مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان اولین انتخاب کسانی است که می‌خواهند در کشوری پیشرو، صنعتی، قدرتمند و با سیستم آموزشی باکیفیت و معتبر درس بخوانند. آلمان کشور آموزش و تحقیق و دانشگاه است. اگر قصد دارید به اروپا مهاجرت تحصیلی کنید، آلمان بهترین مقصد است.

مشاوره تلفنی 021-43859
2024/5/400ed61e-f4f4-4e76-a0e7-dcf950bdf6d1.jpg

مشاوره مهاجرت تحصیلی به آلمان

در آلمان، بیش از ۴۰۰ موسسه آموزش عالی و دانشگاه وجود دارد که پذیرای بیش از ۳۵۰هزار نفر دانشجو از سراسر جهان‌ هستند. مهاجرت تحصیلی به آلمان پرطرفدار و رقابتی است؛ به‌همین‌دلیل، برای برنده‌شدن در این رقابت جهانی و مهاجرت به آلمان از‌طریق تحصیل، به مشاوره و برنامه‌ریزی نیاز است.

مشاوره مهاجرت تحصیلی به آلمان از تخصص‌های موسسه مهاجرتی بالدانو است. مشاوران بالدانو همه اطلاعات لازم درباره شرایط مهاجرت تحصیلی را دارند. در مطلب حاضر‌، پاسخ همه پرسش‌های شما درباره مهاجرت تحصیلی به آلمان داده شده است.

برای مشاوره مهاجرت تحصیلی به آلمان و کسب اطلاعات بیشتر، فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید تا کارشناسان بالدانو در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  ویزای تحصیلی آلمان

  دو نوع ویزای تحصیلی آلمان برای مهاجرت تحصیلی به این کشور وجود دارد:

  • ویزای نوع D (Visum zu Studienzwecken): این ویزا برای متقاضیانی است که از موسسه آموزشی یا دانشگاه برای گذراندن دوره‌های آموزشی طولانی‌مدت (بیش از ۳ ماه) نامه رسمی پذیرش گرفته‌اند و ثبت‌نامشان قطعی شده است.
  • ویزای متقاضی (Visum Zur Studienbewerbung): این ویزا برای متقاضیانی است که پذیرش آن‌ها در موسسه یا دانشگاه هنوز کامل نشده و مشروط است و آنان در دوره‌های زبان آلمانی پیش‌نیاز یا مصاحبه حضوری یا آزمون، باید در محل موسسه در آلمان حاضر شوند. این ویزا ۳ ماه اعتبار دارد.

  مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آلمان عبارت‌اند از:

  • پاسپورت معتبر
  • نامه تایید ثبت‌نام یا پذیرش مشروط
  • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
  • تمکن مالی
  • بیمه سلامت
  • انگیزه‌نامه
  • مدرک زبان آلمانی برای ویزای نوع D
  • اجاره‌نامه یا نامه تایید دریافت خوابگاه برای ویزای نوع D
  • مدارک تحصیلی مقاطع پیشین برای ویزای نوع D
  • رسید پرداخت ۷۵ یورو هزینه درخواست ویزا

  متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید تمام مدارک را به سفارت این کشور تحویل دهند و بعد‌ازآن منتظر خبر سفارت باشند. مصاحبه حضوری برای همه متقاضیان الزامی نیست. مدت‌زمان صدور ویزای تحصیلی آلمان به ملیت و شرایط متقاضی و حجم کاری سفارت بستگی دارد؛ اما بهتر است حداقل از ۳ ماه پیش از تاریخ شروع تحصیل در آلمان، برای دریافت ویزا اقدام کرد.

  شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

  شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

  شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان عبارت‌اند از:

  • داشتن نامه تایید ثبت‌نام یا پذیرش مشروط در یکی از موسسه‌های آموزشی یا دانشگاه‌های آلمان
  • داشتن تمکن مالی لازم برای تحصیل و زندگی در آلمان در طول دوران تحصیل یا نامه تایید دریافت بورسیه یا کمک‌هزینه تحصیلی یا داشتن ضامن برای پرداخت هزینه‌ها
  • داشتن بیمه درمانی برای پوشش همه هزینه‌های درمانی در طول دوران تحصیل و اقامت در آلمان
  • داشتن ویزای تحصیلی آلمان
  • داشتن محل اقامت مشخص در آلمان
  • پرداخت همه هزینه‌های لازم برای دریافت پذیرش و ویزا

  داشتن شرایط ذکر‌شده برای همه متقاضیان لازم است؛ اما برای متقاضیانی از بعضی کشورها یا گرفتن پذیرش‌ در بعضی از رشته‌ها در موسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌‌های آلمان، ممکن است شرایط دیگری هم لحاظ شده باشد. به‌همین‌دلیل، هر متقاضی بهتر است وبسایت موسسه آموزشی یا دانشگاه مدنظرش را بررسی و از سفارت نیز درباره شرایط لازم سوال کند تا مطمئن شود که تمامی شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارد.

  تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

  تمکن مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در سال ۲۰۲۴، برای یک سال ۱۱هزار و ۲۰۸ یورو است. متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان باید داشتن این مبلغ را اثبات کند. اثبات تمکن مالی برای این است که متقاضی به مقام‌های دولت آلمان نشان دهد که می‌تواند از عهده مخارج و هزینه‌های اقامت و زندگی در آلمان در طول دوران تحصیلش بربیاید.

  مبلغ ۱۱هزار و ۲۰۸ یورو برای یک سال حداقل تمکن مالی لازم برای زندگی در آلمان است و شهریه موسسه آموزشی یا دانشگاه را شامل نمی‌شود؛ چون تحصیل در تمامی موسسه‌های آموزشی دولتی رایگان است. ناگفته نماند که تمکن مالی لازم برای تحصیل در کالج‌های آلمان ۱۲هزار و ۳۰۰ یورو است. علاوه‌براین، هزینه تحصیل در بعضی از رشته‌ها و مخارج زندگی در برخی از شهرهای آلمان گران‌تر است. ازاین‌رو، ممکن است بعضی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان به مبلغی بسیار بیشتر از حداقل تمکن مالی نیاز داشته باشند.

   به‌منظور اثبات تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان، چند راه وجود دارد:

  • مسدود‌کردن ۱۲هزار و ۳۰۰ یورو در حساب بانکی برای تحصیل در کالج‌های آلمان و حداقل ۱۱هزار و ۲۰۸ یورو برای تحصیل در بقیه موسسه‌های آموزشی
  • تایید دریافت بورسیه یا کمک‌هزینه تحصیلی
  • داشتن ضامن برای پرداخت تمکن مالی (ضامن باید اقامت دائم آلمان را داشته باشد و در نامه‌ای رسمی اعلام کند که مخارج و هزینه‌های یک سال اقامت و زندگی را به‌جای متقاضی پرداخت می‌کند)

  مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

  مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

  مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان ازاین‌قرارند:

  • پاسپورت معتبر و مدارک هویتی
  • ترجمه مدارک و ریزنمره‌های مقاطع تحصیلی پیشین
  • رزومه
  • توصیه‌نامه
  • انگیزه‌نامه
  • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی تعیین‌شده موسسه آموزشی یا دانشگاه
  • تمکن مالی لازم برای تحصیل و زندگی در آلمان در طول دوران تحصیل یا نامه تایید دریافت بورسیه یا کمک مالی یا داشتن ضامن برای پرداخت هزینه‌ها
  • نامه تایید ثبت‌نام در یکی از موسسه‌های آموزشی یا دانشگاه‌های آلمان
  • بیمه درمانی برای پوشش همه هزینه‌های درمانی در طول دوران تحصیل
  • اجاره‌نامه محل اقامت در آلمان یا نامه تایید دریافت خوابگاه
  • ویزای تحصیلی آلمان
  • اجازه اقامت

  بعضی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان باتوجه‌به ملیت و رشته‌ تحصیلی‌‌شان ممکن است برای دریافت پذیرش یا ویزا به مدارک دیگری نیز احتیاج داشته باشند. به‌همین‌دلیل، در هر مورد آنان باید وبسایت موسسه آموزشی یا دانشگاه مدنظرشان را بررسی یا ازطریق ارسال ایمیل به مسئولان آموزشی و مراجعه به سفارت درباره مدارک موردنیاز پرس‌وجو کنند.

  مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

  مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از مدارک زبان آلمانی بدین‌شرح‌اند:

  • (Test Deutsch als Fremdsprache) TestDaF: این مدرک شناخته‌شده‌ترین مدرک زبان آلمانی است که اغلب موسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌های آلمان آن را می‌پذیرند. حداقل نمره این مدرک برای تحصیل در دانشگاه ‌های آلمان TDN4 است.
  • DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang): این مدرک مخصوص کسانی است که می‌خواهند در دانشگاه ‌های آلمان درس بخوانند و آزمون آن فقط در دانشگاه‌‌ها برگزار می‌شود. حداقل نمره این مدرک برای تحصیل در دانشگاه‌ های آلمان ۲ است.
  • Goethe-Zertifikat: این مدرک برای موسسه زبان گوته است که در ۶ سطح  (از A1 تا C2) صادر می‌شود. برای تحصیلات دانشگاهی به سطح C1 یا C2 نیاز است.
  • telc Deutsch C1 Hochschule: این مدرک برای موسسه اروپایی TELC است. این مدرک را اکثر دانشگاه ‌های آلمان برای تحصیل در دوره کارشناسی می‌پذیرند.
  • (Deutsches Sprachdiplom Stufe II) DSD II: این دیپلم زبان آلمانی به کسانی داده می‌شود که با موفقیت دوره بین‌المللی Abitur را گذرانده‌اند و معادل با مدرک سطح C2 است.

  متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان باید به این نکته توجه کند که زبان تدریس در بیشتر دانشگاه‌ های آلمان، مخصوصا دانشگاه‌های دولتی، آلمانی است؛ به‌همین‌دلیل، باید زبان آلمانی را یاد بگیرد. مدرک موردنیاز و سطح آن را هر موسسه و دانشگاه جداگانه تعیین می‌کند و متقاضی در هر مورد باید وبسایت موسسه را بررسی کند تا از مدرک و سطح مورد‌نیاز برای پذیرش‌گرفتن در رشته و مقطع مدنظرش مطلع شود.

  ناگفته نماند که در دانشگاه ‌های آلمان در مقطع کارشناسی رشته‌‌‌هایی نیز به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند که البته تعدادشان کم است. باوجوداین، در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های بیشتری به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌خواهد برای شرکت در یکی از رشته‌های انگلیسی‌زبان پذیرش بگیرد‌، به مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره ۶ و تافل با حداقل نمره ۹۰ یا PTE Academic ۵۷ تا ۶۷ نیاز دارد. معمولا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به مدرک زبان با سطحC1  و برای تحصیل در مقطع دکتری به مدرک زبان با سطح C2 نیاز است. درمجموع، بهتر است که متقاضی برای اطمینان از مدرک انگلیسی مورد نیاز و نمره آن، وبسایت دانشگاه را بررسی کند.

  مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان

  مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان

  مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان عبارت‌اند از:

  1. انتخاب بهترین و مناسب‌ترین موسسه آموزشی یا دانشگاه در آلمان برای ادامه‌تحصیل
  2. تهیه و جمع‌آوری مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش‌ 
  3. شرکت در آزمون زبان آلمانی یا انگلیسی و کسب حداقل نمره موسسه یا دانشگاه مدنظر
  4. تکمیل فرم درخواست ثبت‌نام 
  5. پرداخت هزینه ثبت‌نام
  6. بارگذاری مدارک مورد نیاز در سایت دانشگاه مدنظر
  7. تهیه تمکن مالی لازم
  8. اقدام برای دریافت بورسیه یا کمک‌هزینه تحصیلی (در صورت نیاز)
  9. تعیین محل اقامت در آلمان
  10. درخواست ویزا به سفارت آلمان
  11. سفر به آلمان
  12. مراجعه به اداره ثبت آلمان (Einwohnermeldeamt) برای دریافت اجازه اقامت 

  هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان

  هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان

  هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان برای هر متقاضی با‌توجه‌به دولتی یا خصوصی ‌بودن موسسه یا دانشگاه، رشته، مقطع و شهر محل تحصیل مشخص می‌‌‌شود. تحصیل در مدرسه‌ها و دانشگاه‌های دولتی آلمان در تمامی مقاطع به زبان آلمانی و انگلیسی برای همه دانشجویان بین‌المللی رایگان است و آنان فقط باید هزینه ثبت‌نام در هر ترم را بپردازند. تنها استثنا، تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی در ایالت بادن‌وورتمبرگ (Baden-Württemberg) است که از سال ۲۰۱۷ دیگر برای دانشجویان بین‌المللی رایگان نیست.

  هر مدرسه و دانشگاه‌ خصوصی آزاد است تا شهریه سالانه برای هر مقطع را خودش مشخص کند. هزینه مهاجرت تحصیلی به مدرسه‌ها و دانشگاه‌های خصوصی معروف که برنامه‌های آموزشی خاص دارند و در شهرهای بزرگ و مهم آلمان هستند، گران است.

  متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان با دریافت بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های درنظرگرفته‌شده مدرسه‌ها و دانشگاه‌های آلمان برای محصلان بین‌المللی و انتخاب شهرهای کوچک و ارزان برای تحصیل و زندگی، هزینه مهاجرت کمتری را پرداخت می‌کند.

  در جدول زیر، هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان را می‌بینید.

  هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمانمبلغ
  هزینه سالانه تحصیل در مدارس دولتی آلمانرایگان
  هزینه سالانه تحصیل در مدارس خصوصی آلمانتقریبا از ۱۰هزار تا ۶۰هزار یورو
  هزینه سالانه تحصیل در در دانشگاه های دولتی آلمان در همه مقاطع به زبان آلمانی و انگلیسیرایگان
  هزینه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های خصوصی آلمانتقریبا از ۱۰هزار تا ۱۵هزار یورو
  هزینه سالانه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های خصوصی آلمانتقریبا از ۱۰هزار تا ۵۰هزار یورو
  هزینه ماهانه اقامت و زندگی در آلمان  حداقل ۱۰۰۰ یورو
  هزینه اخذ ویزای تحصیلی آلمان   ۷۵ یورو
  هزینه اخذ اجازه اقامت۵۰ تا ۱۰۰ یورو
  هزینه ماهانه بیمه۱۱۰ یورو

  مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان

  مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان

  مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان برای متقاضیانی امکان‌پذیر است که از مدرسه‌ها و دانشگاه‌های دولتی آلمان برای تحصیل به زبان آلمانی یا انگلیسی پذیرش گرفته‌اند. آنان فقط باید هزینه ثبت‌نام در هر ترم را (بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو) پرداخت کنند. علاوه‌براین، دانشجویان مقطع دکتری در بعضی از رشته‌‌‌ها از دانشگاه های دولتی آلمان کمک‌هزینه ماهانه دریافت می‌کنند.

  متقاضیانی که مدرسه‌ها و دانشگاه‌های خصوصی آلمان را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کرده‌اند، فرصت دریافت بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی را دارند. همچنین، دانشجویان بین‌المللی که اجازه اقامت دریافت کرده‌اند،‌ می‌توانند پاره‌وقت (حداکثر ۲۰ ساعت در هفته) حین تحصیل و تمام‌وقت در تعطیلات کار کنند.

  امکان کار پس از مهاجرت تحصیلی به آلمان

  امکان کار پس از مهاجرت تحصیلی به آلمان برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. فارغ‌التحصیلان برای استفاده از این امکان می‌توانند اجازه اقامت خود را برای ۱۸ ماه تمدید کنند. در این مدت که از تاریخ آخرین امتحان شروع می‌شود، فارغ‌التحصیل فرصت دارد تا در آلمان بماند و دنبال کار بگردد. اگر فارغ‌التحصیل جاب آفر داشت یا استخدام شد، می‌تواند برای دریافت اجازه کار درخواست دهد.

  بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت تحصیلی

  بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت تحصیلی شهرهای مونیخ، برلین، هایدلبرگ، هامبورگ و فرایبورگ هستند. درمجموع، این شهرها شرایط و امکانات بهتری برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. گفتنی است که انتخاب بهترین و مناسب‌ترین شهر برای مهاجرت تحصیلی به شرایط و توان مالی هر متقاضی و موسسه آموزشی یا دانشگاهی بستگی دارد که می‌خواهد از آن پذیرش بگیرد. درادامه، بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت تحصیلی را به‌اختصار معرفی می‌کنیم.

  شهر مونیخ

  مونیخ شهری است که بهترین دانشگاه آلمان، دانشگاه فنی مونیخ، در آن قرار دارد. هر سال تعداد زیادی از مهاجران و دانشجویان بین‌المللی مونیخ را برای تحصیل و زندگی انتخاب می‌کنند. کیفیت زندگی و امکانات شهری در مونیخ بسیار مطلوب است. همچنین، مونیخ موزه‌ها و آثار گردشگری فرهنگی معروف زیادی دارد. فراموش نکنید که مونیخ شهر گرانی برای اقامت و زندگی است.

  شهر برلین

  برلین پایتخت آلمان و شهری تاریخی و دیدنی است. برلین شهری مهاجرپذیر و گردشگری است؛ به‌همین‌دلیل، تعداد مهاجران و دانشجویان بین‌المللی در این شهر زیاد است. در برلین آثار و ساختمان‌های تاریخی و قدیمی درکنار آثار هنری پیشرفته و ساختمان‌های جدید به‌چشم می‌خورند. مهم‌ترین ویژگی برلین برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان، ارزان‌بودن این شهر است.

  شهر هایدلبرگ

  هایدلبرگ شهری زیبا با قلعه‌های تاریخی و دیدنی است. دانشگاه هایدلبرگ، یکی از دانشگاه‌های معتبر و قدیمی آلمان‌، در این شهر قرار دارد. هایدلبرگ برای کسانی انتخاب مناسبی نیست که می‌خواهند بعد از مهاجرت تحصیلی به آلمان کار پیدا کنند و در این کشور بمانند. هایدلبرگ شهری کوچک و فرصت‌های شغلی نیز در آنجا کم است. هایدلبرگ در‌مقایسه‌با مونیخ و هامبورگ شهر آرام‌تر و ارزا‌ن‌تری است.

  شهر هامبورگ

  هامبورگ شهر پل‌ها و کانال‌ها و دومین شهر بزرگ آلمان است. این شهر یکی از قطب‌های اقتصادی کشور آلمان نیز به‌حساب می‌آید. دانشگاه هامبورگ (Universität Hamburg) معروف‌ترین دانشگاه این شهر است که سالانه پذیرای تقریبا ۴۰هزار نفر دانشجو است. هامبورگ برای متقاضیانی انتخابی ایدئال است که قصد دارند بعد از مهاجرت تحصیلی به آلمان در آنجا کار کنند. فراموش نکنید که هزینه اقامت و زندگی در هامبورگ نیز مانند مونیخ گران است.

  شهر فرایبورگ

  شهر فرایبورگ شهری آرام و سبز در جنوب آلمان است و کیفیت زندگی در آنجا بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود. همچنین، فرایبورگ از شهرهای پایدار و دوست‌دار محیط‌زیست آلمان به‌شمار می‌آید. دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ (Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg) در این شهر قرار گرفته است. نام دانشگاه مذکور در فهرست ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان دیده می‌شود و محل تحصیل و تدریس مارتین هایدگر، فیلسوف نامی قرن بیستم، نیز بوده است. هزینه اقامت و زندگی در فرایبورگ در‌مقایسه‌با مونیخ و برلین و هامبورگ ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

  بهترین دانشگاه های آلمان برای مهاجرت تحصیلی

  در جدول زیر، بهترین دانشگاه های آلمان برای مهاجرت تحصیلی براساس رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۴ مرتب شده‌اند.

  بهترین دانشگاه‌های آلمانرتبه QS
  دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich)۳۷
  دانشگاه لودویگ‌ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig-Maximilians-Universität München)۵۴
  دانشگاه هایدلبرگ (Universität Heidelberg)۸۷
  دانشگاه آزاد برلین (Freie Universitaet Berlin)۹۸
  دانشگاه فنی راینیش‌وستفلیشه آخن (RWTH Aachen University)۱۰۶

  درادامه، بهترین دانشگاه های آلمان برای مهاجرت تحصیلی را به‌اختصار معرفی می‌کنیم.

  ۱. دانشگاه فنی مونیخ

  بهترین دانشگاه آلمان و چهارمین دانشگاه برتر اروپا، دانشگاه فنی مونیخ است. این دانشگاه دولتی و تحقیقاتی در سال ۱۸۶۸ تاسیس شده است. در دانشگاه فنی مونیخ، بیش از ۵۰هزار نفر دانشجو در ۸ پردیس تحصیل می‌کنند که از این تعداد تقریبا ۱۳هزار نفر دانشجو بین‌المللی هستند. تمرکز اصلی در دانشگاه فنی مونیخ بر تحقیق و پژوهش در حوزه‌های مهندسی، پزشکی، علوم کاربردی و طبیعی است.

  ۲. دانشگاه لودویگ‌ماکسیمیلیان مونیخ

  این دانشگاه دولتی در سال ۱۴۷۲م تاسیس شده است. شهرت دانشگاه لودویگ‌ماکسیمیلیان مونیخ به این است که رشته‌های متنوعی در آن تدریس و دانشجویان به انجام تحقیقات و پژو‌هش‌های میان‌رشته‌ای تشویق می‌شوند. در این دانشگاه، بیش از ۶هزار نفر دانشجوی بین‌المللی درس می‌خوانند. زبان تدریس در بعضی از رشته‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه زبان انگلیسی است.

  ۳. دانشگاه هایدلبرگ

  دانشگاه دولتی هایدلبرگ قدیمی‌ترین دانشگاه کشور آلمان است که در سال ۱۳۸۶م تاسیس شده است. این دانشگاه ۱۳ دانشکده دارد؛ ازجمله دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی، مهندسی، پزشکی، حقوق و علوم طبیعی. دانشگاه هایدلبرگ در ۶۴ رشته کارشناسی و ۱۳۲ رشته کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌گیرد. این دانشگاه بهترین انتخاب برای کسانی است که قصد دارند در مقطع دکتری و پسادکتری در آلمان ادامه‌تحصیل دهند.

  ۴. دانشگاه آزاد برلین

  دانشگاه آزاد برلین دانشگاهی دولتی و تحقیقاتی است که کارش را از سال ۱۹۴۸ آغاز کرده است. در این دانشگاه، بیش از ۴هزار نفر دانشجوی بین‌المللی از ۱۰۰ کشور جهان تحصیل می‌کنند. دانشگاه آزاد برلین در رشته‌های علوم انسانی و‌ علوم تجربی و ریاضی در هر ۳ مقطع تحصیلی دانشجو می‌پذیرد. گرفتن پذیرش‌ از این دانشگاه بسیار سخت و رقابتی است.

  ۵. دانشگاه فنی آخن

  دانشگاه فنی آخن در سال ۱۸۷۰ بنیان نهاده شده و بزرگ‌ترین دانشگاه فنی آلمان است. این دانشگاه ۹ دانشکده و ۲۶۰ موسسه تحقیقاتی دارد. بیش از ۴۷هزار نفر دانشجو در این دانشگاه درس می‌خوانند که از این تعداد ۱۲هزار نفر دانشجویان بین‌المللی از ۱۲۰ کشورند. دانشگاه فنی آخن بهترین انتخاب برای کسانی است که قصد دارند در رشته‌های مهندسی و پزشکی و علوم طبیعی در آلمان ادامه‌تحصیل دهند.

  مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان

  مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان عبارت‌اند از:

  • بهترین دانشگاه‌ های دولتی آلمان در فهرست ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. مهاجرت تحصیلی به آلمان فرصتی مغتنم برای تحصیل در بعضی از دانشگاه‌های معتبر جهان است.
  • آلمان اقتصاد پویا و قدرتمندی دارد که به نیروی کار مهاجر و ماهر نیاز دارد. به‌همین‌دلیل، فرصت‌های شغلی زیادی برای کسانی وجود دارند که می‌خواهند بعد از فارغ‌التحصیلی در آلمان بمانند و کار کنند.
  • تحصیل در مدرسه‌ها و دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است. ازاین‌رو، مهاجرت تحصیلی به آلمان در‌مقایسه‌با دیگر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

  معایب مهاجرت تحصیلی به آلمان

  معایب مهاجرت تحصیلی به آلمان ازاین‌قرارند:

  • متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان برای تحصیل در کالج‌ها و مقطع کارشناسی باید زبان آلمانی را یاد بگیرد.
  • تعداد دانشگاه‌هایی که در آن رشته‌هایی هم به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند،‌ کم است.
  • فرصت‌های کار دانشجویی و کار نیمه‌وقت در آلمان در‌مقایسه‌با شغل‌های تمام‌وقت کمتر است.

  جمع‌بندی

  مهاجرت تحصیلی به آلمان از گزینه‌‌های پرطرفدار و مقرون‌به‌صرفه برای کسانی است که می‌خواهند برای ادامه‌تحصیل به اروپا مهاجرت کنند. دانشگاه‌های آلمان محیطی ایدئال و امکانات عالی به‌منظور تحقیق و پژوهش در رشته‌های مختلف برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. مهاجرت تحصیلی به آلمان بهترین و مناسب‌ترین انتخاب برای علاقه‌مندان به دانش و زندگی در جامعه‌ای است که برای تحصیل و دانشگاه ارزش زیادی قائل است.

  اگر می‌خواهید بهترین و مناسب‌ترین موسسه آموزشی یا دانشگاه در آلمان را برای خود یا فرزندتان پیدا کنید؛ اگر می‌خواهید بهترین شهر و دانشگاه را برای مهاجرت تحصیلی به آلمان انتخاب کنید؛ اگر به‌دنبال راهی ارزان و سریع برای تحصیل در اروپا می‌گردید؛ اگر می‌خواهید ازطریق تحصیل به آلمان مهاجرت کنید و نمی‌دانید اولین قدم در این راه چیست، با کارشناسان و متخصصان موسسه مهاجرتی بالدانو مشورت کنید تا با آرامش و اطمینان‌خاطر و آگاهی کامل از شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان، تصمیم بگیرید و اقدام کنید.

  سوالات کاربران درباره مهاجرت تحصیلی به آلمان

  مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان چیست؟
  مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان عبارت‌اند از: امکان تحصیل در بعضی از دانشگاه‌های معتبر جهان و امکان اشتغال کار پس از فارغ‌التحصیلی و مهاجرت تحصیلی مقرون‌به‌صرفه.
  بهترین دانشگاه های آلمان برای مهاجرت تحصیلی کدام است؟
  بهترین دانشگاه های آلمان برای مهاجرت تحصیلی دانشگاه فنی مونیخ،‌ دانشگاه لودویگ‌ماکسیمیلیان مونیخ،‌ دانشگاه هایدلبرگ،‌ دانشگاه آزاد برلین و دانشگاه فنی راینیش‌وستفلیشه آخِن است.
  بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت تحصیلی کدام‌اند؟
  بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت تحصیلی شهرهای مونیخ، برلین، هامبورگ، هایدلبرگ و فرایبورگ است.
  هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان چقدر است؟
  هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان به این بستگی دارد که متقاضی می‌خواهد در کدام موسسه آموزشی (دولتی یا خصوصی)، رشته و مقطع و شهر درس بخواند.
  مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان چیست؟
  مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان بدین‌شرح‌اند: پاسپورت معتبر و مدارک هویتی، ویزای تحصیلی آلمان، ترجمه‌ مدارک و ریزنمره‌های مقاطع تحصیلی پیشین،‌ رزومه،‌ توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه، مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی،‌ نامه تایید ثبت‌نام، تمکن مالی، بیمه و اجاره‌نامه محل اقامت در آلمان.
  تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان چقدر است؟
  تمکن مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در سال ۲۰۲۴، برای یک سال ۱۱هزار و ۲۰۸ یورو است. گفتنی است که تمکن مالی لازم برای تحصیل در کالج‌های آلمان کمی بیشتر، یعنی ۱۲هزار و ۳۰۰ یورو است.
  شرایط ویزای تحصیلی آلمان چیست؟
  شرایط ویزای تحصیلی آلمان ازاین‌قرارند: داشتن نامه پذیرش یا پذیرش مشروط از دانشگاه یا موسسه آموزشی،‌ پاسپورت معتبر، فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا،‌ انگیزه‌نامه، تمکن مالی،‌ مدارک مربوط به محل اقامت متقاضی در طول دوران تحصیل، بیمه درمانی، مدرک زبان آلمانی، مدارک تحصیلی مقاطع پیشین و رسید پرداخت ۷۵ یورو هزینه درخواست ویزای تحصیلی آلمان.
  انواع ویزای تحصیلی آلمان کدام است؟
  انواع ویزای تحصیلی المان عبارت‌اند از: ۱. ویزای نوع D برای کسانی است که از یکی از موسسه‌ها یا دانشگاه‌های آلمان پذیرش گرفته‌اند و تحصیلشان بیش از ۳ ماه طول می‌کشد؛ ۲. ویزای متقاضی برای کسانی است که پذیرش مشروط از دانشگاه گرفته‌اند.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859