بورسیه تحصیلی لهستان

کشور لهستان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای اخذ بورسیه تحصیلی است. هرساله بورسیه تحصیلی لهستان در مقاطع و رشته‌های مختلف از سوی دانشگاه‌های معتبر و ممتاز این کشور، در اختیار دانشجویان بین‌المللی زیادی قرار می‌گیرد.

مشاوره تلفنی 021-43859
2024/1/323fabe1-945d-4680-8c93-626bedeefa46.jpg

مشاوره دریافت بورسیه تحصیلی لهستان

بورسیه تحصیلی لهستان در سال‌های اخیر، متقاضیان بین‌المللی و ایرانی زیادی داشته است. کشور لهستان هرساله بورسیه‌های تحصیلی متنوعی به‌عنوان کمک‌هزینه تحصیلی به دانشجویان سراسر دنیا ارائه می‌کند و این فرصت را به آن‌ها می‌دهد که از امکانات آموزشی این کشور بهره ببرند.

کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی بالدانو اطلاعات جامع و دقیقی از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی لهستان دارند. متخصصان ما با سال‌ها سابقه و تجربه در زمینه مشاوره دریافت بورسیه از کشورهای مختلف دنیا، به شما کمک می‌کنند با شرایط، مدارک و مراحل دریافت بورسیه تحصیلی لهستان آشنا شوید و شانس خود را برای دریافت آن بالا ببرید.

شما برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص بورسیه تحصیلی لهستان، می‌توانید فرم مشاوره را پر کنید و منتظر تماس از سوی کارشناسان ما باشید. همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و اطلاعات مورد نظر شما را در خصوص دریافت بورسیه تحصیلی لهستان، در اختیارتان خواهند گذاشت.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}

فهرست مطالب

  انواع بورسیه تحصیلی لهستان

  کشور لهستان بورسیه‌های تحصیلی مختلفی در مقاطع و رشته‌های تحصیلی گوناگون ارائه می‌کند. برای دریافت بورسیه تحصیلی از این کشور رقابت زیادی وجود دارد و هرساله تعداد محدودی از دانشجویان بین‌المللی موفق به دریافت بورسیه از لهستان می‌شوند. در ادامه، انواع بورسیه تحصیلی لهستان را بررسی می‌کنیم.

  بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس (Erasmus Mundus Scholarship)

  بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس را کمیسیون اروپا، با هدف ترویج تحصیل در اروپا و ارائه امکانات تحصیلی رایگان برای دانشجویان سراسر دنیا، تأمین می‌کند. این بورسیه از همه ملیت‌ها متقاضی می‌پذیرد.

  بورسیه اراسموس موندوس در مقطع کارشناسی ارشد بیش از ۱۰۰ رشته و در مقطع دکتری، بیش از ۲۰۰ رشته را پوشش می‌دهد اما در مقطع کارشناسی فعالیت ندارد. برخی از زمینه‌ها و رشته‌هایی که می‌توانند از بورسیه اراسموس موندوس در کشور لهستان استفاده کنند عبارت‌اند از:

  • علوم انسانی
  • علوم پایه
  • کشاورزی
  • دامپزشکی
  • ریاضیات
  • حقوق
  • بازرگانی
  • علوم کامپیوتر

  کمک‌هزینه بورسیه اراسموس موندوس برای دانشجویان غیراروپایی، ماهانه مبلغ ۱۰۰۰ یورو به‌علاوه خدمات بیمه درمانی است. مبلغ ۴۰۰۰ یورو نیز در ابتدای سال تحصیلی به دانشجو پرداخت می‌شود. این مبالغ ممکن است براساس رشته و مقطع تحصیلی کمی متفاوت باشند.

  بورسیه اراسموس موندوس برای دانشجویان غیراروپایی مزایای دیگری مانند هزینه سفر، بیمه دانشجویی و امکان اخذ ویزای شغلی پس از اتمام تحصیل نیز دارد.

  برای اخذ بورسیه اراسموس موندوس لهستان، متقاضی باید مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶٫۵ داشته باشد. متقاضیانی که معدل کارشناسی یا کارشناسی ارشد بیشتر و مقالات پژوهشی معتبری داشته باشند در اولویت هستند. متقاضیانی که رشته مورد نظرشان با رشته مقطع تحصیلی قبلی آن‌ها مرتبط است و معدل بیشتر از ۱۷ دارند، شانس بیشتری برای اخذ بورسیه اراسموس موندوس خواهند داشت.

  برخی از شرایط و قوانین بورسیه اراسموس موندوس به این شرح است:

  • آخرین مهلت ارسال مدارک برای بورسیه اراسموس موندوس، از آذر ماه (دسامبر) تا بهمن ماه (فوریه) است.
  • حداکثر زمان استفاده از این بورسیه برای دانشجو پنج سال است.
  • حداکثر تعداد رشته‌ای که دانشجو می‌تواند انتخاب کند سه رشته است.
  • در طول یک دوره تحصیلی با بورسیه اراسموس موندوس، ممکن است دانشجو به کشورهای اروپایی دیگری انتقال پیدا کند.

  بورسیه تحصیلی دیوید ال بورن (David L Boren Scholarship)

  بورسیه تحصیلی دیوید ال بورن یکی از معتبرترین بورسیه های تحصیلی لهستان است که فقط در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و برای رشته‌های فرهنگ و زبان و ادبیات ارائه می‌شود. بورسیه تحصیلی دیوید ال بورن به همه ملیت‌ها تعلق می‌گیرد.

  کمک‌هزینه این بورسیه برای یک سال تحصیلی براساس رشته و مقطع تحصیلی، از ۱۶هزار تا ۱۸هزار یورو متغیر است. اما به دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای فرصت‌های مطالعاتی، مبلغ ۲۱هزار یورو کمک‌هزینه پرداخت می‌شود. علاوه‌بر آن، مبلغ ۶۰۰۰ یورو نیز به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود که برای تحصیل در رشته‌های زبان‌های داخلی است.

  بورسیه دیوید ال بورن علاوه‌بر کمک‌هزینه‌های تحصیلی، هزینه یک بار سفر برگشت دانشجو به کشور مبدأ را نیز به همه دانشجویان پرداخت می‌کند.

  از شرایط دریافت این بورسیه، داشتن حداقل مدرک دیپلم یا کارشناسی (با توجه به مقطع مورد نظر) و داشتن مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶ است. دانشجویانی که معدل بیشتر از ۱۷ و سوابق تحصیلی و پژوهشی برجسته‌ای دارند در اولویت هستند. حداکثر زمان استفاده از بورسیه دیوید ال بورن نیز یک سال است.

  بورسیه تحصیلی کازیسکو (Kosciuszko Scholarship)

  بورسیه تحصیلی کازیسکو فقط به دانشجویان آمریکایی که قصد ادامه تحصیل در کشور لهستان را دارند ارائه می‌شود.

  بورسیه تحصیلی اولام (Ulam Scholarship)

  بورسیه تحصیلی اولام را آژانس تبادل علمی لهستان (NAWA) تأمین و حمایت می‌کند و فقط به دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعلق می‌گیرد. این بورسیه فقط در مقطع دکتری ارائه می‌شود و رشته‌های فنی، مهندسی، هنر و علوم اجتماعی را پوشش می‌دهد.

  کمک‌هزینه بورسیه اولام برای یک سال تحصیلی، حدود ۴۰۰۰ یورو است و علاوه‌بر آن، ماهانه حدود ۳۰۰ یورو کمک‌هزینه شخصی به دانشجو پرداخت می‌شود. مبلغ ۱۰۰ یورو نیز به‌عنوان هزینه آماده‌سازی پایان‌نامه به دانشجو تعلق می‌گیرد.

  بورسیه اولام به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶٫۵ دارند. همچنین متقاضی باید مدرک کارشناسی ارشد خود را در یک رشته مرتبط در کشوری غیر از لهستان اخذ کرده باشد.

  بورسیه تحصیلی باناخ (Banach Scholarship)

  بورسیه تحصیلی باناخ حاصل همکاری وزارت امور خارجه لهستان و آژانس تبادل علمی لهستان (NAWA) است و از سوی این دو نهاد حمایت می‌شود. این بورسیه فقط به دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعلق می‌گیرد.

  بورسیه باناخ در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و رشته‌های فنی، علوم مهندسی، علوم تجربی، کشاورزی و علوم زیستی را پوشش می‌دهد.

  کمک‌هزینه این بورسیه تمامی هزینه شهریه دانشجو را پوشش می‌دهد. علاوه‌بر آن، ماهانه مبلغی حدود ۳۰۰ یورو نیز برای مخارج شخصی به دانشجو پرداخت می‌شود.

  برای اخذ بورسیه باناخ، داشتن مدرک کارشناسی و مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶ نیاز است.

  بورسیه تحصیلی ماریا کوری-اسکلودوسکا (Maria Curie- Sklodowska)

  بورسیه تحصیلی ماریا کوری-اسکلودوسکا که از سوی دانشگاه ماریا کوری-اسکلودوسکا تأمین شده، در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. این بورسیه تمامی هزینه شهریه دانشجو را پوشش می‌دهد و به همه ملیت‌ها تعلق می‌گیرد.

  بورسیه ماریا کوری رشته‌های هنرهای تصویری و گرافیکی، گردشگری، تجارت و بازرگانی و روابط بین‌الملل را پوشش می‌دهد.

  برای اخذ بورسیه ماریا کوری، متقاضی باید معدل بیشتر از ۱۷ و مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶ داشته باشد.

  بورسیه تحصیلی یونسکو (UNESCO Scholarship)

  بورسیه تحصیلی یونسکو در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود و به همه ملیت‌ها تعلق می‌گیرد. این بورسیه حدود ۴۰ رشته فنی و مهندسی مثل مهندسی گاز، مهندسی نفت، فناوری نانو، مهندسی حمل و نقل، مهندسی هوافضا، مهندسی برق و مهندسی مکانیک را پوشش می‌دهد و علاوه‌بر تمامی هزینه شهریه دانشجو، ماهانه مبلغ ۳۰۰ یورو نیز بابت مخارج شخصی به دانشجو پرداخت می‌کند.

  متقاضیانی که معدل دیپلم بیشتر از ۱۷ و رزومه علمی و پژوهشی خوبی داشته باشند، برای اخذ این بورسیه در اولویت هستند.

  بورسیه تحصیلی NSC دانشگاه ورشو (NSC Scholarship)

  بورسیه تحصیلی NSC متعلق به دانشکده فیزیک دانشگاه ورشو و مخصوص مقطع دکتری است. این بورسیه رشته‌های نجوم، ریاضیات، ژئوفیزیک، فیزیک تئوری و فیزیک تجربی را پوشش می‌دهد. بورسیه NSC تمامی هزینه تحصیل و بخشی از مخارج شخصی دانشجو را پرداخت می‌کند و مبلغ آن در رشته‌های مختلف، متفاوت است.

  متقاضیان این بورسیه، باید مدرک کارشناسی ارشد با معدل بیشتر از ۱۶ در یک رشته مرتبط داشته باشند و در کشوری غیر از لهستان فارغ‌التحصیل شده باشند. همچنین متقاضیان باید مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶٫۵ ارائه دهند، چون تمامی دوره‌ها و دروس این بورسیه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

  شرایط اخذ بورسیه تحصیلی لهستان

  • مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶
  • معدل بیشتر از ۱۷ (مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد)
  • معدل بیشتر از ۱۶ (مقطع دکتری)
  • داشتن مقالات ISI معتبر
  • نداشتن بورسیه‌های تحصیلی دیگر در سوابق تحصیلی
  • نداشتن سابقه تحصیل در دانشگاه‌ های لهستان
  • سابقه شرکت در پژوهش‌های علمی معتبر

  آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که کارت اقامت لهستان (Carta Pobytu) دارند، یا در این کشور پناهنده سیاسی هستند، می‌توانند مثل شهروندان لهستانی بدون نیاز به اخذ بورسیه تحصیلی، در دانشگاه‌های دولتی این کشور به‌صورت رایگان درس بخوانند.

  متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد که قصد ادامه تحصیل در یکی از رشته‌های پزشکی، فنی، هنر، تربیت بدنی یا تدریس را دارند باید در آزمون ورودی دانشگاه، نمره قبولی بگیرند.

  مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی لهستان

  • گذرنامه با اعتبار یک سال
  • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
  • ترجمه رسمی ریز نمرات
  • ترجمه رسمی شناسنامه
  • نامه پذیرش از دانشگاه
  • مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶
  • گواهی پزشکی
  • بیمه درمانی
  • تکمیل فرم پذیرش
  • چهار عدد عکس پاسپورتی
  • انگیزه‌نامه به زبان انگلیسی
  • توصیه‌نامه به زبان انگلیسی از سوی استاد
  • سوابق کاری و تحصیلی به زبان انگلیسی
  • مقاله ISI
  • مقالات پژوهشی و علمی (مقطع دکتری)

  نحوه دریافت بورسیه تحصیلی لهستان

  نحوه دریافت بورسیه تحصیلی لهستان چندان پیچیده نیست و برای متقاضیان ایرانی، شامل مراحل زیر می‌شود:

  • ابتدا رشته و دانشگاه مناسب مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید.
  • در وبسایت دانشگاه مورد نظر ثبت‌نام می‌کنید.
  • مدارک اعلام‌شده توسط دانشگاه را بارگذاری و ارسال می‌کنید و منتظر پاسخ از سوی دانشگاه می‌مانید.
  • در صورت اخذ نامه پذیرش، باقی مدارک را به‌همراه نامه پذیرش برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارت ارسال می‌کنید. اخذ ویزای تحصیلی لهستان معمولا دو تا سه هفته طول می‌کشد و ۶۰ یورو هزینه دارد.

  بورسیه تحصیلی لهستان در مقاطع مختلف

  در این بخش، بورسیه تحصیلی لهستان در مقاطع مختلف را بررسی می‌کنیم.

  بورسیه های تحصیلی لهستان از نظر حمایت مالی، به دو دسته کمک‌هزینه (Partially Funded) و فول فاند (Full Funded) تقسیم می‌شوند. بورسیه های کمک‌هزینه لهستان در همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شوند، اما بورسیه های فول فاند لهستان فقط به متقاضیان مقطع دکتری تعلق می‌گیرند.

  بورسیه تحصیلی لهستان در مقطع کارشناسی

  اخذ بورسیه تحصیلی لهستان در مقطع کارشناسی از دیگر مقاطع سخت‌تر است اما غیرممکن نیست. بورسیه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی در کشور لهستان بین سه تا پنج سال طول می‌کشند. برای اخذ این بورسیه، متقاضی باید یک مدرک دیپلم از خارج از کشور لهستان با معدل بیشتر از ۱۷ داشته باشد.

  دانشجویان بورسیه مقطع کارشناسی در لهستان اجازه دارند هفته‌ای ۲۰ ساعت کار کنند و در فصل تعطیلی دانشگاه نیز اجازه دارند سه ماه به‌صورت تمام‌وقت به کار مشغول باشند.

  اگر متقاضی به زبان لهستانی مسلط باشد، می‌تواند تنها با پرداخت ۲۰۰۰ یورو شهریه سالانه در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ های لهستان تحصیل کند، اما اگر متقاضی قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشد، می‌تواند برای کاهش هزینه‌ها، یکی از بورسیه‌های زیر را اخذ کند:

  • بورسیه ماریا کوری-اسکلودوسکا (Maria Curie- Sklodowska Scholarship): همه هزینه‌های تحصیلی دانشجو را پوشش می‌دهد و به همه ملیت‌ها تعلق می‌گیرد.
  • بورسیه یونسکو (UNESCO Scholarship): به همه ملیت‌ها تعلق می‌گیرد و همه هزینه‌های تحصیلی دانشجو را پرداخت می‌کند. این بورسیه، ماهانه مبلغ ۳۰۰ یورو نیز کمک‌هزینه شخصی برای دانشجو در نظر می‌گیرد.
  • بورسیه دیوید ال بورن (David L Boren Scholarship): به همه ملیت‌ها تعلق می‌گیرد و در رشته‌های فرهنگ و زبان و ادبیات، کمک‌هزینه سالانه ۱۶ تا ۱۸هزار یورویی ارائه می‌کند.

  بورسیه تحصیلی لهستان در مقطع کارشناسی ارشد

  بورسیه تحصیلی لهستان در مقطع کارشناسی ارشد یک تا دو سال طول می‌کشد. متقاضیان این بورسیه باید مدرک کارشناسی از یک دانشگاه در خارج از کشور لهستان با معدل بیشتر از ۱۷ داشته باشند. دانشجویان بورسیه مقطع کارشناسی ارشد در لهستان اجازه دارند هفته‌ای ۲۰ ساعت کار کنند.

  اگر متقاضی به زبان لهستانی مسلط باشد، می‌تواند تنها با پرداخت ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو شهریه سالانه در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های لهستان تحصیل کند، اما اگر متقاضی قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشد، می‌تواند به‌قصد کاهش هزینه‌ها، برای اخذ یکی از بورسیه‌های زیر اقدام کند:

  • بورسیه اراسموس موندوس (Erasmus Mundus Scholarship): به دانشجویان غیراروپایی، ماهانه مبلغ ۱۰۰۰ یورو به‌علاوه خدمات بیمه درمانی پرداخت می‌کند. علاوه‌بر آن، مبلغ ۴۰۰۰ یورو نیز در ابتدای سال تحصیلی به دانشجو پرداخت می‌شود.
  • بورسیه ماریا کوری-اسکلودوسکا (Maria Curie- Sklodowska Scholarship): همه هزینه‌های تحصیلی دانشجو را پوشش می‌دهد و به همه ملیت‌ها تعلق می‌گیرد.
  • بورسیه باناخ (Banach Scholarship): شامل تمامی هزینه شهریه دانشجو می‌شود. علاوه‌بر آن، ماهانه مبلغی حدود ۳۰۰ یورو نیز برای مخارج شخصی به دانشجو پرداخت می‌شود.

  بورسیه تحصیلی لهستان در مقطع دکتری

  دریافت بورسیه تحصیلی لهستان در مقطع دکتری نسبت به مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار راحت‌تر است. برای اخذ این بورسیه، متقاضی باید مدرک کارشناسی ارشد از یک دانشگاه خارج از کشور لهستان با معدل بیشتر از ۱۶ داشته باشد. دانشجویان بورسیه دکتری در لهستان، هفته‌ای ۲۰ ساعت اجازه کار دارند.

  همچنین باید قبل از شروع روند اخذ این بورسیه، یکی از اساتید در دانشگاه های لهستان، متقاضی دریافت بورسیه دکتری را تأیید کرده باشد و متقاضی هم باید آن استاد را به‌عنوان استاد راهنما یا استاد ناظر خود (Supervisor) معرفی کند.

  فرصت تحصیل به زبان انگلیسی با بورسیه در مقطع دکتری در لهستان، نسبت به دو مقطع قبلی بسیار بیشتر است. اگر متقاضی به زبان لهستانی مسلط باشد، می‌تواند تنها با پرداخت ۳۰۰۰ یورو شهریه سالانه در مقطع دکتری در دانشگاه های لهستان تحصیل کند. اما اگر متقاضی قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشد، می‌تواند به‌قصد کاهش هزینه‌ها، برای اخذ یکی از بورسیه‌های زیر اقدام کند:

  • بورسیه اراسموس موندوس (Erasmus Mundus Scholarship): به دانشجویان دکتری غیراروپایی، ماهانه مبلغ ۱۰۰۰ یورو به‌علاوه خدمات بیمه درمانی پرداخت می‌کند. علاوه‌بر آن، مبلغ ۴۰۰۰ یورو نیز در ابتدای سال تحصیلی به دانشجو پرداخت می‌شود.
  • بورسیه اولام (Ulam Scholarship): برای یک سال تحصیلی، حدود ۴۰۰۰ یورو کمک‌هزینه تحصیلی به دانشجویان دکتری می‌دهد و علاوه‌بر آن، ماهانه حدود ۳۰۰ یورو کمک‌هزینه شخصی به دانشجو پرداخت می‌شود. مبلغ ۱۰۰ یورو نیز به‌عنوان هزینه آماده‌سازی پایان‌نامه به دانشجو تعلق می‌گیرد.
  • بورسیه تحصیلی NSC (NSC Scholarship) دانشکده فیزیک دانشگاه ورشو: این بورسیه رشته‌های نجوم، ریاضیات، ژئوفیزیک، فیزیک تئوری و فیزیک تجربی را پوشش می‌دهد و تمامی هزینه تحصیل دانشجو را پرداخت می‌کند که مبلغ آن در رشته‌های مختلف، متفاوت است.

  بورسیه تحصیلی لهستان در رشته پزشکی

  اخذ بورسیه تحصیلی لهستان در رشته پزشکی، نسبت به دیگر کشورهای اروپایی راحت‌تر است و هزینه کمتری دارد. کشور لهستان بیش از ۱۱ دانشگاه و دانشکده پزشکی دارد که بورسیه‌های تحصیلی آن‌ها به همه ملیت‌ها تعلق می‌گیرد.

  دوره بورسیه تحصیلی لهستان در رشته پزشکی

  بورسیه های پزشکی عمومی لهستان معمولا دوره‌های چهار تا شش ساله دارند. بورسیه دوره‌های تخصصی نیز چهار سال طول می‌کشند. متقاضیانی که مدرک کارشناسی دارند، می‌توانند در دوره‌های چهار ساله تحصیلات تکمیلی پزشکی دانشگاه های لهستان شرکت کنند.

  زبان تحصیل با بورسیه در دانشگاه های پزشکی لهستان

  متقاضیان بورسیه در دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی لهستان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی را دارند. افرادی که تحصیلات پزشکی خود را در لهستان به زبان انگلیسی بگذرانند، می‌توانند برای تحصیلات تکمیلی و رزیدنسی خود به کشورهای انگلستان، آمریکا، سوئد، استرالیا، کانادا و ایرلند درخواست بدهند.

  هزینه بورسیه پزشکی لهستان

  هزینه سالانه تحصیل پزشکی در لهستان براساس رشته و مقطع، از ۱۰هزار تا ۱۴هزار یورو متغیر است. هزینه سالانه تحصیل دندانپزشکی در لهستان نیز براساس مقطع، از ۱۰هزار یورو تا ۱۸هزار یورو می‌شود.

  متقاضیان می‌توانند براساس امتیازات تحصیلی و سوابق علمی و دانشگاهی خود، بورسیه‌های کامل (Full Funded) یا کمک‌هزینه (Partially Funded) از دانشگاه های پزشکی لهستان بگیرند و همه یا بخشی از هزینه تحصیل خود را از طریق بورسیه پرداخت کنند.

  شرایط بورسیه تحصیلی لهستان در رشته پزشکی

  برای اخذ بورسیه پزشکی از لهستان، متقاضی باید در یک آزمون ورودی آنلاین شرکت کند و در دروس فیزیک، شیمی و زیست نمره قبولی بگیرد. این آزمون هر سال از اردیبهشت ماه (آوریل) آغاز می‌شود و تا تیر ماه (آگوست) ادامه دارد.

  علاوه‌بر آزمون ورودی، متقاضیان بورسیه پزشکی لهستان باید سوابق تحصیلی درخشان، مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶٫۵، معدل بیشتر از ۱۶ و ریز نمرات بیشتر از متوسط داشته باشند و مقالات علمی و پژوهشی ثبت‌شده در سایت‌های معتبر ارائه دهند.

  زمان ارسال درخواست برای بورسیه تحصیلی لهستان در رشته‌های پزشکی، بهمن ماه (فوریه) است.

  معتبرترین بورسیه های پزشکی لهستان

  • بورسیه دانشگاه ورشو (Warsaw University Scholarship): در این دانشگاه اغلب دوره‌ها به زبان لهستانی برگزار می‌شود و رشته‌هایی مانند داروسازی و فیزیوتراپی نیز ارائه می‌شود.
  • بورسیه دانشگاه گدانسک (Gdansk University Scholarship): در این دانشگاه انواع رشته‌های پزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.
  • بورسیه دانشگاه علوم پزشکی پوزنان (Poznan University Scholarship): این دانشگاه تمامی رشته‌های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کند.

  مزایای دریافت بورسیه تحصیلی لهستان

  • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اغلب رشته‌ها
  • فرصت یادگیری زبان لهستانی
  • برخورداری از مزایای اخذ ویزای شنگن
  • کم‌بودن هزینه تحصیل و زندگی
  • امکان اجازه کار در همه مقاطع تحصیلی
  • برخورداری از امکانات تحصیلی پیشرفته
  • برخورداری از تجهیزات آموزشی به‌روز در اروپا

  معایب دریافت بورسیه تحصیلی لهستان

  • ارائه برخی از دوره‌ها فقط به زبان لهستانی
  • رقابتی و سخت‌بودن شرایط بورسیه‌ها
  • سخت‌بودن اخذ ویزای تحصیلی برای غیراروپایی‌ها

  جمع‌بندی

  اخذ بورسیه تحصیلی از کشور لهستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی راحت‌تر است، اما همچنان سختی‌ها و موانع خودش را دارد. برای اخذ بورسیه تحصیلی لهستان، متقاضی باید معدل خوبی در مقاطع قبلی کسب کرده باشد و مقالات علمی متعددی در سابقه تحصیلی خود داشته باشد.

  مهم‌ترین شرایط اخذ بورسیه تحصیلی لهستان عبارت است از: داشتن مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶، معدل بیشتر از ۱۶ یا ۱۷ (براساس مقطع)، داشتن مقالات ISI معتبر، نداشتن بورسیه‌های تحصیلی دیگر در سوابق تحصیلی، نداشتن سابقه تحصیل در دانشگاه های لهستان و سابقه شرکت در پژوهش‌های علمی معتبر.

  متقاضی برای اخذ بورسیه باید مدارکی مثل گذرنامه، آخرین مدرک تحصیلی، ریز نمرات، شناسنامه، نامه پذیرش از دانشگاه و سوابق کاری و تحصیلی خود را به زبان انگلیسی آماده کند.

  بورسیه های تحصیلی لهستان به دو دسته کامل (Full Funded) و کمک‌هزینه (Partially Funded) تقسیم می‌شوند. متقاضیان می‌توانند در رشته‌های مختلف پزشکی، مهندسی و فنی، هنر، ادبیات و فیزیک، براساس امتیازات تحصیلی و سوابق آکادمیک و تحقیقاتی خود، بورسیه مناسب را یافته و همه یا بخشی از شهریه و مخارج شخصی خود را از طریق بورسیه تأمین کنند.

  کشور لهستان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی در زمینه خدمات آموزشی دانشگاهی است و اخذ بورسیه تحصیلی از این کشور، برای دانشجویان سراسر دنیا ازجمله ایران، یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود. کم‌بودن هزینه تحصیل در کشور لهستان، از جمله عواملی است که دانشجویان بین‌المللی را به این کشور جذب می‌کند.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص شرایط بورسیه تحصیلی لهستان، می‌توانید با همکاران ما در موسسه مهاجرتی بالدانو ارتباط برقرار کنید. متخصصان ما در موسسه مهاجرتی بالدانو آماده هستند اطلاعات دقیق و جامعی درباره بورسیه تحصیلی لهستان و روش‌های اخذ آن در اختیار شما بگذارند.

  سوالات کاربران درباره بورسیه تحصیلی لهستان

  شرایط اخذ بورسیه تحصیلی لهستان برای متقاضیان دوره دکتری چیست؟
  شرایط اخذ بورسیه تحصیلی لهستان برای متقاضیان دوره دکتری عبارت است از: داشتن مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶٫۵، معدل بیشتر از ۱۶، داشتن مقالات ISI معتبر، نداشتن بورسیه‌های تحصیلی دیگر در سوابق تحصیلی، نداشتن سابقه تحصیل در دانشگاه های لهستان، سابقه شرکت در پژوهش‌های علمی معتبر، داشتن پروپوزال علمی و تحقیقاتی و داشتن استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر در لهستان.
  شرایط اخذ بورسیه تحصیلی لهستان برای متقاضیان دوره کارشناسی چیست؟
  شرایط اخذ بورسیه تحصیلی لهستان برای متقاضیان دوره کارشناسی عبارت است از: داشتن مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶، معدل بیشتر ۱۷، داشتن مقالات ISI معتبر، نداشتن بورسیه‌های تحصیلی دیگر در سوابق تحصیلی و نداشتن سابقه تحصیل در دانشگاه های لهستان.
  مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی لهستان چیست؟
  مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی لهستان عبارت‌اند از: گذرنامه با اعتبار یک سال، ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی، ترجمه رسمی ریز نمرات، ترجمه رسمی شناسنامه، نامه پذیرش از دانشگاه، مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶، گواهی پزشکی، بیمه درمانی، تکمیل فرم پذیرش، چهار عدد عکس پاسپورتی، انگیزه‌نامه به زبان انگلیسی، توصیه‌نامه به زبان انگلیسی از سوی استاد، سوابق کاری و تحصیلی به زبان انگلیسی، مقاله ISI و مقالات پژوهشی و علمی (مقطع دکتری).
  آیا برای تحصیل پزشکی در لهستان بورسیه اعطا می‌شود؟
  بله، برای تحصیل پزشکی در لهستان بورسیه اعطا می‌شود. این بورسیه‌ها به دانشجویان ممتاز با سوابق تحصیلی و علمی درخشان تعلق می‌گیرد.
  آیا محدودیت سنی برای بورس های تحصیلی لهستان وجود دارد؟
  خیر، محدودیت سنی برای بورس های تحصیلی لهستان وجود ندارد. اما وقفه تحصیلی (گپ تحصیلی) بیش از پنج سال ممکن است در روند اخذ بورسیه و ویزای تحصیلی مشکل ایجاد کند.