پاسپورت ایتالیا

کشور ایتالیا به‌دلیل قرارگرفتن در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن، یکی از پاسپورت‌های قدرتمند و معتبر جهان را دارد. براساس گزارش وبسایت Passport Index، پاسپورت این کشور رتبه دوم را در میان پاسپورت‌های کشورهای جهان کسب کرده است.

مشاوره تلفنی 021-43859
2024/5/6f963afa-1f3c-41c1-b864-3bda4d72ef88.jpg

مشاوره برای دریافت پاسپورت ایتالیا

متخصصان ما در بالدانو با سال‌ها تجربه در زمینه مشاوره اخذ پاسپورت ایتالیا، اطلاعات کاملی از شرایط اخذ آن دارند و به شما در دریافت پاسپورت این کشور کمک می‌کنند.

ما در این مطلب تمام اطلاعات لازم جهت دریافت پاسپورت ایتالیا را برای شما گردآوری کرده ایم که با خواندن آن می‌توانید پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی از کارشناسان ما در بالدانو، فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

شما می‌توانید در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۷ و در روز پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ برای مشاوره تلفنی رایگان با شماره ۰۲۱۴۳۸۵۹ تماس بگیرید.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  اعتبار پاسپورت ایتالیا

  اعتبار پاسپورت ایتالیا در جهان زبانزد است. به‌دلیل قرارگرفتن کشور ایتالیا در حوزه شنگن، با دریافت پاسپورت این کشور می‌توانید به کشورهای حوزه شنگن بدون دریافت ویزا و محدودیت زمانی سفر کنید. در رده‌بندی پاسپورت‌های کشورهای دنیا، پاسپورت ایتالیا در رده دوم جای دارد و با آن می‌توان به ۱۲۶ کشور دنیا بدون دریافت ویزا مسافرت کرد.

  کشور های بدون ویزا با پاسپورت ایتالیا

  دارندگان پاسپورت ایتالیا بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۲۶ کشور جهان می‌توانند سفر کنند یا هنگام ورود به برخی از کشورها ویزای بدو ورود (ویزای فرودگاهی) و مجوز الکترونیکی سفر (ETA) دریافت کنند.

  با پاسپورت ایتالیا بدون اخذ ویزا می‌توان به کشورهای زیر سفر کرد:

  کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایتالیا

  دارندگان پاسپورت ایتالیا برای سفر به کشورهای زیر باید ویزای بدو ورود (ویزای فرودگاهی) دریافت کنند:

  استرالیاآذربایجانبحرینبنگلادشبورکینافاسوبوروندیکامبوجکومور
  کنگوکوباجیبوتیمصرگینه استواییاتیوپیگابنگینه
  گینه بیسائوهندوستاناندونزیایرانعراقاردنکویتلائوس
  لبنانماداگاسکارمالدیوموریتانینپالنیجریهعمانپاپوآ گینه نو
  قطرروسیهروانداعربستان‌سعودیسیرالئونسومالیسودان جنوبیتانزانیا
  رفتناوگاندازیمباوه     

  دارندگان پاسپورت ایتالیا برای ورود به کشورهای زیر، لازم است تا مجوز الکترونیکی سفر (ETA) اخذ ‌کنند:

  کاناداساحل‌عاجکنیانیوزلندپاکستانسیشلسریلانکاایالات متحده آمریکا
  افغانستانالجزایربنینبوتانکامرونجمهوری آفریقای مرکزیچادکنگو
  اریترهغنالیبریالیبیمالیمیانمارنائورونیجر
  کره‌شمالیسودانسوریهترکمنستانیمن   

  روش های اخذ پاسپورت ایتالیا

  روش های اخذ پاسپورت ایتالیا ازاین‌قرارند:

  • دریافت پاسپورت ایتالیا از طریق کار
  • دریافت پاسپورت از طریق تحصیل
  • دریافت پاسپورت از طریق سرمایه گذاری
  • دریافت پاسپورت از طریق تولد
  • دریافت پاسپورت از طریق ازدواج

  در‌ادامه، هر‌کدام از روش های اخذ پاسپورت ایتالیا را به‌اختصار توضیح می‌دهیم.

  دریافت پاسپورت ایتالیا از طریق کار

  افراد با مهارت‌های خاص می‌توانند در حوزه شغلی مدنظرشان در ایتالیا به‌دنبال کار بگردند. برای دریافت پاسپورت ایتالیا، باید پیشنهاد کاری (Job Offer) از کارفرما و سازمان یا شرکت ایتالیایی دریافت کنید. پس از اخذ مجوز کار، باید مدارک لازم را برای گرفتن ویزای کاری به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود ارائه دهید. بعد از دریافت ویزای کاری و ۵ سال کار در ایتالیا نیز، برای گرفتن اقامت دائم این کشور می‌توانید اقدام کنید. پس از گذشت ۵ سال از اخذ اقامت دائم ایتالیا، درخواست خود را برای گرفتن شهروندی و پاسپورت این کشور می‌توانید ارائه دهید.

  دریافت پاسپورت ایتالیا از طریق تحصیل

  برای دریافت پاسپورت ایتالیا از طریق تحصیل، باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا عبارت‌اند از:

  • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مدنظر
  • مدارک هویتی ترجمه‌شده به زبان ایتالیایی
  • ارائه مدرک زبان (حداقل مدرک آیلتس 6 و مدرک B2 ایتالیایی)
  • ارائه مدرک تحصیلی به‌همراه ریزنمره‌ها
  • ارائه پاسپورت معتبر
  • ارائه اسناد و مدارک تمکن مالی ۶هزار‌یورویی

  تحصیل در ایتالیا به‌تنهایی باعث دریافت پاسپورت این کشور نمی‌شود و پس از فارغ‌التحصیلی و پیداکردن شغل، برای اخذ ویزای کاری باید اقدام کنید.

  دریافت پاسپورت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

  دریافت پاسپورت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری ازجمله گزینه‌های ایدئال برای کسانی است که به سرمایه‌گذاری در این کشور علاقه‌مندند و محدودیت مالی ندارند. روش‌های سرمایه‌گذاری در ایتالیا که به اخذ اقامت و شهروندی این کشور منجر می‌شوند، عبارت‌اند از:

  • سرمایه‌گذاری در ایتالیا از طریق دریافت ویزای طلایی ایتالیا: به چند روش تقسیم می‌شود: ۱. سرمایه‌گذاری ۲۵۰‌هزار‌یورویی برای راه‌اندازی استارتاپ یا سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌های نوآورانه ایتالیایی و خرید سهام آن‌ها؛ ۲. سرمایه‌گذاری ۵۰۰‌هزاریورویی روی شرکت با مسئولیت محدود ایتالیایی؛ ۳. کمک ۱‌میلیون‌یورویی به یکی از طرح‌های بشردوستانه در ایتالیا؛ ۴. سرمایه‌گذاری ۲میلیون‌یورویی روی اوراق بهادار دولتی ایتالیا
  • سرمایه‌گذاری در ایتالیا از طریق خرید ملک
  • سرمایه‌گذاری در ایتالیا از طریق ثبت شركت
  • سرمایه‌گذاری در ایتالیا از طریق تمکن مالی
  • سرمایه‌گذاری در ایتالیا از طریق كارآفرینی

  اعتبار ویزای سرمایه‌گذاری در ایتالیا ۲ساله است و امکان تمدید آن نیز وجود دارد. دارندگان ویزای سرمایه‌گذاری در ایتالیا پس از گذشت ۵ سال، برای گرفتن اقامت دائم این کشور و بعد از ۱۰ سال اقامت در آنجا نیز، به‌منظور دریافت پاسپورت ایتالیا می‌توانند درخواست بدهند.

  دریافت پاسپورت ایتالیا از طریق تولد

  دریافت پاسپورت ایتالیا از طریق تولد برای اتباع خارجی از قانون خون پیروی می‌کند. این یعنی دریافت پاسپورت ایتالیا برای نوزادانی ممکن است که والدینشان یا یکی از آن‌ها شهروند این کشور باشند.

  قانون خاک در ایتالیا برای کودکانی که خارج از ایتالیا متولد می‌شوند؛ ولی یکی از والدینشان تبعه این کشور است، بدین‌صورت است که در کنسولگری یا نمایندگی رسمی ایتالیا باید ثبت‌نام کنند تا در آینده برای دریافت پاسپورت ایتالیایی اقدام کنند.

  دریافت پاسپورت ایتالیا از طریق ازدواج

  ازدواج با شهروند ایتالیایی می‌تواند به دریافت تابعیت این کشور منجر شود. دریافت پاسپورت ایتالیا از طریق ازدواج شرایط خاصی دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید. برخی از این شرایط بدین‌شرح‌اند:

  • ازدواج فرد غیرایتالیایی با شهروند ایتالیایی پس از گذشت ۲ سال، می‌تواند به اخذ شهروندی ایتالیا منجر شود.
  • در‌صورتی‌که زوجین فرزند کوچک‌تر از ۱۸ سال داشته یا فرزندانی را به‌صورت قانونی به فرزندخواندگی گرفته باشند، پس از گذشت ۱ سال می‌توانند برای شهروندی ایتالیا اقدام کنند.
  • فرد غیرایتالیایی که در خارج از ایتالیا اقامت و با شهروند ایتالیایی ازدواج ‌کرده است، بعد از گذشت ۳ سال از تاریخ ازدواج، می‌تواند برای شهروندی ایتالیا اقدام کند. در‌صورتی‌که فرد فرزند کوچک‌تر از ۱۸ سال داشته باشد، این مدت‌زمان به نصف کاهش پیدا می‌کند.

  شرایط اخذ پاسپورت ایتالیا

  شرایط اخذ پاسپورت ایتالیا عبارت‌اند از:

  • حداقل مدرک B1 زبان ایتالیایی: برای ارائه درخواست به‌منظور اخذ تابعیت ایتالیا از طریق اقامت یا ازدواج، افراد باید ثابت کنند که بر زبان ایتالیایی مسلط هستند. برای اثبات تسلط بر این زبان، کافی است در آزمون‌های معتبری که موسسه‌هایی مانند Università per Stranier di Siena (CILS) و Università per Stranieri di Perugia (CELI) برگزار می‌کنند، شرکت و مدرک آن را ارائه کنند.
  • گذرنامه‌ معتبر: تمامی متقاضیان اخذ پاسپورت ایتالیا باید گذرنامه معتبر اصلی خود را ارائه کنند.
  • عدم سوءپیشینه: افرادی که در کشور خود یا ایتالیا سوءپیشینه دارند، نمی‌توانند پاسپورت ایتالیا را دریافت کنند.
  • سابقه بیمه و مالیات در ایتالیا: ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت منظم بیمه در ایتالیا می‌تواند بر اخذ پاسپورت ایتالیا تاثیرگذار باشد.
  • اقامت دائم در ایتالیا: افرادی که هنوز اقامت دائم خود را نگرفته‌اند، برای دریافت پاسپورت ایتالیا نمی‌توانند اقدام کنند. به‌بیان بهتر، به‌منظور گرفتن پاسپورت ایتالیا داشتن اقامت دائم این کشور از الزامات اصلی است.
  • حداقل ۱۰ سال سابقه اقامت در ایتالیا: افراد غیرایتالیایی که به‌مدت معینی در ایتالیا زندگی کرده‌اند (عموماً ۱۰ سال برای غیر‌اروپایی‌ها و ۴ سال برای شهروندان اتحادیه اروپا)، می‌توانند برای دریافت پاسپورت ایتالیا اقدام کنند.
  • تمکن مالی: سرمایه مورد‌نیاز برای نشان‌دادن تمکن مالی به‌منظور ارائه درخواست برای گرفتن پاسپورت ایتالیا بر‌اساس عوامل مختلف متغیر است. متقاضیان دریافت پاسپورت ایتالیا با بهره‌مندی از تمکن مالی کافی باید اثبات کنند که بدون نیاز به کمک‌های دولتی، می‌توانند به‌طور مستقل در ایتالیا زندگی کنند.

  هزینه اخذ پاسپورت ایتالیا

  هزینه اخذ پاسپورت ایتالیا با‌توجه‌به شرایط هر متقاضی ممکن است متفاوت باشد. هزینه‌های اخذ پاسپورت ایتالیا شامل هزینه‌های تمبر و مهر و خود گذرنامه است. در جدول زیر، هزینه اخذ پاسپورت ایتالیا را ذکر کرده‌ایم:

  نوع پاسپورتهزینه اخذ پاسپورت ایتالیا
  پاسپورت استاندارد۱۱۶ یورو
  پاسپورت جایگزین۷۳ یورو
  پاسپورت موقت۵ یورو
  پاسپورت جمعی۵ یورو به‌ازای هر نفر

  مدارک لازم برای اخذ پاسپورت ایتالیا

  مدارک لازم برای اخذ پاسپورت ایتالیا عبارت‌اند از:

  • ۱۰ سال سابقه اقامت در ایتالیا
  • گذرنامه معتبر یا مدارک هویتی مانند کارت ملی
  • کپی شناسنامه
  • تکمیل فرم درخواست پاسپورت در اداره پلیس یا کنسولگری یا سفارت ایتالیا در کشور مبدا
  • ۲ قطعه عکس ۴٫۵ در ۳٫۵ با پس‌زمینه سفید و مربوط به حداقل ۶ ماه قبل
  • پرداخت ۲۵۰ یورو به وزارت کشور ایتالیا
  • گواهی عدم سوء‌پیشینه
  • مدرک B1 CERF زبان ایتالیایی یا بهتر
  • ارائه مدارک ازدواج (درصورت اقدام از طریق ازدواج)
  • ارائه رضایت‌نامه برای کودکان کوچک‌تر از ۱۶ سال

  مراحل دریافت پاسپورت ایتالیا

  1. در‌صورت داشتن اقامت دائم ایتالیا و حداقل ۱۰ سال سابقه زندگی در این کشور، برای اخذ پاسپورت ایتالیا به اداره پلیس این کشور مراجعه کنید یا به‌صورت آنلاین در وب‌سایت این اداره درخواستتان را ارائه دهید.
  2. پس از ثبت درخواست و تکمیل فرم اخذ پاسپورت و تابعیت ایتالیا، مدارک مورد‌نیاز برای دریافت پاسپورت ایتالیا به شما اعلام می‌شود که در تاریخ تعیین‌شده، باید آن‌ها را به اداره امور مهاجرتی منطقه خود در کشور ایتالیا تحویل دهید. توجه کنید که اگر درخواست خود را به‌صورت آنلاین ارسال می‌کنید، برای ثبت اثرانگشت باید قرار ملاقات در سفارت ایتالیا رزرو کنید. اگر از این طریق اقدام کنید، بررسی پرونده شما ۱ تا ۶ ماه طول می‌کشد.

  برای اخذ پاسپورت ایتالیا، به نکات زیر توجه کنید:

  • کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال لازم نیست تا مرحله بیومتریک را پشت‌سر بگذارند.
  • به‌منظور ارسال درخواست پاسپورت ایتالیا برای افراد کوچک‌تر از ۱۸ سال، ارائه رضایت‌نامه والدین ضروری است.
  • افراد مسن‌تر از ۷۰ سال و نیز افراد ناتوان نیازی نیست تا در مصاحبه حضوری شرکت کنند.

  مدت زمان گرفتن پاسپورت ایتالیا

  مدت زمان گرفتن پاسپورت ایتالیا ممکن است بسته به عوامل مختلفی مانند نوع درخواست متقاضی متفاوت باشد. برای درخواست پاسپورت ایتالیا باید بازه‌های زمانی زیر را در نظر گرفت:

  • شهروندان اتحادیه اروپا پس از ۴ سال زندگی در ایتالیا و شهروندان کشورهای دیگر بعد از ۱۰ سال زندگی در این کشور می‌توانند برای اخذ پاسپورت ایتالیا اقدام کنند.
  • پس از گذشت ۲ سال از ازدواج قانونی و ثبت‌شده در ایتالیا، برای گرفتن پاسپورت ایتالیا می‌توان اقدام کرد.
  • اگر فردی تابعیت ایتالیا را از دست داده باشد، پس از ۳ سال باید دوباره درخواستش را برای اخذ شهروندی این کشور ارائه دهد.

  درمجموع، مدت زمان گرفتن پاسپورت ایتالیا عبارت است از:

  • برای افراد محلی در ایتالیا: درخواست اولیه پاسپورت معمولا ۴ تا ۶ هفته و تمدید پاسپورت ۲ تا ۴ هفته زمان می‌برد.
  • برای افراد در خارج از ایتالیا: برای افرادی که درخواستشان را ازطریق سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود ارسال می‌کنند، مدت زمان دریافت پاسپورت معمولاً ۳ تا ۶ هفته طول می‌کشد. ناگفته نماند که درصورت ناقص‌بودن مدارک و وجود اشکال در درخواست، این مدت زمان بیشتر به‌طول می‌انجامد.

  گرفتن پاسپورت ایتالیا برای ایرانیان

  ایرانیان برای دریافت پاسپورت ایتالیا باید ۱۰ سال در این کشور اقامت کرده باشند. آنان با داشتن ویزای کاری و اقامت موقت، می‌توانند پاسپورت ایتالیا را اخذ کنند. امکان گرفتن پاسپورت ایتالیا برای ایرانیان ازطریق سرمایه‌گذاری در این کشور و خرید سهام فراهم است.

  مزایای داشتن پاسپورت ایتالیا

  • امکان زندگی و کار و تحصیل در 27 کشور حوزه شنگن
  • خرید آسان ملک
  • امکان استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی
  • امکان استفاده از خدمات آموزش عالی با هزینه ارزان و مقرون‌به‌صرفه
  • داشتن حق رای
  • داشتن فرصت‌های اجتماعی
  • داشتن اجازه کار

  جمع‌بندی

  در سال ۲۰۲۴، پاسپورت ایتالیا دومین پاسپورت معتبر جهان شناخته شده است. دریافت پاسپورت ایتالیا مستلزم داشتن تابعیت این کشور است. برای گرفتن تابعیت ایتالیا، می‌توانید از طریق ویزای کاری و سرمایه‌گذاری و ازدواج اقدام کنید. به‌منظور دریافت پاسپورت ایتالیا، باید ۱۰ سال در این کشور اقامت کرده باشید. دارندگان پاسپورت ایتالیا بدون ویزا به ۱۲۶ کشور و با دریافت ویزای بدو ورود (ویزای فرودگاهی) به ۴۳ کشور و با دریافت مجوز الکترونیکی سفر (ETA) به ۸ کشور می‌توانند سفر کنند.

  سوالات کاربران درباره پاسپورت ایتالیا

  بهترین راه به‌منظور دریافت پاسپورت ایتالیا برای ایرانیان کدام است؟
  بهترین راه به‌منظور دریافت پاسپورت ایتالیا برای ایرانیان از طریق کار یا سرمایه‌گذاری است.
  اعتبار پاسپورت ایتالیا چند سال است؟
  اعتبار پاسپورت ایتالیا معمولا ۱۰ سال است.
  آسان‌ترین راه برای دریافت پاسپورت ایتالیا کدام است؟
  آسان‌ترین راه برای دریافت پاسپورت ایتالیا ازدواج با تبعه ایتالیایی است.
  اخذ پاسپورت ایتالیا چه مدت زمان می‌‌برد؟
  درخواست اولیه برای اخذ پاسپورت ایتالیا معمولا ۴ تا ۶ هفته زمان می‌برد.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859