ویزای تحصیلی کانادا

کشور کانادا امکانات و شرایط ویژه‌ای جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان و دانش‌آموزان ایجاد کرده است. ویزای تحصیلی کانادا به دو صورت دانش‌آموزی و دانشجویی به متقاضیان ارائه می‌شود که دریافت هر دو آن شرایطی را دارد.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/10/07580e2d-0715-4fee-8388-41c1ae0fb6fa.jpg

مشاوره اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متخصصان شرکت بالدانو با داشتن سال‌ها تجربه و اطلاعات جامع در‌زمینه دریافت ویزاهای گوناگون، ازجمله ویزای تحصیلی کانادا به شما برای دریافت آسان ویزا کمک خواهند کرد.

در این مقاله، هرآنچه باید درباره ویزای تحصیلی کانادا بدانید، برایتان گردآوری کرده‌ایم تا بتوانید پاسخ تمام پرسش‌هایتان را بگیرید. در‌صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید تا کارشناسان موسسه بالدانو در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

شما می‌توانید در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۷ و در روز پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ برای مشاوره تلفنی رایگان با شماره ۰۲۱۴۳۸۵۹ تماس بگیرید.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}

فهرست مطالب

  انواع ویزای تحصیلی کانادا کدام است؟

  کانادا ۲ دسته ویزای تحصیلی را برای دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در موسسه‌های آموزشی معتبر این کشور ارائه می‌دهد. هر نوع ویزا شرایط و الزامات خاص خود را دارد؛ بنابراین، انتخاب نوع ویزای مناسب به شرایط و برنامه‌های تحصیلی خودتان بستگی دارد. در‌ادامه، انواع ویزای تحصیلی کانادا را معرفی می‌کنیم.

  ویزای دانش آموزی کانادا

  هنگامی‌که درباره دریافت ویزای تحصیلی صحبت می‌شود، معمولا به دانشگاه فکر می‌کنیم؛ درحالی‌که کانادا برای دانش‌آموزان کوچک‌تر از ۱۸ سال نیز امکان دریافت ویزا را فراهم کرده است.

  دوران مدرسه در کانادا از ۶سالگی شروع می‌شود و تا ۱۸سالگی ادامه پیدا می‌کند. به‌منظور دریافت ویزای تحصیلی، دانش‌آموزان کوچک‌تر از ۱۸ سال باید به‌صورت آنلاین برای یکی از مدرسه‌های کانادا درخواست پذیرش بفرستند. فراموش نکنید که در هرکدام از استان‌های کانادا، فقط تعدادی از مدارس مجوز ثبت‌نام دانش‌آموزان بین‌المللی را دارند. این مدارس با عنوان مدارس DLI شناخته می‌شوند. گفتنی است که ویزای دانش‌آموزی کانادا تا پایان دوره تحصیلی اعتبار دارد.

  ویزای دانشجویی کانادا

  کانادا به دانشجویان بین‌المللی بزرگ‌تر از ۱۸ سال نیز ویزای تحصیلی کانادا (Study Permit) ارائه می‌دهد. دانشجویان بعد از دریافت مجوز تحصیل از دانشگاه یا موسسه مدنظرشان، باید برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا درخواست دهند. دانشجویان و متقاضیان تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی‌، برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید از موسسه‌ها یا دانشگاه‌های حاضر در فهرست DLI پذیرش گرفته باشند. برای کسب اطمینان از دانشگاه‌های ثبت‌شده در این فهرست، بهتر است به وبسایت دولت کانادا مراجعه کنید.

  شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

  شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای هر ۲ ویزای دانش‌آموزی و دانشجویی متفاوت است که با دانستن این شرایط، می‌توانید برای ارائه درخواست آن اقدام کنید. در‌ادامه، شرایط لازم برای دریافت ویزاهای تحصیلی را معرفی خواهیم کرد

  شرایط دریافت ویزای دانشجویی کانادا

  • نامه پذیرش معتبر: داشتن نامه پذیرش معتبر از موسسه آموزشی تعیین‌شده (DLI) الزامی است. این نامه باید حاوی سربرگ رسمی مدرسه، برنامه تحصیلی، مبلغ شهریه پرداختی و تاریخ شروع و پایان دوره باشد.
  • سن قانونی: حداقل سن برای درخواست ویزای تحصیلی در کانادا ۱۸ سال است. دانش‌آموزان کوچک‌تر از ۱۸ سال نمی‌توانند به‌تنهایی برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنند.
  • عدم سوءپیشینه: نداشتن سابقه کیفری و ارائه مدارک برای اثبات آن الزامی است.
  • امضای فرم رضایت VAC : فرم رضایت مرکز درخواست ویزا (VAC) را باید تکمیل و امضا کنید.
  • تعیین وضعیت اقامت: باید کپی‌هایی از وضعیت مهاجرتی فعلی خود را در کشور دیگر یا کانادا ارائه دهید و وضعیت اقامتتان را مشخص کنید.
  • اثبات بازگشت به کشور: باید ثابت کنید که اقامت شما در کانادا موقت است و پس از پایان تحصیل به کشورتان باز خواهید گشت.

  شرایط اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا

  • دانش‌آموزان به‌منظور دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا باید از یکی از مدارس معتبر کانادا در مقطع دبستان یا دبیرستان پذیرش بگیرند.
  • درصورتی‌که دانش‌آموز کمتر از ۱۰ سال داشته باشد، همراهی یکی از والدین یا قیم قانونی در دوران تحصیل الزامی است.
  • درصورتی‌که دانش‌آموز بیش از ۱۰ سال داشته باشد و والدین شرایط همراهی با وی را نداشته باشند، باید شخصی در کانادا به‌عنوان قیم او معرفی شود.

  شرایط سنی

  کانادا به‌منظور ارائه ویزای تحصیلی به دانش‌آموزان در مقاطع تحصیلی، شرایط سنی متفاوتی را در نظر گرفته است. شرایط سنی در مدارس ابتدایی کانادا بین ۶ تا 12 سال و برای متوسطه اول و دوم بین 13 تا 17 سال است. گفتنی است که اگر سن دانش‌آموز بیشتر از این بازه سنی باشد، امکان دریافت ویزای تحصیلی کانادا را در این مقاطع تحصیلی نخواهد داشت.

  شرایط سنی برای اخذ ویزای دانشجویی در مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی متغیر است. متقاضیانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی تحصیل کنند، باید ۱۸ تا ۲۵ سال داشته باشند. داشتن شرایط سنی مناسب در مقاطع تحصیلی امتیاز مهمی برای دریافت ویزا محسوب می‌شود؛ درنتیجه، اگر دانشجویان بیش از ۲۵ سال داشته باشند، بخت کمتری برای دریافت ویزا خواهند داشت.

  به‌طور کلی، شرایط سنی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا از‌این‌قرارند:

  • مدارس: 7 تا ۱۸ سال
  • کالج: 18 تا 35 سال
  • مقطع کارشناسی: 18 تا 25 سال
  • مقطع کارشناسی ‌ارشد: 25 تا 32 سال
  • مقطع دکتری: 30 تا 45 سال

  مدرک زبان

  دانش‌آموزان برای دریافت ویزای تحصیلی به داشتن مدرک زبان نیازی ندارند؛ با‌این‌حال، برخی از مدارس کانادا برای پذیرش از دانش‌آموزان آزمون زبان خواهند گرفت. توجه کنید که شرکت در آزمون زبان برای ورود به همه مدارس الزامی نیست.

  دانشجویان به‌منظور اخذ ویزای تحصیلی کانادا و پذیرش در دانشگاه مدنظرشان باید مدرک زبان معتبر داشته باشند. آزمون‌های معتبر زبان برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا عبارت‌اند از:

  • آیلتس: نمره ۶٫۵ تا ۷ و نمره ۵٫۵ در هر مهارت زبانی
  • تافل: نمره تافل کتبی ۵۵۰ و آزمون کامپیوتری ۲۱۳
  • آزمون PTE: مجموع نمره‌ها ۶۵۰
  • آزمون CELPIP: حد‌اقل نمره ۶

  گفتنی است که دریافت ویزای تحصیلی کانادا در برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؛ ولی بختتان با نداشتن مدرک زبان کمتر می‌شود.

  تمکن مالی

  تمکن مالی یکی از الزام‌های مهم برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا است. به‌منظور دریافت ویزای تحصیلی در کانادا، والدین یا قیم قانونی دانش‌آموز باید اثبات کنند که می‌توانند از وی حمایت مالی کنند. تمکن مالی شامل هزینه‌های زندگی و شهریه مدارس می‌شود.

  شهریه بسته به قوانین هر مدرسه متغیر است؛ با‌این‌حال، می‌توان هزینه سالانه موردنیاز را از ۱۵هزار تا ۳۰هزار دلار تخمین زد. هزینه زندگی در کانادا نیز حدود ۲۰هزار و ۶۳۵ دلار در سال است. در‌صورتی‌که یکی از والدین یا قیم قانونی همراه دانش‌آموز باشد، ۵۰۵۵ دلار ‌به این مبلغ اضافه می‌شود.

  تمکن مالی برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کانادا نیز سالانه دست‌کم ۲۵هزار دلار برآورد می‌شود. درصورتی‌که دانشجو همراه داشته باشد، باید حدود ۴هزار دلار به این مبلغ اضافه کند.

  مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

  اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانش‌آموزان و دانشجویان به مدارک خاصی نیاز دارد که قبل از اقدام به گرفتن آن، باید آن‌ها را آماده کنید تا روند دریافت ویزا با مشکل مواجه نشد. وجود نقص در این مدارک ممکن است موجب رد‌شدن ویزای تحصیلی شود.

  مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانش‌آموزان بدین‌شرح‌اند:

  • فرم درخواست ویزای تحصیلی
  • مشخصات فردی
  • نامه پذیرش از مدرسه
  • مدارک بانکی مربوط به تمکن مالی
  • اطلاعات هویتی یکی از والدین یا قیم
  • مدارک واکسن‌های ضروری
  • ریزنمره‌های ۳ سال گذشته
  • انگیزه‌نامه تحصیلی (Study Plan)
  • فرم قیم قانونی (Custodian Form)
  • گواهی اشتغال به تحصیل
  • ۱ قطعه عکس استاندارد
  • رسید بانکی پرداخت شهریه مدرسه

  مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان عبارت‌اند از:

  • گذرنامه معتبر برای کل مدت تحصیل دانشگاهی
  • اسکن مدارک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه و کارت ملی
  • ارائه مشخصات بیومتریک مانند اثرانگشت
  • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
  • نامه پذیرش رسمی از یکی از موسسه‌های آموزشی تاییدشده دولت کانادا
  • مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی و صورت‌حساب‌های بانکی مربوط به ۴ ماه اخیر
  • ۲ قطعه عکس پرسنلی مطابق با استاندارد گذرنامه
  • مدرک زبان انگلیسی
  • انگیزه‌نامه تحصیلی
  • بیمه سلامت

  مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا

  دانش‌آموزان و دانشجویانی که قصد دارند ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کنند، بعد از جمع‌آوری مدارک لازم و اسکن‌‌ آن‌ها، باید چندین مرحله را سپری کنند.

  مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای دانش‌آموزان عبارت‌اند از:

  1. از یکی از مدارس کانادا برای فرزند دانش‌آموز خود پذیرش بگیرید و مدارک موردنیاز را ارسال کنید.
  2. پس از دریافت پذیرش، وارد وبسایت اداره مهاجرت کانادا شوید.
  3. در این وبسایت، برای فرزندتان حساب کاربری بسازید.
  4. اطلاعات شخصی فرزند‌تان را به‌درستی وارد کنید.
  5. به سوالات مطرح‌‌شده جواب دهید.
  6. مدارک موردنیاز و اسکن‌شده را در وبسایت بارگذاری کنید.
  7. درصورتی‌که فرزند دانش‌آموزتان بیشتر از ۱۴ سال داشته باشد، باید برایش درخواست انگشت‌نگاری بدهید.
  8. گزینه انگشت‌نگاری را در وبسایت فعال کنید.
  9. اطلاعات بانکی را وارد کنید.
  10. هزینه فرم و انگشت‌نگاری را بپردازید.
  11. از سفارت کانادا در کشورهای اطراف ایران برای فرزند دانش‌آموزتان وقت انگشت‌نگاری بگیرید.
  12. بعد از مدتی نامه مجاز به انگشت‌نگاری به ایمیل شما فرستاده می‌شود.
  13. به‌منظور انجام انگشت‌نگاری به‌همراه فرزند دانش‌آموزتان به سفارت کانادا بروید.
  14. بعد از قبولی ویزا، پاسپورت دانش‌آموز خود را برای دریافت ویزا به سفارت کانادا بفرستید.

  مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان نیز بدین‌شرح‌اند:

  1. دریافت پذیرش از دانشگاه

  پس از یافتن دانشگاه متناسب با علاقه و نیازتان، مدارک لازم را مطابق با شرایط و ضوابط آن دانشگاه آماده و ارسال کنید. در‌صورت قبولی، نامه پذیرش تحصیلی (Acceptance Letter) را از دانشگاه دریافت خواهید کرد.

  1. آماده‌سازی مدارک لازم

  دقت در تکمیل مدارک نقشی مهم در تسریع روند اخذ ویزای تحصیلی ایفا می‌کند. ارائه مدارک ناقص یا نامعتبر ممکن است به تاخیر در بررسی درخواست یا حتی رد آن منجر شود. برای اطمینان از کامل‌بودن مدارک، فهرست دقیق مدارک مورد‌نیاز را از وبسایت اداره مهاجرت کانادا یا منابع معتبر دیگر دریافت کنید.

  1. ثبت‌نام آنلاین برای درخواست ویزا تحصیلی

  در این مرحله، تمامی مدارک لازم را اسکن و بارگذاری و اطلاعاتتان را دقیق در فرم‌های مرتبط وارد کنید. برای جلوگیری از هرگونه اشتباه، قبل از تکمیل هر بخش اطلاعات خود را چندین‌بار بررسی کنید.

  1. انگشت‌نگاری

  پس از ثبت‌نام آنلاین، اگر ایرادی در مدارک وجود نداشته باشد، از سفارت ایمیلی حاوی اجازه برای انگشت‌نگاری دریافت خواهید کرد. برای انگشت‌نگاری و تصویربرداری دیجیتال (بیومتریک)، باید به یکی از مراکز درخواست ویزا (VAC) خارج از ایران بروید.

  1. انتظار برای بررسی مدارک

  پس از ثبت‌نام آنلاین و ارائه مدارک و انگشت‌نگاری، اداره مهاجرت کانادا فرایند بررسی دقیق پرونده‌تان را آغاز می‌کند. کارشناسان این اداره اصالت و صحت مدارک و شرایط تحصیلی و تمکن مالی شما را می‌سنجند. در‌صورت وجود هرگونه نقص یا ابهام در مدارک، ممکن است از شما درخواست تکمیل مدارک یا انجام مصاحبه شود.

  1. دریافت ویزای تحصیلی کانادا

  درصورت تایید نهایی درخواست شما، نامه POE (Port of Entry) برایتان صادر خواهد شد. این نامه به شما اجازه می‌دهد تا پس از ورود به کانادا، مجوز تحصیلی خود را از اداره مهاجرت این کشور دریافت کنید. اعتبارنامه POE نشان‌دهنده مدت‌زمان مجاز تحصیل شما در کانادا خواهد بود.

  هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

  دانش‌آموزان و دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید هزینه‌هایی بپردازند. در جدول زیر، هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانش‌آموزان و دانشجویان را ذکر کرده‌ایم:

  هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادامبلغ موردنیاز
  اجازه تحصیل (Study Permit)۱۵۰ دلار
  ویزای همراه۱۰۰ دلار
  انگشت‌نگاری۸۵ دلار
  بیمه۶۰۰ دلار
  مجموع۹۳۵ دلار

  مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

  مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا برای دانش‌آموزان و دانشجویان متفاوت است؛ چراکه اداره مهاجرت کانادا برای بررسی ویزای دانش‌آموزی و دانشجویی روند یکسانی را طی نمی‌کند. معمولا صدور ویزای تحصیلی دانش‌آموزی ۱۲ روز کاری و صدور ویزای تحصیلی دانشجویی بین ۲ تا ۲۰ هفته کاری زمان می‌برد.

  شرایط کار با ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

  به‌منظور کار با ویزای تحصیلی کانادا، باید مجوز کار روی مجوز تحصیلی‌تان درج شده باشد. اگر این مجوز روی مدرک شما درج نشده است، ابتدا باید برای اصلاح مجوز تحصیلی خود اقدام و سپس به‌منظور اخذ شماره تامین اجتماعی (SIN) به مراکز خدمات کانادا (Service Canada) مراجعه کنید.

  گفتنی است که این مراحل را باید قبل از شروع به کار در کانادا تکمیل کنید. به‌منظور اطمینان از وجود مجوز کار روی مدرک تحصیلی‌تان، آن را به‌دقت بررسی کنید. برای اینکه در طول ترم تحصیلی مجاز به کار باشید، باید به‌صورت تمام‌وقت در دانشگاه ثبت‌نام کرده باشید. حداقل تعداد واحدهای درسی برای ثبت‌نام تمام‌وقت دانشجویان ۱۲ واحد است. دانشجویانی که به‌صورت پاره‌وقت تحصیل می‌کنند، مجاز به انتخاب تعداد واحد‌های کمتری هستند؛ درنتیجه، دانشجویان پاره‌وقت مجوز کار نخواهند داشت.

  دانشجویانی که داخل دانشگاه کار می‌کنند، واجد‌شرایط کار تمام‌وقت با ساعت نامحدود هستند. درمقابل، دانشجویانی که خارج از محیط دانشگاه به کار مشغول می‌شوند، فقط می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته پاره‌وقت کار کنند.

  دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

  رد‌شدن ویزای تحصیلی کانادا قطعا برای متقاضیان تحصیل در این کشور آزار‌دهنده است. به‌منظور جلوگیری از رد‌شدن این ویزا، باید چند نکته را مدنظر قرار دهید. در‌ادامه، به دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا اشاره خواهیم کرد.

  • نداشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی: دانشجویان بین‌المللی باید در آزمون‌های ورودی آیلتس شرکت و نمره قبولی کسب کنند. در‌صورت کسب‌نکردن امتیاز لازم، ممکن است با رد درخواست ویزای تحصیلی مواجه شوند.
  • نداشتن تمکن مالی کافی: درصورتی‌که نتوانید ثابت کنید که بودجه کافی برای گذران زندگی در سال اول دوره یا برنامه تحصیلی خود را دارید، ممکن است درخواست‌ شما برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا رد شود. متقاضیان باید همراه درخواست ویزا، اسناد و مدارک معتبر برای تایید وضعیت مالی‌شان را ارائه دهند.
  • نداشتن شفافیت کافی درباره بازگشت به کشور مبدا: مجوز تحصیلی به‌صورت موقت صادر می‌شود و اعتبار آن پس از مدت‌زمان مشخصی به‌پایان می‌رسد. ازاین‌رو، متقاضیان به ارائه مدارک کافی برای اثبات قصد بازگشت به کشور خود پس از انقضای ویزای تحصیلی‌شان ملزم هستند. اگر مسئول پرونده در قصد بازگشت شما به کشورتان شک داشته باشد، ممکن است که ویزایتان رد شود.
  • نداشتن تناسب رشته تحصیلی: رشته تحصیلی انتخابی و اهداف شغلی آینده یا سوابق تحصیلی گذشته شما برای مسئولان مهاجرتی کانادا بسیار مهم است. درصورت تغییر ناگهانی رشته یا وجود وقفه تحصیلی در پرونده‌تان، ممکن است درخواست ویزای شما رد شود.
  • نداشتن نامه پذیرش از مدرسه یا دانشگاه: برای درخواست مجوز تحصیلی، داشتن نامه پذیرش از یکی از موسسه‌های آموزشی تعیین‌شده کانادا (DLI) ضروری است. متقاضیان علاوه‌بر داشتن نامه پذیرش، باید حداقل شرایط ورود به دانشگاه یا کالج مدنظر را داشته باشند.
  • وجود نقص در مدارک: دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در کانادا باید مدارک خود را به‌طور کامل ارائه دهند. در‌صورت مغایرت یا وجود نقص در مدارک، احتمال رد‌شدن ویزای آنان بسیار زیاد است. پس توصیه می‌کنیم از صحت مدارک خود مطمئن شوید.

  به‌منظور کاهش احتمال رد‌شدن ویزای تحصیلی کانادا، توصیه می‌کنیم که ابتدا نکات گفته‌شده را مدنظر قرار دهید و سپس برای درخواست ویزا اقدام کنید. درصورتی‌که بنا بر هر دلیلی ویزای شما ریجکت شد، ۳ راه پیش پای شما خواهد بود:

  1. درخواست تجدید‌نظر: با درخواست تجدید‌نظر از اداره مهاجرت کانادا، مدارک شما دوباره بررسی و پرونده شما بازنگری خواهد شد؛ با‌این‌حال، تضمینی برای قبولی ویزا وجود نخواهد داشت. در این زمینه وکیل مهاجرتی می‌تواند به شما کمک کند. گفتنی است که فقط ۶۰ روز برای اعتراض و درخواست تجدید‌نظر وقت خواهید داشت.
  2. ارسال مجدد درخواست: در این روش، می‌توانید مدارک خود را کامل کنید و دوباره برای اداره مهاجرت بفرستید. گفتنی است که در این روش، باید هزینه‌های مربوط به اخذ ویزا را دوباره بپردازید.
  3. شکایت به دادگاه عالی: با کمک وکیل می‌توانید به‌دلیل غیرمنصفانه‌بودن نتیجه ویزا، شکایت خود را به دادگاه عالی کانادا ببرید. شکایت به دادگاه عالی کانادا آخرین روشی است که می‌توانید به‌کار ببرید. این روش معمولا سخت و طولانی خواهد بود.

  تمدید ویزای تحصیلی کانادا

  ویزای تحصیلی کانادا به‌صورت موقت صادر می‌شود و برای ادامه‌تحصیل باید ویزایتان را قبل از اتمام اعتبار، دوباره تمدید کنید. نکات مهم برای تمدید ویزای تحصیلی کانادا از‌این‌قرارند:

  • تمدید ویزای تحصیلی ۲ تا ۴ هفته کاری زمان خواهد برد.
  • بهتر است ۳ ماه قبل از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی، برای تمدیدش اقدام کنید.
  • هزینه تمدید ویزای تحصیلی کانادا حدود ۱۵۰ دلار خواهد بود. در‌صورتی‌که ویزای شما منقضی شده باشد، باید حدود ۲۰۰ دلار برای دریافت مجدد مجوز تحصیل (Study Permit) بپردازید.

  مدارک موردنیاز برای تمدید ویزای تحصیلی کانادا عبارت‌اند از:

  • اسکن پاسپورت معتبر
  • اسکن مدارک تحصیلی
  • مدارک مربوط به تمکن مالی کافی
  • نامه اجازه تحصیلی

  دریافت ویزای همراه تحصیلی کانادا

  دریافت ویزای همراه تحصیلی کانادا برای افرادی مانند همسر و فرزندان و یکی از والدین متقاضی تحصیل در کانادا امکان‌پذیر است. انواع ویزای همراه تحصیلی کانادا عبارت‌اند از:

  ویزای والدین همراه دانش‌آموز

  ویزای والدین همراه دانش‌آموز به یکی از والدین اجازه می‌دهد تا با فرزند کوچک‌تر از ۱۸ سال خود و به‌عنوان سرپرست و همراه به‌صورت هم‌زمان به کانادا برود. همراهی سرپرست جزو قوانین ویزای تحصیلی دانش‌آموزی در کانادا است.

  ویزای همراه همسر دانشجو

  درصورتی‌که دانشجو قصد داشته باشد تا همسرش را به‌عنوان به‌همراه خود ببرد، باید از ابتدا این موضوع را در فرم درخواست ویزای تحصیلی کانادا ذکر کند. دانشجویان بین‌المللی طبق قوانین مهاجرتی کانادا می‌توانند حضور همسر خود را در درخواست مجوز تحصیلی کانادا قرار دهند؛ اما باید تاثیر احتمالی این موضوع بر تایید مجوز تحصیلی را در نظر بگیرند.

  درصورتی‌که مجوز تحصیلی دانشجوی خارجی به‌همراه همسرش در کانادا تایید شود، همسر وی واجدشرایط درخواست برای ویزای کار آزاد همراه (Spousal Open Work Permit) خواهد بود. این ویزای کار به همسر فرد اجازه می‌دهد تا به‌صورت تمام‌وقت برای هر کارفرمایی در کانادا و برای مدت‌زمان مشابه با اعتبار مجوز تحصیلی شریک زندگی‌اش کار کند.

  مراحل اقدام برای دریافت ویزای همراه همسر دانشجو عبارت‌اند از:

  1. فرم‌های درخواست ویزا را دقیق تکمیل کنید. مطمئن شوید که تمامی بخش‌ها به‌درستی تکمیل شده باشند.
  2. کپی واضحی از گذرنامه خود را ارائه دهید که برای کل مدت‌زمان اقامت مدنظر شما در کانادا معتبر باشد.
  3. مدارک و شواهدی برای اثبات قانونی‌بودن رابطه خود ارائه دهید. این مدارک می‌تواند شامل گواهی ازدواج و عکس‌های مشترک یا سایر اسناد حمایتی باشد.
  4. از نامه پذیرش رسمی از موسسه آموزشی کپی بگیرید و ضمیمه مدارک کنید.
  5. به‌منظور پوشش هزینه‌های زندگی و شهریه تحصیلی، تمکن مالی خود را با ارائه مدارک بانکی اثبات کنید.
  6. زیر‌نظر پزشک معتمد سفارت معاینه‌های پزشکی را پشت‌سر بگذارید و گزارش آن را به‌عنوان بخشی از درخواست خود ضمیمه کنید.
  7. گواهی عدم سوءپیشینه را از کشور مبدا ارائه دهید.

  ویزای همراه فرزند دانشجو

  درصورتی‌که ویزای تحصیلی متقاضی تایید شود، برای فرزند وی ویزای همراه صادر خواهد شد که مجوز اقامت او در کانادا را به مدت‌زمان مشابه با اعتبار مجوز تحصیلی والدینش تایید می‌کند. گفتنی است که پس از ورود به کانادا، تمامی کودکان کوچک‌تر از ۱۸ سال به تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه کانادا مجاز هستند.

  مدارک لازم برای اخذ ویزای همراه فرزند دانشجو ازاین‌قرارند:

  • نامه پذیرش مدرسه برای فرزند متقاضی تحصیل
  • مدارک شناسایی و هویتی فرزند همراه با ترجمه
  • ۲ قطعه عکس برای گذرنامه فرزند
  • اسناد و مدارک تمکن مالی

  جمع‌بندی

  دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای دانش‌آموزان و دانشجویان امکان‌پذیر است. سن موردنیاز برای دانش‌آموزان از ۶ تا ۱۸ سال و برای دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف از ۱۸ تا ۴۵ سال است. یکی از شرط‌های مهم اخذ ویزای تحصیلی کانادا، دریافت مجوز تحصیلی از موسسه‌های معتبر این کشور است. توجه کنید که داشتن نمره ۶٫۵ آیلتس از دیگر نکات مهم برای دریافت ویزای تحصیلی برای دانشجویان است.

  درصورتی‌که سن موردنیاز برای تحصیل را نداشته باشید، از امتیاز شما برای دریافت ویزای تحصیلی کاسته می‌شود. به‌منظور دریافت این ویزا، باید بین ۱۵هزار تا ۳۰هزار دلار در سال تمکن مالی داشته باشید. ناگفته نماند که داشتن همراه در ویزای تحصیلی کانادا مانعی ندارد و شما می‌توانید همسر و فرزند خود را با ویزای همراه به کانادا ببرید. همچنین، درصورتی‌که فرزندتان ویزای تحصیلی دریافت کرده باشد، به‌عنوان سرپرست همراه او خواهید بود.