ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا مجوزی است که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد در ایتالیا درس بخوانند. با توجه به اعتبار دانشگاه‌های ایتالیا و هزینه مقرون‌به‌صرفه تحصیل در این کشور، ویزای دانشجویی ایتالیا محبوبیت جهانی بالایی دارد.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/12/9c6d18c0-170d-47a4-b4bc-83fd3d464075.jpg

مشاوره اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا دو نوع است و شامل ویزای کوتاه‌مدت و ویزای بلندمدت می‌شود. ویزای کوتاه‌مدت برای تحصیل در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدتی است که کمتر از ۹۰ روز طول می‌کشند و ویزای بلندمدت مخصوص تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا است. در این مطلب انواع ویزاهای تحصیلی کشور ایتالیا را معرفی کرده و روش دریافت آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

مشاوران ما در مؤسسه مهاجرتی بالدانو، با تخصص خود در حوزه مهاجرت تحصیلی، در مسیر دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به شما کمک خواهند کرد تا در کوتاه‌ترین زمان و به‌راحت‌ترین شکل ممکن ویزای خود را دریافت کنید.

اگر به دریافت مشاوره تخصصی در مورد روند اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز دارید، کافی است فرم مشاوره را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت برای ارائه مشاوره با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  انواع ویزای تحصیلی ایتالیا

  ویزای تحصیلی ایتالیا شامل دو نوع کوتاه‌مدت یا نوع C و بلندمدت یا نوع D می‌شود. ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت ایتالیا مخصوص دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدتی است که ۹۰ روز یا کمتر از آن طول می‌کشند. اما اگر متقاضی شرکت در دوره‌های تحصیلی دانشگاهی بلندمدت ایتالیا هستید، باید ویزای بلندمدت را دریافت کنید. برای شروع فرایند دریافت ویزای بلندمدت ایتالیا لازم است از دانشگاهی ایتالیایی پذیرش بگیرید. این دوره آموزشی بلندمدت باید حداقل ۲۰ ساعت در هفته از شما وقت بگیرد.

  معمولا متقاضیان کشورهای غیراتحادیه اروپا ملزم به دریافت این نوع ویزاها هستند، اما استثنا هم وجود دارد. دانشجویان برخی از کشورها مانند، ایالات‌متحده، نیوزلند، هنگ‌کنگ، استرالیا و اوکراین با اینکه عضو اتحادیه اروپا نیستند، می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزای کوتاه‌مدت ایتالیا در دوره‌های کوتاه‌مدتی که نهایتا ۹۰ روزه هستند شرکت کنند.

  شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

  دانشجویانی که قصد دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا را دارند، باید شرایط آن را بشناسند و برآورده کنند.

  • داشتن پذیرش تحصیلی

  دانشجویان در ابتدا باید موفق به دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها یا مؤسسات آموزشی ایتالیا شده باشند. با دریافت پذیرش، نامه‌ای به شما داده می‌شود که اثبات می‌کند شما قرار است به‌صورت تمام‌وقت در دانشگاه یا مؤسسه مربوطه مشغول به تحصیل شوید.

  • اثبات تمکن مالی

  بعد از این مرحله شما باید به دولت ایتالیا ثابت کنید که تمکن مالی لازم برای تحصیل در این کشور را دارید. شما با ارائه مدرک تمکن مالی، به دولت ایتالیا نشان می‌دهید که در زمان تحصیل، از پس مخارج تحصیل و زندگی خود برمی‌آیید. مدرکی که دانشجویان به کمک آن تمکن مالی خود را اثبات می‌کنند معمولا گردش حساب یا نامه تمکن مالی از خود بانک است. 

  • گذرنامه معتبر

  یکی دیگر از شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، داشتن گذرنامه معتبری است که حداقل دو صفحه خالی ویزا داشته باشد. اعتبار پاسپورت بهتر است بالای یک‌سال باشد.

  • سابقه کیفری پاک

  دانشجویان نباید سابقه کیفری داشته باشند و معمولا در صورت داشتن سابقه کیفری، درخواست ویزای آن‌ها به‌سرعت رد (ریجکت) می‌شود.

  • بیمه سلامت

  شرط دیگر دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، داشتن بیمه سلامت است که آن را از شرکت‌های بیمه داخلی که مورد تأیید ایتالیا است یا از شرکت‌های بیمه خود کشور ایتالیا می‌توان دریافت کرد.

  • مدرک زبان

  داشتن مدرک زبان معتبر هم یکی از شرایط مهم دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به شمار می‌رود. تحصیل در ایتالیا در بعضی رشته‌ها به زبان انگلیسی هم امکان‌پذیر است؛ بنابراین دانشجویان با شرکت در آزمون آیلتس، تافل و دولینگو و اخذ نمره قبولی، می‌توانند یکی دیگر از شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا را برآورده کنند.

  فراموش نکنید که موارد ذکرشده همه شرایط عمومی دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا هستند و ممکن است دانشگاهی شرایط خاص دیگری هم برای پذیرش دانشجو در نظر بگیرد.

  مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

  بعد از اطلاع از شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، دانشجویان باید مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را طی کنند. این مراحل از این قرارند:

  • آماده‌سازی مدارک

  در ابتدا باید تمام مدارکی را که برای دریافت ویزای تحصیلی احتیاج دارید، از طریق سایت دانشگاه مربوطه جست‌وجو کرده، سپس آن‌ها را تهیه و ترجمه کنید.

  • تماس با سفارت ایتالیا

  در مرحله دوم شما باید با سفارت ایتالیا تماس بگیرید و فرم‌های مربوطه را دریافت و تکمیل کنید و با مدارک خود تطبیق دهید. البته شما می‌توانید مدارک مورد نیاز را از سایت سفارت یا ویزامتریک دریافت کنید.

  • دریافت وقت سفارت

  یکی از مراحل سخت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا دریافت وقت سفارت است. شما بعد از گرفتن این نوبت می‌توانید مدارک خود را ازاپه دهید.

  • مراجعه به سفارت ایتالیا (کارگزاری ویزامتریک)

  در این مرحله باید به سفارت رفته و مدارک و فرم‌های تکمیل‌شده را به سفارت تحویل داده و درخواست دریافت ویزا را ارائه دهید.

  • پردازش درخواست

  در مرحله آخر درخواست و مدارک شما بررسی می‌شود و طی چند هفته نتیجه به اطلاع شما خواهد رسید.

  مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا

  لازمه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، ارائه مدارکی است که دانشجو باید با دقت و کاملا بی‌نقص جمع‌آوری کند. مدارکی که به آن‌ها نیاز دارید عبارت‌اند از:

  • فرم درخواست ویزای تکمیل و امضاشده
  • پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار و دو صفحه خالی ویزا
  • چند قطعه عکس جدید با زمینه سفید و سایز پاسپورتی
  • نامه پذیرش دانشگاه
  • فرم اثبات تمکن مالی به‌ارزش حداقل ۶۰۰۰ یورو
  • مدارک تحصیلی
  • ترجمه مدارک تحصیلی
  • ۱۵۰ یورو برای دریافت خدمات بیمه درمانی سال اول
  • رسید پرداخت شهریه
  • بلیت رزروشده (برای دریافت ویزای کوتاه‌مدت)
  • مدارک محل اقامت
  • مدرک زبان

  در خصوص مدرک زبان باید این نکته را تذکر بدهیم که برخی از دانشگاه‌های ایتالیا شما را به‌صورت مشروط (کاندیشنال) هم پذیرش خواهند کرد و شما تا موعد ارسال مدارک‌ خود به سفارت، فرصت خواهید داشت که مدرک زبان را به دانشگاه ارائه دهید.

  مدرک زبان ویزای تحصیلی ایتالیا

  مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، به دانشگاهی که دانشجو از آن پذیرش می‌گیرد بستگی دارد. دانشجو باید وب‌سایت رسمی دانشگاه را رصد کرده و با توجه به پیش‌نیازهای تعریف‌شده دانشگاه برای دریافت مدرک زبان و شرکت در آزمون‌های مربوطه اقدام کند. دانشجو باید برای شرکت در دوره‌هایی که به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند، مدرک زبان ایتالیایی و برای دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند مدرک زبان انگلیسی آماده کند.

  مدارک زبانی که دانشجو برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید ارائه دهد عبارت‌اند از:

  نام آزمون

  نمره یا سطح لازم

  IELTS

  ۶

  TOEFL (PBT)

  ۵۰۷ تا ۵۵۷

  TOEFL (CBT)

  ۱۸۰ تا ۲۱۷

  TOEFL (IBT)

  ۸۰ تا ۹۹

  سطح لازم زبان ایتالیایی

  B2

   

  ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان

  گرفتن ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان بسیار سخت است اما سه راه پیش روی دانشجویی است که قصد دارد بدون مدرک زبان اقدام به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا کند:

   

  • دانشجو می‌تواند از دانشگاه‌هایی که شرط ارائه مدرک زبان ندارند پذیرش بگیرد.
  • اگر دانشجو مقطع تحصیلی قبلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشد، دیگر به ارائه مدرک زبان نیاز ندارد.
  • بعضی از دانشگاه‌ها برای سنجش میزان تسلط دانشجو به زبان انگلیسی مصاحبه آنلاین برگزار می‌کنند. دانشجو باید طی این مصاحبه میزان تسلط خود بر زبان را به دانشگاه اثبات کند.

  شرایط سنی ویزای تحصیلی ایتالیا

  لازم است برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، شرایط سنی مشخصی را در نظر داشته باشید. هرچند در قوانین پذیرش دانشجو شرط سنی خاصی اعلام نشده است، اما اگر می‌خواهید برای دریافت ویزا شانس بیشتری داشته باشید بهتر است برای تحصیل در بازه‌های سنی زیر اقدام به دریافت ویزا کنید.

  • اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی را دارید بهتر است بین ۱۸ تا ۲۷ سال سن داشته باشید.
  • اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد را دارید، بهتر است بین ۲۳ تا ۳۲ سال سن داشته باشید.
  • اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع دکتری را دارید بهتر است نهایتا ۴۰ ساله باشید، البته برای قبولی در مقطع دکتری محدودیت سنی چندان مطرح نیست.

  میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

  دانشجویان برای دریافت پذیرش دانشگاه و به‌دنبال آن دریافت ویزای تحصیلی باید تمکن مالی خود را به دانشگاه اثبات کنند. این تمکن مالی نشان می‌دهد که آن‌ها می‌توانند در دوران دانشجویی، هزینه تحصیل و زندگی خود را بپردازند.

  شما باید شهریه دانشگاه را از پیش پرداخته باشید یا اثبات کنید که مبلغ شهریه را در حساب بانکی خود دارید. علاوه بر این شما باید محل زندگی خود در ایتالیا را به دانشگاه مربوطه معرفی کنید. اگر بخواهید برای اثبات تمکن سراغ گردش حساب خود بروید، باید بدانید که گردش حساب برای هر ماه زندگی در ایتالیا با توجه به شهری که زندگی می‌کنید ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو است و در کل تمکن مالی لازم برای تمام زمان تحصیل دانشجو ۶۰۰۰ تا ۸۴۰۰ یورو می‌شود. اگر از شما صورت‌حساب بانکی خواسته‌اند، باید یک نسخه از صورت‌حسابی را ارائه دهید که در ۶ ماه گذشته دریافت کرده‌اید. صورت‌حساب شما باید توسط مقامات قضایی مهر و امضا شده باشد. بهتر است گردش حساب شما برای ویزای تحصیلی ایتالیا ۶ ماه باشد، یعنی باید مبلغ تمکن مالی شما از ۶ ماه قبل در حساب شما موجود باشد و نسبت به موجودی آن گردش حساب صورت گیرد.

  هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا

  هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا یکی از مواردی است که دانشجویان نباید از آن غفلت کنند. به‌دلیل پایین بودن هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا این مورد را می‌توان از مزایای تحصیل در این کشور نیز به شمار آورد. هزینه این نوع ویزا شامل هزینه اخذ ویزا، کارمزد شرکت به‌همراه هزینه اقامت است. هزینه درخواست ویزا و وقت مصاحبه ۱۲۰ یورو می‌شود که این مبلغ را به‌صورت آنلاین یا نقدی می‌توان پرداخت کرد. برای پرداخت هزینه به‌صورت آنلاین می‌توانید به دفتر کارگزاری ویزامتریک مراجعه کنید که هزینه کارمزد شرکت حدود ۲۹ یورو می‌شود. متقاضی پس از ورود به ایتالیا باید برای اخذ اجازه اقامت درخواست دهد که هزینه این درخواست هم ۳۰ یورو است.

  شرایط کار با ویزای تحصیلی ایتالیا

  کار با ویزای تحصیلی ایتالیا شرایط خاصی دارد. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند هم‌زمان با تحصیل خود، در ایتالیا به‌صورت پاره‌وقت و تنها در بعضی مشاغل کار کنند. مدت‌زمان در نظر گرفته‌شده برای کار برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این کشور ۲۰ ساعت در هر هفته است. همچنین دانشجویان دکتری تا ۳۰ ساعت مجاز به کار هفتگی هستند. در این دوره، دانشجویان فقط می‌توانند به‌عنوان کارمند مشغول به‌ کار شوند و نمی‌توانند کسب‌وکار خود را راه بیندازند.

  تمدید ویزای تحصیلی ایتالیا

  تمدید ویزای تحصیلی ایتالیا در صورت پایان اعتبار ویزای تحصیلی دانشجویان امکان‌پذیر است. دانشجویان باید قبل از به پایان رسیدن مدت‌زمان اعتبار ویزای خود برای تمدید آن اقدام کنند. برای تمدید ویزای تحصیلی لازم است دانشجو، مدارک خود را که شامل ریز نمرات تحصیلی، پاسپورت و ویزای قبلی است، ارائه دهد. دانشجو باید در زمان درخواست تمدید ویزا، ثابت کند که در حال تحصیل و همچنین پیشرفت در پروژه تحصیلی خود است و در نهایت، داشتن تمکن مالی هم از شرایط مهم و ضروری برای تمدید ویزا است.

  ویزای همراه تحصیلی ایتالیا

  دانشجویانی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا شده‌اند، می‌توانند برای دریافت ویزای همراه تحصیلی ایتالیا هم اقدام کنند. به کمک این ویزا دانشجو می‌تواند برای دریافت اقامت اعضای درجه یک خانواده از قبیل همسر، فرزند زیر ۱۸ سال و مادر و پدر تحت تکفل خود اقدام کند.

  این نوع ویزا برای افراد خارج از اتحادیه اروپا صادر می‌شود. در نظر داشته باشید که قبل از اقدام برای ویزای همراه تحصیلی ایتالیا، باید مجوزی به نام NullaAosta را داشته باشید. این سند نشان می‌دهد که ازدواج شما قانونی است. بعد از گرفتن این مجوز است که می‌توانید برای درخواست ویزای همراه اقدام کنید. تمام فرآیند ذکرشده به‌صورت الکترونیکی قابل اجراست.

  اگر می‌خواهید ویزای همراه را برای اعضای خانواده دریافت کنید، بعد از ارائه مدارکی که نسبت قانونی شما را ثابت می‌کند، باید اثبات کنید که توانایی حمایت مالی از آن‌ها را دارید.

  مزایای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

  دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا مزایای متعددی دارد؛ ازجمله:

  • هزینه زندگی در کشور ایتالیا پایین است.
  • ایتالیا جزو کشورهای پیمان شنگن است و با داشتن ویزای این کشور می‌توان به‌راحتی در مرزهای شنگن رفت‌و‌آمد کرد.
  • ایتالیا دانشگاه‌های معتبر زیادی دارد و می‌توان در این دانشگاه‌ها درس خواند.
  • دانشجو امکان دریافت بورسیه تحصیلی را خواهد داشت.

  معایب دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

  دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا معایبی هم دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این کشور به‌دلیل توریستی بودن، بسیار شلوغ است و ترافیک زیادی دارد.
  • ایتالیا نرخ بیکاری بالایی دارد و دانشجو بعد از اتمام تحصیل به‌راحتی نمی‌تواند در این کشور کار پیدا کند.
  • امتحاناتی که در دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شود اکثراً شفاهی هستند و در کل برگزاری امتحانات در دانشگاه‌های این کشور کمی پیچیده است.

  جمع‌بندی

  ویزای تحصیلی ایتالیا دو نوع است که شامل ویزای کوتاه‌مدت و ویزای بلندمدت می‌شود؛ ویزای کوتاه‌مدت برای شرکت در دوره‌های تحصیلی کوتاه‌مدت زیر ۹۰ روز و ویزای بلند‌مدت برای شرکت در دوره‌های بیش از ۹۰ روز صادر می‌شود. دانشجویانی که قصد دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا را دارند می‌توانند با توجه به نیاز خود از بین این دو نوع ویزای تحصیلی، برای دریافت یکی از آن‌ها اقدام کنند.

  برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا باید بعد از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، به جمع‌آوری مدارک لازم بپردازید. شما باید بتوانید تمکن مالی خود را برای تحصیل در ایتالیا به دولت این کشور اثبات کنید. دانشجویان می‌توانند بعد از شروع تحصیل برای تأمین هزینه‌های روزانه خود به کار دانشجویی بپردازند. همچنین دانشجویان امکان استفاده از بورسیه تحصیلی را هم دارند. دانشجو در صورت تمکن مالی می‌تواند اقدام به دریافت ویزای همراه کند و اعضای خانواده‌اش را هم با خود به کشور ایتالیا ببرد.

  سوالات کاربران درباره ویزای تحصیلی ایتالیا

  آیا می‌توان ویزای تحصیلی ایتالیا را تمدید کرد؟
  بله، در صورت اتمام اعتبار ویزای تحصیلی، دانشجو می‌تواند ویزای تحصیلی ایتالیا را تمدید کند.
  آیا محدودیت سنی برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد؟
  محدودیت سنی به‌صورت قانون مکتوب وجود ندارد، اما بهتر است در هر مقطع حدود سنی خاصی را رعایت کرد. یعنی برای دوره کارشناسی بهتر است از ۱۸ تا ۲۷ سال، برای دوران کارشناسی ارشد از ۲۳ تا ۳۲ سال و برای مقطع دکتری بهتر است تا ۴۰ سال سن داشته باشید.
  آیا می‌توان برای ویزای تحصیلی ایتالیا بدون داشتن نامه پذیرش اقدام کرد؟
  خیر، دانشجویان باید قبل از اقدام به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، نامه پذیرش از دانشگاه گرفته باشند.
  آیا دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟
  خیر، دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان در صورت اثبات توانایی خود در زبان، امکان‌پذیر نست.
  آیا با ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانم در این کشور کار کنم؟
  بله، هر دانشجو می‌تواند با ویزای تحصیلی ایتالیا در زمان تحصیل خود به‌صورت پار‌ه‌وقت در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در هفته ۲۰ ساعت و دانشجویان دکتری در هفته ۳۰ ساعت به کار دانشجویی مشغول شود.
  مدت‌زمان صدور ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟
  صدور ویزای تحصیلی ایتالیا بین دو تا شش هفته زمان لازم دارد.
  هزینه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟
  هزینه درخواست ویزا و وقت مصاحبه ۱۲۰ یورو، هزینه کارمزد شرکت کارگزار حدود ۲۹ یورو و هزینه درخواست اجازه اقامت ۳۰ یورو است.
  مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟
  ازجمله مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا باید به فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا، پاسپورت، عکس پاسپورتی، فرم اثبات تمکن مالی، بیمه، رسید شهریه و بلیت سفر به ایتالیا اشاره کرد.
  میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟
  میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای ایتالیا ۶۰۰۰ یورو، یعنی ماهی ۴۵۰ یورو است.
  ویزای تحصیلی ایتالیا چند نوع است؟
  دو نوع ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد: نوع اول ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت و برای تحصیل در دوره‌های آموزشی زیر 90 روز و نوع دوم ویزای بلندمدت و برای تحصیل بلندمدت در دانشگاه‌های این کشور است.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859