تحصیل در کانادا

کانادا از نظر کیفیت آموزشی یکی از سه کشور برتر جهان است و بسیاری از دانشجویان سراسر جهان و ایران رویای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند. تحصیل در کانادا یک گزینه خوب برای افرادی است که به دنبال ادامه تحصیل در یک کشور خارجی درجه یک هستند.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/10/795b7d13-6e66-455c-9bd6-42f715ff367d.jpg

مشاوره تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا مستلزم انتخاب دوره تحصیلی و دانشگاه مناسب است. برای انتخاب درست، مطالعه و تحقیق در مورد دانشگاه‌ها، دوره‌ها، مکان‌های زندگی و هزینه‌های مرتبط ضروری است. شما باید آزمون‌های زبانی معتبری مثل IELTS، TOEFL یا TCF (برای زبان فرانسه) را بگذرانید.

باید برای هزینه‌های تحصیل، زندگی و سایر هزینه‌ها در کانادا تمکن مالی داشته باشید. بعضی دانشگاه‌ها بورس‌ها و کمک‌های مالی به دانشجوها ارائه می‌دهند. پس از اتمام تحصیلات، شما می‌توانید به دنبال اقامت دائمی یا شغل در کانادا بگردید.

اگر رویای تحصیل در کانادا را دارید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

برای مشاوره بیشتر فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا کارشناسان ما در بالدانو با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  تحصیل در کانادا

  کانادا سیستم آموزش قدرتمندی دارد و به‌صورت استانی مدیریت می‌شود؛ در نتیجه، برخی از جنبه‌های نظام آموزشی آن می‌توانند بین استان‌ها متفاوت باشند؛ با این حال، از آنجا که آموزش توسط دولت فدرال نظارت می‌شود، استاندارد آموزش در سراسر کشور به‌طور مداوم در سطح بالایی باقی می‌ماند.

  در کانادا سیستم آموزشی به دو شکل دولتی و خصوصی فعالیت می‌کند. دولت کانادا در دوره مهدکودک تا مقطع متوسطه به آموزش افراد مقیم این کشور کمک می‌کند و به‌طور متوسط حدود ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به آموزش اختصاص می‌دهد. این بدان معنا است که نسبت به میانگین کشورهای OECD (کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه)، بیشتر از همه برای آموزش هزینه می‌کند.

  برای تحصیل در کانادا در مقاطع عالی، به شرکت در آزمون ورودی نیاز نیست و اگر متقاضی بتواند از طرف دانشگاه پذیرش دریافت کند، شرایط تحصیل را خواهد داشت.

  چگونگی تحصیل در کانادا

  شرایط تحصیل در کانادا

  از آن جا که تحصیل در کانادا به‌ صورت استانی مدیریت می‌شود، نمی‌توان شرایط یکسانی را برای تحصیل در استان‌های مختلف این کشور عنوان کرد. اولین شرط برای تحصیل در کانادا، دانستن زبان انگلیسی یا فرانسه است. کسانی که مدارج بالای علمی داشته باشند، ممکن است بتوانند از طریق برخی از موسسات آموزشی برای اخذ پذیرش بدون مدرک زبان اقدام کنند؛ البته این کار بسیار دشوار است و توصیه نمی‌شود.

  نکته مهم دیگر برای تحصیل در کانادا، داشتن معدل بالا در مقطع تحصیلی قبلی است. کسب نمره بالا می‌تواند در تصمیم‌گیری افسر پذیرش، تأثیر زیادی ایفا کند؛ البته برای برخی از رشته‌ها، این شرط اهمیت چندانی ندارد.

  یکی دیگر از شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا، داشتن تمکن مالی است. متقاضی باید ثابت کند از پس هزینه‌های زندگی و دانشگاه برمی‌آید. به‌طور میانگین هزینه دانشگاه کانادا، سالانه بین ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار کانادا است. هزینه‌ زندگی دانشجویی در کانادا نیز سالانه ۱۵ هزار دلار کانادا برآورد می‌شود. اثبات تمکن مالی برای تحصیل در کانادا، یکی از فاکتورهای مهم برای موافقت افسر مهاجرت با درخواست متقاضیان است.

  تحصیل در کانادا

  شرایط سنی تحصیل در کانادا

  بهترین بازه سنی برای تحصیل در کانادا برای مقطع کارشناسی ۱۸ تا ۲۵ سال، کارشناسی ارشد ۲۲ تا ۳۰ سال و برای تحصیل در مقطع دکتری ۲۴ تا ۳۵ در نظر گرفته می‌شود. یک فاکتور مهم برای دریافت پذیرش دانشگاهی، نداشتن گپ تحصیلی است. به این معنی که نباید بیش از ۵ سال از دریافت آخرین مدرک تحصیلی شما گذشته باشد. متقاضیانی که دارای این گپ یا وقفه تحصیلی باشند، امتیاز منفی دریافت خواهند کرد. گپ تحصیلی را می‌توان با سابقه کاری مرتبط یا ارائه کارهای پژوهشی جبران کرد.

  مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا

  ازآنجا ‌که سیستم آموزشی در کانادا توسط دولت‌های استانی مدیریت می‌شود، ممکن است سطوح و مراحل تحصیلی در استان‌های مختلف، نام‌گذاری‌های متفاوتی داشته باشند. به‌طور کلی، مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا شامل موارد زیر هستند:

  • دوره ابتدایی که از مهد کودک یا کلاس اول تا کلاس هشتم ادامه دارد.
  • دوره متوسطه که از کلاس نهم تا کلاس دوازدهم (۱۷ تا ۱۸ سالگی) ادامه دارد.
  • دوره پس از متوسطه که به کالج‌ها و دانشگاه‌ها مربوط می‌شود.

  در کبک، دانش‌آموزان تا سن ۱۶ سالگی در دبیرستان تحصیل می‌کنند؛ سپس می‌توانند به CEGEP (کالج دو ساله عمومی) بروند تا دیپلم پیش‌دانشگاهی دریافت کنند.

  تحصیل در مدرسه های کانادا

  مدارس در کانادا به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. مدارس دولتی از مردم کانادا شهریه دریافت نمی‌کنند؛ اما دانش آموزان خارجی موظف به پرداخت شهریه هستند. والدینی که فرزندانشان برای تحصیل در مدارس دولتی یا خصوصی (غیر شبانه‌روزی) درخواست می‌دهند، می‌توانند به‌عنوان همراه با فرزند خود به کانادا بروند؛ ولی تحصیل در مدارس خصوصی شبانه‌روزی نیازی به همراه ندارد و دانش‌آموز می‌تواند به‌تنهایی به کانادا مهاجرت کند.

  در بیشتر نقاط کانادا، زبان اصلی آموزش مدرسه، انگلیسی است؛ با این حال، در سراسر این کشور آموزش به زبان فرانسه نیز در دسترس است. صرف نظر از زبان اصلی آموزش، معمولاً فرانسوی یا انگلیسی به عنوان زبان دوم از سنین پایین تدریس می‌شود.

  تحصیل در کالج های کانادا

  یکی از روش‌های تحصیل در کانادا ورود به کالج‌های این کشور است. هنگامی که دانش‌آموزان با موفقیت از دبیرستان فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند برای کالج یا دانشگاه موردنظر خود درخواست دهند. در کانادا، واژه کالج معمولاً به یک کالج اجتماعی یا یک دانشکده فنی، هنرهای کاربردی یا علوم کاربردی اشاره دارد. این مدارس، مربوط به پس از دوره متوسطه هستند و گواهینامه‌های فنی و حرفه‌ای، دیپلم و مدرک کاردانی اعطا می‌کنند. بسیاری از دانشجویان، از کالج به عنوان راهی برای آماده شدن بیشتر برای تحصیلات دانشگاهی استفاده می‌کنند. سایر دانش‌آموزان نیز به کالج می‌روند تا با دریافت دیپلم، برای شغل آینده خود آماده شوند.

  کالج‌ها عموماً شهریه ارزانی دارند و نسبت به دانشگاه‌ها دوره‌های کوتاه‌تری برگزار می‌کنند. افراد ۱۸ تا ۲۳ ساله برای اخذ پذیرش در کالج شانس بیشتری دارند.

  تحصیل در کانادا در کالج

  تحصیل در دانشگاه‌ های کانادا

  سیستم آموزش عالی کانادا، مؤسسات خصوصی و دولتی را دربرمی‌گیرد. موسسات دولتی نیز به دو گروه تقسیم می‌شوند: گروه U۱۵ و دانشگاه‌های کانادا. گروه U۱۵ انجمنی متشکل از ۱۵ دانشگاه تحقیقاتی کانادا و دانشگاه‌های قدیمی و معتبر این کشور است؛ مانند دانشگاه مک گیل، تورنتو، آلبرتا، بریتیش کلمبیا و مک مستر.

  آزمون های ورودی دانشگاه‌ های کانادا

  برخی از آزمون‌های استاندارد وجود دارند که هر دانشجوی بین‌المللی که می‌خواهد در کانادا تحصیل کند، باید در آنها شرکت کند. آزمون‌ها بر اساس مقطع تحصیلی موردنظر متفاوت هستند. آزمون‌های SA، TOEFL، GRE، GMAT، MCAT و LSAT از رایج‌ترین آزمون‌ها هستند. به یاد داشته باشید که صلاحیت زبان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اهمیت زیادی دارد؛ از این رو، مؤسسات آموزشی، هم به مهارت زبان و هم تخصص آکادمیک نیاز دارند.

  در کانادا دو زبان رسمی فرانسوی و انگلیسی رایج است؛ اما امکان دارد در برخی از استان‌ها، تنها به یکی از این زبان‌ها صحبت شود؛ برای مثال دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های کبک، انتاریو و نیوبرانزویک باید به زبان فرانسه مسلط باشند. به‌طور کلی، دانشگاه‌های کانادا از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند مدرکی دال بر اثبات مهارت زبان انگلیسی ارائه دهند؛ رایج‌ترین مدارک زبان، تافل و آیلتس هستند.

  آزمون های ورودی دانشگاه ها جهت تحصیل در کانادا

  تحصیل کارشناسی در کانادا

  تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا پس از اتمام دوره دبیرستان آغاز می‌شود. طول دوره کامل این مقطع، سه تا پنج سال است. دوره کارشناسی در دانشگاه‌ها و تنها برخی از کالج‌های این کشور ارائه می‌شود و رشته‌های متنوعی را پوشش می‌دهد. رشته‌های حوزه‌های علوم، ریاضیات، علوم انسانی، تاریخ و مهندسی از آن جمله‌اند.

  بیشتر رشته‌های کارشناسی دانشگاه‌های کانادا، برنامه Co-operative (تجربه کار با حقوق) را در لیست فعالیت‌های دانشجویان می‌گنجانند. در این برنامه که بیشتر مختص رشته‌های مهندسی است، دانشجویان می‌توانند چهار ماه در سال در یک شرکت مرتبط با رشته تحصیلی خود، کار کنند. این کار به دانشجویان فرصت کسب تجربه می‌دهد تا از طریق آن، با نظم و انضباط فضای کار حرفه‌ای آشنا شوند؛ به‌این‌ترتیب یک دانشجو در طول دوران تحصیل خود، فرصت کار کردن در یک شرکت مرتبط را پیدا خواهد کرد. دانشجویانی که در این برنامه شرکت می‌کنند، پس از اتمام مقطع کارشناسی، سابقه کاری حدوداً ۱۶ ماهه به دست می‌آورند. این سابقه کاری، شانس دانشجو را برای پیدا کردن شغل افزایش می‌دهد.

  برخی از رشته‌های مشمول طرح Co-op در کانادا عبارت‌اند از:

  • زیست شناسی و بیوشیمی
  • مهندسی شیمی
  • مهندسی مکانیک
  • مهندسی نرم‌افزار
  • علوم کامپیوتر
  • اقتصاد و تجارت
  • انرژی و سوخت
  • محیط زیست / اکولوژی
  • کسب‌و‌کار
  • بازاریابی، تجارت بین‌الملی
  • حسابداری
  • بیوتکنولوژی
  • مدیریت هتل
  • علوم زمین‌شناسی
  • مهندسی برق و الکترونیک
  • جغرافیا

  تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

  مدرک کارشناسی ارشد در کانادا به دو بخش کلی MA (کارشناسی ارشد هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی) و M.Sc (کارشناسی ارشد علوم زیستی و شیمی) تقسیم می‌شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، می‌توانید از طریق رشته‌هایی مانند موسیقی، آموزش و مدیریت بازرگانی نیز اقدام کنید. معمولاً دوره کارشناسی ارشد در کانادا با توجه به رشته تخصصی انتخاب شده توسط دانشجو، یک دوره ۱۲ تا ۲۴ ماهه است.

  برخی از الزامات رایج در اکثر رشته‌های کارشناسی ارشد عبارت‌اند از:

  • مدارک تحصیلی: اکثر مؤسسات آموزشی کانادا به مدرک لیسانس نیاز دارند.
  • توصیه‌نامه: با توجه به قوانین دانشگاه، توصیه‌نامه می‌تواند از سوی اساتید کالج، اساتید دانشگاهی یا کارفرمایان نوشته شده باشد.
  • تجربه کاری: با توجه به رشته انتخابی ممکن است از دانشجویان تجربه کاری مرتبط خواسته شود.
  • آزمون زبان: با توجه به رشته و دانشگاه، دانشجویان باید نمره قابل قبول در آزمون‌های آیلتس و تافل کسب کنند.
  • نمونه کار: ممکن است برخی از مؤسسات نمونه‌های مکتوب یا کپی از کارهای مرتبط با رشته درخواست کنند.
  • آزمون‌های اضافی: ممکن است برای ورود به برخی از مؤسسات رشته‌های مدیریت/مهندسی، نمرات آزمون GMAT/GRE درخواست شود.

  تحصیل دکترا در کانادا

  تحصیل در مقطع دکتری کانادا، بیشتر مبتنی بر پایان‌نامه تحقیقاتی است و ۴ تا ۶ سال طول می‌کشد. به‌طور کلی، برنامه‌های دکتری کانادا بیشتر از آمریکا، با انگلستان اشتراک دارند. برخلاف برنامه‌های آمریکایی که قبل از تعریف موضوع پایان‌نامه، با یک یا دو سال کلاس و امتحان شروع می‌شوند، برنامه PhD کانادا اغلب روی تحقیق متمرکز است.

  شما می‌توانید پیش از دریافت مجوز تحصیل معتبر در مقطع دکتری و اقامت تحصیلی کانادا، به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در این کشور کار کنید. دانش‌آموختگان دکتری پس از فارغ‌التحصیلی نیز، می‌توانند از یکی از سخاوتمندانه‌ترین طرح‌های ویزای کار پس از تحصیل بهره‌مند شوند. مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) به شما این امکان را می‌دهد که پس از فارغ‌التحصیلی تا سه سال در کانادا زندگی و کار کنید.

  از رشته‌های محبوب مقطع دکتری می‌توان به تجارت، اقتصاد، پزشکی، مهندسی، آموزش، علوم بیولوژیکی، فیزیک، ریاضیات، علوم سیاسی، مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی و روانشناسی اشاره کرد.

  هزینه تحصیل در کانادا

  افراد خارجی برای تحصیل درکانادا باید هزینه پرداخت کنند. در این بخش ابتدا هزینه تحصیل در هر کدام از مقاطع و سپس هزینه زندگی در زمان تحصیل در کانادا را بررسی می‌کنیم.

  هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی کانادا

  در این بخش، هزینه‌های تحصیل در این کشور را در چهار دسته «ابتدایی و متوسطه»، «کالج و هنرستان»، «کارشناسی» و «کارشناسی ارشد» بررسی خواهیم کرد.

  هزینه‌های مدارس ابتدایی و متوسطه

  دانش‌آموزان بین‌المللی باید به‌طور سالانه برای تحصیل در مدارس ابتدایی و دبیرستان کانادا شهریه پرداخت کنند. با توجه به نوع و اعتبار مدرسه، شهریه‌ها متفاوت هستند؛ برای مثال:

  • شهریه‌های مدارس دولتی می‌توانند از ۹ هزار و ۵۰۰ دلار تا ۱۷ هزار دلار در سال متغیر باشند.
  • شهریه‌های مدارس روزانه خصوصی یا مستقل می‌توانند از ۱۵ هزار تا ۳۰ هزار دلار در سال متغیر باشند.
  • شهریه‌های مدارس شبانه‌روزی خصوصی یا مستقل می‌توانند از ۶۳ هزار دلار تا ۸۳ هزار دلار در سال متغیر باشند.

  توجه کنید که:

  • مدارس ممکن است در کنار شهریه مدرسه برای فعالیت‌های چون تیم‌های ورزشی، باشگاه‌ها و برگزاری اردو‌ها نیز هزینه‌های کمی دریافت کنند.
  • اکثر دانش‌آموزان، ناهار خود را به مدرسه می‌آورند. برخی مدارس در کافه تریا یا رستوران‌های خود، غذای گرم سرو می‌کنند و دانش‌آموز می‌تواند از آنها استفاده کند.
  • هزینه شهریه دوره‌های آموزش زبان در هر مدرسه، متفاوت است. به‌طور معمول، هزینه‌های تحصیل می‌توانند بین ۳۴۰ تا ۴۲۵ دلار در هفته باشند.

  هزینه تحصیل در کانادا

  هزینه‌های کالج و هنرستان

  هزینه‌ها و مدت زمان تحصیل در کالج ‌های کانادا با توجه به رشته و موسسه‌ای که انتخاب می‌کنید، متفاوت است؛ بر این اساس، مدت زمان تحصیل در بعضی از رشته‌ها فقط چند ماه است؛ در حالی که برای برخی دیگر چند سال به طول می‌انجامد. به‌طور معمول، شهریه نیز بین ۷ هزار دلار تا ۲۲ هزار دلار در سال متغیر است.

  بسیاری از رشته‌های کالج‌های کانادا شامل کارآموزی نیز می‌شوند؛ بنابراین ممکن است در طول تحصیل، درآمد کسب کنید. به‌طور متوسط، هزینه‌های زندگی برای دانشجویان کالج حدود ۱۵ هزار دلار در سال برآورد شده است.

  از بهترین کالج های کانادا می‌توان به کالج SDS، سنکا، جورج براون، داگلاس، کانستوگا (Conestuga) و هامبر اشاره کرد. بهترین رشته های کالج کانادا نیز، امور مالی، هتلداری و علوم کامپیوتری هستند.

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به رشته، اعتبار و محل دانشگاه‌ها تغییر می‌کند؛ برای مثال، ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا در نیوفاندلند و گران‌ترین دانشگاه‌ها در اونتاریو قرار دارند. گران‌ترین رشته‌های کارشناسی در این کشور نیز پزشکی، مهندسی و علوم اجتماعی هستند. به‌طور میانگین، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا (در سال ۲۰۲۳) ۳۰ هزار دلار است.

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های کانادا با توجه به رشته و دانشگاه، تعیین می‌شود و به صورت سالانه از هزار و ۷۵ دلار تا ۶۵ هزار دلار کانادا متغیر است. تجارت، مهندسی، علوم کامپیوتر و حقوق، گران‌ترین رشته‌های ارائه‌شده در دوره کارشناسی ارشد هستند. میانگین شهریه یک ترم دانشگاه‌های برتر کانادا (در مقطع کارشناسی ارشد) به ترتیب زیر است:

  دانشگاهرتبه بندی QSمیانگین شهریه کارشناسی ارشد
  دانشگاه تورنتو۳۴۸.۸۱۰ دلار کانادا

  دانشگاه مک 

  گیل

  ۳۱۹.۵۷۷ دلار کانادا
  دانشگاه بریتیش کلمبیا۴۷۱۰.۰۰۰ دلار کانادا
  دانشگاه آلبرتا۱۱۰۸.۵۴۶ دلار کانادا
  دانشگاه مک مستر۱۵۲۶.۰۰۰ دلار کانادا

  هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا

  هزینه‌های زندگی در کانادا با توجه به توقعات و سبک زندگی هر فرد و همچنین استان محل زندگی و تحصیل شخص متفاوت خواهند بود؛ البته در طول تحصیل در این کشور، می‌توان با صرفه‌جویی و رعایت برخی موارد، هزینه‌های زندگی را کاهش داد. متوسط هزینه زندگی در کانادا برای هر دانشجو بین ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار دلار کانادا تخمین زده شده است. در جدول زیر هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی خلاصه شده است:

  مواردمیانگین هزینه زندگی در کانادا در ماه
  محل اقامت۴۰۰-۶۰۰ دلار کانادا
  خوراک۲۰۰-۳۰۰ دلار کانادا
  حمل و نقل۱۰۰-۲۵۰ دلار کانادا
  اینترنت۳۰-۵۰ دلار کانادا
  متفرقه۶۰۰-۷۰۰ دلار کانادا

  هزینه اقامت در کانادا

  هزینه ماهانه زندگی در کانادا، برای دانشجویان بین‌المللی، تا حد زیادی به نوع محل اقامت آن‌ها بستگی دارد. هزینه اجاره اقامتگاه‌های مختلف در کانادا به قرار زیر است.

  محل اقامتهزینه اقامت
  خوابگاه ها۳۵۰-۶۰۰ دلار کانادا
  خانه های شهری۲۵۰-۶۰۰ دلار کانادا
  آپارتمان مشترک۴۰۰-۸۰۰ دلار کانادا

  هزینه غذا در کانادا

  در جدول زیر می‌توانید هزینه برخی از اقلام خوراکی در کانادا را مشاهده کنید:

  مواد غذاییهزینه
  شیر(۱ لیتر)۲.۴۶ دلار کانادا
  برنج(۱کیلوگرم)۳.۷۴ دلار کانادا
  آب(۱.۵ لیتر)۱.۸۴ دلار کانادا
  سیب (۱ کیلوگرم)۴.۲۴ دلار کانادا
  تخم مرغ(۱۲ عدد)۳.۶۳ دلار کانادا

  بیمه سلامت در کانادا

  بیمه درمانی، بخش مهمی از هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا است. برخی از استان‌ها، به دانشجویان بین‌المللی بیمه بهداشت استانی ارائه می‌دهند. دانشجویان بین‌المللی برای دریافت بیمه باید به استان محل تحصیل درخواست دهند. در مناطقی که بیمه درمانی استانی در دسترس نیست، دانشجویان باید بیمه خصوصی خریداری کنند. در جدول زیر برخی از طرح‌های بیمه درمانی خصوصی پرطرفدار و هزینه‌های آن‌ها درج شده است:

  نام طرحهزینه های تقریبی
  IMED۲۲۵ دلار کانادا برای سه ماه
  طرح BC MSP۷۴ دلار کانادا برای یک ماه
  طرح بهداشت و دندانپزشکی۱۷۶ دلار کانادا برای هشت ماه

  دانشگاه های برتر برای تحصیل در کانادا

  کانادا ۲۲۳ دانشگاه دارد که تعدادی از آن‌ها در زمره بهترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند. از بین ۲۲۳ دانشگاه کانادا، ۳۰ دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS (سال ۲۰۲۳) و ۳۱ دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز (سال ۲۰۲۳) فهرست شده‌اند. در این بخش ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه های کانادا را بررسی می‌کنیم.

  دانشگاه های برتر جهت تحصیل در کانادا

  • دانشگاه تورنتو

  دانشگاه تورنتو یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی است. این دانشگاه به دلیل مراکز تحقیق و توسعه و فرصت‌های پژوهشی که در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد، در سراسر جهان مشهور است. اگر قصد دارید در رشته‌ای تحصیل کنید که به تحقیقات گسترده نیاز دارد، دانشگاه تورنتو برای شما مناسب است.

  – رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میلادی: ۳۴ در جهان

  •  دانشگاه بریتیش کلمبیا

  دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی دیگر از دانشگاه‌های معروف کانادا است. این دانشگاه که بین ۲۰ دانشگاه برتر دولتی جهان قرار دارد، به دلیل تحقیق و آموزش در سطح جهانی شناخته شده است. دانشگاه بریتیش در رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان (ARWU)، در کانادا رتبه ۴۴ و در جهان رتبه ۱۳ را به خود اختصاص داده است. اگر قصد دارید در رشته‌ای تحصیل کنید که به تحقیقات گسترده نیاز دارد، این دانشگاه انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

  -رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میلادی: ۴۷ در جهان

  • دانشگاه مک گیل

  دانشگاه مک گیل، قدیمی‌ترین دانشگاه پزشکی در کانادا و یکی از ۱۰ دانشگاه برتر این کشور است. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کانادا این دانشگاه را انتخاب می‌کنند. این دانشگاه که در استان مونترال قرار دارد، برای چشم‌انداز تحصیلی و تحقیقاتی، در کانادا رتبه ۳ و در سطح جهانی رتبه ۴۲ را از آن خود کرده است.

  -رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میلادی: ۳۱ در جهان

  • دانشگاه مک مستر

  دانشگاه مک مستر یکی از چهار دانشگاه کانادایی است که هر سال در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرد. دانشگاه مک مستر میان برترین دانشگاه‌های کانادا، همواره از نظر رتبه اشتغال فارغ‌التحصیلان در رده بالایی قرار دارد.

  -رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میلادی: ۱۵۲ در جهان

  • دانشگاه مونترال

  دانشگاه مونترال یکی دیگر از دانشگاه‌های مهم و معتبر کانادا و همچنین دومین دانشگاه بزرگ این کشور است. این دانشگاه برای دانشجویان خود در طول دوره تحصیل، فرصت‌های شغلی و امکان ایجاد شبکه‌های ارتباطی را فراهم می‌کند. همین نکته باعث شده است که دانشگاه مونترال از نظر اشتغال فارغ‌التحصیلان در رتبه ۳۷ جهانی قرار بگیرد.

  -رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میلادی: ۳۷ در جهان

  • دانشگاه آلبرتا

  دانشگاه آلبرتا یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های کانادا برای کارهای پژوهشی است. بین تمام دانشگاه‌های کانادا، این دانشگاه بیشترین تعداد جایزه ملی تدریس (M۳) را دارد. به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، در دانشگاه آلبرتا بهترین کیفیت آموزش را دریافت خواهید کرد؛ زیرا این دانشگاه بیش از ۴۰۰ توافق‌نامه تحقیقاتی و آموزشی با ۵۰ کشور جهان دارد.

  -رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میلادی: ۱۱۰ در جهان

  • دانشگاه اتاوا

  دانشگاه اتاوا یکی از ۱۰ موسسه آموزشی برتر برای تحقیقات در کانادا است. به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، در این دانشگاه حق انتخاب زبان تحصیل (بین انگلیسی و فرانسوی) را خواهید داشت؛ زیرا این دانشگاه بزرگ‌ترین دانشگاه دو زبانه در جهان است. در این دانشگاه می‌توانید مهارت‌های خود را از طریق فرصت‌های فرهنگی و هنری، فعالیت‌های ورزشی و باشگاه‌های موجود در دانشگاه تقویت کنید.

  -رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میلادی: ۲۳۷ در جهان

  • دانشگاه کلگری

  دانشگاه کلگری یکی از دانشگاه‌های برتر در کانادا است که در رتبه‌بندی دانشگاهی ARWU رتبه ۱۵۱-۲۰۰ و در رتبه‌بندی دانشگاه‌های آموزش عالی تایمز رتبه ۲۰۱-۲۵۰ را به دست آورده است. اساتید این دانشگاه نیز در زمینه تدریس و فعالیت‌های علمی، جوایز متعددی دریافت کرده‌اند؛ بنابراین در دانشگاه کلگری از آموزش باکیفیتی برخوردار می‌شوید.

  -رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میلادی: ۲۴۲ در جهان

  • دانشگاه واترلو

  دانشگاه واترلو یک دانشگاه دولتی است که در استان اونتاریو قرار دارد. در دانشگاه واترلو، به غیر از سخنرانی‌های کلاسی، فعالیت‌های آزمایشگاهی و مطالعات میدانی نیز خواهید داشت. واترلو یکی از دانشگاه‌های خوب کانادا است که می‌توانید حین تحصیل، با شرکت در برنامه Co-op، تجربه کاری خود را افزایش دهید.

  -رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میلادی: ۱۷۲ در جهان

  • دانشگاه وسترن

  دانشگاه وسترن یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کانادا است که در ایالت اونتاریو قرار دارد. به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، اگر بخواهید دوره‌های پژوهش محور را دنبال کنید، می‌توانید دانشگاه وسترن را انتخاب کنید. این دانشگاه ۶۶ کرسی تحقیقاتی و یک کرسی تحقیقاتی عالی دارد؛ بنابراین در طول تحصیل از آموزش و پشتیبانی باکیفیت و ویژه‌ای بهره‌مند می‌شوید.

  -رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میلادی: ۱۷۲ در جهان

  رشته‌های پردرآمد و محبوب در کانادا

  برخی از رشته‌های دانشگاهی کانادا، روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شوند؛ دلیل این امر، تقاضای شغلی و میزان درآمد آن‌ها است. در جدول زیر به برخی از بهترین رشته های تحصیلی در کانادا نگاهی می‌اندازیم.

  شغلمیانگین درآمد سالانه
  جراح۳۴۰ هزار دلار کانادا

  روان پزشک

  ۲۹۳ هزار دلار کانادا
  دندان پزشک۲۳۳ هزار دلار کانادا
  مهندس نفت۲۰۸ هزار دلار کانادا
  مدیر IT۲۰۳ هزار دلار کانادا
  مدیر مارکتینگ۱۹۶ هزار دلار کانادا
  وکیل۱۹۲ هزار دلار کانادا
  مدیر فروش۱۸۷ هزار دلار کانادا
  مدیر بارزگانی۱۶۴ هزار دلار کانادا

  شرایط کار در هنگام تحصیل در کانادا

  افرادی که به صورت تحصیلی به کانادا مهاجرت می‌کنند، می‌توانند در طول تحصیل، مجوز کار دریافت کنند و تا ۲۰ ساعت در هفته، مشغول به کار شوند؛ البته به دلیل بحران کمبود نیروی کار در سال ۲۰۲۲، به‌طور موقت در این قانون بازنگری انجام شد. IRCC (اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا) اعلام کرد که از ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳، آن دسته از دانشجویان بین‌المللی کانادا که مجوز کار خارج از دانشگاه دریافت کرده‌ باشند، می‌توانند بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان در زمان تعطیلات تحصیلی نیز می‌توانند هفته‌ای ۴۰ ساعت کار کنند.

  بورسیه تحصیلی کانادا

  یکی از راه‌های کاهش هزینه‌های تحصیل، گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا است. دانشگاه‌های کانادا تمایل دارند به به دانشجویان موفق بورسیه تحصیلی ارائه کنند. دریافت بورسیه تحصیلی این کشور منوط به داشتن سابقه تحصیلی درخشان و سوابق کاری مرتبط با آن است. بورسیه‌ها به عنوان نوعی کمک مالی غیرقابل بازپرداخت و به صورت کاملاً محدود و رقابتی اعطا می‌شوند.

  دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با ثبت‌نام در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی کانادا اقدام کنند. بورسیه‌های بین‌المللی دولت کانادا تقریباً در تمام رشته‌های دانشگاهی ارائه می‌شوند. مؤسسات کانادایی انواع بورسیه‌ها را ارائه می‌دهند که طولانی‌ترین آن‌ها می‌توانند هزینه‌های دانشجویی را تا چهار سال پرداخت کنند.

  لیست برخی از بهترین بورسیه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی به شرح زیر است:

  • برنامه بورسیه بین‌المللی Lester B. Pearson در دانشگاه تورنتو
  • جایزه بین‌المللی Karen McKellin در دانشگاه بریتیش کلمبیا
  • بورسیه دانشجویی بین‌المللی دانشگاه York
  • بورسیه تحصیلی انتاریو
  • بورسیه دانشگاه Winnipeg
  • بورسیه بین‌المللی دانشگاه Calgary

  تحصیل رایگان در کانادا

  دانشگاه‌های کانادا طرح‌ معافیت از شهریه ارائه نمی‌دهند؛ بنابراین امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود ندارد؛ با این حال، برخی از دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های تحصیلی با بودجه کامل اعطا می‌کنند. به عنوان نمونه می‌توان به دانشگاه تورنتو و آلبرتا اشاره کرد.

  تحصیل در کانادا به صورت رایگان

  مدارک لازم برای تحصیل در کانادا

  بعد از این‌که فرد موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در کشور کانادا شد، باید در این مرحله مدارک لازم را برای ارائه آماده کند، مدارک لازم را در ادامه مقاله مشاهده می‌کنیم.

  مدارک لازم برای دریافت پذیرش از مدارس کانادا

  دانش‌آموزی که قصد تحصیل در یکی از مدارس کانادایی را دارد در ابتدا باید پذیرش یک مدرسه را اخذ کند و برای اخذ پذیرش از مدرسه به مدارک زیر احتیاح دارد:

  • اسکن پاسپورت معتبر
  • ترجمه کارنامه سه سال اخیر تا کنون
  • چند قطعه عکس پاسپورتی
  • پرداخت هزینه مدرسه
  • آدرس، کدپستی و آدرس محل سکونت
  • تکمیل فرم‌های مورد نیاز

  مدارک لازم برای اخذ پذیرش از کالج های کانادا

  تحصیل در کالج‌های موجود در کانادا یکی دیگر از راه‌های ادامه تحصیل در این کشور است و حتی افراد با معدل پایین‌تر هم شانس دریافت این نوع اقامت را خواهند داشت. مدارکی که برای دریافت پذیرش از کالج ارائه دهید عبارت است از:

  • اسکن پاسپورت معتبر
  • ترجمه کارنامه سه سال اخیر تا کنون
  • چند قطعه عکس پاسپورتی
  • پرداخت هزینه مدرسه
  • آدرس، کدپستی و آدرس محل سکونت
  • تکمیل فرم‌های مورد نیاز

  مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

  دانشگاه‌های کانادا برای اعطای پذیرش به دانشجویان، شرایطی را درنظر می‌گیرند که از مهم‌ترین آن‌ها جمع‌آوری مدارک لازم و ارائه آن برای دریافت اجازه تحصیل در این کشور است. در ادامه مدارکی که دانشجو برای ارائه به آن‌ها احتیاج دارد را مشاهده می‌کنیم:

  • اسکن پاسپورت معتبر
  • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات دانشجو
  • یک قطعه عکس پاسپورتی
  • رسید پرداخت هزینه‌های لازم
  • تهیه انگیزه‌نامه مرتبط با رشته تحصیلی
  • دو یا سه توصیه‌نامه از طرف اساتید
  • تهیه رزومه به زبان انگلیسی و فرانسوی
  • ارائه مدرک زبان
  • شماره تماس، آدرس و کدپستی
  • تکمیل فرم‌های مورد نیاز
  • ارائه مدرک پیش دانشگاهی، ریز نمرات و کلیه مدارک تحصیلی برای متقاضیان کارشناسی
  • ارائه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات برای متقاضیان ارشد
  • ارائه تمامی مدارک سال‌های تحصیلی به همراه مقالات خود در نشریه‌های داخلی و بین‌المللی برای متقاضیان دکترا

  مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

  اولین قدم از برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، دریافت پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی است. مدارک لازم دریافت ویزای تحصیلی کانادا موارد زیر هستند:

  • گذرنامه معتبر

  دانشجویان برای ارسال درخواست ویزای دانشجویی، باید پاسپورت معتبر داشته باشند. کمیسیون عالی کانادا از دانشجویان می‌خواهد پاسپورتی ارائه کنند که به اندازه مدت اقامت آن‌ها اعتبار داشته باشد.

  • نامه پذیرش از موسسه آموزشی تعیین شده (DLI)

  دانشجویان باید از دانشگاه یا مؤسسه‌ای که قصد دارند در آن ثبت‌نام کنند، نامه پذیرش دریافت کنند. دانشجویانی هم که قصد دارند در کبک تحصیل کنند، باید توسط دولت همین استان پذیرش شوند. به یاد داشته باشید که قبل از ارسال درخواست مجوز تحصیل، باید نامه پذیرش را دریافت کرده باشید.

  • مدارک اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

  هنگام درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در کانادا باید مدرکی ارائه دهید که ثابت کند در طول تحصیل از پس مخارج زیر برمی‌آیید:

  • هزینه سفر به کانادا
  • هزینه شهریه
  • هزینه‌های زندگی در کانادا

  دانشجویان برای هر سال اقامت، حداقل به ۱۰ هزار دلار کانادا نیاز دارند؛ علاوه‌بر‌این، دانشجو باید ثابت کند که برای بازگشت به کشورش بودجه لازم را دارد. برای تحصیل در استان کبک نیز، برای هر سال، حداقل به ۱۱ هزار دلار کانادا نیاز خواهند داشت. سایر مدارک اجباری، اسناد موسسه مالی، صورت‌حساب بانکی و مدرک تحصیلی هستند.

  • معاینه پزشکی مهاجرت (IME)

  دانشجویان بین‌المللی باید حداقل یک هفته قبل از شروع درخواست ویزای خود، معاینه پزشکی اجباری مهاجرت را دریافت کنند. این مدت به پزشک زمان کافی می‌دهد که تمام اسناد موردنیاز را تأیید و بارگذاری کند.

  • آزمون مهارت زبان انگلیسی

  قبل از شروع فرآیند درخواست ویزا، دانشجویان باید در آزمون مهارت زبان انگلیسی شرکت و نمرات لازم را کسب کنند. آزمون‌های معتبر زبان، تافل، آیلتس و PTE هستند. حداقل نمره مورد نیاز برای آزمون تافل ۹۰/۱۲۰ و برای آیلتس نمره کلی ۶٫۵ تعریف شده است.

  • انگیزه نامه

  دانشجویان هنگام درخواست برای مجوز تحصیل کانادا، باید یک انگیزه‌نامه ارسال کنند. دانشجو در انگیزه‌نامه باید توضیح دهد که چرا کانادا و آن دانشگاه خاص را انتخاب کرده‌ است و پس از فارغ‌التحصیلی برنامه‌‌اش چیست.

  • عکس پاسپورتی

  به درخواست خود، باید یک عکس پاسپورتی پیوست کنید که در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد. این عکس، عکس ویزای شما خواهد بود که بعداً با درخواست آنلاین ویزای خود آپلود و ارسال خواهید کرد.

  مدت ‌زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا بدون در نظر گرفتن زمان مصاحبه و انگشت‌نگاری ویزا، حدود ۱۱ هفته اعلام شده است. این در شرایطی است که تمامی مدارک به‌صورت کامل ارسال شده باشند. هزینه ویزای تحصیلی کانادا ۱۵۰ دلار و هزینه ویزای کار همراه دانشجو ۲۵۵ دلار کانادا است.

  شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا

  ویزای همراه تحصیلی کانادا

  ویزای همراه تحصیلی، مخصوص همراهان فردی است که ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرده باشد. ویزای همراه تحصیلی به اعضا خانواده درجه‌یک یا سرپرست متقاضی تعلق می‌گیرد. اعضای خانواده درجه‌یک شامل موارد زیر می‌شوند:

  • همسر یا شریک قانونی
  • فرزندان
  • پدر، مادر یا قیم قانونی

  ویزای همسر دانشجو

  کسی که برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا اقدام می‌کند، می‌تواند همسر یا شریک زندگی خود را به کانادا ببرد. فرد می‌تواند در همان ابتدا، نام همسر خود را برای درخواست ویزا ذکر کند؛ اما باید توجه داشت که این امر می‌تواند تأثیر منفی در اخذ ویزا داشته باشد؛ به همین دلیل، بهتر است همسر متقاضی برای اجازه کار تمام‌وقت درخواستی ارائه دهد. او می‌تواند به اندازه مدت‌زمان تحصیل همسرش درخواست اقامت ارائه کند.

  مدارک لازم برای ویزای همراه همسر دانشجو عبارتند از:

  • گذرنامه با اعتبار برابر با مدت‌زمان اعلام شده برای اقامت در کانادا
  • ترجمه رسمی سند ازدواج
  • مدارک پیشنهاد کار از طرف یک کارفرمای کانادایی (در صورت اقدام برای اجازه کار تمام‌وقت (Open Work Permit)
  • ترجمه مدارک هویتی همسر
  • دو قطعه عکس پاسپورتی
  • فرم تکمیل شده اطلاعات هویتی و خانوادگی و همچنین درخواست ویزای همراه برای همسر
  • ارائه تاریخچه سفر (شامل تمامی ویزاهای موجود در گذرنامه‌های منقضی شده قبلی)
  • مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی

  ویزای همراه کانادا برای فرزند

  کسی که ویزای تحصیلی کانادا را دریافت می‌کند، می‌تواند فرزندان خود را نیز به کانادا ببرد. ویزای همراه دانشجویی شامل تمام فرزندان فرد متقاضی می‌شود و آن‌ها می‌توانند اجازه اقامت و تحصیل در کانادا را تا پایان مدت‌زمان تحصیل والد خود دریافت کنند.

  • فرزندان زیر سن قانونی به ارائه مدارک تمکن مالی جداگانه نیاز ندارند.

  • فرزندانی که به سن قانونی رسیده‌اند، به شرطی می‌توانند همراه شوند که اسناد تمکن مالی ارائه دهند یا ثابت شود که از نظر روانی و مالی، کم‌توان یا ناتوان هستند.

  مزایای تحصیل در کانادا

  گفته می‌شود در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۴۰۰ هزار دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل به کانادا مهاجرت کرده‌اند. در این بخش به پنج مورد از مزایای تحصیل در کشور کانادا اشاره می‌کنیم.

  • سیستم آموزشی سطح بالا

  سیستم آموزشی کانادا به دلیل کیفیت بالا، شهرتی جهانی دارد. تعدادی از دانشگاه‌های آن نیز در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند؛ بنابراین اگر به دنبال تحصیل با‌کیفیت بالا هستید، تحصیل در این کشور انتخابی عالی است.

  • شهریه مقرون‌به‌صرفه

  شهریه تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته مانند ایالات‌متحده و انگلیس، کمتر است. با‌توجه به کیفیت بالای آموزشی که دریافت می‌کنید، تحصیل در کشور کانادا ارزش شهریه‌ای که می‌پردازید را خواهد داشت.

  • یک جامعه چند فرهنگی

  کانادا کشوری با تنوع فرهنگی غنی است. هنگام تحصیل در کانادا دوستانی از سراسر جهان پیدا خواهید کرد و با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مختلفی آشنا خواهید شد.

  • محیط ایمن و پاک

  کانادا کشوری امن و پاک است و نرخ جرم و جنایت پایینی دارد. با تحصیل در کانادا به طبیعت زیبا و فضای باز دسترسی خواهید داشت و می‌توانید به انجام‌ فعالیت‌هایی چون پیاده‌روی و اسکی مشغول شوید.

  • چشم‌انداز شغلی عالی

  فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا در این کشور و کشورهای دیگر موقعیت‌های شغلی فوق‌العاده‌ای خواهند داشت؛ چرا که کارفرمایان برای کیفیت بالای آموزشی که هنگام تحصیل در کانادا دریافت می‌کنید، ارزش قائل هستند؛ بنابراین اگر به دنبال کشوری با فرصت‌های تحصیلی عالی، فرهنگ متنوع و چشم‌انداز شغلی فوق‌العاده هستید، تحصیل در کانادا انتخاب مناسبی برای شما است.

  مزایای تحصیل در کانادا

  معایب تحصیل در کانادا

  همانطور که مشاهده کردیم، تحصیل در کانادا مزایای زیادی دارد. در کنار مزایایی که گفته شد خوب است معایب تحصیل در کانادا را هم بدانیم تا بتوانیم راحت‌تر درباره تحصیل در این کشور تصمیم بگیریم. در ادامه به برخی از معایب تحصیل در کانادا اشاره می‌کنیم.

  • فاصله بسیار زیاد تا ایران

  فاصله زمانی ایران و کانادا بسیار زیاد است و دانشجویی که در زمان تعطیلات قصد بازگشت به کشور را دارد با مشکل مواجه می‌شود و سختی‌های زیادی را متحمل می‌شود و در هنگام بازگشت باید چندین بار پرواز خود را عوض کند.

  • محدودیت سنی

  یکی دیگر از شرایط تحصیل در کانادا که پذیرش دانشجویان را سخت‌تر می‌کند، محدودیت سنی تعریف شده برای پذیرش دانشجو است. اگر متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی هستید باید کمتر از 23 سال و اگر متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستید باید کمتر از 32 سال سن داشته باشید.

  • شرایط آب و هوایی

  تحصیل در کانادا برای افراد که به آب و هوا و سرمای هوا حساس هستند، سخت و ناراحت کننده است. برخی از شهرهای کانادا به دلیل نزدیک بودن به قطب شمال آب و هوای بسیار سردی دارند و این سرما در تمام شهرهای این کشور حس می‌شود.

  جمع‌بندی تحصیل در کانادا

  در کانادا دانشگاه‌های معتبری وجود دارد که برخی از آن‌ها هر ساله جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرند. از دانشگاه‌های برتر این کشور می‌توان به دانشگاه تورنتو، بریتیش کلمبیا، مک گیل و مک مستر اشاره کرد. مؤسسات آموزشی در کانادا به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند؛ البته اغلب دانشگاه های معتبر این کشور در دسته دانشگاه‌‌های دولتی قرار دارند.

  هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی سالانه بین ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار دلار کانادا است. دانشجویانی که سابقه تحصیلی درخشان دارند، می‌توانند برای کم کردن هزینه‌ها، برای دریافت بورسیه اقدام کنند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، توصیه می‌کنیم از کارشناسان زبده در این زمینه کمک بگیرید.

  سوالات متداول

  آیا تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟
  اگر فرد متقاضی مدارج علمی بالا داشته باشد، می‌تواند بدون مدرک زبان در کانادا تحصیل کند؛ البته در این صورت باید پیش از شروع تحصیل، دوره‌های زبان بگذراند. نکته دیگر این است که بدون مدرک زبان، امکان تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و مطرح وجود نخواهد داشت.
  آیا تحصیل در کانادا رایگان است؟
  خیر. دانشجویان خارجی برای تحصیل در کانادا باید شهریه پرداخت کنند.
  آیا امکان تحصیل زیر سن 18 سال در کانادا وجود دارد؟
  افراد زیر سن 18 سال می‌توانند برای تحصیل در مدارس کانادا اقدام کنند.
  مدت‌زمان صدور ویزای تحصیلی چقدر است؟
  مدت‌زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا بدون احتساب زمان انگشت‌نگاری و مصاحبه، حدود 11 هفته اعلام شده است.
  آیا امکان کار و تحصیل هم‌زمان در کانادا وجود دارد؟
  بله. حین تحصیل در کانادا می‌توانید 20 ساعت در هفته کار کنید. این میزان در تعطیلات به 40 ساعت در هفته افزایش می‌یابد.
  مدرک زبان لازم برای تحصیل در کانادا چیست؟
  مدرک زبان لازم برای تحصیل در کانادا، مدرک تافل یا آیلتس است. نمره لازم در این آزمون‌ها بر اساس رشته و مقطع تحصیلی شما تعیین می‌شود.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859