مهاجرت تحصیلی به لهستان

مهاجرت تحصیلی به لهستان به‌دلیل شرایط اقتصادی و فرهنگی و آب‌وهوای مساعد و دانشگاه‌های معتبر این کشور، همواره با استقبال چشمگیر دانشجویان بین‌المللی مواجه بوده است.

مشاوره تلفنی
2024/4/dd7a2bac-74d8-4193-92a2-1a64bdf67533.jpg

مشاوره مهاجرت تحصیلی به لهستان

تحصیل در لهستان به‌دلیل سیستم آموزشی پیشرفته و موقعیت جغرافیایی مناسب و هزینه‌های زندگی و تحصیل ارزان‌تر از کشورهای اروپایی دیگر، یکی از گزینه‌های ایدئال برای مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود. فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور پیچیدگی کمتری از کشورهای دیگر دارد و دانشجویان بین‌المللی زیادی هرساله برای تحصیل کشور لهستان را انتخاب می‌کنند.

مشاوره مهاجرت تحصیلی به لهستان از خدمات موسسه مهاجرتی بالدانو است. مشاوران ما در این موسسه از چندوچون مهاجرت تحصیلی به لهستان کاملا آگاه‌اند و می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

برای مشاوره مهاجرت تحصیلی به لهستان و کسب اطلاعات بیشتر، فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  ویزای تحصیلی لهستان

  کشور لهستان جزو کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است و این یعنی با اخذ ویزای آن، می‌توانید به کشورهای اروپایی دیگر بدون نیاز به ویزا سفر کنید. بنابراین، ویزای تحصیلی لهستان می‌تواند پلی برای ورود شما به اروپا باشد. ویزای تحصیلی لهستان به ۲ دسته ویزای ملی (نوع D) و ویزای شنگن (نوع C) تقسیم می‌شود که هرکدام شرایط ویژه خود را دارند.

  اجازه زندگی و تحصیل در کشور لهستان برای دانشجویان بین‌المللی بسته به کشور محل سکونتشان شرایط متفاوتی دارد. دانشجویان ایرانی برای ورود و تحصیل در این کشور، نیازمند دریافت ویزای تحصیلی لهستان هستند. گفتنی است که دریافت ویزای تحصیلی لهستان شرایط پیچیده و دشواری ندارد و دانشجویان با جمع‌آوری مدارک و احراز شرایط موردنیاز سفارت، می‌توانند به‌راحتی اجازه ورود به لهستان را بگیرند.

  ویزای تحصیلی لهستان ویزای ملی (نوع D) است که به دارندگان آن امکان می‌دهد تا بیشتر از ۹۰ روز در این کشور اقامت کنند‌. مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرط اخذ ویزای تحصیلی لهستان، ارائه نامه پذیرش دانشگاه به سفارت این کشور است که به دولت لهستان ثابت می‌کند شما واجدشرایط تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستید. با اخذ این ویزا درکنار تحصیل، اجازه خواهید داشت که ۲۰ ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت کار کنید و بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی‌تان را پوشش دهید.

  ویزای شنگن لهستان (نوع C) برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که می‌خواهند کمتر از ۹۰ روز در لهستان و اتحادیه اروپا اقامت کنند؛ پس نوعی ویزای کوتاه‌مدت محسوب می‌شود. این ویزا برای دوره‌های آموزش زبان یا پروژه‌های تحقیقاتی‌ای مناسب است که به زمان زیادی نیاز ندارند. به‌طور کلی، شرایط و الزامات ویزای نوع C درمقایسه‌با ویزای ملی سخت‌گیری کمتری دارد. با‌این‌حال، دانشجویان با این ویزا اجازه نخواهند داشت در لهستان کار کنند.

  برای درخواست ویزای تحصیلی لهستان، ابتدا باید از وب‌سایت وزارت خارجه این کشور (e-Konsulat) وقت سفارت بگیرید. سپس، فرم‌های مرتبط به درخواست را در همین وب‌سایت تکمیل کنید تا درخواستتان تکمیل شود. درادامه، باید مدارک لازم را جمع‌آوری و در موعد مقرر به‌صورت حضوری به سفارت لهستان مراجعه و درصورت لزوم، در مصاحبه نیز شرکت کنید. پس‌از‌آن باید منتظر پاسخ درخواست ویزای تحصیلی بمانید تا نتیجه درخواستتان مشخص شود.

  مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی لهستان عبارت‌اند از:

  • پاسپورت با حداقل ۳ ماه اعتبار
  • عکس پاسپورتی
  • بیمه مسافرتی
  • مدرک اقامت
  • نامه پذیرش دانشگاه
  • مدارک تحصیلی
  • مدرک زبان انگلیسی یا لهستانی
  • اثبات تمکن مالی
  • بلیت هواپیما و مدارک سفر

  شرایط مهاجرت تحصیلی به لهستان

  شرایط مهاجرت تحصیلی به لهستان متفاوت و بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه مدنظرتان ممکن است تغییر کند. هریک از دانشگاه‌های لهستان برای پذیرش دانشجویان خارجی الزامات و قوانین خاص خود را دارند؛ بنابراین، پیش از هر اقدامی باید رشته و دانشگاه مناسب خود را بیابید و طبق مراحل آن پیش بروید و مدارک موردنیاز را جمع‌آوری و ارائه کنید.

  به‌طور کلی، هزینه تحصیل و زندگی در لهستان ارزان‌تر از کشورهای اروپایی دیگر است. گفتنی است که بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی مختلفی نیز وجود دارند که می‌توانند بخشی از هزینه‌های تحصیل در این کشور را پوشش دهند.

  شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به لهستان برای مقطع کارشناسی تا ۲۷ سال و برای مقطع کارشناسی ارشد تا ۳۵ سال است. برای تحصیل در مقطع دکتری، شرایط سنی ممکن است متفاوت باشد؛ ولی معمولا تا ۴۰سالگی ویزای تحصیلی شما راحت‌تر صادر می‌شود و پس‌از‌آن ممکن است با مشکل مواجه شوید.

  اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و مرکزهای آموزشی معتبر لهستان برای مقطع کارشناسی ارشد با معدل بهتر از ۱۶ و برای دکتری با معدل بهتر از ۱۷ امکان‌پذیر است. برای پذیرش در هیچ‌یک از مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های لهستان به ارائه مدرک آزمون ورودی مانند GRE یا GMAT نیاز نخواهید داشت؛ اما ارائه مدرک زبان انگلیسی یا لهستانی الزامی است و باید مهارت خود را در یکی از این زبان‌ها به دانشگاه ثابت کنید.

  مدرک تحصیلی موردنیاز برای شروع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های لهستان گواهی پایان تحصیلات ۱۲ساله دیپلم است. دانشجویان باید در کشور خودشان واجدشرایط تحصیل در سیستم آموزش عالی باشند. پس از اتمام تحصیلات مقطع متوسطه‌، می‌توانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان درخواست دهید.

  تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به لهستان

  برای مهاجرت تحصیلی به لهستان، نیاز خواهید داشت تا مدارک لازم دال بر بهره‌مندی از منابع مالی کافی را به سفارت این کشور ارائه دهید و ثابت کنید که می‌توانید ازپس تامین هزینه‌های زندگی‌تان در لهستان بربیایید.

  تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به لهستان تقریبا ۶۰۰ یورو در ماه برای پوشش هزینه‌های زندگی است. شما باید اسنادی مبنی‌بر برخورداری از منابع مالی برای تامین هزینه‌های ۱ سال زندگی در لهستان ارائه دهید. نکته مهم اینکه اسناد یادشده باید در ۱ ماه اخیر صادر شده باشند. ناگفته نماند فردی دیگر نیز می‌تواند ضمانت کند که هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را تقبل می‌کند.

  معمولا مبلغی که به‌عنوان تمکن مالی باید به سفارت لهستان ارائه شود، با کل هزینه زندگی‌‌تان در مدت‌زمان تحصیل در این کشور برابر است. به‌عنوان مثال، اگر برای ۲ سال می‌خواهید در لهستان تحصیل کنید، باید به‌اندازه ۲ سال زندگی در این کشور، پشتوانه مالی داشته باشید تا ویزای تحصیلی لهستان برایتان صادر شود.

  هزینه زندگی در لهستان نیز هر سال ممکن است تغییر کند؛ بنابراین، از وب‌سایت سفارت باید اطلاعات دقیق را به‌دست آورید. فراموش نکنید که علاوه‌بر هزینه زندگی و تمکن مالی، باید شهریه دانشگاه را پیش از درخواست ویزا پرداخت کنید.

  مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به لهستان

  برای پذیرش از دانشگاه‌های لهستان و دریافت ویزای تحصیلی این کشور به مدارک مختلفی نیاز خواهید داشت. پیش‌ازاین، به مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی اشاره کرده‌ایم؛ پس در این بخش مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به لهستان را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

  مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به لهستان ازاین‌قرارند:

  • رزومه تحصیلی
  • ریزنمره‌ها و مدارک تحصیلی
  • انگیزه‌نامه
  • توصیه‌نامه
  • بیمه درمانی
  • مدرک زبان
  • پاسپورت و مدارک هویتی
  • بلیت هواپیما
  • گواهی اقامت
  • تمکن مالی
  • عکس پاسپورتی

  مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به لهستان

  برای تحصیل در دانشگاه‌ها و مرکزهای آموزشی کشور لهستان به ارائه مدرک زبان انگلیسی یا لهستانی نیاز دارید. شما باید مهارت خود را در یکی از این زبان‌ها نشان دهید تا بتوانید پذیرش و ویزای تحصیلی بگیرید. در مقاطع تحصیلی مختلف دانشگاه‌های لهستان، رشته‌های بسیار زیادی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم که ابتدا مدرک زبان انگلیسی را فراهم کنید.

  برای اثبات تسلط بر زبان انگلیسی به‌منظور تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های لهستان ارائه حداقل نمره آیلتس ۶ و در مقطع کارشناسی ارشد حداقل نمره آیلتس ۶٫۵ ضروری است. گواهی مهارت زبان کمبریج درجه C و گواهی پیشرفته کمبریج درجه B و TEEP نیز از دیگر مدارک تاییدشده نزد مرکزهای آموزشی و دانشگاه‌های لهستان است.

  مراحل مهاجرت تحصیلی به لهستان

  مهاجرت تحصیلی به لهستان نیازمند طی مراحل خاصی است که از جست‌وجو برای پیداکردن رشته مدنظرتان شروع می‌شود و تا حضور در دانشگاه و شرکت در کلاس درس ادامه پیدا می‌کند. در هر مرحله از این فرایند، پشتکار و آگاهی به شما کمک می‌کند تا تجربه بهتری پیدا کنید. درادامه، مراحل مهاجرت تحصیلی به لهستان را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

  1. اولین قدم در مهاجرت تحصیلی به لهستان، جست‌وجو و انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه مناسب است. هنگام تصمیم‌گیری باید عواملی مانند واحدهای درسی، تجربه استادان، اعتبار دانشگاه و شهر محل تحصیل را در نظر بگیرید.
  2. پس از انتخاب رشته و دانشگاه دلخواه، باید مطمئن شوید که شرایط پذیرش در رشته مدنظرتان را دارید. این شرایط شامل مدارک تحصیلی و آزمون‌های مهارت زبان (مانند تافل یا آیلتس برای برنامه‌های انگلیسی) و هر الزام دیگری باشد.
  3. پس از درنظرگرفتن شرایط رشته، می‌توانید برای پذیرش از دانشگاه‌های مدنظرتان اقدام کنید. فرایند درخواست معمولا شامل تکمیل فرم درخواست آنلاین و ارسال مدارک موردنیاز (مانند ریزنمره‌های دانشگاهی و توصیه‌نامه‌ها و انگیزه‌نامه) و پرداخت هزینه درخواست است.
  4. پس از پذیرفته‌شدن درخواست، از سمت دانشگاه نامه پذیرش دریافت می‌کنید که قبولی شما را در رشته تحصیلی تایید می‌کند. این نامه مدرک مهمی برای فرایند درخواست ویزا است.
  5. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که قصد دارند برای بیش از ۹۰ روز در لهستان تحصیل کنند، باید برای دریافت ویزای دانشجویی یا ویزای ملی نوع D به سفارت لهستان در کشور خود درخواست دهند. درخواست ویزا به مدارکی مانند پاسپورت معتبر، نامه پذیرش از دانشگاه، اثبات تمکن مالی و پوشش بیمه درمانی نیاز دارد.
  6. پس از اخذ ویزای دانشجویی، دانشجویان می‌توانند مقدمات سفر به لهستان قبل از شروع تحصیلشان را فراهم کنند. برنامه‌ریزی برای محل اقامت و رفت‌وآمد و سایر مراحل ضروری هنگام ورود، به شما برای سفر راحت‌تر کمک می‌کند.
  7. پس از ورود به لهستان، باید ثبت‌نام‌های لازم در اداره‌های مختلف و مقام‌های محلی مانند اخذ اجازه اقامت یا ثبت آدرس را انجام دهید.
  8. بسیاری از دانشگاه‌های لهستان جلسه‌های توجیهی را برای دانشجویان بین‌المللی جدید برگزار می‌کنند تا آنان را با امکانات دانشگاه و منابع دانشگاهی و خدمات پشتیبانی دانشجویی آشنا کنند. شما باید در این جلسه‌ها شرکت و ثبت‌نام دوره‌های خود را تکمیل کنید.

  هزینه مهاجرت تحصیلی به لهستان

  هزینه مهاجرت تحصیلی به لهستان بسته به هزینه‌هایی مانند هزینه اپلای دانشگاه، درخواست ویزا، تمکن مالی و بلیت هواپیما متغیر است. با‌این‌همه، تحصیل در لهستان مقرون‌به‌صرفه‌تر از کشورهای اروپایی دیگر است.

  هزینه مهاجرت تحصیلی به لهستان به عوامل متعددی مانند مقطع پذیرش‌شده و خصوصی یا دولتی بودن و شهر محل قرارگرفتن دانشگاه بستگی دارد. هزینه تحصیل در مدرسه‌ها و دانشگاه‌های دولتی در شهرهای لهستان ارزان‌تر از دانشگاه‎های خصوصی این کشور و دیگر کشورهای اروپایی است. دانش‌آموزان بین‌المللی هم می‌توانند در مدارس کشور لهستان ثبت‌نام کنند؛ اما باید شهریه پرداخت کنند. بورسیه‌ها‌ و کمک‌هزینه‌های تحصیلی لهستان معمولا مشمول دانشجویان بین‌المللی نمی‌شوند.

  هزینه تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های لهستان کمتر از هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است؛ بنابراین، هزینه مهاجرت به لهستان برای هر متقاضی بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است.

  در جدول زیر، برخی از هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به لهستان را مشاهده می‌کنید.

  هزینه های مهاجرت تحصیلی به لهستان
  شهریه مقطع کارشناسی۲هزار تا ۶هزار یورو سالانه
  شهریه مقطع کارشناسی ارشد۳هزار تا ۷هزار یورو سالانه
  هزینه زندگی۷۰۰ تا ۸۵۰ یورو ماهانه
  خوابگاه دانشجویی۶۰ تا ۱۵۰ یورو 
  تمکن مالی۸هزار تا ۱۰هزار یورو
  بلیت هواپیما۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو

  مهاجرت تحصیلی رایگان به لهستان

  مهاجرت تحصیلی رایگان به لهستان برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا امکان‌پذیر نیست و فقط شهروندان بومی این کشور و شهروندان اتحادیه اروپا می‌توانند به‌رایگان تحصیل کنند. درصورت اخذ بورسیه‌های تحصیلی فول‌ فاند که تمام هزینه‌های زندگی شما را پوشش می‌دهند، در لهستان با هزینه بسیار ناچیزی می‌توانید تحصیل کنید؛ البته تعداد این بورسیه‌ها زیاد نیست.

  اگر شهروند اتحادیه اروپا باشید، به گذراندن دوره‌های آمادگی زبان لهستانی نیازی ندارید. همچنین، لازم نیست شهریه دانشگاه را بپردازید؛ اما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های لهستان، باید با دانشجویان لهستانی رقابت کنید.

  امکان کار پس از مهاجرت تحصیلی به لهستان

  ویزای تحصیلی کشور لهستان به‌گونه‌ای است که به دانشجویان اجاز می‌دهد حداکثر ۲۰ ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت کنند. پس از فارغ‌التحصیلی، اجازه خواهید داشت بین ۶ تا ۱۲ ماه در لهستان بمانید و به‌دنبال شغل مناسب بگردید. در‌صورت پیدا‌کردن شغل مرتبط با رشته تحصیلی‌تان، می‌توانید ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری لهستان تبدیل کنید.

  بهترین شهرهای لهستان برای مهاجرت تحصیلی

  تحصیل در دانشگاه‌های معتبر لهستان در هر شهری شرایط خاص خود را دارد. زندگی و تحصیل و پیداکردن کار پاره‌وقت دانشجویی در شهرهای بزرگ لهستان آسان‌تر از شهرهای دیگر است. درادامه، بهترین شهرهای لهستان برای مهاجرت تحصیلی را معرفی می‌کنیم.

  ورشو (Warsaw)

  ورشو به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر لهستان و پایتخت این کشور، شهری پرجنب‌و‌جوش و پویا برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان بین‌المللی است. این شهر از دانشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه ورشو و دانشگاه صنعتی ورشو میزبانی می‌کند که رشته‌های تحصیلی و فرصت‌های تحقیقاتی متنوعی را ارائه می‌دهند. ورشو بزرگ‌ترین مرکز دانشجویی کشور لهستان است که بیش از ۲۳هزار نفر دانشجو از سراسر جهان در آن زندگی می‌کنند.

  کراکوف (Kraków)

  کراکوف دومین میزبان اصلی دانشجویان بین‌المللی لهستان محسوب می‌شود که در گذشته، پایتخت این کشور هم بوده است. در این شهر، حدود ۳۰ دانشگاه و مرکز آموزشی وجود دارد که رشته‌های تحصیلی و دوره‌های آموزشی متنوعی را در تمام مقاطع تحصیلی و به زبان‌های مختلف ارائه می‌دهند. تحصیل در دانشگاه‌های کراکوف به زبان لهستانی و انگلیسی و حتی آلمانی هم امکان‌پذیر است. برگزاری نمایشگاه‌ها و کنسرت‌ها درکنار وجود موزه‌ها و جاذبه‌های هنری، کراکوف را به مقصدی بسیار محبوب تبدیل کرده است.

  پوزنان (Poznań)

  شهر پوزنان مرکز بزرگ علمی لهستان و یکی از شهرهای توسعه‌یافته این کشور به‌شمار می‌رود. کیفیت مطلوب زندگی یکی از دلایل مهمی است که پوزنان را به شهری جذاب برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است. این شهر ۸ دانشگاه دولتی و ۱ دانشگاه خصوصی دارد که برخی از آن‌ها شهریه‌های کمی از دانشجویان دریافت و امکان تحصیل با هزینه بسیار کم را به زبان‌های انگلیسی و لهستانی فراهم می‌کنند. به‌همین‌دلیل، بیشتر جمعیت پوزنان دانشجویان مهاجر هستند.

  لودز (Łódź)

  شهر لودز امکانات بسیاری برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. در‌حال‌حاضر، دانشجویانی از ۹۵ ملیت مختلف در دانشگاه‌های این شهر مشغول تحصیل هستند. شرایط رفاهی و امکانات تحصیلی مناسب باعث شده است تا دانشجویان زیادی هرساله این شهر را برای تحصیل انتخاب کنند. نکته مهم دیگر اینکه هزینه‌های زندگی در این شهر مقرون‌به‌صرفه است و دانشجویان با خیال راحت می‌توانند روی تحصیلشان متمرکز شوند.

  ورتسوواف (Wrocław)

  بیش از ۲۰درصد جمعیت شهر وروتسواف را دانشجویانی تشکیل می‌دهد که از کشورهای مختلف برای تحصیل به این شهر آمده‌اند. این شهر یکی از شهرهای ارزان و مناسب برای تحصیل دانشجویان خارجی در لهستان محسوب می‌شود که علاوه‌بر هزینه‌های اقامت و مسکن، هزینه‌های زندگی و تحصیل و تفریح نیز در آنجا بسیار مقرون‌به‌صرفه است. دیگر نکته مهم اینکه فرصت‌های شغلی زیادی در این شهر وجود دارد و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در آنجا مشغول کار شوند.

  بهترین دانشگاه های لهستان برای مهاجرت تحصیلی

  نام تعدادی از دانشگاه‌های لهستان در فهرست رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان به‌چشم می‌خورد. همچنین، مدارک و گواهینامه‌های که آن‌ها ارائه می‌دهند، در بسیاری از کشورهای دنیا معتبر است.

  در جدول زیر، بهترین دانشگاه های لهستان برای مهاجرت تحصیلی را براساس رتبه‌بندی QS ذکر کرده‌ایم.

  بهترین دانشگاه های لهستانرتبه در QS
  دانشگاه ورشو (University of Warsaw)۲۶۲
  دانشگاه جاگیلونیا (Jagiellonian University)۳۰۴
  دانشگاه فنی ورشو (Warsaw University of Technology)۵۷۱
  دانشگاه آدام میکیویچ پوزنان (Adam Mickiewicz University, Poznań)۷۳۱ تا ۷۴۰
  دانشگاه علوم زیستی پوزنان (Poznan University of Life Sciences)۸۰۱ تا ۸۵۰

  درادامه، با بهترین دانشگاه های لهستان برای مهاجرت تحصیلی بیشتر آشنا می‌شویم.

  دانشگاه ورشو (University of Warsaw)

  دانشگاه ورشو در شهر ورشو، پایتخت کشور لهستان، قرار دارد و برترین دانشگاه این کشور محسوب می‌شود. این دانشگاه رتبه ششم را در رده‌بندی دانشگاه‌های برتر اروپا و آسیای‌میانه (EECA) ازآن خود کرده است. دانشگاه ورشو با ۲۱ دانشکده مختلف و میزبانی از بیش از ۵۴هزار نفر دانشجو، بزرگ‌ترین دانشگاه لهستان شناخته می‌شود.

  دانشگاه جاگیلونیا (Jagiellonian University)

  دانشگاه جاگیلونیا در شهر کراکوف واقع شده است و یکی از دانشگاه‌های قدیمی لهستان و حتی اروپا به‌شمار می‌رود. این دانشگاه از بیش از ۴۳هزار نفر دانشجو میزبانی می‌کند و در رتبه‌بندی EECA، بر جایگاه هفتم تکیه زده است.

  دانشگاه فنی ورشو (Warsaw University of Technology)

  دانشگاه فنی ورشو یکی از اولین دانشگاه‌های علوم مهندسی و فناوری لهستان و ازجمله مراکز علمی پیشرو اروپا در‌ رشته مهندسی شناخته می‌شود. در رده‌بندی EECA، این دانشگاه رتبه پانزدهم را به‌دست آورده است.

  دانشگاه آدام میکیویچ پوزنان (Adam Mickiewicz University, Poznań)

  دانشگاه آدام میکیویچ در شهر پوزنان قرار گرفته است و بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد. در رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۴، این دانشگاه جزو ۵ دانشگاه برتر لهستان شناخته شده است.

  دانشگاه علوم زیستی پوزنان (Poznan University of Life Sciences)

  دانشگاه علوم زیستی پوزنان یکی دیگر از دانشگاه‌های شهر پوزنان است که در گذشته، به‌عنوان دانشکده زیرنظر دانشگاه آدام میکیویچ فعالیت می‌کرده است؛ اما اکنون یکی از دانشگاه‌های برتر لهستان در حوزه کشاورزی و علوم زیستی محسوب می‌شود.

  مزایای مهاجرت تحصیلی به لهستان

  تحصیل در لهستان مزایای بی‌شماری برای دانشجویان بین‌المللی به‌همراه دارد و به مقصدی جذاب برای متقاضیانی تبدیل شده است که به‌دنبال تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و مقرون‌به‌صرفه هستند.

  مزایای مهاجرت تحصیلی به لهستان عبارت‌اند از:

  آموزش باکیفیت

  دانشگاه‌های لهستان به استانداردهای علمی مناسب و برنامه‌های آموزشی دقیق خود مشهور هستند. بسیاری از دانشگاه‌های لهستان مدارک و گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی به دانشجویان ارائه می‌دهند و تضمین می‌کنند که فارغ‌التحصیلان برای مشاغل مدنظرشان آمادگی لازم را کسب خواهند کرد.

  تنوع در رشته‌های تحصیلی

  لهستان دوره‌های آموزشی و رشته‌های تحصیلی متنوعی را متناسب با علایق و اهداف شغلی دانشجویان ارائه می‌دهد. دانشجویان می‌توانند از بین رشته‌های گوناگون، از مهندسی و فناوری گرفته تا علوم انسانی و اجتماعی، رشته‌های دلخواهشان انتخاب کنند. این رشته‌ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری و به زبان لهستانی یا انگلیسی تدریس می‌شوند.

  شهریه مقرون‌به‌صرفه

  درمقایسه‌با بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر و ایالات متحده آمریکا، هزینه‌های تحصیل و زندگی در لهستان مقرون‌به‌صرفه است و این کشور را به گزینه‌ای جذاب برای دانشجویانی تبدیل می‌کند که به‌دنبال تحصیل مقرون‌به‌صرفه براساس استانداردهای آموزشی پیشرفته هستند. علاوه‌بر‌این، بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی متعددی با هدف پوشش هزینه‌های دانشجویان در نظر گرفته شده‌اند.

  فرهنگ غنی

  تحصیل در لهستان این فرصت را برای دانش‌آموزان و دانشجویان فراهم می‌کند تا با تاریخ و فرهنگ و سنت‌های غنی این کشور آشنا شوند. گشت‌وگذار در شهرها و بازدید از جاذبه‌های تاریخی و شرکت در جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی متنوع، می‌تواند اوقات فراغت شما را به‌خوبی پر کند.

  موقعیت جغرافیایی

  لهستان در قلب اروپا واقع شده است و به‌عنوان دروازه‌ای برای ورود به دیگر کشورهای اروپایی شناخته می‌شود و دسترسی آسان به کشورهای دیگر را برای دانشجویان فراهم می‌کند. زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل پیشرفته این کشور باعث می‌شود تا دانشجویان بتوانند به کشورهای همسایه سفر و فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف را تجربه کنند.

  محیط چندفرهنگی

  لهستان جامعه دانشجویی بین‌المللی متنوع و پرجنب‌وجوشی دارد که دانشجویانی از سرتاسر جهان در آن تحصیل و زندگی می‌کنند. این محیط چندفرهنگی تبادل فرهنگ‌های مختلف و دوستی و همکاری میان آنان را تقویت می‌کند و تجربه‌های ارزشمندی را برایشان به‌ارمغان می‌آورد.

  معایب مهاجرت تحصیلی به لهستان

  با اینکه تحصیل در لهستان مزایای زیادی به‌همراه دارد، دانشجویان باید از معایب مهاجرت تحصیلی به این کشور مطلع باشند تا با برنامه‌ریزی و آگاهی کامل این کشور را برای زندگی و تحصیلی انتخاب کنند.

  معایب مهاجرت تحصیلی به لهستان ازاین‌قرارند:

  زبان لهستانی

  اگرچه اغلب دانشگاه‌های لهستان رشته‌های تحصیلی بسیاری را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، زبان رسمی آموزش در این کشور لهستانی است. دانشجویان خارجی ممکن است در زندگی روزمره هنگام برقراری ارتباط با مردم محلی و دسترسی به خدمات دولتی و مسائل اداری با مشکلاتی مواجهه شوند.

  آب‌وهوای بارانی

  لهستان آب‌وهوای مطبوع و زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدلی دارد. در بعضی از روزهای سال، آب‌وهوای این کشور ممکن است پیش‌بینی‌نشدنی باشد. ممکن است بارش باران و برف مکرر برای همه دانشجویان مناسب نباشد؛ به‌ویژه کسانی که به آب‌وهوای گرم عادت دارند.

  فرصت‌های شغلی محدود

  لهستان اقتصاد رو‌به‌رشدی دارد و فرصت‌های شغلی فراوانی در بخش‌های خاص برای شهروندان خود ارائه می‌دهد. با‌این‌حال، بازار کار ممکن است برای غیرلهستانی‌زبانان رقابتی باشد. همچنین، پیدا‌کردن کار پاره‌وقت یا دوره‌های کارآموزی که ورود دانشجویان خارجی به بازار کار را آسان‌تر می‌کند، دشوار و گاه دست‌نیافتنی است.

  فرایندهای اداری

  مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، لهستان نیز فرایندهای اداری پیچیده‌ای دارد؛ از‌جمله برای درخواست ویزا و اجازه اقامت و ثبت‌نام در بخش مراقبت‌های بهداشتی و درمانی.

  بورسیه‌های تحصیلی محدود

  بورسیه‌های درنظرگرفته‌شده برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان بین‌المللی در لهستان در‌مقایسه‌با کشورهای دیگر محدودتر هستند. بنابراین، دانشجویان برای پرداخت هزینه‌های خود ممکن است به منابع جایگزین مانند پس‌انداز شخصی یا بورسیه‌های خارجی نیاز داشته باشند.

  تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی

  در‌حالی‌که لهستان کشوری چندفرهنگی است، دانشجویان بین‌المللی اغلب با تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی زیادی مواجه می‌شوند که بر تجربه کلی آنان از زندگی و حضور در این کشور تاثیر می‌گذارد. ایجاد شبکه‌های اجتماعی و دوست‌یابی و احساس تعلق و پذیرفته‌شدن در جامعه ممکن است به تلاش و استمرار نیاز داشته باشد.

  جمع‌بندی

  مهاجرت تحصیلی به لهستان به‌دلیل آموزش باکیفیت و موقعیت جغرافیایی مناسب و هزینه‌های زندگی و تحصیل مقرون‌به‌صرفه، یکی از گزینه‌های ایدئال برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. فرایند پذیرش از دانشگاه‌های این کشور پیچیدگی کمتری از کشورهای دیگر دارد و دانشجویان فراوانی هرساله کشور لهستان را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

  ویزای تحصیلی لهستان در ۲ نوع شنگن و ملی ارائه می‌شود. ویزای شنگن به شما اجازه می‌دهد تا فقط ۹۰ روز در لهستان و حوزه شنگن حضور داشته باشید. برای تحصیل طولانی‌مدت در لهستان نیز، باید ویزای ملی (نوع D) را بگیرید. این ویزا درکنار تحصیل، به شما اجازه می‌دهد تا به‌صورت پاره‌وقت در لهستان کار کنید.

  نکته مهم اینکه امکان مهاجرت تحصیلی رایگان به لهستان برای دانشجویان غیربومی و خارج از اتحادیه اروپا وجود ندارد. باوجود‌این، هزینه‌های تحصیل در این کشور ارزان‌تر از کشورهای اروپایی دیگر است. همچنین، بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌هایی وجود دارند که می‌توانند هزینه‌های زندگی و تحصیل شما در این کشور را پوشش دهند.

  سوالات کاربران درباره مهاجرت تحصیلی به لهستان

  مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به لهستان چیست؟
  مدرک آزمون‌های زبان انگلیسی بین‌المللی مانند آیلتس و تافل و کمبریج در سطح B2، مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به لهستان است.
  مزایای مهاجرت تحصیلی به لهستان چیست؟
  آموزش باکیفیت، شهریه‌ مقرون‌به‌صرفه، محیط چندفرهنگی، موقعیت جغرافیایی، تنوع در رشته‌های تحصیلی و فرهنگ غنی ازجمله مزایای مهاجرت تحصیلی به لهستان است.
  بهترین دانشگاه های لهستان برای مهاجرت تحصیلی کدام است؟
  بهترین دانشگاه های لهستان برای مهاجرت تحصیلی عبارت‌اند از:‌ دانشگاه ورشو، دانشگاه جاگیلونیا، دانشگاه فنی ورشو، دانشگاه آدام میکیوویچ پوزنان و دانشگاه علوم زیستی پوزنان.
  بهترین شهرهای لهستان برای مهاجرت تحصیلی کدام‌اند؟
  ورشو، کراکوف، لودز، ورتوسوواف و پوزنان بهترین شهرهای لهستان برای مهاجرت تحصیلی‌ هستند.
  هزینه مهاجرت تحصیلی به لهستان چقدر است؟
  هزینه مهاجرت تحصیلی به لهستان با‌توجه‌به شرایط شما ممکن است متفاوت باشد.
  مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به لهستان چیست؟
  رزومه تحصیلی، ریزنمره‌ها و مدارک تحصیلی، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه، بیمه درمانی، مدرک زبان، پاسپورت و مدارک هویتی، بلیت هواپیما، گواهی اقامت، تمکن مالی و عکس پاسپورتی ازجمله مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به لهستان است.
  تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به لهستان چقدر است؟
  حداقل میزان تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی لهستان حدود ۳۱۸۴ یورو است.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859