دانشگاه های هلند

اغلب دانشگاه های هلند در فهرست دانشگاه‌های برتر اروپا و حتی جهان قرار دارند. مدارک ارائه‌شده این دانشگاه‌ها در سراسر دنیا معتبرند؛ ازاین‌رو، سالانه هزاران متقاضی از کشورهای گوناگون دنیا به‌دنبال گرفتن پذیرش از دانشگاه های هلند و تحصیل در آن‌ها هستند.

مشاوره تلفنی
2024/4/817c353f-b980-4d93-8ef2-fd619369b116.jpg

مشاوره تحصیل در دانشگاه های هلند

دانشگاه های هلند جزو دانشگاه‌های پیشرفته اروپا هستند و هرساله هزاران نفر دانشجوی بین‌المللی را از کشورهای مختلف جهان پذیرش می‌کنند. همچنین، این دانشگاه‌ها جایگاه‌ مناسبی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا دارند. یکی از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه های هلند ارائه رشته‌ها به زبان انگلیسی است.

مشاوره تحصیل در دانشگاه های هلند از تخصص‌های اصلی ما در موسسه مهاجرتی بالدانو است. کارشناسان ما در این موسسه با سال‌ها تجربه در‌زمینه مشاوره برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، به شما کمک می‌کنند تا به اهدافتان برسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط و هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند، فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید تا متخصصان ما در بالدانو در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و راهنمایی‌های لازم را دراختیارتان قرار دهند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  انواع دانشگاه در هلند

  دانشگاه‌های تحقیقاتی (Research Universities) و دانشگاه‌های علمی و کاربردی (Universities of Applied Sciences) از انواع اصلی دانشگاه در هلند است که در هر‌کدام دوره‌های آموزشی و رشته‌های تحصیلی ویژه‌ای را به دانشجویان ارائه می‌دهند؛ همچنین تعداد محدودی دانشگاه خصوصی در هلند مشغول فعالیت هستند که رشته‌های تخصصی در گروه درسی خاصی را ارائه می‌دهند و شهریه بیشتری از دانشجویان می‌گیرند.

  دانشگاه های تحقیقاتی هلند

  تحصیل مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های تحقیقاتی هلند به‌ترتیب ۳ و ۲ سال طول می‌کشد. در این دانشگاه‌ها‌، تمرکز اصلی روی مباحث خاص و ویژه است. امکان تحصیل در رشته‌های ارائه‌شده در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه های تحقیقاتی هلند به زبان انگلیسی فراهم است.

  در کشور هلند، ۱۴ دانشگاه تحقیقاتی وجود دارد که دوره‌های آموزشی و رشته‌های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. نیمی از دانشگاه های تحقیقاتی هلند دولتی هستند و زیر‌نظر دولت این کشور اداره می‌شود. برخی از این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

  • دانشگاه ماستریخت (Maastricht University)
  • دانشگاه تیلبرگ (Tilburg University)
  • دانشگاه خرونینگن (University of Groningen)
  • دانشگاه توئنته (University of Twente)
  • دانشگاه اوترخت (Utrecht University)
  • دانشگاه فناوری آیندهوون (Eindhoven University of Technology)
  • دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)

  در جدول زیر، طول دوره‌های تحصیل در دانشگاه های تحقیقاتی هلند آمده است:

  مقاطع تحصیلی در دانشگاه های تحقیقاتی هلند طول دوره تحصیلی
  کارشناسی۳ سال
  کارشناسی ارشد۱ تا ۲ سال
  دکتری۴ سال

  دانشگاه های علمی و کاربردی هلند

  رشته‌هایی که در دانشگاه های علمی و کاربری هلند ارائه می‌شوند، بیشتر روی یادگیری مهارتی خاص متمرکزند. در‌مقایسه‌با دانشگاه های تحقیقاتی هلند، این دانشگاه‌ها ساختار آموزشی ثابتی دارند و کلاس‌ها در ابعاد کوچک‌تر و با تعداد دانشجویان کمتری برگزار می‌شوند. کسب تجربه عملی در حیطه کاری آینده از راه کارآموزی مهم‌ترین هدف دانشگاه های علمی و کاربردی هلند محسوب می‌شوند. تعدادی از این دانشگاه‌ها ازاین‌قرارند:

  • دانشگاه فونتتیس (Fontys University)
  • دانشگاه هان (HAN University)
  • دانشگاه روتردام (Rotterdam University)
  • دانشگاه ساکسیون (Saxion University)
  • دانشگاه لاهه (The Hague University)
  • دانشگاه آوانس (Avans University)

  در جدول زیر، طول دوره‌های تحصیل در دانشگاه های علمی و کاربردی هلند آمده است:

  مقاطع تحصیلی در دانشگاه های علمی و کاربردی هلند طول دوره تحصیلی
  کارشناسی۴ سال
  کارشناسی ارشد۱ تا ۲ سال
  دکتری۳ تا ۴ سال

  موسسات آموزش بین المللی هلند

  موسسات آموزش بین المللی هلند دوره‌های آموزشی و رشته‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهند. دوره‌های برگزارشده در این موسسات بخشی از پروژه‌ای تحقیقاتی هستند و روی تبادل دانش در گروه‌های کوچک و بزرگ تمرکز دارند. موسسات آموزش بین المللی هلند فقط در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرند. شماری از این موسسات بدین‌شرح‌اند:

  • موسسه مطالعات توسعه شهری (Institute for Housing and Urban Development Studies)
  • موسسه مطالعات اجتماعی (Institute of Social Studies)
  • موسسه بین‌المللی اطلاعات جغرافیایی، علم و رصد زمین (International Institute for Geo-Information, Science and Earth Observation)
  • موسسه سلطنتی استوایی Royal Tropical Institute (KIT)
  • موسسه آموزش آب یونسکو-IHE (UNESCO-IHE Institute for Water Education)

  تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در موسسات آموزش بین المللی هلند ۱ تا ۲ سال به‌طول می‌انجامد. درمقابل، طول دوره تحصیل در مقطع دکتری این موسسات بسته به رشته تحصیلی ممکن است متغیر باشد.

  کالج های دانشگاهی هلند

  کالج های دانشگاهی هلند بخشی از دانشگاه‌های پژوهش‌محور محسوب می‌شوند و از رشته‌های علوم و هنرهای آزاد دانشگاه‌های آمریکا الهام گرفته شده‌اند. برنامه‌های تحصیلی این کالج‌ها شامل درس‌های حوزه‌های هنر، علوم انسانی، علوم و علوم اجتماعی هستند. در کالج های دانشگاه هلند تمامی رشته‌های تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. این کالج‌ها برای افرادی مناسب‌ا‌ند که نمی‌دانند در مقطع کارشناسی ارشد می‌خواهند در چه رشته‌ای تحصیل کنند.تعدادی از کالج های دانشگاهی هلند عبارت‌اند از:

  • کالج دانشگاه آمستردام (Amsterdam University College)
  • کالج دانشگاه ماستریخت (Maastricht University)
  • کالج دانشگاه تیلبرگ (Tilburg University)
  • کالج دانشگاه اوترخت (Utrecht University)
  • کالج دانشگاه روزولت (University College Roosevelt)

  شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه های هلند

  ازجمله شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه های هلند مدرک زبان، معدل تحصیلی، سوابق تحصیلی و تمکن مالی است. در‌ادامه، درباره هریک از این شرایط بیشتر توضیح می‌دهیم.

  مدرک زبان

  دانشجویان در دانشگاه های هلند هم به زبان انگلیسی و هم به زبان هلندی می‌توانند درس بخوانند. تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های خصوصی هلند و تحصیل به زبان هلندی در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی این کشور امکان‌پذیر است. برای تحصیل در هلند در این مقطع، دانشجویان باید سطح B2 زبان هلندی و آیلتس ۶ زبان انگلیسی را ارائه دهند.

  امکان تحصیل در مقاطع‌ کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های هلند نیز به زبان‌های انگلیسی و هلندی فراهم است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، حداقل سطح C1 زبان هلندی یا آیلتس ۶٫۵ زبان انگلیسی نیاز است. برای تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های هلند نیز، ارائه حداقل سطح C2 زبان هلندی یا آیلتس ۷ زبان انگلیسی الزامی است.

  معدل تحصیلی

  در جدول زیر، معدل تحصیلی موردنیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند آمده است:

  مقاطع تحصیلی دانشگاه های هلندحداقل معدل موردنیاز
  کارشناسی۱۴
  کارشناسی ارشد۱۵
  دکتری۱۶

  معدل موردنیاز برای اخذ پذیرش در هریک از دانشگاه های هلند بسته به رشته متفاوت است. بنابراین قبل از ارسال درخواست، بهتر است معدل موردنیاز را در وبسایت‌ دانشگاه مدنظرتان بررسی کنید.

  سوابق علمی و پژوهشی

  افرادی که می‌خواهند در مقطع دکتری دانشگاه های هلند تحصیل کنند، حداقل باید ۲ مقاله معتبر علمی و ۲ سابقه همکاری پژوهشی در دانشگاه‌های معتبر جهانی داشته باشند.

  تمکن مالی و پرداخت شهریه

  میزان تمکن مالی برای تحصیل در هلند ۱۱هزار یورو در سال است. علاوه‌بر مبلغ گفته‌شده، دانشجویان باید به‌ازای هر ماه تحصیلی در این کشور، مبلغ ۹۲۵ یورو پرداخت کنند. همچنین پس از انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی دلخواه، دانشگاه مدنظر شهریه سالانه را اعلام می‌کند. در‌‌صورتی‌که دانشجویان نتوانند با ارائه پرینت حساب بانکی توانایی خود را در پرداخت شهریه ۱ سال تحصیلی ثابت کنند، درخواستشان رد می‌شود.

  شرایط تحصیل در دانشگاه های هلند

  تحصیل در هلند یکی از روش‌های آسان برای مهاجرت به این کشور است. سیستم آموزشی هلند از کیفیت مطلوبی برخوردار است و به‌دلیل برخورداری از امکانات کافی برای رفاه حال دانشجویان، در سراسر جهان محبوبیت زیادی دارد.

  شرایط تحصیل در دانشگاه های هلند با‌توجه‌به مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است. برای مثال، یکی از شروط تحصیل در مقطع کارشناسی ارائه مدرک ۱۲ساله دیپلم به دانشگاه است. نمره معدل کل و ریز‌نمره‌ها نیز برای مسئولان پذیرش تحصیلی اهمیت فراوانی دارد. بهترین بازه سنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی تا ۲۲ سال است. حداقل نمره زبان موردنیاز برای تحصیل در این مقطع نیز آیلتس ۶ زبان انگلیسی یا سطح B2 زبان هلندی است.

  برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های هلند، متقاضیان باید مدرک دیپلم و کارشناسی خود را به‌همراه ریز‌نمره‌ها برای دانشگاه مدنظرشان ارسال کنند. حداقل نمره زبان انگلیسی موردنیاز برای تحصیل در این مقطع آیلتس ۶٫۵ اعلام شده است. علاوه‌بر شرایط ذکر‌شده، ارائه انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه، مقاله‌های پژوهشی و سابقه کار مدیریتی برای تحصیل در این مقطع ضروری است.

  دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری از دانشگاه های هلند مستلزم ارائه موضوع تحقیقاتی نوآورانه است. ارائه سوابق تحصیلی و شغلی مناسب و مقاله‌های منتشرشده در حوزه مطالعاتی رشته مدنظر و توصیه‌نامه از استادان و دانشگاه‌های محل تحصیل قبلی نیز از‌جمله شرایط ضروری برای پذیرش در مقطع دکتری از دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شوند. حداقل نمره موردنیاز برای تحصیل مقطع دکتری در دانشگاه های هلند نمره ۷ آیلتس زبان انگلیسی یا سطح  است.

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های هلند

  برای گرفتن ویزای تحصیلی از دانشگاه های هلند تکمیل‌بودن مدارک بسیار مهم است. سفارت هلند تمامی مدارک ارائه‌شده را بررسی می‌کند تا صحت آن‌ها مشخص شود.

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های هلند ازاین‌قرارند:

  • گذرنامه با حداقل ۲ سال اعتبار: برای پذیرش از دانشگاه های هلند گذرنامه متقاضیان باید حداقل ۲ سال اعتبار داشته باشد.
  • تکمیل فرم پذیرش تحصیلی هلند: فرم پذیرش تحصیلی هلند درواقع فرم درخواست رسمی پذیرش تحصیلی از این کشور است که قبل از هر اقدامی باید آن را تکمیل کرد. در این فرم، اطلاعات کلی درباره تحصیل در هلند ذکر شده است.
  • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی: برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه های هلند، متقاضیان باید آخرین مدرک تحصیلی‌شان را به زبان‌های انگلیسی یا هلندی ترجمه رسمی کنند.
  • ترجمه رسمی ریزنمره‌ها: ترجمه رسمی ریزنمره‌‌‌های آخرین مقطع تحصیلی نیز از‌جمله مدارک مهم برای تحصیل در دانشگاه های هلند است.
  • ارائه رزومه تحصیلی به زبان انگلیسی یا هلندی: رزومه تحصیلی خلاصه‌ای از فعالیت‌ها و سوابق تحصیلی و آکادمیک متقاضیان در طول تحصیل است که باید آن را به زبان انگلیسی یا هلندی برای دانشگاه مدنظرشان ارائه دهند.
  • ارائه نامه تمکن مالی: تمکن مالی تحصیلی در هلند ۱۱هزار یورو در سال است. متقاضیان با ارائه پرینت حساب بانکی، باید تمکن مالی خود را به دانشگاه مدنظرشان ثابت کنند.
  • بیمه دانشجویی: تحصیل در هلند بدون بیمه درمانی امکان‌پذیر نیست. حداقل بیمه دانشجویی برای تحصیل در هلند ۱۰هزار یورو است.
  • نامه رسمی پذیرش از دانشگاه های هلند: بدون نامه رسمی پذیرش از دانشگاه‌های هلند ویزای تحصیلی متقاضیان صادر نمی‌شود. پس اخذ نامه پذیرش از مراحل اولیه برای ارسال درخواست به‌منظور صدور ویزای تحصیلی هلند است.
  • انگیزه‌نامه به زبان انگلیسی یا هلندی: متقاضیان در انگیزه‌نامه باید هدفشان از تحصیل در دانشگاه های هلند را به‌طور واضح بیان کنند.
  • توصیه‌نامه: توصیه‌نامه از‌جمله مدارک تکمیلی اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های هلند است. همه متقاضیان تحصیل در هلند باید از استادان قبلی خود توصیه‌نامه دریافت و برای دانشگاه مدنظرشان ارسال کنند.
  • ۳ قطعه عکس پاسپورتی

  ددلاین دانشگاه های هلند

  در بیشتر دانشگاه های هلند، زمان پذیرش تحصیلی برای سال جدید ماه اردیبهشت (ابتدا ماه می) است. در برخی از دانشگاه‌ها نیز، این زمان بین ماه‌های بهمن و اسفند (ماه‌های فوریه و مارس) است. این بازه زمانی برای هر دانشگاه در هر مقطعی متفاوت است.

  مقاطع تحصیلی دانشگاه های هلندددلاین دانشگاه
  کارشناسیماه اردیبهشت (ماه می)
  کارشناسی ارشد و دکتریماه اردیبهشت (ماه می)

  ماه بهمن‌ (ماه فوریه) یا ماه اسفند (ماه مارس)

  تاریخ‌های گفته‌شده ددلاین‌ کلی دانشگاه های هلند هستند. با‌توجه‌به اهمیت ددلاین دانشگاه‌ها و مهلت ارسال و تکمیل مدارک، متقاضیان بهتر است بازه زمانی پذیرش رشته و دانشگاه مدنظر را از وبسایت دانشگاه مدنظرشان بررسی کنند.

  هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند

  هلند دانشگاه‌های خصوصی و دولتی متعددی دارد که شهریه تحصیل در آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بین ۲هزار تا ۲۰هزار یورو در سال و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بین ۱۵هزار تا ۶۵هزار یورو در سال برآورد می‌شود. مبلغ دقیق شهریه دانشگاه های هلند براساس رشته و مقطع تحصیلی تعیین می‌شود.

  مقاطع تحصیلی دانشگاه های هلندمیانگین شهریه سالانه دانشگاه دولتی
  کارشناسی۶هزار تا ۱۵هزار یورو
  کارشناسی ارشد۸هزار تا ۲۰هزار یورو
  دکتری۱۳هزار تا ۲۰هزار یورو
  مقاطع تحصیلی دانشگاه های هلندمیانگین شهریه سالانه دانشگاه خصوصی
  کارشناسی۱۰هزار تا ۱۸هزار یورو
  کارشناسی ارشد۲۳هزار تا ۳۰هزا ریورو
  دکتری۳۰هزار تا ۳۸هزار یورو

  گرانترین دانشگاه های هلند

  گرانترین دانشگاه های هلند دانشگاه‌های خصوصی این کشور هستند؛ چراکه شهریه‌های آن‌ها بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است. گرانترین دانشگاه های هلند عبارت‌اند از:

  دانشگاه کسب‌و‌کار ناینرود (Nyenrode Business University)

  دانشگاه کسب‌وکار ناینرود موسسه‌ای خصوصی است که در شهر بزرگ بروکلین قرار دارد. این دانشگاه دوره‌های آموزشی متنوعی را به زبان‌های انگلیسی و هلندی برای دریافت مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه کسب‌و‌کار برگزار می‌کند.

  اطلاعات کلی دانشگاه کسب‌و‌کار ناینرود در جدول زیر آمده است:

  سال تاسیس۱۹۴۶
  شهربروکلین
  نوع دانشگاهخصوصی
  رشته‌های تحصیلیمدیریت بازرگانی و MBA و رشته‌های مربوط به کسب وکار
  میانگین شهریهبیش از ۱۵هزار یورو
  آدرس وبسایتhttps://www.nyenrode.nl

  دانشگاه وبستر (Webster University)

  Webster Leiden Campus یکی از ۴ پردیس بین‌المللی واقع در اروپا است. این موسسه، تنها موسسه آموزش عالی در هلند است که مدارک معتبر آمریکایی (تحصیلات BA/BS و MA/MBA) را به دانشجویان ارائه می‌دهد. دانشگاه یادشده خدمات رفاهی متنوعی مانند کتابخانه و خوابگاه و امکانات ورزشی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. تمامی دوره‌های آموزشی و رشته‌های تحصیلی دانشگاه وبستر به زبان‌های انگلیسی و هلندی ارائه می‌شوند.

  اطلاعات کلی دانشگاه دانشگاه وبستر در جدول زیر آمده است:

  سال تاسیس۱۹۱۵
  شهرلیدن
  نوع دانشگاهخصوصی
  رشته‌های تحصیلیمدیریت بازرگانی، علوم کامپیوتر، سینما، روان‌شناسی و انیمیشن
  میانگین شهریه۱۱هزار تا ۱۵هزار یورو در سال
  آدرس وبسایتhttps://webster.edu

  دانشگاه علوم کاربردی تئو ((TIO) Tio University of Applied Sciences)

  دانشگاه علوم کاربردی تئو یکی از دانشگاه های خصوصی هلند محسوب می‌شود که با هدف پرورش نیروهای توانمند بنیان نهاده شده است. این دانشگاه در سراسر دنیا شهرت دارد و مناسب دانشجویانی است که می‌خواهند به‌سرعت وارد بازار کار شوند. دانشگاه علوم کاربردی تئو در مقطع‌ کارشناسی رشته‌های متنوعی ارائه می‌دهد؛ اما در چند سال اخیر، مدیران این دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد فقط رشته مدیریت کسب‌و‌کار را در نظر گرفته‌اند. زبان تحصیل در بیشتر رشته‌های تحصیلی این دانشگاه انگلیسی است. دانشگاه علوم کاربردی تئو از ۷ پردیس دانشگاهی تشکیل شده است که در ۶ منطقه هلند پراکنده شده‌اند تا دانشجویان داخلی و خارجی محل تحصیل خود را متناسب با شرایط و هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف هلند انتخاب کنند.

  اطلاعات کلی دانشگاه علوم کاربردی تئو در جدول زیر آمده است:

  سال تاسیس۱۹۶۹
  شهرآمستردام، آیندهوون، روتردام، هنگلو، خرونینگن و اوترخت
  نوع دانشگاهخصوصی
  رشته‌های تحصیلیگردشگری، تجارت، مدیریت هتل و مدیریت ایونت
  میانگین شهریه۱۳هزار یورو در سال
  آدرس وبسایتwww.tio.nl

  ارزانترین دانشگاه های هلند

  ارزانترین دانشگاه های هلند دانشگاه‌های دولتی این کشور هستند؛ چراکه شهریه آن‌ها کمتر از شهریه دانشگاه‌های خصوصی است. ارزانترین دانشگاه های هلند بدین‌شرح‌اند:

  دانشگاه اوترخت (Utrecht University)

  دانشگاه اوترخت ازجمله دانشگاه‌های دولتی معتبر هلند است که در شهری به همین نام قرار دارد. بسیاری از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی کشور هلند در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. اوترخت دانشگاهی تحقیقاتی است که در آن دانشجویان در گروه‌های کوچک زیرنظر استادان خبره آموزش داده می‌شوند.

  اطلاعات کلی دانشگاه اوترخت در جدول زیر آمده است:

  سال تاسیس۱۶۳۶
  شهراوترخت
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، علوم انسانی، مطالعات زیست‌محیطی، مدیریت، بازرگانی، علوم کامپیوتر، فناوری، پزشکی، سلامت، هنر، معماری، طراحی، حقوق، علوم کاربردی، علوم تربیتی، رسانه، روزنامه‌نگاری، کشاورزی و جنگلبانی
  رتبه جهانی۱۰۷
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۱۰۰۰ تا ۴هزار یورو در سال
  امکانات رفاهیخوابگاه
  آدرس وبسایتhttps://www.uu.nl/

  دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)

  دانشگاه آمستردام در سال ۲۰۲۴ برترین دانشگاه هلند و چهارمین دانشگاه بزرگ این کشور شناخته شده است. 

  اطلاعات کلی دانشگاه آمستردام در جدول زیر آمده است:

  سال تاسیس۱۶۳۲
  شهرآمستردام
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندان‌پزشکی، هنر، فرهنگ، بیولوژی، سلامت، تربیت کودک، ارتباطات، رسانه، اقتصاد، تجارت، زبان، ادبیات و حقوق
  رتبه جهانی۵۳
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۱۳۰۰ تا ۱۴هزار یورو در سال
  امکانات رفاهیخوابگاه
  آدرس وبسایتhttps://www.uva.nl/

  دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)

  دانشگاه اراسموس روتردام در سال ۲۰۲۴ پنجمین دانشگاه برتر هلند لقب گرفته است. این دانشگاه یکی از دانشکده‌های پزشکی معتبر هلند را نیز در خود جای داده است.

  اطلاعات کلی دانشگاه اراسموس روتردام در جدول زیر آمده است:

  سال تاسیس۱۹۱۳
  شهرروتردام
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندان‌پزشکی، مدیریت، تجارت، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، رسانه، ارتباطات، روزنامه‌نگاری، فناوری، کشاورزی، جنگلبانی، حقوق، علوم طبیعی، علوم زیستی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، گردشگری و هتلداری
  رتبه جهانی۱۷۶
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۳هزار تا ۱۰هزار یورو در سال
  امکانات رفاهیخوابگاه
  آدرس وبسایتhttps://www.eur.nl/

  رشته های تحصیلی پرطرفدار در دانشگاه های هلند

  امکان تحصیل به زبان انگلیسی باعث شده است که متقاضیان زیادی به‌دنبال گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های هلند باشند. رشته های تحصیلی پرطرفدار در دانشگاه های هلند رشته‌هایی هستند که در دانشگاه‌های معتبر این کشور ارائه می‌شوند و بازار کار و در‌آمد مناسبی نیز دارند. رشته‌های ذکر‌شده درادامه مطلب با‌توجه‌به آمار تعداد متقاضیان برای تحصیل در آن‌‌ها انتخاب شده‌اند.

  ازجمله رشته های تحصیلی پرطرفدار در دانشگاه های هلند می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

  • حقوق
  • داروسازی
  • دندان‌پزشکی
  • پزشکی
  • علوم کامپیوتر
  • مدیریت
  • اقتصاد
  • معماری
  • حسابداری

  معرفی بهترین دانشگاه های هلند

  طبق آمار رتبه‌بندی جهانی QS، ۱۳ دانشگاه کشور هلند در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. در جدول زیر، بهترین دانشگاه های هلند را به‌همراه رتبه جهانی‌شان مشاهده می‌کنید.

  نام دانشگاهربته QS
  دانشگاه فناوری دلفت (Delft University of Technology)۴۷
  دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)۵۳
  دانشگاه اوترخت (Utrecht University)۱۰۷
  دانشگاه فناوری آیندهوون (Eindhoven University of Technology)۱۲۴
  دانشگاه لیدن (Leiden university)۱۲۶
  دانشگاه خرونینگن (University of Groningen)۱۳۹
  دانشگاه واخنینگن (Wageningen University & Research)۱۵۱
  دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)۱۷۶
  دانشگاه توئنته (University of Twente)۲۱۰
  دانشگاه رادبود (Radboud University)۲۲۲

  درادامه مقاله، به‌سراغ معرفی بهترین دانشگاه های هلند می‌رویم.

  دانشگاه فناوری دلفت (Delft University of Technology)

  دانشگاه فناوری دلفت در شهر دلفت در جنوب کشور هلند واقع شده است. زبان رسمی تدریس در این دانشگاه انگلیسی و هلندی است که با‌توجه‌به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. طبق رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۴، این دانشگاه رتبه نخست را در بین دانشگاه‌های برتر هلند و جایگاه چهل‌وهفتم را در میان دانشگاه‌های معتبر جهان ازآن خود کرده است.

  دانشگاه فناوری دلفت در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های متنوعی ارائه می‌دهد. شهریه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه به‌ترتیب ۱۵هزار یورو و ۲۰هزار یورو در سال است. پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه فناوری دلفت به گروه و دانشکده مدنظر متقاضیان بستگی دارد که با مراجعه به وبسایت دانشگاه می‌توانند درباره آن اطلاعات لازم را به‌دست آورند.

  دانشگاه فناوری دلفت (Delft University of Technology)
  سال تاسیس۱۸۴۲
  شهردلفت
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیمعماری، ریاضیات، علوم کامپیوتر، شیمی، بیوتکنولوژی، فیزیک، تجهیزات بیوپزشکی، مدیریت، بازرگانی، حقوق، هنر، معماری، طراحی، پزشکی، دندان‌پزشکی، علوم اجتماعی، کشاورزی، جنگلبانی و فناوری
  رتبه جهانی۴۷
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  آدرس وبسایتhttps://www.tudelft.nl/

  دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam) 

  دانشگاه آمستردام سومین دانشگاه قدیمی هلند است که شهرداری این شهر آن را بنیان نهاده است. این دانشگاه امکانات رفاهی زیادی مانند کتابخانه و باشگاه ورزشی و آزمایشگاه‌های مجهز را در‌اختیار دانشجویان خود قرار داده است. دانشگاه آمستردام برای پیشرفت سطح علمی‌پژوهشی خود تلاش بسیاری کرده است.

  در رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۴، این دانشگاه در رده پنجاه‌وسوم دانشگاه‌های برتر جهان و رتبه دوم دانشگاه‌های معتبر هلند ایستاده است. دانشگاه آمستردام رشته‌های تحصیلی متنوعی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری به زبان‌های انگلیسی و هلندی ارائه می‌دهد.

  دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)
  سال تاسیس۱۶۳۲
  شهرآمستردام
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندان‌پزشکی، هنر، فرهنگ، بیولوژی، سلامت، تربیت کودک، ارتباطات، رسانه، اقتصاد، تجارت، زبان، ادبیات و حقوق
  رتبه جهانی۵۳
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۱۳۰۰ تا ۱۴هزار یورو در سال
  آدرس وبسایتhttps://www.uva.nl/

  دانشگاه اوترخت (Utrecht University)

  دانشگاه تحقیقاتی اوترخت یا به‌اختصار UU، ازجمله دانشگاه‌های قدیمی هلند و حتی جهان است. این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های گوناگونی را به زبان انگلیسی و هلندی ارائه می‌کند. ناگفته نماند که دانشجویان مقطع دکتری حین تحصیل می‌توانند مشغول کار تحقیقاتی شوند و حقوق دریافت کنند.

  در رده‌بندی QS در سال ۲۰۲۴، دانشگاه اوترخت در رتبه صدوهفتم دانشگاه‌های برتر جهان و رده سوم دانشگاه‌های معتبر هلند قرار گرفته است.

  دانشگاه اوترخت (Utrecht University)
  سال تاسیس۱۶۳۶
  شهراوترخت
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، علوم انسانی، مطالعات زیست‌محیطی، مدیریت، بازرگانی، علوم کامپیوتر، فناوری، پزشکی، سلامت، هنر، معماری، طراحی، حقوق، علوم کاربردی، علوم تربیتی، رسانه، روزنامه‌نگاری، کشاورزی و جنگلبانی
  رتبه جهانی۱۰۷
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۱۰۰۰ تا ۴هزار یورو در سال
  آدرس وبسایتhttps://www.uu.nl/

  دانشگاه فناوری آیندهوون (Eindhoven University of Technology)

  دانشگاه فناوری آیندهوون با نام اختصاری TU/e، یکی از دانشگاه‌های فنی دولتی هلند است که در شهر آیندهوون قرار دارد. این دانشگاه دومین دانشگاه صنعتی قدیمی این کشور است. دانشگاه فناوری آیندهوون ۱۳ رشته در مقطع کارشناسی و بیش از ۵۰ رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) به دانشجویان ارائه می‌دهد.

  در رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۴، دانشگاه فناوری آیندهوون رده صدوبیست‌وچهارم را در بین دانشگاه‌های معتبر دنیا و رتبه چهارم را در میان دانشگاه‌های برتر هلند به‌دست آورده است.

  دانشگاه فناوری آیندهوون (Eindhoven University of Technology)
  سال تاسیس۱۹۵۶
  شهرآیندهوون
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیعلم داده، مهندسی مکانیک،طراحی صنعتی، مهندسی کامپیوتر، فناوری امنیت اطلاعات، ریاضیات کاربردی، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی پزشکی
  رتبه جهانی۱۲۴
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۱۲هزار تا ۱۸هزار یورو در سال
  آدرس وبسایتwww.tue.nl/en

  دانشگاه لیدن (Leiden university)

  دانشگاه لیدن اولین دانشگاه تحقیقاتی تاسیس‌شده در هلند است. این دانشگاه در بین ۵۰۰ دانشگاه معتبر دنیا و ۵ دانشگاه برتر اروپایی قرار دارد. در رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۴، دانشگاه لیدن رده صدوبیست‌وهفتم را در میان دانشگاه‌های معتبر جهان و رتبه پنجم را در بین دانشگاه‌های برتر هلند کسب کرده است.

  این دانشگاه از ۷ دانشکده تشکیل شده است و هرساله در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌‌های تحصیلی مختلفی را به زبان‌های انگلیسی و هلندی ارائه می‌دهد.

  دانشگاه لیدن (Leiden University)
  سال تاسیس۱۵۷۵
  شهرلیدن
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، علوم انسانی، پزشکی، دندان‌پزشکی، فناوری، علوم کامپیوتر، مهندسی، رسانه، ارتباطات، روزنامه‌نگاری، حقوق، هنر، معماری و طراحی
  رتبه جهانی۱۲۶
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۲هزار تا ۱۲هزار یورو در سال
  آدرس وبسایتhttps://www.universiteitleiden.nl/

  دانشگاه خرونینگن (University of Groningen)

  دانشگاه خرونینگن از سال ۱۶۱۴ در شهری به همین نام کارش را آغاز کرده است. این دانشگاه از ۹ دانشکده تشکیل شده است و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های تحصیلی گوناگونی را به زبان‌های انگلیسی و هلندی ارائه می‌دهد.

  در رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۴، دانشگاه خرونینگن جایگاه صدوسی‌ونهم را در بین دانشگاه‌های برتر دنیا و رده ششم را در میان دانشگاه‌های معتبر هلند ازآن خود کرده است.

  دانشگاه خرونینگن (University of Groningen)
  سال تاسیس۱۶۱۴
  شهرخرونینگن
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندان‌پزشکی، پرستاری، داروسازی، هنر، باستان‌شناسی، سینما، موسیقی، فیلم‌سازی، اقتصاد بین‌الملل، سیاست بین‌الملل، تاریخ باستان، زبان‌شناسی، ادبیات، نویسندگی، مطالعات اروپایی، مطالعات خاورمیانه، ترجمه، علوم اجتماعی و روان‌شناسی
  رتبه جهانی۱۳۹
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۲هزار تا ۱۳هزار یورو
  آدرس وبسایتhttps://www.rug.nl/

  دانشگاه واخنینگن (Wageningen University & Research)

  دانشگاه واخنینگن نیز جزو بهترین دانشگاه های هلند به‌شمار می‌آید که سال ۱۸۷۶ در شهر واخنینگن تاسیس شده است. این دانشگاه رشته‌های متفاوتی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری به زبان‌های انگلیسی و هلندی ارائه می‌دهد.

  در رده‌بندی QS در سال ۲۰۲۴، دانشگاه واخنینگن صدوپنجاه‌ویکمین دانشگاه برتر جهان و هفتمین دانشگاه معتبر هلند شناخته شده است. دانشگاه واخنینگن پژوهش‌های علمی گسترده‌ای را در زمینه‌های محیط‌زیست و علوم دامی و علوم طبیعی در کشور هلند انجام داده و دستاوردهای جهانی بزرگی کسب کرده است.

  دانشگاه واخنینگن (Wageningen University and Research)
  سال تاسیس۱۸۷۶
  شهرواخنینگن
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیزمین‌شناسی، کشت دریایی، مدیریت منابع دریایی، ریاضیات، علوم طبیعی، پزشکی، دندان‌پزشکی، علوم اجتماعی، مهندسی، فناوری، علوم کامپیوتر، هنر، معماری، طراحی، گردشگری، هتلداری، رسانه، روزنامه‌نگاری، مدیریت، بازرگانی، مطالعات زیست‌محیطی، کشاورزی و جنگلبانی
  رتبه جهانی۱۵۱
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۲هزار تا ۱۳هزار یورو در سال
  آدرس وبسایتhttps://www.wur.nl/

  دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)

  دانشگاه اراسموس روتردام کارش را از سال ۱۹۱۳ در شهر روتردام شروع کرده است و یکی از دانشکده‌های پزشکی معتبر هلند را دارد‌. بر‌اساس رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۴، این دانشگاه در جایگاه صدوهفتادوششم دانشگاه‌های معتبر جهان و هشتم دانشگاه‌های برتر هلند ایستاده است.

  دانشگاه اراسموس روتردام از ۷ دانشکده و ۲ موسسه و ۱ کالج دانشگاهی تشکیل شده است و رشته‌های تحصیلی متنوعی را به زبان‌های هلندی و انگلیسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.

  دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)
  سال تاسیس۱۹۱۳
  شهرروتردام
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندان‌پزشکی، مدیریت، تجارت، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، رسانه، ارتباطات، روزنامه‌نگاری، فناوری، کشاورزی، جنگلبانی، حقوق، علوم طبیعی، علوم زیستی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، گردشگری و هتلداری
  رتبه جهانی۱۷۶
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۳هزار تا ۱۰هزار یورو در سال
  آدرس وبسایتhttps://www.eur.nl/

  دانشگاه توئنته (University of Twente)

  دانشگاه توئنته سال ۱۹۶۱ در حاشیه شهر انسخده هلند بنیان نهاده شده است. در رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۴، این دانشگاه رتبه دویست‌ودهم را در میان دانشگاه‌های برتر دنیا و رده نهم را در بین دانشگاه‌های معتبر هلند ازآن خود کرده است.

  دانشگاه توئنته در زمینه‌های فناوری اطلاعات و مهندسی و علوم پزشکی جایگاه ویژه‌ای در سیستم آموزشی هلند دارد. این دانشگاه رشته‌های تحصیلی متنوعی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان ارائه می‌دهد.

  دانشگاه توئنته (University of Twente)
  سال تاسیس۱۹۶۱
  شهرانسخده
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیمهندسی، فناوری، مدیریت، بازرگانی، علوم کامپیوتر، علوم اجتماعی، ریاضیات، علوم طبیعی، علوم زمینی، پزشکی، هنر، طراحی، معماری و علوم تربیتی
  رتبه جهانی۲۱۰
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۱۰۰۰ تا ۳هزار یورو در سال
  آدرس وبسایتhttps://www.utwente.nl/

  دانشگاه رادبود (Radboud University)

  دانشگاه رادبود یا به‌اختصار (RU) در نیمیخن، قدیمی‌ترین شهر هلند، واقع شده است. براساس رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۴، این دانشگاه در جایگاه دویست‌وبیست‌ودوم دانشگاه‌های معتبر جهان و رده دهم دانشگاه‌های برتر هلند ایستاده است. دانشگاه رادبود امکان تحصیل به زبان انگلیسی و بهره‌مندی از انواع بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. دانشگاه یادشده رشته‌های تحصیلی متنوعی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.

  دانشگاه رادبود (Radboud University)
  سال تاسیس۱۹۲۳
  شهرنیمیخن
  نوع دانشگاهدولتی
  رشته‌های تحصیلیپزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، دام‌پزشکی، علوم اجتماعی، علوم کامپیوتر، علوم انسانی، فناوری، مدیریت، بازرگانی، مهندسی، هنر، طراحی، معماری، حقوق، رسانه، روزنامه‌نگاری، علوم طبیعی، مطالعات زیست‌محیطی، ریاضیات، علوم کاربردی و علوم طبیعی
  رتبه جهانی۲۲۲
  زبان تدریسانگلیسی و هلندی
  میانگین شهریه۲هزار تا ۴هزار یورو در سال
  آدرس وبسایتhttps://www.ru.nl/

  مزایای تحصیل در دانشگاه های هلند

  • نرخ بیکاری اندک
  • اجازه اقامت پس از تحصیل
  • اهمیت‌نداشتن گپ تحصیلی
  • اجازه کار هنگام تحصیل در مقطع دکتری
  • زندگی در یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی
  • امکان سفر به سایر کشورهای حوزه شنگن
  • بهره‌مندی از کمک‌هزینه تحصیلی

  معایب تحصیل در دانشگاه های هلند

  • فراهم‌نبودن امکان تحصیل بدون ارائه مدرک زبان
  • هزینه زیاد تحصیل
  • هزینه گران خدمات پزشکی و درمانی
  • رقابتی‌بودن پذیرش تحصیلی در هلند
  • شرط قبولی در آزمون ورودی برخی از رشته‌ها

  جمع‌بندی

  محیط آموزشی پیشرفته، شرایط تحصیل مناسب، کیفیت آموزشی ایدئال و تدریس به زبان انگلیسی باعث شده است تا دانشگاه های هلند به یکی از مقاصد‌ تحصیلی محبوب برای دانشجویان سراسر جهان تبدیل شوند.

  از مزایای مهم دانشگاه های هلند تحصیل به زبان انگلیسی است و همین امر شرکت در کلاس‌ها را برای دانشجویان بین‌المللی آسان‌تر می‌کند. برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور متقاضیان باید حداقل مدرک دیپلم با معدل ۱۴ یا بهتر داشته باشند و مدرک آیلتس ۶ زبان انگلیسی یا سطح B1 زبان هلندی را ارائه دهند.

  به‌منظور دریافت مشاوره برای آشنایی با شرایط و هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند، می‌توانید ازطریق فرم مشاوره رایگان با کارشناسان موسسه مهاجرتی بالدانو در ارتباط باشید. همکاران ما با سال‌ها تجربه تمامی اطلاعات لازم درباره اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند را در‌اختیارتان قرار می‌دهند.

  سوالات کاربران درباره دانشگاه های هلند

  مزایای تحصیل در دانشگاه های هلند چیست؟
  از مزایای تحصیل در دانشگاه های هلند می‌توان به این‌ها اشاره کرد: اهمیت‌نداشتن گپ تحصیلی و اجازه اقامت پس از تحصیل و درس‌خواندن در یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی.
  شرایط تحصیل در دانشگاه های هلند چگونه است؟
  شرایط تحصیل در دانشگاه های هلند با‌توجه‌به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است.
  مدرک زبان موردنیاز برای تحصیل در هلند چیست؟
  مدرک زبان موردنیاز برای تحصیل در هلند حداقل نمره ۶ آیلتس زبان انگلیسی و سطح B2 زبان هلندی اعلام شده است.
  هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند چقدر است؟
  هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند با‌توجه‌به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه و شهر محل زندگی دانشجویان متفاوت است.
  بهترین دانشگاه ‌های هلند کدام است؟
  بهترین دانشگاه های ‌هلند ازاین‌قرارند: دانشگاه فناوری دلفت، دانشگاه آمستردام، دانشگاه اوترخت، دانشگاه فناوری آیندهوون، دانشگاه لیدن، دانشگاه خرونینگن، دانشگاه واخنینگن، دانشگاه اراسموس روتردام، دانشگاه توئنته و دانشگاه راد‌بود.
  انواع دانشگاه های هلند کدام‌اند؟
  انواع دانشگاه های هلند عبارت‌اند از: دانشگاه‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علمی و کاربردی، موسسات آموزشی بین‌المللی و کالج‌های دانشگاهی.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859