ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه، اجازه رسمی ورود به خاک این کشور برای ادامه تحصیل، گذراندن دوره‌‌های زبان فرانسه یا شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت در مؤسسه‌های آموزشی فرانسه است. ایرانیانی ‌که از دانشگاه‌های فرانسه پذیرش گرفته‌اند، باید ویزای تحصیلی فرانسه را نیز اخذ کنند.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/12/cf52fab5-a092-4104-8c0f-f5aa23a7958e.jpg

مشاوره اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

کشور فرانسه برای ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف انتخاب جذاب و مناسبی است. این کشور مهاجرپذیر، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی معتبر زیادی دارد. دانشجویان می‌توانند از بورسیه‌های مختلف برای تحصیل در این کشور، مخصوصا در مقطع دکترا، بهره ببرند. دریافت ویزای تحصیلی فرانسه، بعد از پذیرش‌ گرفتن از دانشگاه یا مؤسسه آموزشی در آن کشور، مهم‌ترین قدم در مسیر رفتن به کشور فرانسه برای ادامه تحصیل است.

در این مطلب، تمامی اطلاعات لازم درباره انواع ویزای تحصیلی فرانسه، شرایط و مدارک لازم برای دریافت آن و مراحل گرفتن آن آمده است.

ویزای تحصیلی فرانسه و مشاوره اخذ ویزای تحصیلی فرانسه از خدمات و تخصص‌های مؤسسه مهاجرتی بالدانو است.

برای مشاوره با کارشناسان متخصص ما و کسب اطلاعات بیشتر درباره اخذ ویزای تحصیلی فرانسه فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید تا کارشناسان بالدانو با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  انواع ویزای تحصیلی فرانسه

  اولین قدم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه این است که متقاضی بداند برای کدام نوع ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کند. ویزای تحصیلی فرانسه بر اساس اینکه گذراندن دوره آموزشی یا تحصیلی به چه مقدار زمان نیاز دارد، به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود:

  • Visa de court séjour pour etudes (ویزای دانشجویی شینگن کوتاه‌مدت): برای گذراندن دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت یا دوره‌های آموزش زبان که کمتر از سه ماه (۹۰ روز) طول می‌کشد، باید این نوع ویزای تحصیلی فرانسه را گرفت.
  • Visa de long séjour temporaire pour etudes (ویزای طولانی‌مدت موقت): برای آموزش‌هایی که بین ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد، باید ویزای تحصیلی طولانی‌مدت موقت را گرفت.
  • Visa de long séjour etudes (ویزای طولانی‌مدت): برای آموزش‌هایی که بیش از ۶ ماه طول می‌کشد، باید ویزای تحصیلی اقامت طولانی‌مدت را گرفت.

  در ادامه،‌ بیشتر درباره انواع ویزای تحصیلی فرانسه و شرایط دریافت آن‌ها توضیح می‌دهیم.

  ویزای دانشجویی شینگن فرانسه (کوتاه‌مدت)

  این نوع ویزا در دسته ویزاهای کوتاه‌مدت فرانسه قرار می‌گیرد. گرفتن این ویزای تحصیلی رایگان است و به دریافت اجازه اقامت در فرانسه هم نیاز ندارد. ویزای دانشجویی شینگن کوتاه‌مدت فرانسه را نمی‌شود تمدید کرد و وقتی اعتبارش تمام شد، باید برای دریافت مجدد آن اقدام کرد.

  ویزای شرکت در امتحانات ورودی فرانسه

  اگر متقاضی ویزای تحصیلی فرانسه فقط برای شرکت در آزمون‌های ورودی یا مصاحبه شفاهی دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی برای پذیر‌ش ‌گرفتن در مقاطع عالی قصد سفر به فرانسه را دارد، باید برای دریافت ویزای شرکت در امتحانات ورودی فرانسه (Le visa de court séjour étudiant concours) اقدام کند.

  ویزای شرکت در امتحانات ورودی فرانسه برای یک دوره ۱۸۰روزه صادر می‌شود و به دارنده اجازه می‌دهد تا حداکثر ۹۰ روز در خاک فرانسه بماند. اگر دارنده در آزمون پذیرفته شد، بدون نیاز به تشریفات خاص یا ترک‌ کردن خاک فرانسه، می‌تواند برای ویزای طولانی‌مدت موقت یا ویزای طولانی‌مدت فرانسه درخواست دهد.

  ویزای طولانی‌مدت موقت فرانسه

  دارنده ویزای طولانی‌مدت موقت فرانسه (VLS-T) نیازی ندارد جداگانه برای اجازه اقامت درخواست دهد. همچنین، دارنده این نوع ویزای تحصیلی هنگام ورود به فرانسه به تأیید یا تشریفات خاص دیگری احتیاج ندارد. از دیگر ویژگی‌های این ویزا این است که با آن می‌توان آزادانه در حوزه شینگن سفر کرد. ضمن اینکه این نوع ویزای تحصیلی قابلیت تمدید ندارد.

  ویزای طولانی‌مدت فرانسه

  ویزای طولانی‌مدت فرانسه (VLS-TS) معادل اجازه اقامت در این کشور است. دارنده این ویزا در هنگام ورود به فرانسه باید تشریفات قانونی دیگری را نیز طی کند. البته ویزای طولانی‌مدت فرانسه (VLS-TS) مانند ویزای شینگن عمل می‌کند و دارنده آن می‌تواند آزادانه به کشورهای حوزه شینگن سفر کند.

  مدت‌زمان اعتبار ویزای طولانی‌مدت فرانسه یک سال است و اگر دانشجو می‌خواهد به‌اندازه طول دوران تحصیلش (معمولا سه سال برای دانشجویان مقطع کارشناسی، دو سال برای دانشجویان مقطع ارشد و چهار سال برای دانشجویان دکترا) در فرانسه بماند، باید بعد از ورود به این کشور و قبل از تمام‌ شدن یک سال، درخواست تمدید ویزای خود را بدهد.

  شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

  هر متقاضی ویزای تحصیلی فرانسه، بدون توجه به نوع ویزایی که می‌خواهد برای آن اقدام کند، باید شرایطی عمومی داشته باشد. شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه عبارت است از:

  • متقاضی باید ۱۸ سال تمام و پاسپورت معتبر کشورش را داشته باشد.
  • متقاضی نباید سوءپیشینه داشته باشد.
  • متقاضی باید نامه پذیرش خود را از یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی در فرانسه دریافت کرده باشد.
  • لازم است متقاضی تمکن مالی داشته باشد و اثبات کند که می‌تواند از عهده هزینه‌های زندگی در فرانسه در طول دوران تحصیل خود بربیاید. (تمکن مالی برای شهریه دانشگاه جدا است و در هر مورد جداگانه حساب می‌شود.)
  • متقاضی باید هزینه‌های درخواست ویزا را پرداخت کرده و بیمه درمانی را (که حداقل ۳۰ هزار یورو است) خریده باشد.
  • متقاضی باید محل اقامت موقت خود در فرانسه را مشخص کرده باشد.
  • لازم است متقاضی تسلط خود به زبان فرانسه را اثبات کند. (کسانی باید این مورد را داشته باشند که می‌خواهند فقط به زبان فرانسه تحصیل کنند.)

  مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

  مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه بسیار ساده است. متقاضی از دو راه می‌تواند این مراحل را طی کند:

  • به‌صورت حضوری به سفارت فرانسه در کشورش مراجعه کند و مدارک را تحویل دهد و وقت مصاحبه بگیرد.
  • به‌صورت آنلاین و از طریق Campus France (مرکز رسمی فرانسه برای آموزش عالی و دانشجویان بین‌المللی) اقدام کند.

  خوشبختانه Campus France در ایران شعبه دارد و فعال است. پس متقاضیان ایرانی به‌راحتی می‌توانند مراحل دریافت ویزای تحصیلی فرانسه را آنلاین انجام دهند.

  متقاضی بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه آموزشی باید مراحل زیر را به‌ترتیب پشت سر بگذارد:

  ۱. در وبسایت Etudes en France حساب کاربری بسازد.

  ۲. نوع ویزا را انتخاب و اطلاعات و مدارک خواسته‌شده را وارد کند تا پرونده ویزا کامل شود.

  ۳. وقت مصاحبه آنلاین به او اطلاع داده می‌شود. او باید هزینه مصاحبه (۲۵۰ یورو) را پرداخت و در آن شرکت کند.

  ۴. مراحلی که متقاضی باید انجام می‌داد تمام شد. حالا باید منتظر جواب بماند.

  مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه

  مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه که هر متقاضی باید آماده کند و ارائه دهد، عبارت است از:

  • نامه رسمی و معتبر پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه آموزشی
  • پاسپورت معتبر
  • دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت
  • تصویر ویزاهای قبلی (اگر متقاضی قبلا به فرانسه سفر کرده یا ویزای تحصیلی فرانسه را گرفته است.)
  • تکمیل‌شده فرم درخواست ویزا
  • مدارک اثبات‌کننده تمکن مالی (باتوجه به شهر بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو)
  • گواهی عدم سوء‌پیشینه
  • فیش پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی فرانسه (۹۹ یورو)
  • رزرو بلیت‌ هواپیما (که تاریخ حرکت را مشخص کند)
  • مدارک مربوط به محل اقامت موقت متقاضی
  • بیمه درمانی
  • مدرک یکی از آزمون‌های DELF،DALF یا  TCFکه تسلط متقاضی به زبان فرانسه را نشان می‌دهد. (این مدرک برای متقاضیانی الزامی است که فقط برای تحصیل به زبان فرانسه از دانشگاه پذیرش گرفته‌اند.)

  ویزای تحصیلی فرانسه بدون مدرک زبان

  برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه الزاما نباید مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی داشت. البته، متقاضی برای موفقیت در مصاحبه حضوری (آنلاین) سفارت، باید زبان فرانسه بداند. پس پاسخ به این سؤال که آیا بدون مدرک زبان هم می‌شود برای ویزای تحصیلی فرانسه درخواست داد یا نه، به شرایط متقاضی بستگی دارد:

  • اگر متقاضی از دانشگاهی در فرانسه پذیرش گرفته و مدرک زبان فرانسه (DELF، DALF یا TCF) یا انگلیسی (PTE Academic, IELTS Academic, TOEFL iBT, Duolingo) خود را به دانشگاه ارائه کرده است، نامه پذیرش دانشگاه برای سفارت کافی است و آن‌ها معمولا مدرک زبان از متقاضی ویزا نمی‌خواهند.
  • اگر متقاضی از دانشگاهی در فرانسه برای گذراندن دوره‌ای به زبان فرانسه پذیرش گرفته است (یعنی زبان تدریس دوره در طول تحصیل متقاضی فقط زبان فرانسه است)، سفارت از او مدرک زبان فرانسه را می‌خواهد.

  میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه

  میزان تمکن مالی برای درخواست ویزای تحصیلی فرانسه با توجه به شهر مقصد بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو برای هر ماه اقامت در طول تحصیل است. برای اثبات تمکن مالی سه راه (نامه بانک، نامه ضمانت یا بورسیه) وجود دارد. برای مثال، اگر متقاضی می‌خواهد دوره‌ای ۶ ماهه را در فرانسه بگذراند،‌

  • باید اثبات کند که در حساب بانکی او مبلغ ۳۶۹۰ یورو پول وجود دارد یا
  • مدرک معتبری داشته باشد که اثبات کند ضامنی پرداخت این مبلغ را تعهد کرده است یا
  • نامه بورسیه داشته باشد که نشان دهد هزینه‌های زندگی او از طرف دانشگاه یا مؤسسه پرداخت می‌شود.

  هزینه ویزای تحصیلی فرانسه

  هزینه‌ های اداری و قانونی لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه را در جدول زیر می‌بینید.

  هزینه های ویزای تحصیلی فرانسههزینه
  هزینه درخواست ویزای تحصیلی فرانسه۹۹ یورو
  خرید بیمه درمانی۳۰ هزار یورو
  مصاحبه آنلاین۲۵۰ یورو

  شرایط کار با ویزای تحصیلی فرانسه

  شرایط کار کردن با ویزای تحصیلی فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی که با ویزای تحصیلی فرانسه در این کشور اقامت دارند، فراهم است. البته نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که فقط دانشجویانی که اجازه اقامت (یعنی ویزای VLS-TS) دارند، می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت (تقریبا تا ۹۷۰ ساعت در سال که معادل ۶۰ درصد از زمان کار دائم در یک سال کاری است) در طول دوران تحصیل خود کار کنند.

  در این صورت، دانشجو برای کار کردن با کارفرمای فرانسوی در خارج از دانشگاه و قرارداد کاری ‌بستن به اجازه‌ کار (work permit) جداگانه و اقدام برای اخذ ویزای کاری نیازی ندارد.

  تمدید ویزای تحصیلی فرانسه

  اگر به هر دلیلی متقاضی نیاز دارد ویزای تحصیلی خود را تمدید کند، باید سه ماه قبل از انقضای اعتبار ویزای خود درخواست تمدید ویزای تحصیلی فرانسه یا تبدیل ویزاهای موقت به طولانی‌مدت را بدهد. اگر دانشجو قصد دارد بیش از یک سال در فرانسه بماند، باید برای Carte de Séjour (CDS) (اجازه اقامت) درخواست دهد.

  ویزای همراه تحصیلی فرانسه

  فقط دانشجویانی که با ویزای تحصیلی در فرانسه اقامت دارند، می‌توانند برای همسر، فرزندان و والدین خود ویزای همراه تحصیلی بگیرند. دانش‌آموزانی که برای تحصیل در فرانسه اقامت دارند باید برای پدر و مادر خود دعوت‌نامه بفرستند. مهم‌ترین شرط برای اخذ ویزای همراه تحصیلی فرانسه این است که تمکن مالی همراه دانشجو برای مدت‌زمان اقامت در فرانسه اثبات شود.

  مزایای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

  از مهم‌ترین مزایای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:

  • دارنده ویزای تحصیلی فرانسه می‌تواند آزادانه به کشورهای حوزه شینگن سفر کند.
  • دارنده ویزای تحصیلی فرانسه بعد از ورود به این کشور می‌تواند برای دریافت اجازه اقامت اقدام کند.
  • دارنده ویزای تحصیلی فرانسه می‌تواند با این ویزا در داخل یا خارج از دانشگاه کار کند و درآمد داشته باشد و بعد از اتمام تحصیل تا پنج سال با ویزایFrance Post-study work در فرانسه بماند و کار کند.

  معایب دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

  از مهم‌ترین معایب دریافت ویزا تحصیلی فرانسه می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:

  • متقاضی ویزای تحصیلی فرانسه باید با این زبان آشنایی بسیار خوبی داشته باشد. حتی اگر برای تحصیل در دانشگاه به زبان انگلیسی پذیرش گرفته است، در مصاحبه سفارت باید نشان دهد که فرانسه می‌داند.
  • مدت‌زمان دریافت ویزای تحصیلی فرانسه بسیار متغیر است. قبل از هر چیز ملیت متقاضی بر فرآیند دریافت ویزای تحصیلی اثر می‌گذارد. نوع ویزا و مقطعی که متقاضی برای آن پذیرش گرفته نیز مهم‌اند. به همین دلیل، ممکن است مدت‌زمان دریافت ویزای تحصیلی فرانسه که برای بعضی از متقاضیان فقط دو هفته طول می‌‌کشد، برای بعضی دیگر به بیش از دو ماه زمان نیاز داشته باشد.
  • هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه و زندگی در شهر‌های بزرگ این کشور بسیار زیاد است. پس متقاضی یا باید از دانشگاه‌های دولتی و برای درس‌ خواندن به زبان فرانسه پذیرش بگیرد یا معدل بالا داشته باشد و بورسیه دریافت کند.

  جمع‌بندی

  اخذ ویزای تحصیلی فرانسه ممکن است برای همه متقاضیان فرآیند آسان و یکسانی نباشد و بعضی به مشاوره اخذ ویزای تحصیلی فرانسه نیاز داشته باشند تا بتوانند به‌موقع و سریع ویزای خود را دریافت کنند. نکته دیگری که متقاضیان باید به آن توجه کنند این است که احتمال دارد درخواست ویزای تحصیلی فرانسه به دلایل مختلف رد یا ریجکت شود.

  در هر پرونده و برای هر متقاضی دلایل رد‌ شدن درخواست متفاوت است. از شایع‌ترین دلایل برای رد‌ شدن درخواست ویزای تحصیلی فرانسه می‌شود به ناقص‌ بودن یا اشتباه و جعلی بودن مدارک اشاره کرد. در کل، برای درخواست دوباره ویزا لازم است تمام نواقص و کاستی‌ها برطرف شده باشد.

  • اگر برنامه بلندمدت دارید و می‌خواهید بعد از ورود به فرانسه با ویزای تحصیلی اجازه اقامت بگیرید و در این کشور بمانید،
  • اگر ویزای تحصیلی فرانسه را گرفته‌اید و می‌خواهید برای ویزای همراه تحصیلی فرانسه برای خانواده‌تان اقدام کنید
  • و اگر برای ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کردید و درخواستتان ریجکت شده است،

  با کارشناسان مؤسسه مهاجرتی بالدانو مشورت کنید تا با آرامش و اطمینان ‌خاطر و آگاهی کامل از شرایط و قوانین تصمیم بگیرید و اقدام کنید. متخصصان ما به شما کمک می‌کنند که خیلی سریع و آسان ویزای تحصیلی فرانسه را برای خود و ویزای همراه تحصیلی را برای اعضای خانواده‌تان دریافت کنید.

  سوالات کاربران درباره ویزای تحصیلی فرانسه

  با ویزای تحصیلی فرانسه چه مدت می‌توان در این کشور زندگی کرد؟
  بستگی به نوع ویزای تحصیلی دارد: اگر ویزای تحصیلی شینگن کوتاه‌مدت باشد، سه ماه می‌شود در فرانسه زندگی کرد. اگر ویزای تحصیلی طولانی‌مدت موقت باشد، سه تا شش ماه می‌شود در فرانسه زندگی کرد. اگر ویزای تحصیلی طولانی‌‌مدت باشد، شش ماه تا یک سال می‌شود در فرانسه زندگی کرد.
  آیا پس از اتمام تحصیل در فرانسه امکان کار و اقامت وجود دارد؟
  بله. پس از اتمام تحصیل در فرانسه امکان کار و اقامت وجود دارد.
  آیا با داشتن ویزای تحصیلی فرانسه اجازه کار در این کشور وجود دارد؟
  بله. دانشجویانی که ویزای تحصیلی و اجازه اقامت دارند، می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت خارج از دانشگاه کار کنند.
  به چه زبان‌هایی در فرانسه امکان تحصیل وجود دارد؟
  در فرانسه می‌توان به دو زبان فرانسه و انگلیسی درس خواند.
  آیا ویزای تحصیلی فرانسه را می‌توان به ویزای کاری تغییر داد؟
  بله. متقاضی می‌تواند از امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزایFrance Post-study work  استفاده کند، بعد از آن پنج سال در فرانسه بماند و مشغول کار شود.
  دلایل ریجکت ‌شدن ویزای دانشجویی فرانسه چیست؟
  دلایل ریجکت‌ شدن ویزای دانشجویی فرانسه مختلف است و به پرونده هر متقاضی بستگی دارد. درکل، اگر پرونده ناقض باشد یا مدارک متقاضی جعلی باشد یا متقاضی سوءپیشینه داشته باشد، درخواست ویزای تحصیلی او ریجکت می‌شود.
  تمکن مالی ویزای دانشجویی فرانسه چقدر است؟
  تمکن مالی ویزای دانشجویی فرانسه ۶۱۵ یورو در ماه است.
  دریافت ویزای تحصیلی فرانسه چقدر طول می‌کشد؟
  مدت‌زمان دریافت ویزای تحصیلی فرانسه به ملیت متقاضی، نوع ویزای تحصیلی درخواستی و دوره یا مقطعی که متقاضی می‌خواهد در آن تحصیل کند بستگی دارد. اما در کل می‌شود گفت که دریافت ویزای تحصیلی فرانسه بین ۲ تا ۱۰ هفته طول می‌کشد.
  آیا دریافت ویزای تحصیلی فرانسه آسان است؟
  بله. دریافت ویزای تحصیلی فرانسه آسان است. متقاضیان می‌توانند آنلاین و بدون مراجعه حضوری به سفارت فرانسه پرونده تشکیل دهند. مصاحبه آنلاین نیز با پرداخت هزینه ۲۵۰ یورو امکان‌پذیر است.
  آیا ویزای تحصیلی فرانسه بدون مدرک زبان قابل کسب است؟
  برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه سفارت از شما مدرک زبان نمی‌خواهد. مدرکی که سفارت از شما می‌خواهد نامه پذیرش دانشگاه است که برای دریافت این نامه از دانشگاه باید مدرک زبان ارائه دهید. البته اگر متقاضی می‌خواهد فقط به زبان فرانسه تحصیل کند یا دوره بگذراند، باید مدرک زبان فرانسه خود را به سفارت ارائه دهد.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859

  انواع ویزای فرانسه