پاسپورت آلمان

پاسپورت آلمان در فهرست هنلی در رتبه اول قرار دارد و قدرتمندترین پاسپورت دنیا به‌حساب می‌آید. با داشتن پاسپورت آلمانی، می‌توانید بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۹۴ کشور جهان سفر کنید یا در بدو ورود ویزای مرزی دریافت کنید.

مشاوره تلفنی
2024/5/14ae4013-3179-4d58-bb0a-9af0af81da87.jpg

مشاوره اخذ پاسپورت آلمان

 متخصصان ما در بالدانو با سال‌ها تجربه در زمینه مشاوره اخذ پاسپورت آلمان، اطلاعات کاملی از شرایط اخذ آن دارند و به شما در دریافت پاسپورت این کشور کمک می‌کنند.

ما در این مطلب تمام اطلاعات لازم جهت دریافت پاسپورت آلمان را برای شما گردآوری کرده ایم که با خواندن آن می‌توانید پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی از کارشناسان ما در بالدانو، فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

شما می‌توانید در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۷ و در روز پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ برای مشاوره تلفنی رایگان با شماره ۰۲۱۴۳۸۵۹ تماس بگیرید.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  انواع پاسپورت آلمان

  انواع پاسپورت آلمان به ۳ دسته تقسیم می‌شود:

  • پاسپورت قرمز آلمان
  • پاسپورت آبی آلمان
  • پاسپورت خاکستری آلمان

  درادامه، با هریک از این پاسپورت‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

  پاسپورت قرمز آلمان

  پاسپورت قرمز آلمان متداول‌ترین نوع پاسپورت در کشور آلمان است و به همه دارندگان تابعیت و شهروندی این کشور تعلق می‌گیرد. با داشتن پاسپورت قرمز آلمان، به‌طور رسمی شهروند و تبعه کشور آلمان محسوب می‌شوید و ملیت و پاسپورت قبلی خود را نیز می‌توانید حفظ کنید.

  پاسپورت آبی آلمان

  پاسپورت آبی آلمان ویژه پناهندگانی است که از کشور آلمان درخواست تابعیت می‌کنند و دولت آلمان با درخواستشان موافقت می‌کند. آن دسته از پناهندگان کشور آلمان که پاسپورت آبی را دریافت می‌کنند، باید پاسپورت و ملیت کشور اصلی و مبدا خود را لغو کنند؛ زیرا پاسپورت آبی آلمان جایگزین پاسپورت قبلی افراد می‌شود.

  پاسپورت خاکستری آلمان

  پاسپورت خاکستری آلمان فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که از دولت آلمان درخواست پناهندگی می‌کنند؛ اما واجدشرایط اخذ پاسپورت کشور آلمان نیستند. پاسپورت خاکستری آلمان نوعی مجوز زندگی و اقامت در این کشور است و فقط آن دسته از متقاضیانی واجد‌شرایطش هستند که از کشور مبدا خود اخراج شده‌اند و حق ندارند به کشور اصلی خود بازگردند.

  اعتبار پاسپورت آلمان

  وبسایت Henleyglobal.com هرساله فهرستی از رتبه‌بندی پاسپورت‌های کشورهای مختلف جهان را منتشر می‌کند. طبق فهرستHenley Passport Index  در سال ۲۰۲۴، پاسپورت کشور آلمان رتبه اول را ازآن خود کرد و در‌کنار پاسپورت اسپانیا و سنگاپور، قدرتمندترین پاسپورت جهان شناخته شد.

  دارندگان پاسپورت کشور آلمان می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا، به ۱۹۴ کشور دنیا سفر یا هنگام ورود به برخی از کشورها ویزای بدو ورود یا ویزای فرودگاهی دریافت کنند.

  کشورهای بدون ویزا با پاسپورت آلمان

  دارندگان پاسپورت آلمان برای سفر به کشورهای زیر به اخذ ویزا نیاز ندارند:

  آرژانتینآروباآفریقای جنوبیآلبانیآنتیگوا و باربوداآندوراآنگولاآنگویلا
  اتریشارمنستاناروگوئهازبکستاناسپانیااستونیاسراییلاسلواکی
  اسلوونیاسواتینیاکوادورالسالوادورامارات متحده عربیاوکراینایتالیاایرلند
  ایسلندباربادوسباهامابرزیلبرمودابرونئیبریتانیابلاروس
  بلژیکبلغارستانبلیزبوتسوانابوسنی و هرزگوینبولیویبونیر، سینت یوستاتیوسپاراگوئه
  پالائوپاناماپرتغالپروپلی‌نزیتاجیکستانتایلندتایوان
  ترکیهترینیداد و توباگوتونستونگاتووالوتیمور شرقیجاماییکاجبل‌الطارق
  جزایر تورکس و کایکوسجزایر سلیمانجزایر فاروجزایر فالکلندجزایر کوکجزایر کیمنجزایر مارشالجزایر ویرجین
  جمهوری چکجمهوری دومینیکنچیندانمارکدومینیکارئونیونرومانیزامبیا
  ژاپنسائوتومه و پرینسیپساموافلسطینسن‌مارینوسن پیر ا میکلونسنت کیتس و نویسسنت لوسیا
  سنت مارتنسنت هلنسنت وینسنت و گرنادین‌هاسنگاپورسنگالسوئدسوییسسورینام
  شیلیصربستانفرانسهفنلاندفیجیفیلیپینقبرسقرقیزستان
  قزاقستانکاستاریکاکالدونیای جدیدکره‌جنوبیکرواسیکلمبیاکوراسائوکوزوو
  کیپ‌وردکیریباتیگابنگامبیاگراناداگرجستانگرینلندگواتمالا
  گویانگویان فرانسهلتونیلسوتولهستانلوکزامبورگلیتوانیلیختن‌اشتاین
  ماکائومالاویمالتمالزیمایوتمجارستانمراکشمغولستان
  مقدونیه شمالیمکزیکموریسموزامبیکمولداویموناکومونتسراتمونته‌نگرو
  میکرونزینامیبیانروژنیکاراگويههاییتیهلندهند غربی فرانسههندوراس
  هنگ‌کنگواتیکانوالیس و فوتوناوانواتوونزوئلاویتنامیونان 

  دارندگان پاسپورت آلمان برای سفر و ورود به کشورهای زیر می‌توانند ویزای لب مرز (بدو ورود) دریافت کنند:

  اتیوپیاردناندونزیبحرینبروندیبنگلادشبورکینافاسوتانزانیا
  توگوجیبوتیرواندازیمباوهسیرالئونسیشلعراقعربستان‌سعودی
  عمانقطرکامبوجکومورکویتگینه بیسائولائوسلبنان
  ماداگاسکارمالدیومصرموریتانینپالنیووی  

  کشورهای زیر نیز به دارندگان پاسپورت آلمانی مجوز الکترونیکی سفر (eTA) ارائه می‌دهند:

  استرالیاایالات متحده آمریکاپاکستانپورتوریکوجزایر ماریانای شمالیجزایر ویرجین آمریکاجزیره نورفکساموای آمریکا
  سریلانکاکاناداکنیاگوامنیوزلند   

  دارندگان پاسپورت کشور آلمان برای سفر به کشورهای زیر باید ویزای الکترونیک دریافت کنند:

  آذربایجاناوگانداایرانبنینبوتانپاپوا گینه نوجمهوری دموکراتیک کنگوساحل‌عاج
  سودان جنوبیروسیهکامرونگینهگینه استواییمیانمارنیجریههند

  دارندگان پاسپورت آلمان برای ورود و سفر به کشورهای زیر باید از قبل ویزا تهیه کنند:

  اریترهافغانستانالجزایرترکمنستانجمهوری آفریقای مرکزیچادسودانسوریه
  سومالیغناکره‌شمالیکنگوکوبالیبریالیبیمالی
  نائورونیجریمن     

  روش های اخذ پاسپورت آلمان

  روش های اخذ پاسپورت آلمان ازاین‌قرارند:

  • کار
  • تحصیل
  • سرمایه‌گذاری
  • والدین
  • تولد
  • ازدواج

  در‌ادامه، با هر‌یک از روش های اخذ پاسپورت آلمان بیشتر آشنا می‌شویم.

  دریافت پاسپورت آلمان از طریق کار

  اخذ پاسپورت آلمان از طریق کار به‌طور مستقیم امکان‌پذیر نیست. با اخذ ویزای کار آلمان (ویزای تایپ D)، می‌توانید اقامت موقت ۱ یا ۲ساله این کشور را بگیرید. بعد از ۵ سال اقامت و تمدید ویزای کار خود، امکان دریافت اقامت دائم آلمان برایتان فراهم خواهد بود. پس از گذشت ۵ سال از اخذ اقامت دائم آلمان، برای اخذ پاسپورت این کشور می‌توانید اقدام کنید. اخذ پاسپورت آلمان از طریق کار یکی از روش‌های ادغام‌سازی (Naturalization) برای دریافت پاسپورت آلمانی به‌حساب می‌آید.

  دریافت پاسپورت آلمان از طریق تحصیل

  یکی دیگر از روش‌های ادغام‌سازی (Naturalization) برای گرفتن پاسپورت آلمانی، تحصیل در کشور آلمان است. با اخذ ویزای تحصیلی آلمان، می‌توانید حداکثر ۴ سال در این کشور اقامت کنید. بعد از اتمام دوره تحصیل نیز، می‌توانید در کشور آلمان شغل پیدا و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری آلمان تبدیل کنید. با این کار، می‌توانید اقامتتان را در کشور آلمان تمدید و بعد از گذشت ۵ سال از تاریخ اقامت موقت خود، اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. ۴ سال پس از اخذ اقامت دائم نیز، می‌توانید برای اخذ پاسپورت آلمان اقدام کنید.

  دریافت پاسپورت آلمان از طریق سرمایه گذاری

  افرادی که به‌دنبال دریافت پاسپورت آلمان از طریق سرمایه گذاری هستند، پیش از هر اقدامی، بهتر است از متخصصان و کارشناسان سرمایه‌گذاری در کشور آلمان مشاوره بگیرند. بسیاری از روش‌های سرمایه‌گذاری در آلمان به اخذ اقامت این کشور منجر نمی‌شود. برای اینکه بتوانید از‌طریق سرمایه‌گذاری به پاسپورت کشور آلمان دست پیدا کنید، به روش‌هایی نیاز دارید که اخذ اقامت موقت این کشور را در پی داشته باشد.

  در روش سرمایه‌گذاری که یکی از روش‌های ادغام‌سازی (Naturalization) برای دریافت پاسپورت آلمان به‌حساب می‌آید، سرمایه‌گذار می‌تواند بعد از گذشت ۲ یا ۳ سال از اقامت موقتش در آلمان، برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کند. سپس بعد از گذشت ۵ سال از صدور اقامت دائم نیز، می‌تواند برای گرفتن پاسپورت آلمان درخواست بدهد.

  دریافت پاسپورت آلمان از طریق والدین

  تمامی افرادی که هر دو یا یکی از والدینشان آلمانی هستند، فارغ از اینکه خودشان در چه کشوری به‌دنیا می‌آیند، از بدو تولد آلمانی به‌حساب می‌آیند و تابعیت و شهروندی این کشور به آنان تعلق می‌گیرد. به‌بیان بهتر، نوزادی که والد یا والدین آلمانی دارد؛ اما در کشوری دیگر متولد می‌شود، از بدو تولد می‌تواند پاسپورت آلمانی داشته باشد.

  دریافت پاسپورت آلمان از طریق تولد

  کشور آلمان در ارائه تابعیت و پاسپورت به اتباع خارجی، پیرو قانون خون است. این یعنی افرادی که در کشور آلمان متولد می‌شوند، لزوما شهروند و تبعه این کشور به‌حساب نمی‌آیند؛ مگر اینکه هر دو یا یکی از والدینشان شهروند کشور آلمان باشند.

  در این قانون کشور آلمان، ۲ استثنا وجود دارد: نوزادانی که در خاک آلمان متولد می‌شوند و والدینشان تابعیت هیچ کشوری را ندارند و نوزادانی که در خاک آلمان متولد می‌شوند و هویت والدینشان مشخص نیست، از بدو تولد شهروند کشور آلمان به‌حساب می‌آیند و می‌توانند پاسپورت آلمانی داشته باشند.

  دریافت پاسپورت آلمان از طریق ازدواج

  ازدواج با شهروند آلمانی به‌طور مستقیم به اخذ پاسپورت این کشور منجر نمی‌شود. باوجوداین، متقاضی از طریق ازدواج با اتباع آلمانی، می‌تواند ابتدا اقامت ۲ساله این کشور را بگیرد. سپس بعد از گذشت ۲ سال از تاریخ عقد به‌شرطی‌که متقاضی حداقل ۳ سال با همسرش در کشور آلمان زندگی کرده باشد، می‌تواند برای دریافت پاسپورت کشور آلمان اقدام کند.

  دریافت پاسپورت آلمان از طریق ازدواج با اتباع آلمانی، یکی از روش‌های ادغام‌سازی (Naturalization) به‌حساب می‌آید و تنها روش ادغام‌سازی است که در آن متقاضی می‌تواند با ۳ سال زندگی در آلمان، پاسپورت این کشور را دریافت کند. ناگفته نماند که در سایر روش‌های ادغام‌سازی، متقاضی باید حداقل ۵ سال سابقه زندگی در آلمان را داشته باشد.

  شرایط اخذ پاسپورت آلمان

  شرایط اخذ پاسپورت آلمان بدین‌شرح‌اند:

  • داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل C1: تمامی متقاضیان اخذ پاسپورت آلمان باید مدرک سطح C1 زبان آلمانی را داشته باشند.
  • داشتن گذرنامه معتبر: تمامی متقاضیان اخذ پاسپورت آلمان باید گذرنامه معتبر اصلی خود را ارائه کنند.
  • نداشتن سوءپیشینه: افرادی که در کشور اصلی خود یا کشور آلمان سوءپیشینه دارند، نمی‌توانند برای اخذ پاسپورت این کشور اقدام کنند.
  • داشتن سابقه پرداخت بیمه و مالیات در آلمان: داشتن کد بیمه و کد مالیاتی در کشور آلمان برای اخذ پاسپورت آلمان الزامی است.
  • داشتن اقامت دائم آلمان: افرادی که هنوز اقامت موقت آلمان را دارند، برای دریافت پاسپورت آلمان نمی‌توانند اقدام کنند. یکی از شرایط اساسی دریافت پاسپورت آلمان، داشتن اقامت دائم این کشور است.
  • داشتن حداقل ۵ سال سابقه اقامت در آلمان: افرادی که قصد دارند پاسپورت آلمان را بگیرند، باید حداقل ۵ سال در کشور آلمان زندگی کرده باشند.
  • داشتن تمکن مالی حداقل ۱۰هزاریورویی در سال: متقاضیان اخذ پاسپورت آلمان، باید با ارائه مدرک به دولت آلمان ثابت کنند که ازنظر مالی مستقل هستند و سالانه حداقل ۱۰هزار یورو تمکن مالی دارند.
  • قبولی در آزمون شهروندی کشور آلمان: یکی از شروط مهم اخذ پاسپورت آلمانی، داشتن شهروندی و تابعیت کشور آلمان است. این یعنی ابتدا باید در آزمون شهروندی کشور آلمان شرکت و در‌صورت قبولی در آزمون، برای دریافت پاسپورت آلمان اقدام کنید. متقاضیانی که کمتر از ۱۶ سال دارند و افرادی که به‌دلیل کهولت سن یا محدودیت و بیماری‌های جسمی نمی‌توانند در آزمون شرکت کنند و افرادی که در یکی از رشته‌های علوم اجتماعی و سیاست یا حقوق از دانشگاه‌های آلمان فارغ‌التحصیل شده‌اند، از شرط قبولی در آزمون شهروندی آلمان معاف هستند.

  هزینه اخذ پاسپورت آلمان

  هزینه اخذ پاسپورت آلمان طبق جدول زیر است:

  هزینه اخذ پاسپورت آلمان
  برای افراد بزرگ‌تر از ۱۶ سال۲۵۵ یورو
  برای افراد کوچک‌تر از ۱۶ سال۵۰ یورو
  شرکت در آزمون شهروندی آلمان۲۵ یورو

  مدارک لازم برای اخذ پاسپورت آلمان

  مدارک لازم برای اخذ پاسپورت آلمان بدین‌شرح‌اند:

  • گذرنامه معتبر
  • گواهی عدم سوءپیشینه (در کشور اصلی و در کشور آلمان)
  • حداقل مدرک C1 زبان آلمانی
  • سوابق بیمه در کشور آلمان
  • سوابق مالیاتی در کشور آلمان
  • کارت اقامت دائم کشور آلمان
  • ۳ قطعه عکس پاسپورتی
  • پرداخت هزینه فرم درخواست پاسپورت آلمان
  • مدرک قبولی در آزمون شهروندی کشور آلمان
  • حداقل ۵ سال سابقه اقامت در کشور آلمان
  • بیمه درمانی در آلمان
  • تمکن مالی حداقل ۱۰هزاریورویی در سال

  مراحل دریافت پاسپورت آلمان

  مراحل دریافت پاسپورت آلمان به‌ترتیب ازاین‌قرارند:

  1. در‌صورت داشتن اقامت دائم کشور آلمان و حداقل ۵ سال سابقه زندگی در این کشور‌، با مراجعه به یکی از دفترهای امور مهاجرتی کشور آلمان در شهر یا منطقه خود، می‌توانید برای اخذ پاسپورت کشور آلمان درخواست بدهید.
  2. پس از ثبت درخواست و تکمیل فرم اخذ پاسپورت و تابعیت آلمان، فهرستی از مدارک مورد‌نیاز برای اخذ پاسپورت آلمان به شما اعلام می‌شود که باید در تاریخ تعیین‌شده آن‌ها را به اداره امور مهاجرتی منطقه خود در کشور آلمان تحویل دهید.
  3. پس از بررسی پرونده و مدارکتان، تاریخ برگزاری آزمون شهروندی آلمان به شما اعلام می‌شود. قبولی در این آزمون برای اخذ پاسپورت این کشور ضروری است.
  4. درصورت قبولی در آزمون شهروندی کشور آلمان، به‌طور رسمی شهروندی و تابعیت این کشور را دریافت می‌کنید و پاسپورت آلمانی شما پس از ۳ تا ۱۰ هفته صادر می‌شود.

  مدت زمان گرفتن پاسپورت آلمان

  مدت زمان گرفتن پاسپورت آلمان از تاریخ ثبت درخواست، ۳ تا ۱۰ هفته است. با ثبت رضایت‌نامه دفتری و محضری، می‌توانید فرد دیگری را به‌عنوان نماینده معرفی کنید تا پاسپورت آلمانی شما را از دفتر امور مهاجرتی منطقه تحویل بگیرد.

  مزایای داشتن پاسپورت آلمان

  • بهره‌مندی از امتیازهای شهروندی کشور آلمان
  • داشتن حق رای در کشور آلمان
  • امکان تحصیل رایگان در آلمان
  • داشتن اجازه کار در آلمان
  • امکان سفر به ۱۹۴ کشور دنیا بدون ویزا
  • امکان سفر و زندگی در سایر کشورهای حوزه شنگن
  • امکان سفر و زندگی در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا
  • داشتن حق بازنشستگی
  • امکان استخدام در نهادهای دولتی آلمان
  • بهره‌مندی از مصونیت سیاسی شهروندان آلمان

  جمع‌بندی

  کشور آلمان معتبرترین پاسپورت جهان را دارد و در فهرست رتبه‌بندی پاسپورت‌های جهان از دیدگاه Henley Passport Index، در‌کنار کشورهای اسپانیا و سنگاپور رتبه اول را دارد. دارندگان پاسپورت کشور آلمان می‌توانند بدون داشتن ویزا یا با اخذ ویزای مرزی به ۱۹۴ کشور دنیا سفر کنند.

  هزینه اخذ پاسپورت آلمان برای افراد بزرگ‌سال ۲۵۵ یورو و برای افراد کوچک‌تر از ۱۶ سال ۵۰ یورو است. از شرایط مهم دریافت پاسپورت آلمانی، داشتن حداقل مدرک C1 زبان آلمانی و قبولی در آزمون شهروندی این کشور است. کشور آلمان در ارائه شهروندی به اتباع خارجی پیرو قانون خون است. به‌عبارت‌دیگر، افرادی که والدین آلمانی دارند، در هر کشوری که به‌دنیا بیایند، شهروند آلمان محسوب می‌شوند و می‌توانند پاسپورت این کشور را دریافت کنند.

  برای دریافت مشاوره رایگان درباره نحوه اخذ پاسپورت آلمان، می‌توانید از‌طریق فرم مشاوره با کارشناسان موسسه مهاجرتی بالدانو در ارتباط باشید. متخصصان ما با سال‌ها سابقه و تجربه درزمینه ارائه مشاوره درباره اخذ پاسپورت آلمانی، به شما کمک می‌کنند تا با انواع پاسپورت آلمان و شرایط اخذ آن بیشتر آشنا شوید.

  سوالات کاربران درباره پاسپورت آلمان

  بهترین راه برای دریافت پاسپورت آلمان برای ایرانیان کدام است؟
  بهترین راه برای دریافت پاسپورت آلمان برای ایرانیان ازدواج با اتباع آلمانی است.
  اعتبار پاسپورت آلمان چند سال است؟
  اعتبار پاسپورت آلمان ۱۰ سال است.
  آسان‌ترین راه برای دریافت پاسپورت آلمان کدام است؟
  آسان‌ترین راه برای دریافت پاسپورت آلمان، ازدواج با اتباع آلمانی است.
  اخذ پاسپورت آلمان چه مدت زمان می برد؟
  اخذ پاسپورت آلمان از تاریخ ثبت درخواست، ۳ تا ۱۰ هفته زمان می برد.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859