تابعیت کانادا

شرایط مناسب کانادا برای زندگی و اقتصاد پویا باعث شده مهاجران زیادی به فکر اخذ تابعیت کانادا باشند. هر مهاجری که موفق شود شهروندی کانادا بگیرد یک کانادایی محسوب می‌شوند. موسسه مهاجرتی بالدانو با داشتن یک دفتر اصلی در شهر ونکوور می‌تواند شما را برای دریافت تابعیت کانادا کمک کند.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/10/9db87977-e015-4ed1-a879-894dbaae2025.jpg

مشاوره اخذ تابعیت کانادا

در سال‌های گذشته درصد بالایی از مهاجران برای دسترسی به رفاه بیشتر و ساختن یک زندگی موفق برای خود و خانواده‌شان، کشور کانادا را به‌عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کرده‌اند. دریافت تابعیت کانادا به شما اجازه می‌دهد تا به عنوان یک شهروند کانادایی در این کشور زندگی کنید و از حقوق و مزایای شهروندان کانادایی بهره‌مند شوید. اغلب مهاجران پس از ورود به کشور کانادا و آشنایی با شرایط زندگی و شرایط کار در این کشور سعی می‌کنند با استفاده از روش‌های قانونی مختلف، تابعیت و شهروندی کانادا را اخذ کنند و از مزایا و امکاناتی که دولت کانادا در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهد، استفاده کنند.

در این مقاله از موسسه مهاجرتی بالدانو قصد داریم تا شما را با چگونگی اخذ تابعیت و شهروندی کانادا در سال ۲۰۲۳ آشنا کنیم و از قوانین شهروندی، مدارک مورد نیاز و شرایط تابعیت کانادا بگوییم.

فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا کارشناسان ما در بالدانو برای مشاوره بیشتر درباره اخذ تابعیت و شهروندی کانادا با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  چگونه تابعیت و شهروندی کانادا را اخذ کنیم؟

  برای به دست آوردن تابعیت و شهروندی کانادا در ابتدا باید با شرایط دریافت تابعیت و شهروندی آشنا شوید و سپس بر اساس شرایط خود از یکی از روش‌ها برای دریافت شهروندی و تابعیت کانادا اقدام کنید.

  شرایط دریافت تابعیت کشور کانادا

  شرایط دریافت تابعیت و شهروندی کانادا از این قرار است:

  • داشتن اقامت کانادا: مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرط برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا داشتن اقامت دائم کانادا است. توجه داشته باشید که برای دریافت اقامت دائم کانادا باید به تمامی قوانین و شروط مربوط به اقامت دائم کانادا پایبند باشید.
  • داشتن اقامت پنج‌ساله کانادا: برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا باید حداقل پنج سال اقامت کانادا داشته باشید. از این پنج سال، باید حداقل سه سالش را در این کشور حضور داشته باشید و حداقل به‌مدت سه سال مالیات خود را پرداخت کرده باشید. (این شرط برای کسانی که والدین کانادایی دارند یا در زیر سن قانونی همراه با والدین برای شهروندی کانادا درخواست داده باشند، لحاظ نمی‌شود.)
  • شرایط سنی: برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا باید در بازه سنی ۱۸ تا ۵۴ سال قرار داشته باشید.
  • مدرک زبان: تسلط و آشنایی کامل به زبان انگلیسی یا فرانسوی از دیگر شروط دریافت تابعیت کانادا است؛ به همین دلیل اگر به‌دنبال تابعیت و شهروندی کانادا هستید باید بتوانید تسلط خود را در یکی از دو زبان رسمی کانادا به اثبات برسانید که این کار به سه روش امکان‌پذیر است:
  1. مدرک زبان بین‌المللی معتبر مثل آیلتس یا تافل داشته باشید.
  2. گواهی یا مدرک زبان از مؤسسه زبان معتبر در کانادا دریافت کرده باشید.
  3. حداقل معیارهای CLB زبان کانادایی را که معادل سطح ۴ از ۱۲ است، داشته باشید.
  • آشنایی با فرهنگ و تاریخ کشور کانادا: یکی دیگر از شرایط مهم آشنایی با زبان، تاریخ، تمدن و فرهنگ مردم کانادا است. این شرط در آزمون شهروندی بررسی می‌شود و متقاضیان شهروندی باید از سطح اطلاعات خوبی برخوردار باشند.
  • نداشتن بدهکاری مالیاتی به دولت کانادا

  راه‌های دریافت شهروندی و تابعیت کانادا

  برای مهاجرت قانونی و رسمی به کشور کانادا، می‌توانید به روش‌های مختلف عمل کنید. می‌توانید با داشتن مهارت‌های متنوع، مدرک تحصیلی معتبر یا داشتن بودجه مناسب برای سرمایه‌گذاری، بعد از رجوع به سفارت و دریافت ویزا به کشور کانادا مهاجرت کرده و بعد از گذراندن مراحلی تابعیت این کشور را درخواست کنید. همان‌طور که گفته‌ شد راه‌های مختلفی برای اخذ تابعیت و شهروندی کانادا بسته به شرایط هر متقاضی وجود دارد که در ادامه به‌صورت خلاصه این روش‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

  شهروندی از طریق کار

  کشور کانادا از جمله کشورهایی است که به‌دلیل کمبود نیروی کار داخلی و نرخ پایین بیکاری، به‌طور قابل‌ توجهی به‌دنبال نیروی کار از سایر کشورها است. طبق آخرین آمار ارائه‌شده در سال‌های اخیر، این کشور اقدام به جذب بیش از یک میلیون مهاجر کرده است که از این تعداد، ۶۰ درصد آن‌ها برای جذب در بخش اشتغال و کار، وارد خاک این کشور شده‌اند. بر اساس این آمار می‌توان گفت که دریافت تابعیت و شهروندی کانادا از طریق کار یکی از بهترین روش‌ها برای افراد ماهر و متخصص در یک شغل مشخص است.

  خبر خوش درباره اخذ تابعیت و شهروندی کانادا از طریق کار این است که شما هر تخصص یا مهارتی که داشته باشید به احتمال بسیار بالا، در کانادا فرصت و موقعیت شغلی متناسب با آن را نیز می‌توانید پیدا کنید. برای اطلاع از اینکه این موقعیت‌ها شامل حال شما می‌شود یا نه در ابتدا باید شغل خود را در طبقه‌بندی مشاغل کانادا (که به لیست ناک NOC نیز معروف است) جستجو کنید. کلمه ناک مخفف National Occupational Classification یا طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا است. در چند سال اخیر به‌دلیل شیوع کرونا محدودیت‌هایی در لیست مشاغل به وجود آمده بود اما در حال حاضر با کاهش شیوع، بازار کار بهتر شده و به رونق سابق خود بازگشته است؛ بنابراین سال جدید، سال مناسبی برای مهاجرت کاری و اخذ تابعیت و شهروندی کانادا از طریق کار است.

  پررونق‌ترین مشاغل در سال گذشته عبارت‌اند از: شغل‌های حوزه فناوری اطلاعات، مشاغل پزشکی و سلامت، مشاغل مهندسی، مشاغل فنی و تدارکاتی، مشاغل مالی و حسابداری، مشاغل تولیدی، مشاغل حوزه فروش و بازاریابی، حقوق و وکالت.

  این مشاغل در کشور کانادا نرخ بیکاری پایینی دارند. البته این مشاغل تنها بخشی از شغل‌های مورد ‌نیاز این کشور هستند و اگر در هریک از این تقسیم‌بندی‌ها تخصص دارید، می‌توانید به‌راحتی برای اخذ ویزا و در نهایت اخذ تابعیت و شهروندی کانادا اقدام کنید.

  شرایط عمومی دریافت ویزای کاری جهت اخذ تابعیت و شهروندی کانادا از این قرار است:

  سنتا ۵۰ سال البته به‌جز روش ICT
  مدرک زبانحداقل آیلتس ۵ معادل CLB ۸
  مدرک تحصیلیحداقل دیپلم
  سابقه کارحداقل یک سال
  حداقل امتیاز در روش اکسپرس اینتریدر مرحله اول ۶۷ و در مرحله دوم نامشخص است.

  شما می‌توانید با بررسی شرایط خود در ابتدا برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید و سپس به فکر اخذ تابعیت و شهروندی کانادا باشید. به‌طور کلی برای مهاجرت به کشور کانادا از طریق کار و دریافت شهروندی کانادا ۶ روش اصلی وجود دارد:

  • برنامه مهاجرت فدرال federal
  • برنامه مهاجرت استانی PNP
  • جاب آفر کانادا job offer
  • ویزای کار بعد از تحصیل PGWP
  • ویزای خوداشتغالی
  • برنامه انتقال درون‌شرکتی ICT

  اخذ شهروندی کانادا از طریق تحصیلی

  شاید از بهترین روش‌های اقدام برای اخذ تابعیت و شهروندی کانادا، مهاجرت از طریق تحصیل باشد. چراکه با استفاده از این روش می‌توانید هم اقامت دائم کانادا را کسب کنید و هم در دانشگاه‌هایی با رنکینگ بالا با شرایط تحصیل بسیار عالی درس بخوانید. افرادی که با استفاده از روش مهاجرت تحصیلی به کانادا سفر می‌کنند، پس از دریافت اقامت دائم کانادا می‌توانند برای اخذ تابعیت و شهروندی کانادا اقدام کنند.

  روش‌های مختلفی برای مهاجرت تحصیلی و دریافت تابعیت و شهروندی کانادا از طریق تحصیل وجود دارد. از جمله مهم‌ترین روش‌های اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌توان به co-op یا کوآپ اشاره کرد. شما با استفاده از این ویزا می‌توانید تحصیل کنید و در کنار آن به کار کردن نیز بپردازید تا هزینه‌های تحصیل خود را کاهش دهید و به درآمد برسید. از جمله مزایای تحصیل در کانادا امکان تحصیل به دو زبان فرانسه و انگلیسی و همچنین دریافت بورسیه تحصیلی است. مهم‌ترین شرایط برای دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا به شرح زیر است:

  ترجیحاً زیر ۴۵ سالسن
  حداقل ۸۳۳ دلار در ماه و ۱۰ هزار دلار در سالتمکن مالی
  زیر ۵ سال باشد. این گپ تحصیلی باید قابل ‌توجیه باشد.گپ تحصیلی
  بسته به دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است.مدرک زبان
  الزامینامه پذیرش از دانشگاه یا کالج

  اخذ شهروندی کانادا از طریق سرمایه‌گذاری

  سریع‌ترین و بی‌دردسرترین روش اخذ تابعیت و شهروندی کانادا، روش سرمایه‌گذاری است. توجه داشته باشید که دریافت شهروندی به‌روش سرمایه‌گذاری مستلزم بودجه قابل‌ توجهی است و به همین دلیل این روش برای همه متقاضیان توصیه نمی‌شود؛ اما می‌تواند بهترین روش برای اخذ تابعیت و شهروندی کانادا برای سرمایه‌داران و صاحبان کسب‌وکار باشد.

  دریافت ویزای سرمایه‌گذاری مزایای زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ قرار دادن سرمایه در یک اقتصاد پویا، فعال و در حال رشد است. علاوه بر این دریافت ویزای سرمایه‌گذاری در نهایت باعث می‌شود متقاضی موفق شود به‌همراه خانواده، اقامت دائم در کانادا را به دست آورد.

  میزان سرمایه مورد نیاز برای مهاجرت و دریافت تابعیت و شهروندی کانادا کمتر از کشورهای دیگر است و متقاضی می‌تواند به‌راحتی و با سرمایه‌ای بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ هزار دلار به این کشور مهاجرت کرده و سرمایه‌گذاری کند. بعد از اینکه صحت سرمایه شما اثبات شد، باید در یکی از ایالت‌های کانادا و طبق قوانین و مقررات همان ایالت سرمایه‌گذاری کنید؛ البته باید به این نکته توجه کنید که هر ایالت مستقل از سایر ایالت‌ها حداقل سرمایه‌ای را برای هر شهر خود معرفی کرده است.

  خوب است بدانید که هنوز در هیچ یک از برنامه‌های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کشور کانادا، به‌طور مستقیم اخذ اقامت وجود ندارد؛ یعنی فرد متقاضی ابتدا باید برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری اقدام کند و در ایالت موردنظر خود حداقل دو سال زندگی کند تا بتواند پس از آن اقامت دائم بگیرد و در نهایت برای تابعیت و شهروندی کانادا اقدام کند و پس از گذراندن پروسه قانونی، تابعیت و شهروندی کانادا را دریافت کند.

  سرمایه‌گذار در مدت زمان این دو سال زندگی در کانادا لزومی ندارد به سود‌دهی در کسب‌وکار خود برسد. به‌علاوه در این دو سال اگر به ایران بازگردد، اقامت او برای مدت طولانی باطل می‌شود؛ اما اگر بتواند دلایل و مستندات منطقی و قانع‌کننده بیاورد، می‌تواند برای مدت یک ماه از کشور کانادا خارج شود.

  روش‌های موجود برای سرمایه گذاری در کانادا برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا، کمتر از کشورهای اروپایی است. برای مثال دریافت اقامت از روش تمکن مالی که در اروپا رایج است، در کانادا ممکن نیست.

  مزایای سرمایه‌گذاری در کانادا عبارت‌اند از:

  • دریافت اقامت دائم برای خود و خانواده‌
  • امکان تحصیل رایگان برای فرزندان زیر ۱۸ سال
  • شرایط مناسب شغلی، تحصیلی و زندگی
  • استفاده کردن از خدمات بیمه به‌صورت رایگان
  • الزامی نبودن داشتن مدارک تحصیلی بالا (ولی متقاضی باید تجربه و سابقه کار مناسب داشته باشد.)
  • الزامی نبودن داشتن مدرک زبان (متقاضی تنها با داشتن تسلط نسبی به زبان انگلیسی یا فرانسوی می‌تواند اقدام به سرمایه‌گذاری کند.)

  البته تابعیت و شهروندی کانادا از طریق سرمایه‌گذاری ممکن است معایبی نیز داشته باشد؛ از جمله:

  • کشور کانادا بر روی سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت، ‌به‌خصوص شرکت‌های خصوصی، اندکی سخت‌گیرانه‌‌تر از کشورهای اروپایی عمل می‌کند.
  • فاصله زیاد بین ایران و کانادا، کار را برای کسانی که قصد دارند بین این دو کشور رفت‌وآمد کنند، دشوار می‌کند.

  اخذ شهروندی کانادا از طریق ازدواج

  یکی دیگر از ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌هایی که برای مهاجرت به کانادا وجود دارد، ازدواج است. در این روش شما باید با فردی که شهروندی یا اقامت دائم کشور کانادا را دارد، ازدواج کنید. این روش‌ نیز مثل سرمایه‌گذاری می‌تواند بسیار سریع شما را به هدف‌تان برساند، با این تفاوت که نیازمند بودجه هنگفت نیست.

  همسر خارجی باید توانایی پشتیبانی مالی از شما را داشته باشد تا بتواند از طریق اسپانسرشیپ خانواده برای همسر خود اقامت دائم کانادا را دریافت کند. باید به این نکته توجه شود که بررسی درخواست اسپانسرشیپ حدوداً یک سال طول می‌کشد و فرآیندهای آن نیز حدود ۱۰۵۰ دلار هزینه دارد.

  برای اخذ تابعیت و شهروندی کانادا به روش ازدواج باید حتماً از قبل از این نکات اطلاع داشته باشید:

  • به‌دلیل اینکه ممکن است برخی افراد از این موضوع سوءاستفاده کنند، دولت کانادا در مورد صحت این درخواست و ازدواج تحقیق خواهد کرد و اگر مشخص شود که این ازدواج حقیقی نبوده بلافاصله اقامت دائم پس گرفته شده و با فرد خاطی برخورد قانونی می‌شود؛ بنابراین بهتر است پس از قطعی بودن تصمیم خود، برای مهاجرت و دریافت تابعیت و شهروندی کانادا اقدام کنید تا در آینده دچار دردسر نشوید.
  • پس از اینکه درخواست تأیید شد باید حداقل دو تا سه سال با همسر کانادایی خود زندگی کنید و در صورتی که در این مدت طلاق بگیرید، درخواست شما باطل می‌شود. برای این کار باید تمام شواهدی که نشان می‌دهد شما به هم علاقه دارید و ازدواج شما دوام داشته، به اداره مهاجرت ارائه دهید؛ شواهد و مدارکی مانند عکس‌های دونفره، پیام‌ها، حساب مشترک و موارد دیگر. اختلاف سنی زیاد یا موارد مشابه ممکن است شک ایجاد کند و در دریافت تابعیت و شهروندی کانادا مشکل‌آفرین شود.

  شرایط الزامی برای اسپانسرشیپ شدن

  • اسپانسر بیش از ۱۸ سال داشته باشد.
  • تابعیت کانادا یا اقامت این کشور را داشته باشد.
  • سوءسابقه نداشته باشد.
  • باید تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های خود و فرد مورد حمایت را داشته باشد.
  • نباید از منابع مالی دولت کمک‌هزینه دریافت کند؛ به‌غیر از موارد استثنا مثل معلولیت جسمی.
  • اسپانسر باید مجرد باشد و طی پنج سال گذشته برای فرد دیگری به‌عنوان همسر درخواست اسپانسرشیپ نداده باشد.

  فردی که متقاضی اسپانسرشیپ همسر است باید میزان درآمد خالص خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهد؛ درآمد خالص یعنی پولی که بعد از کسر مالیات، بیمه و قسط برای فرد باقی می‌ماند. البته فرد می‌تواند چندین منبع درآمد داشته باشد، به شرطی که برای هریک گواهی شفافیت مالی داشته باشد و آن‌ها را گزارش دهد.

  مهم‌ترین شرایط برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادایی برای همسر خارجی

  • تسلط و دانش کافی به زبان انگلیسی و فرانسوی
  • نداشتن سوءسابقه و حتی سابقه بازجویی
  • آشنا بودن با تاریخ و فرهنگ کانادا
  • سه سال اقامت داخل خاک کانادا و ترک نکردن آن در طی چهار سال گذشته

  مدارک مورد نیاز برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا از طریق ازدواج

  • مدارک هویتی معتبر مانند شناسنامه
  • گواهی نداشتن سوءپیشینه
  • پاسپورت معتبر و با اعتبار کافی
  • اسناد ازدواج و عقدنامه
  • کپی کارت CR فرد اسپانسر
  • کارت پایان خدمت
  • مدارک حساب بانکی و منابع درآمد

  شهروندی از طریق تولد

  کانادا از جمله کشورهایی است که طبق «اصل خاک» می‌توانید اقامت آن را دریافت کنید. طبق این قانون اگر فرزندی در این کشور به دنیا بیاید، شهروند کانادا بوده و می‌تواند تابعیت و شهروندی کانادا را دریافت ‌کند و از تمامی مزایا و خدمات یک شهروند کانادایی برخوردار شود. این قانون فقط مختص خاک این کشور نیست و اگر نوزادی در حین پرواز با هواپیما در آسمان این کشور یا در کشتی در مرزهای آبی این کشور متولد شود نیز تابعیت و شهروندی کانادا را دریافت می‌کند.

  این قانون شامل افراد خارجی نیز می‌شود، با این تفاوت که این قانون فقط برای فرزند اعمال می‌شود و والدین مجبورند با استفاده از روش‌های دیگری اقدام به دریافت تابعیت و شهروندی کانادا کنند. استثناهایی نیز وجود دارد؛ برای مثال اگر والدین سفیر یا دیپلمات کشور دیگری در خاک کانادا باشند یا کارمند یک کشور خارجی باشند که به‌طور موقت به کانادا آمده و در این مدت فرزندشان در کانادا به دنیا بیاید، تابعیت کانادا به او تعلق نمی‌گیرد.

  مراحل دریافت شهروندی کانادا

  متقاضیان دریافت شهروندی کانادا برای طی کردن فرایند قانونی باید مراحل و فرم‌هایی را پر کنند. بخشی از این مراحل در ایران و بخش دیگر آن در کشور کانادا انجام می‌شود. این مراحل عبارت‌اند از:

  ۱. واجد شرایط بودن

  همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره شد، شرایط مختلفی برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا وجود دارد که باید همه این شرایط را بدون استثنا داشته باشید. از مهم‌ترین این شرایط داشتن اقامت دائم کانادا و آشنایی با تاریخ و فرهنگ کشور کانادا است. متقاضیان شهروندی کانادا باید پنج سال در کشور کانادا اقامت داشته باشند و حداقل سه سال از پنج سال را در این کشور حضور فیزیکی داشته باشند. به‌علاوه دانش زبان انگلیسی و فرانسوی برحسب شهر مورد نظر شما برای سکونت و نداشتن سوءسابقه نیز از دیگر شرایط برای گذر کردن از این مرحله است.

  ۲. مدت زمان حضور در کانادا

  برای اخذ تابعیت و شهروندی کانادا شما باید حتماً در پنج سال حضور خود در کشور کانادا، حداقل ۱۰۹۵ روز معادل تقریباً سه سال را در خاک این کشور به‌صورت فیزیکی، حضور داشته باشید.

  ۳. جمع‌آوری مدارک مورد نیاز

  پس از آن باید مدارک مورد نیاز برای دریافت شهروندی کانادا را جمع‌آوری کنید که در بخش‌های بعدی به این مدارک اشاره می‌کنیم.

  ۴. تکمیل کردن فرم‌های مورد نیاز برای اخذ تابعیت و شهروندی کانادا

  یکی از بخش‌های بسیار مهم در فرایند دریافت شهروندی کانادا، پر کردن فرم‌های مختلف است. باید تمامی فرم‌ها را از سایت اداره مهاجرت کانادا دانلود کنید و پس از پاسخ دادن به سؤالات این فرم‌ها، آن‌ها را تکمیل کرده و تحویل دهید.

  ۵. پرداخت‌ هزینه‌های مربوط برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا

  بسته به سن افراد هزینه‌های مربوط به دریافت شهروندی کانادا متغیر است. این هزینه برای افراد بالای ۱۸ سال ۱۰۰ دلار کانادا و برای افراد زیر ۱۸ سال ۶۳۰ دلار کانادا است. این هزینه را باید پیش از ارسال درخواست خود پرداخت کنید.

  ۶. ارسال درخواست

  در این مرحله پس از بررسی‌های نهایی می‌توانید درخواست خود را برای تابعیت و شهروندی کانادا به مراجع مربوطه ارسال کنید.

  ۷. شرکت در آزمون شهروندی کانادا

  پس از اینکه درخواست خود را ارسال کردید، باید برای شرکت در آزمون شهروندی و دریافت تابعیت و شهروندی کانادا آماده شوید. درباره این آزمون در بخش‌های بعدی بیشتر توضیح می‌دهیم.

  ۸. نتایج آزمون شهروندی کانادا

  پس از شرکت در آزمون باید چهار الی هشت هفته منتظر بمانید تا نتایج آزمون شهروندی کانادا اعلام شود. در صورت قبولی در این آزمون، باید برای ادای سوگند در کلیسا حاضر شوید؛ اما در صورتی که موفق به قبولی در آزمون نشوید باید مجدداً تلاش کنید. ادای سوگند آزمون شهروندی تنها مختص متقاضیان بالای ۱۴ سال است و افراد زیر ۱۴ سال از ادای سوگند معاف هستند.

  مدارک لازم برای شهروندی کانادا

  جمع‌آوری مدارک برای اخذ شهروندی کانادا بسیار مهم است، به‌طوری که کمبود یا نقص هر مدرکی می‌تواند در عدم موفقیت شما برای اخذ شهروندی تأثیرگذار باشد. برخی از این مدارک عبارت‌اند از:

  • فرم‌های تکمیل‌شده مورد نیاز برای درخواست شهروندی
  • مدارک هویتی معتبر مانند شناسنامه
  • مدرکی مبنی بر سوء‌پیشینه نداشتن در طی چهار سال گذشته
  • رسید پرداخت هزینه درخواست تابعیت و شهروندی کانادا بر اساس شرایط تابعیت
  • عکس پرسنلی ۳*۴
  • مدارک مربوط به اقامت دائم
  • کارت اقامت دائم کانادا
  • مدارک گواهی‌های مرتبط با زبان انگلیسی یا فرانسوی

  قوانین و حقوق شهروندان کانادا

  اگر شخصی بتواند تابعیت و شهروندی کانادا را دریافت کند به‌عنوان یک شهروند قانونی شناخته می‌شود. بر اساس قوانین کانادا شهروندان مسئولیت‌ها و در عین حال حقوق متعددی دارند که در این بخش به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • اطمینان و قطعیت از اخذ تابعیت و شهروندی کانادا (به این معنا که این حق به‌راحتی از شما گرفته نمی‌شود.)
  • امکان انتقال تابعیت به فرزند
  • پیروی از قوانین وضع‌شده در کشور کانادا
  • احترام به عقاید و اعتقادات سایر شهروندان
  • رعایت حقوق دیگر شهروندان کانادایی
  • حضور فعال در انتخابات و مراسم‌های دموکراتیک
  • حق اشتغال در برخی از موقعیت‌های دولتی یا امنیتی با وجود داشتن ملیت متفاوت
  • آشنایی و احترام به چندفرهنگی بودن کشور کانادا
  • احترام به دو زبان فرانسوی و انگلیسی به‌عنوان زبان‌های رسمی این کشور

  آزمون شهروندی کانادا

  افرادی که تمایل دارند برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا اقدام کنند، برای اینکه به یک شهروند کانادایی تبدیل شوند نیاز دارند که در آزمون شهروندی شرکت کنند. این آزمون آخرین مرحله دریافت شهروندی کانادا است.

  آزمون شهروندی کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود و تنها میزان دانش زبان فرانسه یا انگلیسی متقاضی را بررسی نمی‌کند، بلکه نتیجه آن نشان می‌دهد که او چقدر اطلاعات در حوزه جغرافیا، تاریخ، نماد‌‌ها، اقتصاد، دولت و قوانین کانادا دارد و آیا به حقوق و مسئولیت‌های شهروندی خود آگاه است یا خیر!

  این آزمون در دو بخش و به‌صورت کتبی و شفاهی برگزار می‌شود. بخش کتبی از کتاب راهنمای رسمی شهروندی کانادا است و شامل ۲۰ سؤال می‌شود که باید در مدت ۳۰ دقیقه به آن‌ها پاسخ داده شود. برای قبولی در این آزمون باید حداقل به ۱۵ سؤال جواب درست داده شود.

  مهم‌ترین مدارکی که برای شرکت در آزمون شهروندی کانادا باید همراه داشته باشید عبارت‌اند از:

  • اطلاعیه شرکت در آزمون یا Notice to Appear
  • مدارک شناسایی (هر مدرکی که عکس و امضای شما را داشته باشد و نشان‌دهنده هویت واقعی شما باشد، قابل ‌قبول است. مدرک شما می‌تواند در کشور مبدأ نیز صادر شده باشد.)
  • مدارک تحصیلی، مدارک زبان انگلیسی یا فرانسوی و گواهی‌نامه
  • تمامی پاسپورت‌ها (معتبر و منقضی‌شده)
  • تمامی مدارک سفر
  • کارت اقامت دائم یا PR (در صورتی که اقامت دائم کانادا داشته باشید.)

  نکاتی مهم درباره آزمون شهروندی کانادا

  بسته به شرایط هر فرد، به‌ویژه شرایط سنی یا داشتن والد کانادایی، ممکن است متقاضی به شرکت در مصاحبه (بخش شفاهی آزمون) یا شرکت در آزمون نیاز نداشته باشد. برای مثال تنها افراد بین ۱۸ تا ۵۴ سال باید در آزمون و مصاحبه شرکت کنند و افراد بالای ۵۵ سال به شرکت در مصاحبه آزمون شهروندی نیازی ندارند و تنها کافی است که در آزمون شهروندی کانادا شرکت کنند.

  افراد زیر ۱۴ سالی که والدین کانادایی نداشته باشند و تنها یکی از والدین آن‌ها برای آزمون شهروندی درخواست داده باشد، به شرکت در آزمون و مصاحبه نیاز ندارند. این در حالی است که متقاضیان بین ۱۴ تا ۱۷ سال با همین شرایط، باید در آزمون شهروندی شرکت کنند. این افراد به شرکت در مصاحبه آزمون نیاز ندارند.

  اگر متقاضی زیر ۱۸ سال باشد و یکی از والدین او کانادایی باشد یا به‌طور همزمان برای شهروندی کانادا درخواست دهند، به شرکت در آزمون و مصاحبه شهروندی کانادا نیاز ندارد.

  پیش از شرکت در آزمون شهروندی کانادا بهتر است نمونه سؤالات این آزمون را یک بار دوره کنید.

  مزایای شهروندی کانادا

  افرادی که موفق به اخذ تابعیت و شهروندی کانادا شده‌اند و سیتیزن کانادا هستند، می‌توانند از مزایای زیادی استفاده کنند. از جمله:

  • دسترسی به مشاغلی رده بالا همانند مشاغل در سطح فدرال
  • امکان دریافت تابعیت دوگانه یا چندگانه
  • امکان گرفتن شهروندی کانادا برای نوزادانی که در کانادا متولد می‌شوند، بدون هیچ تشریفات اداری
  • امنیت بالا در شهرها و کشورهای مختلف کانادا
  • امکان شرکت در فعالیت‌های سیاسی کانادا مانند انتخابات استانی و انتخابات فدرال و داشتن حق رأی
  • امکان نامزد شدن برای انتخابات
  • پیدا کردن شغل با حقوق مناسب و مرتبط به رشته تحصیلی یا حرفه تخصصی
  • دسترسی به حقوق مربوط به تابعیت و شهروندی کانادا از قبیل آزادی مذهب، آزادی بیان، امکان کسب مشاغل مهم مدیریتی و سیاسی، حقوق دموکراتیک، حقوق قانونی و برابری
  • دریافت پاسپورت معتبر کانادایی و سفر به ۱۶۰ کشور دنیا بدون ویزا
  • ساختن یک زندگی راحت و مرفه برای خود و خانواده‌
  • تحصیل و زندگی در کانادا
  • دریافت بیمه
  • حمایت شدن از سمت دولت کانادا
  • امنیت بالای شغلی و کاری
  • شرایط مناسب زندگی برای خانواده و کودکان
  • آسان بودن اخذ تابعیت و شهروندی کانادا برای کودکان

  سوالات متداول

  شرط سنی برای اخذ اقامت کانادا وجود دارد؟
  خیر؛ هیچ محدودیتی برای اخذ اقامت کانادا وجود ندارد. البته در روش‌های مختلف معمولاً افرادی که سن کمتری دارند، موفق‌تر هستند. برای مثال در روش اکسپرس اینتری کانادا بازه سنی 25 تا 35 سال بیشترین امتیاز را دارد.
  شهروندی کانادا چقدر هزینه دارد؟
  هزینه دریافت شهروندی کانادا برای متقاضیان پایین 18 سال 100 دلار کانادا و برای متقاضیان بالای 18 سال، 630 دلار کانادا است.
  چند سال برای اخذ تابعیت کشور کانادا چقدر زمان می‌ برد؟
  قبل از اقدام برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا باید
  آیا اخذ تابعیت کشور کانادا آسان است؟
  بسته به شرایط هر متقاضی متغیر است. اگر شما از شرایط سنی، تحصیلی و کاری خوبی برخوردار باشید و به زبان انگلیسی و فرانسه هم مسلط باشید، می‌توان گفت که اخذ تابعیت کانادا برای شما تقریباً آسان است.
  سریع‌ ترین راه برای اخذ شهروندی و تابعیت کشور کانادا چیست؟
  به جز تولد که سریع‌ترین راه است و البته انتخابی نیست، روش تحصیل در کانادا برای اخذ شهروندی و تابعیت این کشور یکی از سریع‌ترین راه‌های اخذ شهروندی کانادا است. علاوه بر آن شما با روش سرمایه‌گذاری نیز می‌توانید خیلی سریع تابعیت کانادا را دریافت کنید. دریافت شهروندی کانادا از روش اشخاص خاص (برای ورزشکاران و هنرمندان) نیز یکی دیگر از روش‌های سریع دریافت شهروندی کانادا است.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859