مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از روش‌های نسبتا پرهزینه، اما مطمئن برای مهاجرت به این کشور است. با این روش می‌توانید اقامت موقت و سپس در صورت پیدا کردن کار، اقامت دائم کانادا را اخذ کنید.

مشاوره تلفنی 021-43859
2024/5/061d00e7-8098-4588-a42d-d84a998590b9.jpg

مشاوره مهاجرت تحصیلی به کانادا

متخصصان ما در موسسه مهاجرتی بالدانو با سال‌ها تجربه درزمینه مشاوره مهاجرت تحصیلی به کانادا، اطلاعات کاملی از شرایط آن دارند و در مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در این کشور می‌توانند به شما کمک کنند.

در این مطلب، تمامی اطلاعات لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا را گردآوری کرده‌ایم که با خواندن آن می‌توانید پاسخ تمام پرسش‌های خود را دریافت کنید. درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر‌، می‌توانید فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید تا همکاران ما در موسسه مهاجرتی بالدانو در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

شما می‌توانید در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۷ و در روز پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ برای مشاوره تلفنی رایگان با شماره ۰۲۱۴۳۸۵۹ تماس بگیرید.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}

فهرست مطالب

  راه های مختلف مهاجرت تحصیلی به کانادا چیست؟

  مهاجرت تحصیلی به کانادا راه های مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

  • تحصیل در مدارس کانادا
  • تحصیل در کالج‌های کانادا
  • تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

  درادامه، شرایط هریک از این راه های مهاجرتی به کانادا را شرح می‌دهیم.

  تحصیل در مدارس کانادا

  نظام آموزشی مدارس کانادا شامل ۲ مقطع ابتدایی و دبیرستان می‌شود که مجموع آن‌ها ۱۲ سال تحصیلی است. دوره ابتدایی در کانادا از ۵سالگی و دوره دبیرستان از ۱۵سالگی شروع می‌شود. مدارس کانادا به ۳ نوع دولتی و خصوصی و بین‌المللی تقسیم می‌شوند. اتباع خارجی فقط می‌توانند از مدارس بین‌المللی شبانه‌روزی کانادا پذیرش تحصیلی بگیرند. تحصیل در مدارس دولتی این کشور فقط برای افرادی امکان‌پذیر است که والدینشان اقامت دائم یا تابعیت کانادا را دارند. زبان رسمی تدریس در تمامی مدارس کانادا زبان انگلیسی است؛ اما در برخی از مدارس زبان فرانسوی نیز درکنار زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

  توجه کنید که دانش‌آموزان خارجی پس از ورود به مدارس کانادا باید ۲ پایه تحصیلی به عقب برگردند. برای مثال، دانش‌آموز پایه تحصیلی دهم پس از ورود به مدارس کانادا به‌جای شروع پایه تحصیلی یازدهم، باید از پایه تحصیلی نهم تحصیلش را شروع کند. برای اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا به ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی نیازی نیست؛ اما باید تسلط خود به یکی از این زبان‌ها را در مصاحبه با مدرسه اثبات کنید.

  حداکثر سن مجاز برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا ۱۸ سال است و متقاضیان کوچک‌تر از ۱۶ سال برای گرفتن پذیرش در اولویت هستند. همچنین، دانش‌آموزانی که کمتر از ۱۰ سال دارند، باید حداقل یکی از والدین همراه آنان به کانادا مهاجرت کند. دانش‌آموزانی که بیشتر از ۱۰ سال دارند، به‌جای والدین خود می‌توانند فرد دارنده اقامت دائم یا تابعیت کانادا را به‌عنوان سرپرست قانونی خود در کانادا معرفی کنند.

  برخی از مدارس بین‌المللی معتبر کانادا ازاین‌قرارند:

  • مدرسه جان اف کندی (John F. Kennedy School): این مدرسه خصوصی در شهر مونترال قرار دارد و شهریه سالانه آن از ۵هزار تا ۱۲هزار دلار کانادا متغیر است.
  • مدرسه رزمونت (Rosemount School): مدرسه خصوصی رزمونت در شهر مونترال واقع شده است و شهریه سالانه آن بین ۸هزار تا ۱۷هزار دلار کانادا برآورد می‌شود.
  • مدرسه مونت رویال (Mount Royal School): مدرسه خصوصی مونت رویال در شهر ادمنتون قرار دارد و شهریه سالانه آن از ۹هزار تا ۱۴هزار دلار کانادا متغیر است.
  • مدرسه شاپی‌بارات (Shoppie-Barat School): شاپی‌بارات یکی از مدارس خصوصی معتبر شهر مونترال محسوب می‌شود که شهریه سالانه آن از ۸هزار تا ۱۵هزار دلار کانادا تخمین زده می‌شود.
  • مدرسه سیکرد هارت (Sacred Heart School): این مدرسه خصوصی در شهر مونترال قرار گرفته و شهریه سالانه آن از ۱۶هزار تا ۱۸هزار دلار کانادا متغیر است.
  • مدرسه گلداستون (Goldstone School)‌: مدرسه خصوصی گلداستون در ونکوور قرار دارد و شهریه سالانه آن بین ۱۵هزار تا ۱۸هزار دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

  تحصیل در کالج‌های کانادا

  کالج در کانادا به دوره تحصیلی ۱ تا ۲ساله‌ای گفته می‌شود که پس از پایان دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم می‌توان در آن تحصیل کرد. کالج های کانادا شامل مقاطع تحصیلی دانشگاهی نمی‌شوند و مدرک دانشگاهی نیز ارائه نمی‌کنند؛ اما برای افرادی مناسب هستند که می‌خواهند در رشته‌های فنی به‌صورت عملی تجربه کسب کنند و برای ورود به بازار کار یا ورود به مقاطع تحصیلی دانشگاهی آماده شوند.

  کالج‌های کانادا ۲ نوع دولتی و خصوصی دارند و بورسیه تحصیلی اعطا نمی‌کنند. بهترین سن برای تحصیل در کالج‌های این کشور ۱۸ تا ۲۲سالگی است. مدرک تحصیلی موردنیاز برای ورود به کالج‌های کانادا نیز مدرک دیپلم با حداقل معدل ۱۲ است. برای ورود به کالج، باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی حداقل A1 داشته باشید؛ البته برخی از کالج‌های کانادا امکان ورود مشروط برای دانشجویان بین‌المللی را فراهم کرده‌اند و پس از ورود به کالج، دوره‌های زبان‌آموزی را می‌توانید سپری کنید.

  برخی از کالج‌های معتبر کانادا که در تمامی رشته‌ها دانشجوی خارجی پذیرش می‌کنند، بدین‌شرح‌اند:

  • کالج سنتنیال (Centennial College): کالج سنتنیال در شهر انتاریو واقع شده و شهریه آن از ۱۵هزار تا ۱۸هزار دلار کانادا در سال متغیر است.
  • کالج فنشاو (Fanshawe College): کالج فنشاو در شهر انتاریو قرار دارد و شهریه سالانه آن بین ۱۵هزار تا ۲۰هزار دلار کانادا برآورد می‌شود.
  • کالج سنکا (Seneca College): کالج سنکا در شهر انتاریو قرار گرفته و میانگین شهریه آن ۱۲هزار تا ۱۶هزار دلار کانادا در سال است.
  • کالج هامبر (Humber College): کالج هامبر در شهر تورنتو قرار دارد و کمترین شهریه سالانه آن از ۱۵هزار دلار کانادا شروع می‌شود.
  • کالج بو ولی (Bow Valley College): کالج بو ولی در آلبرتا واقع شده و شهریه سالانه آن بین ۱۰هزار تا ۱۵هزار دلار کانادا است.

  شرکت در دوره‌های زبان

  دوره‌های زبان‌آموزی که در برخی از  کالج‌های کانادا برگزار می‌شوند، دوره‌های ۱ تا ۲۴ماهه‌ای هستند که برای آموزش زبان‌های انگلیسی و فرانسوی به دانشجویان فاقد مدرک زبان فراهم شده‌اند. آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی ندارند، برای تحصیل در کانادا می‌توانند از برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور پذیرش مشروط بگیرند و پس از ورود به دانشگاه، دوره‌های زبان مدنظر را سپری کنند. این دانشجویان فقط بعد از سپری‌کردن دوره زبان و اخذ مدرک می‌توانند دوره تحصیلی آکادمیک خود را آغاز کنند.

  شرکت در دوره‌های زبان‌آموزی موسسه‌های آموزشی کانادا برای عموم آزاد است و افرادی که قصد ندارند در این کشور تحصیل کنند، در دوره‌های مذکور می‌توانند شرکت کنند. اگر مدت‌زمان این دوره‌ها کمتر از ۶ ماه باشد، با اخذ ویزای توریستی نیز می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید و به اخذ ویزای تحصیلی نیازی نیست. بااین‌حال، اگر مدت‌زمان دوره‌ها بیشتر از ۶ ماه باشد، باید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید. هزینه شرکت در این دوره‌ها در شهرهای مختلف کانادا متفاوت و از ۳هزار تا ۵هزار دلار کانادا متغیر است.

  تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

  دانشگاه‌های کانادا شامل ۳ مقطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری می‌شوند و ۲ نوع دولتی و خصوصی دارند. برخی از دانشگاه‌های تحقیقاتی کانادا مانند دانشگاه‌های تورنتو و بریتیش کلمبیا و آلبرتا برای مقطع پسادکتری (Postdoc) نیز دانشجوی خارجی می‌پذیرند. اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی کانادا برای دانشجویان خارجی راحت‌تر است؛ اما دانشگاه‌های دولتی این کشور مدارک معتبرتری ارائه می‌کنند و تنها موسسه‌هایی هستند که به دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی می‌دهند.

  تحصیل در اغلب دانشگاه های کانادا مستلزم ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی است؛ اگرچه برخی از دانشگاه‌های این کشور امکان ورود مشروط را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده‌اند و شما می‌توانید دوره‌های زبان‌آموزی را پس از ورود به دانشگاه مدنظر سپری کنید. تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ سال و در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ۲ سال و در مقطع دکتری ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد.

  دانشگاه‌های معتبر کانادا براساس رتبه‌بندی فهرست جهانی QS که در تمامی رشته‌ها دانشجوی خارجی می‌پذیرند، ازاین‌قرارند:

  دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

  دانشگاه دولتی تورنتو دانشگاهی تحقیقاتی در شهر تورنتو است که در سال ۱۸۲۷ تاسیس شده است. در سال ۲۰۲۴، این دانشگاه به‌عنوان برترین دانشگاه کانادا انتخاب شده و در فهرست جهانی QS، رتبه ۲۱ را به‌دست آورده است. دانشگاه تورنتو هرساله نزدیک به ۵هزار نفر دانشجوی خارجی را از کشورهای مختلف دنیا پذیرش می‌کند و شهریه آن از ۱۰هزار تا ۷۰هزار دلار کانادا در سال متغیر است.

  دانشگاه مک‌گیل (McGill University)

  دانشگاه تحقیقاتی و دولتی مک‌گیل کارش را از سال ۱۸۱۳ در شهر مونترال آغاز کرده است. این دانشگاه در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان دومین دانشگاه برتر کانادا معرفی شده و در فهرست جهانی QS رتبه ۳۰ را کسب کرده است. دانشگاه مک‌گیل هرساله به حدود ۴هزار نفر دانشجوی بین‌المللی در رشته‌های مختلف پذیرش می‌دهد و شهریه آن از ۸هزار تا ۶۵هزار دلار کانادا در سال متغیر است.

  دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

  دانشگاه دولتی بریتیش کلمبیا که در شهر ونکوور واقع شده، دانشگاه و مرکز تحقیقاتی است که پژوهش‌های گسترده‌ای در حوزه‌های انسان‌شناسی و تاریخ تمدن انجام می‌دهد. در سال ۲۰۲۴، این دانشگاه در فهرست جهانی QS رتبه ۳۴ را کسب کرده و به‌عنوان سومین دانشگاه برتر کانادا معرفی شده است. شهریه سالانه دانشگاه بریتیش کلمبیا بین ۹هزار تا ۷۰هزار دلار کانادا است.

  دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

  دانشگاه دولتی آلبرتا که در شهر آلبرتا قرار دارد، یکی دیگر از دانشگاه‌ها و مرکزهای تحقیقاتی معتبر کانادا است که هرساله حدود ۵هزار نفر دانشجوی بین‌المللی را در رشته‌های مختلف پذیرش می‌کند. در سال ۲۰۲۴، این دانشگاه در فهرست جهانی QS رتبه ۱۱۱ را به‌دست آورده و به‌عنوان چهارمین دانشگاه برتر کانادا شناخته شده است. شهریه سالانه دانشگاه آلبرتا ۷هزار تا ۴۵هزار دلار کانادا برآورد می‌شود.

  دانشگاه واترلو (University of Waterloo)

  دانشگاه واترلو از دانشگاه‌های دولتی و مرکزهای تحقیقاتی معتبر کانادا به‌شمار می‌آید که هرساله در رشته‌های مختلف میزبان نزدیک به ۵هزار نفر دانشجوی بین‌المللی است. این دانشگاه در رشته‌های مهندسی، ریاضی، علوم پایه و روان‌شناسی تحقیقات و پژوهش‌های گسترده انجام می‌دهد و هزینه تحصیل در آن بین ۱۰هزار تا ۶۰هزار دلار کانادا در سال است. در سال ۲۰۲۴، دانشگاه واترلو در فهرست جهانی QS رتبه ۱۱۲ را کسب کرده و به‌عنوان پنجمین دانشگاه برتر کانادا معرفی شده است.

  شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

  شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا بدین‌شرح‌اند:

  تحصیلات کافی

  برای اخذ پذیرش تحصیلی از کانادا باید آخرین مدرک تحصیلی موردنیاز را داشته باشید. برای مثال، متقاضیان تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا باید حداقل مدرک دیپلم را داشته باشند.

  معدل کافی

  برای تحصیل در کالج حداقل معدل ۱۲، برای تحصیل در مقطع کارشناسی حداقل معدل ۱۳، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حداقل معدل ۱۴ و برای تحصیل در مقطع دکتری حداقل معدل ۱۵ موردنیاز است.

  پذیرش تحصیلی از کانادا

  مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا مستلزم این است که از یکی از مدرسه‌ها و کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا پذیرش تحصیلی رسمی گرفته باشید.

  تمکن مالی پرداخت شهریه

  به‌منظور دریافت ویزای تحصیلی کانادا، باید اثبات کنید که می‌توانید حداقل شهریه ۱ سال دانشگاه خود را پرداخت کنید.

  نداشتن سوءپیشینه

  افرادی که در کشور یا کشورهای محل زندگی خود سوءپیشینه داشته باشند، در کانادا نمی‌توانند تحصیل کنند.

  گواهی سلامت پزشکی

  ازجمله شرایط مهم مهاجرت تحصیلی به کانادا، داشتن سلامت پزشکی یا انجام آزمایش‌های پزشکی مدنظر دولت کانادا است.

  سایر شرایط تحصیل در کانادا عبارت‌ا‌ند از:

  • شرایط سنی
  • تمکن مالی
  • مدرک زبان

  شرایط سنی

  شرایط سنی لازم برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا طبق جدول زیر است:

  مقطع تحصیلی در کاناداشرایط سنی
  ابتدایی۵سالگی
  دبیرستان۱۵سالگی
  کالج۱۸ تا ۲۲سالگی
  کارشناسی۱۸ تا ۲۵سالگی
  کارشناسی ارشد۲۲ تا ۳۵سالگی
  دکتریبدون شرط سنی
  دوره‌های زبانبدون شرط سنی

  تمکن مالی

  تمکن مالی موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا حداقل ۲۰هزار دلار کانادا در سال برآورد می‌شود. این مبلغ جدا از تمکن مالی شهریه دانشگاه است و فقط برای هزینه‌های شخصی دانشجو در نظر گرفته می‌شود. افرادی که با بورسیه‌های تحصیلی فول فاند (Full Funded) وارد دانشگاه‌های این کشور می‌شوند، از ارائه تمکن مالی معاف هستند؛ چراکه این بورسیه‌ها تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش می‌دهند.

  اگر متقاضی اصلی ویزای تحصیلی کانادا بخواهد برای اعضای خانواده خود نیز ویزای همراه کانادا را بگیرد، باید به‌ازای هر ۱ نفری که درخواست ویزای همراه دارد، مبلغ ۸هزار دلار کانادا به تمکن مالی شخصی خود اضافه کند.

  مدرک زبان

  مدرک زبان موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا طبق جدول زیر است:

  مقطع تحصیلی در کانادامدرک زبان مورد نیاز
  مدارسبدون نیاز به مدرک زبان (اثبات تسلط به زبان مدنظر در مصاحبه)
  مقطع کالجمدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی A2 (امکان ورود مشروط)
  مقطع کارشناسیمدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی A2 (امکان ورود مشروط)
  مقطع کارشناسی ارشدمدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی B2 (امکان ورود مشروط)
  مقطع دکتریمدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی C1 (فراهم‌نبودن امکان ورود مشروط)

  مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

  مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا براساس مقطع و رشته تحصیلی تعیین می‌شود؛ اما به‌طور کلی مدارک زیر برای اخذ هر نوع ویزای تحصیلی از کانادا الزامی هستند:

  • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
  • گواهی عدم سوءپیشینه (برای افراد بزرگ‌تر از ۱۸ سال)
  • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
  • تمکن مالی پرداخت شهریه
  • تمکن مالی حداقل ۲۰هزار دلار کانادا در سال
  • فرم تکمیل‌شده ویزای تحصیلی کانادا
  • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
  • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (غیر از موارد ورود مشروط)
  • انگیزه‌نامه تحصیلی
  • توصیه‌نامه از استادان
  • سوابق تحصیلی
  • ترجمه رسمی ریزنمره‌ها
  • مقاله‌های علمی و پژوهشی معتبر جهانی (مقطع دکتری)
  • بیمه درمانی
  • گواهی سلامت پزشکی

  مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا

  مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا به‌ترتیب بدین‌شرح‌اند:

  1. انتخاب مدرسه و کالج یا دانشگاه مدنظر در کانادا
  2. بررسی شرایط و هزینه و تاریخ پذیرش موسسه آموزشی مدنظر
  3. آماده‌سازی و تهیه مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از موسسه آموزشی مدنظر
  4. ارسال مدارک به موسسه آموزشی در تاریخ تعیین‌شده در وبسایت
  5. انتظار برای دریافت پاسخ و اعلام نتیجه بررسی مدارک به‌وسیله موسسه آموزشی
  6. درصورت مثبت‌بودن پاسخ موسسه آموزشی مدنظر و دریافت پذیرش تحصیلی رسمی از آن، اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا از‌طریق دفاتر کارگزاری VFS Global در ایران
  7. تکمیل فرم ویزای تحصیلی کانادا در وبسایت VFS Global و پرداخت هزینه فرم
  8. ارسال مدارک به سفارت کانادا ازطریق دفاتر VFS Global
  9. تعیین وقت انگشت‌نگاری در سفارت کانادا پس از دریافت تایید اولیه مدارک و پرونده
  • مراجعه به سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه ایران (امارات متحده عربی، ترکیه، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، عراق) برای مصاحبه حضوری و انگشت‌نگاری
  • انتظار برای دریافت پاسخ انگشت‌نگاری و بررسی اصل مدارک به‌وسیله سفارت کانادا

  درصورت مثبت‌بودن پاسخ سفارت، تاییدیه اخذ ویزا ازطریق ایمیل به شما اطلاع‌رسانی و ویزای تحصیلی در مدت ۶ تا ۱۲ هفته صادر می‌شود.

  هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا

  هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع‌ها و رشته‌های تحصیلی مختلف ممکن است تا حدودی متفاوت باشد؛ اما به‌طور کلی، هزینه‌های تحصیل در این کشور براساس جدول زیر است:

  مقطع تحصیلی در کاناداهزینه تحصیل سالانه
  مدارس دولتی۹هزار تا ۲۰هزار دلار کانادا
  مدارس خصوصی۱۵هزار تا ۳۵هزار دلار کانادا
  مدارس بین‌المللی۳۵هزار تا ۷۰هزار دلار کانادا
  دوره‌های زبان‌آموزی۳هزار تا ۵هزار دلار کانادا
  کالج‌های دولتی۸هزار تا ۲۰هزار دلار کانادا
  کالج‌های خصوصی۱۰هزار تا ۲۵هزار دلار کانادا
  کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی۱۰هزار تا ۴۰هزار دلار کانادا
  کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی۲۰هزار تا ۶۰هزار دلار کانادا
  کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی۱۲هزار تا ۳۲هزار دلار کانادا
  کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های خصوصی۱۵هزار تا ۵۶هزار دلار کانادا
  دکتری در دانشگاه‌های دولتی۱۰هزار تا ۲۸هزار دلار کانادا
  دکتری در دانشگاه‌های خصوصی۱۵هزار تا ۳۵هزار دلار کانادا

  هزینه‌های جانبی مهاجرت تحصیلی به کانادا طبق جدول زیر است:

  هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا
  فرم ویزای تحصیلی کانادا۱۵۰ دلار کانادا
  انگشت‌نگاری و وقت سفارت کانادا۱۸۰ دلار کانادا
  خورد و خوراک۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار کانادا در ماه
  بیمه دانشجویی۴۰ تا ۸۵ دلار کانادا در ماه
  هزینه مسکن یا خوابگاه۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار کانادا در ماه
  حمل‌و‌نقل عمومی۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار کانادا در ماه
  کرایه خانه۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار کانادا در ماه
  قبوض مصرفی و اینترنت۱۸۰ تا ۲۶۰ دلار کانادا در ماه
  کتاب و جزوه‌های درسی۵۰ تا ۶۰ دلار کانادا در ماه
  برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید مطالب هزینه تحصیل در کانادا و هزینه های زندگی در کانادا را مطالعه کنید.

  مهاجرت تحصیلی رایگان به کانادا چگونه امکان پذیر است؟

  مهاجرت تحصیلی رایگان به کانادا برای دانش‌آموزانی که قصد دارند در مدارس دولتی این کشور تحصیل کنند، فقط در ۳ صورت امکان‌پذیر است:

  • خود دانش‌آموز پاسپورت کانادایی یا کارت اقامت دائم کانادا (PR) را داشته باشد.
  • حداقل یکی از والدین دانش‌آموز کارت اقامت دائم کانادا (PR) را داشته باشد.
  • حداقل یکی از والدین دانش‌آموز مجوز کار (Work Permit) یا اقامت تحصیلی (Study Permit) کانادا را داشته باشد.

  تحصیل رایگان در مدارس کانادا فقط در مدارس دولتی این کشور و درصورتی میسر است که یکی از ۳ شرایط مذکور را داشته باشید؛ وگرنه باید در مدارس خصوصی و بین‌المللی تحصیل و شهریه پرداخت کنید.

  تحصیل رایگان در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا فقط درصورت دریافت بورسیه فول فاند امکان‌پذیر است؛ زیرا این بورسیه‌ها تمامی هزینه‌های تحصیل، زندگی، سفر و مخارج شخصی دانشجو را پوشش می‌دهند. اکثر بورسیه های تحصیلی کانادا به دانشجویان مقطع دکتری و در برخی مواقع مقطع کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرند. کانادا به دانشجویان مقطع کارشناسی به‌ندرت بورسیه فول فاند ارائه می‌کند. شرایط اخذ بورسیه فول فاند و تحصیل رایگان در کانادا عبارت‌اند از:

  • معدل بهتر از ۱۶ در آخرین مدرک تحصیلی
  • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (حداقل نمره C1)
  • سابقه انتشار مقاله‌های علمی و پژوهشی معتبر در سطح جهانی
  • سابقه مشارکت در پروژه‌های علمی و تحقیقاتی معتبر جهانی
  • نداشتن توانایی مالی پرداخت شهریه
  • سوابق تحصیلی درخشان
  • مقام و درجه موردنیاز در زمینه‌های هنری و علمی یا ورزشی
  • انگیزه‌نامه تحصیلی قوی
  • توصیه‌نامه از استادان سابق

  بورسیه‌های فول فاند معتبر کانادا که به تمامی دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا تعلق می‌گیرند، ازاین‌قرارند:

  • بورسیه دانشگاه کارلتون (Carlton University Scholarship): بورسیه دانشگاه کارلتون کانادا فقط به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد.
  • بورسیه دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University Scholarship): بورسیه فول فاند دانشگاه دالهاوزی به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌شود.
  • بورسیه دانشگاه ویکتوریا (University of Victoria Scholarship): دانشگاه ویکتوریا هرساله به ۲۱هزار نفر دانشجوی خارجی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه فول فاند اهدا می‌کند.
  • بورسیه‌های دانشگاه وینیپگ (University of Winnipeg Scholarships): بورسیه‌های فول فاند دانشگاه وینیپگ فقط به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرند.
  • بورسیه‌های دانشگاه براک (Brock University Scholarships): دانشگاه براک هرساله نزدیک به ۱۲۰ بورسیه فول فاند به دانشجویان بین‌المللی در تمامی مقاطع تحصیلی اعطا می‌کند.
  • بورسیه‌های UBC کانادا (University of British Columbia): بورسیه‌های UBC به دانشجویان خارجی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اهدا می‌شوند.
  • بورسیه‌های دانشگاه آلبرتا (University of Alberta Scholarships): دانشگاه آلبرتا فقط به دانشجویان خارجی مقاطع دکتری و پسادکتری بورسیه فول فاند اعطا می‌کند.
  • بورسیه‌های دانشگاه اوتاوا (University of Ottawa Scholarships): بورسیه‌های فول فاند دانشگاه اوتاوا به دانشجویان کانادایی و غیرکانادایی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری و دوره‌های تحقیقاتی پسادکتری تعلق می‌گیرند.
  • بورسیه‌های دانشگاه مک‌گیل (McGill University Scholarships in Canada): بورسیه‌های فول فاند دانشگاه مک‌گیل فقط به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌شوند.
  • بورسیه‌های دانشگاه واترلو (University of Waterloo Scholarships in Canada): این بورسیه‌های فول فاند فقط به دانشجویان مقاطع کارشناسی و دکتری و پسادکتری تعلق می‌گیرند.

  امکان کار پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا

  تمامی دانشجویان بین‌المللی پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا امکان کار حین تحصیل در این کشور را دارند. حداکثر زمان مجاز کار برای دانشجویان خارجی در کانادا ۲۰ ساعت در هفته است. دقت کنید دانشجویانی که با بورسیه فول فاند به کانادا مهاجرت تحصیلی می‌کنند، اجازه ندارند حین تحصیل در این کشور کار کنند.

  میانگین دستمزد کار در کانادا برای مشاغل عمومی و غیرتخصصی ۱۵ تا ۴۵ دلار کانادا در ساعت است. برای اینکه بتوانید حین تحصیل در این کشور پاره‌وقت کار کنید‌، باید تا حد متوسط به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید. اغلب دانشجویان خارجی در کانادا در کافه و رستوران، کتاب‌فروشی یا کتابخانه دانشگاه، فروشگاه‌های زنجیره یا سوپرمارکت‌های بزرگ به‌صورت پاره‌وقت مشغول کار می‌شوند.

  بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت تحصیلی کدام اند؟

  کانادا کشوری بزرگ است که در تمامی استان‌ها و شهرهای آن مدرسه‌ها و کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر و معروفی وجود دارند؛ اما طبق آمار وبسایت Collegedunia.com، بین تمام شهرهای کانادا ۳ شهر به‌عنوان بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت تحصیلی انتخاب شده‌اند:

  • تورنتو
  • مونترال
  • ونکوور

  درادامه، ویژگی‌ها و شرایط و مزایای هریک از این شهرها را برای دانشجویان بین‌المللی شرح می‌دهیم.

  مهاجرت تحصیلی به تورنتو

  در فهرست جهانی QS، تورنتو بین شهرهای برتر جهان برای دانشجویان بین‌المللی رتبه ۱۱ را کسب کرده است. در این شهر، ۳ دانشگاه معتبر بین‌المللی وجود دارد که سالانه چندین هزار نفر دانشجوی خارجی را در تمامی رشته‌ها و مقطع‌های تحصیلی پذیرش و بورسیه‌های تحصیلی مختلفی به آنان اعطا می‌کنند:

  • دانشگاه تورنتو (University of Toronto): رتبه ۲۱ در فهرست QS
  • دانشگاه یورک (York University): رتبه ۳۵۳ در فهرست QS
  • دانشگاه متروپولیتن تورنتو (Toronto Metropolitan University): رتبه ۸۵۱ در فهرست QS

  تورنتو شهری نسبتا شلوغ است و بیشتر از ۶میلیون نفر جمعیت دارد. در چنین شهری که جمعیتی جوان دارد، فرصت‌های شغلی زیادی برای دانشجویان خارجی وجود دارند. هزینه زندگی در تورنتو نسبتا زیاد است (۱۵۰۰ دلار کانادا در ماه)؛ اما میانگین دستمزد نیز در این شهر ۵۰هزار دلار کانادا در سال است که از بیشترین نرخ‌های دستمزد سالانه در بین شهرهای کانادا محسوب می‌شود.

  در تورنتو رقابت شغلی زیاد است؛ اما برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا به‌راحتی کار پیدا می‌شود. در این شهر، برای مشاغلی مانند تحلیل داده، توسعه نرم‌افزار، تحلیل مالی، پرستاری، مدیریت منابع انسانی و مدیریت پروژه بازار کار گسترده‌ای وجود دارد.

  مهاجرت تحصیلی به مونترال

  در فهرست جهانی QS، مونترال بین شهرهای مناسب برای زندگی دانشجویی رتبه ۱۳ را به‌دست آورده است. این شهر ۳ دانشگاه معتبر در سطح جهانی دارد که هر ۳ دانشگاه هرساله در تمامی رشته‌ها و مقطع‌های تحصیلی دانشجویان خارجی فراوانی را می‌پذیرند و به متقاضیان برخی از مقاطع تحصیلی بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. دانشگاه‌های برتر مونترال ازاین‌قرارند:

  • دانشگاه مک‌گیل (McGill University): رتبه ۳۰ در فهرست QS
  • دانشگاه مونترال (University of Montreal): رتبه ۱۴۱ در فهرست QS
  • دانشگاه کنکوردیا (Concordia University): رتبه ۳۸۷ در فهرست QS

  مونترال بیشتر از ۴میلیون نفر جمعیت دارد و ازجمله شهرهای شلوغ کانادا است که جمعیتی جوان و فعال دارد. میانگین هزینه زندگی در این شهر ۱۸۰۰ دلار کانادا در ماه و میانگین دستمزد سالانه در آن ۴۸هزار دلار کانادا است. رقابت شغلی در مونترال کمتر از شهر تورنتو است؛ اما تنوع شغلی در این شهر همچنان زیاد است. مشاغلی که در مونترال بازار کار گسترده دارند، عبارت‌اند از: گردشگری، هتلداری، امور مالی، طراحی محصول، مهندسی کامپیوتر، تحلیل داده، داروسازی، مهندسی هوا و فضا و توسعه نرم‌افزار.

  مهاجرت تحصیلی به ونکوور

  در فهرست QS، ونکوور بین شهرهای مناسب زندگی دانشجویی رتبه ۱۸ را کسب کرده است. این شهر ۲ دانشگاه معتبر در سطح جهانی دارد که هرساله هزاران دانشجوی خارجی را در مقطع‌ها و رشته‌های تحصیلی مختلف پذیرش می‌کنند. این دانشگاه‌ها ازاین‌قرارند:

  • دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia): رتبه ۳۴ در فهرست QS
  • دانشگاه سایمون فریزر (Simon Fraser University): رتبه ۳۱۸ در فهرست QS

  شهر ونکوور حدود ۳میلیون نفر جمعیت دارد که اکثر این جمعیت را دانشجویان جوان و مهاجران داخلی کانادا تشکیل می‌دهند. میانگین هزینه زندگی در ونکوور ۳۵۰۰ دلار کانادا در ماه و میانگین دستمزد سالانه در این شهر ۵۲هزار دلار کانادا است. یکی از دلایل محبوبیت ونکوور بین جوانان زیست شبانه فعال این شهر و وجود کلاب‌ها و رستوران‌های متعدد است.

  مشاغلی که در ونکوور بیشترین بازار کار را برای دانشجویان خارجی دارند، بدین‌شرح‌اند: تحلیل سیستم‌های اطلاعاتی و برنامه‌نویسی کامپیوتر و توسعه رسانه تعاملی.

  ویزای تحصیلی کانادا

  ویزای تحصیلی کانادا یا اجازه تحصیل (Study Permit) سندی قانونی است که تمام متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا باید دریافت کنند. برای دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت که کمتر از ۶ ماه طول می‌کشد، به دریافت ویزای تحصیلی نیاز نیست.

  مهم‌ترین نکته‌ای که هر متقاضی لازم است به آن توجه کند این است که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید از یک مؤسسه آموزشی یا دانشگاه تعیین‌‌شده برای پذیرش دانش‌آموزان و دانشجویان بین المللی (Designated Learning Institution, DLI) پذیرش بگیرد. پذیرفته‌شدن در مؤسسات تعیین‌شده پیش‌شرط درخواست ویزای تحصیلی کانادا است.

  مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا عبارت‌اند از:

  • نامه تأیید پذیرش در یکی از مؤسسات آموزشی تعیین‌شده
  • پاسپورت معتبر
  • عکس بایومتریک
  • فرم درخواست ویزا
  • مدرک زبان انگلیسی
  • داشتن تمکن مالی
  • گواهی سلامت
  • گواهی عدم سوءپیشینه
  • رسید هزینه درخواست ویزا ( ۱۱۲ دلار آمریکا)

  متقاضی برای درخواست ویزای تحصیلی دو راه دارد:

  • ثبت آنلاین درخواست
  • مراجعه حضوری به سفارت کانادا

  متقاضیان ایرانی باید به سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه مراجعه کنند تا عکس بایومتریک از آن‌ها گرفته شود. بعد از تحویل مدارک، صدور ویزای تحصیلی کانادا حداقل سه ماه طول می‌کشد. در هر مورد و با توجه ‌به ملیت و شرایط متقاضی ممکن است سفارت مدارک دیگری بخواهد یا مدت‌زمان صدور ویزا بیشتر طول بکشد.

  مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا

  • امکان اخذ اقامت موقت کانادا
  • امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت کانادا
  • بهره‌مندی از خدمات درمانی و پزشکی پیشرفته کانادا
  • امکان کار هم‌زمان با تحصیل
  • امکان اخذ ویزای همراه
  • امکان اخذ بورسیه فول فاند یا کمک‌هزینه تحصیلی
  • امکان اخذ ویزا بدون نیاز به مدرک زبان
  • بهره‌مندی از امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفته
  • امکان تحصیل رایگان فرزندان در مدارس دولتی کانادا

  معایب مهاجرت تحصیلی به کانادا

  • زیاد‌بودن شهریه‌ها
  • طولانی‌بودن روند اخذ ویزا
  • زیاد‌بودن مبلغ تمکن مالی مورد‌نیاز
  • فراهم‌نبودن امکان تحصیل در مدارس دولتی
  • رقابتی‌بودن اخذ بورسیه فول فاند یا کمک‌هزینه تحصیلی
  • تحصیل فقط به زبان فرانسوی در برخی شهرها
  • فراهم‌نبودن امکان ورود مشروط ایرانیان به دانشگاه‌های کانادا
  • زیادبودن هزینه زندگی در شهرهای بزرگ
  • زمستان‌های طولانی همراه با یخ‌بندان

  جمع‌بندی

  افرادی که به‌دنبال راهی مطمئن برای اخذ اقامت کانادا هستند، از روش مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توانند استفاده کنند. با تحصیل در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور، می‌توانید اقامت موقت و سپس اقامت دائم را برای خود و اعضای درجه‌یک خانواده‌تان (همسر و فرزندان کوچک‌تر از ۱۸ سال) دریافت کنید. بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا امکان ورود مشروط را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده‌اند؛ اما اکثر متقاضیان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی حداقل A2 داشته باشند.

  تمکن مالی موردنیاز برای تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا حداقل ۲۰هزار دلار کانادا در سال است. به‌ازای هر ۱ نفری که بخواهد با ویزای همراه به کانادا مهاجرت کند، باید مبلغ ۸هزار دلار کانادا به تمکن مالی اولیه صاحب ویزا اضافه شود. مهاجرت تحصیلی به کانادا فقط با اخذ پذیرش تحصیلی رسمی از این کشور و اخذ ویزای تحصیلی موسوم به Student Visa امکان‌پذیر است.

  سوالات کاربران درباره مهاجرت تحصیلی به کانادا

  آیا امکان مهاجرت تحصیلی رایگان به کانادا وجود دارد؟
  بله، درصورت دریافت بورسیه فول فاند امکان مهاجرت تحصیلی رایگان به کانادا وجود دارد.
  آیا امکان مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد؟
  بله، امکان مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد. ناگفته نماند که این امکان برای سایر دانشجویان خارجی فراهم است و متقاضیان ایرانی بهتر است که مدرک زبان از قبل داشته باشند.
  شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا چیست؟
  شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا عبارت‌اند از: گواهی سلامت پزشکی، پذیرش تحصیلی رسمی از مدرسه‌ها یا دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی کانادا، ۲۰هزار دلار کانادا تمکن مالی در سال، تمکن مالی پرداخت شهریه، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی و نداشتن سوءپیشینه.
  مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا چیست؟
  مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا ازاین‌قرارند: اخذ اقامت موقت و دائم کانادا، اخذ تابعیت کانادا، بهره‌مندی از خدمات درمانی کانادا، کار حین تحصیل، اخذ ویزای همراه، اخذ بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی و تحصیل رایگان فرزندان در مدارس دولتی کانادا.
  بهترین دانشگاه های کانادا برای مهاجرت تحصیلی کدام است؟
  بهترین دانشگاه های کانادا برای مهاجرت تحصیلی دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک‌گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه واترلو هستند.
  بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت تحصیلی کدام‌اند؟
  براساس آمار وبسایت Collegedunia.com، بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت تحصیلی به‌ترتیب تورنتو و مونترال و ونکوور هستند.
  هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر است؟
  هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا به رشته و مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه و شهر مدنظر بستگی دارد. به‌عنوان نمونه، شهریه مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی کانادا برای رشته‌های غیرپزشکی ۱۲هزار تا ۳۲هزار دلار کانادا در سال است.
  مدرک زبان مورد‌نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا چیست؟
  مدرک زبان مورد‌نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا به مقطع تحصیلی مدنظر بستگی دارد. به‌عنوان مثال، برای تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا باید حداقل مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی A2 را ارائه کنید.
  تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر است؟
  تمکن مالی مورد‌نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا حداقل ۲۰هزار دلار کانادا در سال است.
  انواع ویزای تحصیلی کانادا کدام است؟
  ویزای تحصیلی کانادا یا اجازه تحصیل (study permit) یک نوع است که همه متقاضیانی باید آن را دریافت کنند که از یکی از مؤسسات آموزشی تعیین‌شده ((DLI پذیرش گرفته‌اند و تحصیلشان بیش از ۶ ماه طول می‌کشد.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859