  • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
  • تکمیل فرم درخواست ویزا
  • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (باتوجه‌به سطح و نوع مدرک اعلام‌شده در وبسایت رسمی کالج)
  • رزومه تحصیلی و کاری به زبان انگلیسی یا فرانسوی
  • انگیزه‌نامه به زبان انگلیسی یا فرانسوی

  مراحل ثبت نام در کالج های فرانسه

  1. تشکیل پرونده: ابتدا کالج مدنظر خود را انتخاب و بعد از آگاهی از شرایط کالج، فرم درخواست پذیرش را پر کنید. سپس فرم درخواست را به‌همراه رزومه و مشخصات خود برای موسسه بفرستید.
  2. مصاحبه: پس از بررسی رزومه و فرم، در‌صورتی‌که واجد‌شرایط باشید، کالج وقت مصاحبه برایتان تعیین می‌کند.
  3. تحویل مدارک: در‌صورت قبولی در مصاحبه، فهرست مدارک موردنیاز اعلام می‌شود. شما باید مدارک را برای موسسه ارسال ‌کنید و منتظر بمانید تا کالج جواب پذیرشتان را اعلام کند.

  هزینه کالج های فرانسه

  هزینه کالج های فرانسه به عوامل متعددی مانند رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، خصوصی یا دولتی بودن کالج و مدت‌زمان دوره تحصیلی شما بستگی دارد.

  به‌طور کلی، هزینه تحصیل در کالج های فرانسه به‌شرح زیر است:

  • میانگین هزینه کالج های دولتی فرانسه برای هر دوره از ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو است.
  • میانگین هزینه کالج های خصوصی فرانسه برای هر دوره از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو است.
  • میانگین هزینه سالانه کالج های زبان فرانسه ۵۰۰۰ یورو تخمین زده می‌شود. البته این رقم باتوجه‌به مدت‌زمان دوره‌ها ممکن است تغییر کند.

  تحصیل رایگان در کالج های فرانسه

  تحصیل رایگان در کالج های فرانسه از آن دسته امکانات تحصیلی است که هرساله دراختیار هزاران دانشجوی بین‌المللی قرار می‌گیرد. بااین‌حال، دقت کنید هیچ کالجی در فرانسه کاملا رایگان نیست.

  شهریه سالانه بسیاری از کالج های دولتی فرانسه ۱۰۰۰ یا ۱۵۰۰ یورو است. باتوجه‌به اینکه دانشجو ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دارد و از وام‌های دانشجویی نیز می‌تواند برای کمک‌هزینه تحصیل استفاده کند، شهریه کالج های دولتی فرانسه بسیار مقرون‌به‌صرفه تمام می‌شود.

  فراموش نکنید که برای اخذ پذیرش از کالج های دولتی فرانسه، ابتدا باید از یکی از کالج های زبان فرانسه مدرک زبان فرانسوی گرفت. سطح مدرک را کالج مدنظر اعلام می‌کند

  اخذ پذیرش از کالج های دولتی فرانسه و امکان تحصیل رایگان در کالج‌های این کشور برای متقاضیان ایرانی سخت‌تر از دیگر متقاضیان است. دانشجویان ایرانی عموما از کالج های خصوصی فرانسه راحت‌تر می‌توانند پذیرش بگیرند.

  معرفی بهترین کالج های فرانسه

  درادامه مطلب، به‌سراغ معرفی بهترین کالج های فرانسه می‌رویم. روش‌های زیادی برای ارزیابی کیفی کالج های فرانسه وجود دارد؛ ازجمله جوایز دریافتی دانشجویان هر کالج و داشتن تأییدیه و مجوز از مراکز معتبری مثل سوربن و رشته‌های تحصیلی هر کالج. در این بخش، با تعدادی از بهترین کالج های فرانسه آشنا می‌شوید.

  کالج DE فرانسه (Collège de France)

  کالج DE فرانسه در شهر پاریس قرار دارد و در سال ۱۵۳۰ تاسیس شده است. این کالج آزمایشگاه‌های متعددی دارد و در آن یکی از کتابخانه‌های پژوهشی بزرگ قاره اروپا جای گرفته است.

  در این کالج، رشته‌های شیمی، فیزیک، علوم اجتماعی و علوم انسانی تدریس می‌شوند و یکی از بهترین کالج‌ها برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در فرانسه است.

  تا‌به‌حال، دانشجویان این کالج ۲۱ جایزه نوبل برنده شده‌اند. نکته مهم اینکه کالج DE برای پذیرش دانشجویان، آزمون ورودی برگزار می‌کند.

  موسسه آموزش هنر CA

  موسسه آموزش هنر CA به‌عنوان معتبرترین و بهترین کالج هنری فرانسه شناخته شده است. این کالج در شهر پاریس قرار دارد و در سال ۱۵۳۰ تاسیس شده است.

  کالج هنر CA باتوجه‌به امکانات آموزشی پیشرفته‌اش، از کالج های ارزان فرانسه به‌شمار می‌رود. این کالج رشته‌های کارگردانی، تئاتر، بازیگری و موسیقی را ارائه می‌دهد و از شیوه آموزشی پارادایم آمریکا استفاده می‌کند.

  کالج ENS فرانسه (ENS: Accueil)

  کالج ENS در شهر پاریس قرار دارد و در سال ۱۷۹۳ تاسیس شده است. در این کالج، رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی تدریس می‌شوند و تعدادی از دانشجویان آن، موفق شده‌اند جایزه نوبل دریافت کنند.

  کالج زبان برلیتز فرانسه (Berlitz College)

  کالج زبان برلیتز فرانسه در شهرهای پاریس، استراسبورگ، مارسی، نیس، تولوز و ورسای شعبه دارد. در این کالج، کلاس‌های خصوصی و گروهی با شهریه‌های متفاوتی برگزار و هزینه شهریه‌ها در وبسایت رسمی آن اعلام می‌شود.

  کالج زبان ایلیانس فرانسیس (Alliance Francaise)

  کالج زبان ایلیانس فرانسیس در شهرهای پاریس و بوردو و نیس شعبه دارد. این کالج بزرگ‌سالان را نیز بدون محدودیت سنی پذیرش می‌کند. سطح زبان فرانسوی مورد‌نیاز برای اخذ پذیرش از این کالج از مبتدی (A1) تا پیشرفته (C1) است.

  کالج زبان ایلیانس فرانسیس علاوه‌بر کلاس‌های آموزش زبان، فعالیت‌های فرهنگی مختلفی نیز برای دانشجویان برگزار می‌کند.

  کالج زبان آکورد (ACCORD French Language School)

  کالج زبان آکورد فرانسه در شهر پاریس قرار دارد. این کالج دوره‌های تخصصی مختلفی در زمینه‌های تجارت و حقوق برگزار می‌کند و برای افراد دیپلمات و دانشجویان مهندسی و حقوق گزینه مناسبی است.

  در کالج زبان آکورد، امکان تحصیل بزرگ‌سالان بدون محدودیت سنی وجود دارد؛ اما دانشجویان جوان‌تر بخت بیشتری برای اخذ ویزا دارند. کیفیت آموزش و سطح تخصص دوره‌های کالج زبان آکورد بین کالج‌های زبان در اروپا زبانزد است.

  کالج زبان فرانس لانگ (France Langue)

  کالج زبان فرانس لانگ ۶ شعبه در شهرهای پاریس، نیس، بوردو و بیاریتز دارد. این کالج دوره‌های زبان عمومی و زبان تخصصی (تجاری و حقوقی و پزشکی) را در تمامی سطوح برگزار می‌کند. نکته مهم اینکه کالج زبان فرانس لانگ از دانشگاه سوربن پاریس مجوز آموزشی دارد.

  کالج زبان یوروسنتر (Eurocentres)

  کالج زبان یوروسنتر در شهرهای پاریس و آمبویز و لاروشل شعبه دارد. این کالج دوره‌های زبان ۶ تا ۱۲ماهه را برگزار می‌کند و در تمامی سطوح، دوره‌های آموزشی دارد.

  کالج زبان آزورلینگوا (Azurlingua)

  کالج زبان آزورلینگوا در شهرهای کن و نیس و سنت تزوپر شعبه دارد. این کالج نشان FLE (نماد کیفیت درخورتوجه آموزش در فرانسه) را دارد و همراه با آموزش زبان، تجربه‌های فرهنگی مختلفی نیز به دانشجویان ارائه می‌کند.

  کالج زبان لیون بلو (Lyon Bleu)

  کالج زبان لیون بلو در شهر لیون قرار دارد. شهریه دوره‌های کالج لیون بلو مقرون‌به‌صرفه است و کلاس‌ها را با تعداد دانشجویان اندک برگزار می‌کند تا آنان بتوانند راحت‌تر مواد آموزشی را یاد بگیرند.

  کالج زبان لیون بلو باتوجه‌به نیازها و هدف‌های مختلف دانشجویان، دوره‌های زبان گوناگونی درزمینه شغل و حرفه، سفر، کار و تجارت و مکالمات روزمره برگزار می‌کند.

  وضعیت اقامت پس از تحصیل در کالج های فرانسه

  دانشجویان غیراروپایی در فرانسه پس از فارغ‌التحصیل‌شدن از کالج می‌توانند با ارائه تعهدنامه استخدام یا قرارداد کاری با دستمزدی معادل ۱٫۵ برابر حداقل دستمزد در فرانسه، درخواست اقامت موقت بدهند. نوعی اجازه اقامت موقت ۱۲‌ماهه و تمدید‌نشدنی در فرانسه نیز وجود دارد که فقط به دو گروه از دانشجویان غیراروپایی تعلق می‌گیرد:

  • دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل بدهند.

  • دانشجویانی که در فرانسه شرکت تاسیس کنند.

  مزایای تحصیل در کالج های فرانسه

  • یادگیری زبان فرانسوی در حد پیشرفته
  • اخذ مدارک معتبر و بین‌المللی زبان فرانسوی
  • اجازه کار در حین تحصیل
  • امکان اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی فرانسه پس از پایان دوره کالج
  • دریافت اجازه کار پس از پایان دوره کالج
  • امکان تحصیل در معتبرترین کالج های دنیا
  • بهره‌مندی از شیوه‌های پیشرفته‌ آموزشی دنیا
  • آشنایی با تاریخ و فرهنگ فرانسه
  • امکان دریافت وام‌های دانشجویی و کمک‌هزینه‌های تحصیلی
  • بهره‌مندی از خدمات درمانی پیشرفته فرانسه
  • بهره‌مندی از هزینه‌های کم تحصیل

  معایب تحصیل در کالج های فرانسه

  • سخت‌بودن یادگیری زبان فرانسوی
  • نبود امکان تحصیل رایگان در کالج های فرانسه
  • ضرورت آشنایی با زبان فرانسوی در حد A2 برای اخذ پذیرش
  • گران‌بودن شهریه و هزینه تحصیل در کالج های خصوصی فرانسه
  • محدودیت ساعتی اجازه کار هم‌زمان با تحصیل

  جمع‌بندی

  کالج های فرانسه ازنظر شهریه مقرون‌به‌صرفه‌اند. میانگین هزینه کالج های دولتی فرانسه برای هر دوره از ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو است. میانگین هزینه کالج های خصوصی فرانسه برای هر دوره از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو است. میانگین هزینه سالانه کالج های زبان فرانسه ۵۰۰۰ یورو تخمین زده می‌شود. البته این رقم باتوجه‌به مدت‌زمان دوره‌ها ممکن است تغییر کند.

  دانشجویان غیراروپایی کالج های فرانسه پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند با ارائه تعهدنامه استخدام یا قرارداد کاری با دستمزدی معادل ۱٫۵ برابر حداقل دستمزد در فرانسه، درخواست اقامت موقت بدهند.

  مهم‌ترین شرایط تحصیل در کالج های فرانسه عبارت‌اند از:

  • داشتن حداقل و حداکثر سن مجاز اعلام‌شده کالج مدنظر
  • تسلط به زبان فرانسوی حداقل در حد A2
  • داشتن حداقل معدل ۱۷ برای مدرک دیپلم
  • توانایی پرداخت شهریه کالج مدنظر
  • قبولی در آزمون ورودی کالج (فقط بعضی از کالج‌ها آزمون ورودی دارند)
  • نداشتن گپ تحصیلی برای بیش از ۵ سال
  • تمکن مالی حداقل ۱۰هزار یورو برای یک سال
  • داشتن حداقل مدرک دیپلم برای متقاضیان رده سنی ۱۸ تا ۲۳ سال
  • داشتن حداقل مدرک کارشناسی برای متقاضیان بزرگ‌تر از ۲۳ سال

  کشور فرانسه در ارائه خدمات آموزشی و تحصیلی در دنیا زبانزد است و هرساله از دانشجویان غیراروپایی بسیاری میزبانی می‌کند. وجود کالج های پیشرفته و به‌روز در کشور فرانسه و ارزان‌بودن هزینه تحصیل در آن‌ها، از دلایل مهم جذب دانشجویان ایرانی به کشور فرانسه است.

  متخصصان ما در موسسه مهاجرتی بالدانو آماده هستند تا به سوالات شما درباره تحصیل در کالج های فرانسه جواب دهند و شما را راهنمایی کنند تا با شرایط تحصیل در کالج های فرانسه و قوانین آن بیشتر آشنا شوید.

  سوالات کاربران درباره کالج های فرانسه

  آیا می‌توان از‌طریق شرکت در دوره های زبان فرانسه ویزای همراه اخذ کرد؟
  خیر، ازطریق شرکت در دوره های زبان فرانسه نمی‌توان ویزای همراه دریافت کرد.
  آیا در حین تحصیل زبان امکان کار دانشجویی وجود دارد؟
  بله، در حین تحصیل زبان فرانسوی در کالج های فرانسه، دانشجویان در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار دارد.
  هزینه کالج زبان در فرانسه چقدر است؟
  هزینه کالج زبان در فرانسه براساس نوع کالج متغیر است. هزینه سالانه کالج های دولتی از ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو و هزینه سالانه کالج های خصوصی از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو است.
  دوره‌های زبان کالج فرانسه چه مدت طول می‌کشد؟
  مدت‌زمان دوره‌های زبان کالج فرانسه در هر کالج و رشته‌ای متفاوت است و معمولاً از ۹ تا ۱۵ ماه متغیر است.
  تحصیل در کالج های فرانسه به چه زبانی است؟
  تحصیل در کالج های فرانسه به دو زبان انگلیسی و فرانسوی امکان‌پذیر است. برای تحصیل در کالج های انگلیسی‌زبان، به داشتن مدرک زبان فرانسوی نیازی نیست.
  انواع کالج های فرانسه کدام‌اند؟
  انواع کالج های فرانسه به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. علاوه‌بر این دسته‌بندی، کالج های فرانسه به دو گروه کالج های زبان و کالج های آموزش عالی نیز تقسیم می‌شوند.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859