تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان یک گزینه فوق العاده برای علاقمندان به ادامه تحصیل و زندگی در یک کشور اروپایی با امکانات مناسب و هزینه های اندک است. لهستان کشوری پیشرفته است که دانشگاه های معتبر و امکانات خوبی دارد.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/10/0aebc07d-c557-427b-be4d-5a948d781642.jpg

مشاوره تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان رایگان یا با پرداخت شهریه یکی از جذاب ترین اهداف برای بسیاری از دانشجویان در کلیه مقاطع است. لهستان کشوری اروپایی دارای کیفیت بالای آموزش و خدمات عالی است. در این کشور دانشگاه های معتبر با رتبه بندی بالا در جهان وجود دارد. شرایط کار برای فارغ التحصیلان دانشگاه های لهستان نیز مناسب بوده و شانس پیدا کردن شغل در این کشور زیاد است. هزینه تحصیل در لهستان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی نیز مقرون به صرفه است و دانشجویان می توانند با هزینه مناسبی در این کشور تحصیل کنند.

مقاله پیش رو یک راهنمای جامع برای علاقمندان به ادامه تحصیل در لهستان و آشنایی آنها با موضوعات پیرامون تحصیل و زندگی در یک کشور اروپایی است.

فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا کارشناسان ما در بالدانو برای مشاوره بیشتر درباره تحصیل در لهستان با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}

فهرست مطالب

  تحصیل در لهستان

  سیستم آموزشی لهستان

  به طور کلی سیستم آموزشی لهستان به سه دوره آموزش در مدارس و سه دوره در دانشگاه تقسیم می شود. دوره آموزشی در مدارس شامل یک دوره تحصیلی در ابتدایی و دو دوره در دبیرستان است. سال تحصیلی در لهستان دارای دو بخش ترم پاییز و ترم بهار است که هر کدام با یک دوره امتحان تمام می شوند. سیستم آموزش عالی در این کشور به سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم می شود؛ ولی برای برخی از رشته های دانشگاهی، بر اساس نظام دو مرحله ای کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری است.

  تحصیل در مدارس لهستان

  در لهستان افراد بین سنین ۷ تا ۱۸ سال حق تحصیل رایگان در مدارس دولتی را دارند. زبان آموزشی در مدارس این کشور لهستانی است و دانش آموزان خارجی می توانند با شرکت در کلاس های فوق برنامه نسبت به تکمیل زبان آموزشی خود اقدام کنند. البته در لهستان مدارس خصوصی و بین المللی نیز وجود دارد که آموزش در آنها به زبان انگلیسی و منطبق با سیستم آموزشی آمریکایی یا بریتانیایی است. لازم به ذکر است که آموزش در این مدارس رایگان نیست و با پرداخت شهریه صورت می گیرد.

  تحصیل در لهستان مقطع کارشناسی

  تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی سه تا چهار سال طول می کشد و دانشجویان باید ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد درسی ECTS را با موفقیت بگذرانند. در این کشور دانشگاه های دولتی و خصوصی متعددی وجود دارد و دانشجویان با توجه به شرایط خود می توانند در این مراکز تحصیل کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی لهستان بسیار پایین و رقابت برای پذیرش در این مراکز سنگین است. زبان آموزشی دانشگاه های این کشور در مقطع لیسانس لهستانی و انگلیسی است و متقاضیان باید بر اساس شرایط دانشگاه مقصد، مدرک زبان خود را ارائه دهند.

  تحصیل در لهستان مقطع کارشناسی ارشد

  تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی ارشد برای واجدین شرایط امکان پذیر است. در این دوره دانشجو باید ۹۰ تا ۱۲۰ واحد درسی ECTS را با قبولی بگذراند. آموزش در کارشناسی ارشد به صورت مطالعات فردی، جلسات گروهی، کارهای آزمایشگاهی و تکالیف فردی و گروهی است. اکثر رشته ها در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می شوند. در پایان دوره فوق لیسانس دانشجویان به طور شفاهی از رساله خود دفاع کرده و در صورت قبولی می توانند مدرک خود را دریافت کنند.

  تحصیل در لهستان مقطع دکترا

  تحصیل در لهستان در مقطع دکتری نیز امکان پذیر است و ایرانیان و سایر اتباع خارجی واجد شرایط می توانند با اخذ ویزای تحصیلی لهستان در این مقطع ادامه تحصیل دهند. جالب است بدانید که تحصیل در مقطع دکتری در این کشور برای کلیه دانشجویان به صورت رایگان است. در این مقطع دانشجو همانند یک محقق تحصیل کرده و به این طریق از مزایای بورسیه تحصیلی استفاده می کند. دانشجویان دکتری باید در طول تحصیل خود تا ۶۰ ساعت برای دانشجویان لیسانس تدریس کند. ارائه گزارش پیشرفت سالانه و پایان نامه دکتری به دانشگاه نیز جزو وظایف این دانشجویان است.

  لهستان و تحصیل در رشته های پزشکی

  تحصیل پزشکی در لهستان و سایر رشته های پزشکی به جهت مزیت های متعدد یکی از جذاب ترین گزینه ها برای بسیاری از متقاضیان اتباع خارجی است. در این کشور چشم انداز عالی برای دانشجویان پزشکی وجود دارد. هزینه تحصیل پزشکی در لهستان مناسب و نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین است. بازار کار برای فارغ التحصیلان از دانشگاه های پزشکی لهستان خوب است و بسیاری از آنها می توانند در آمریکا، آلمان و بریتانیا به طبابت مشغول شوند.

  تحصیل دندانپزشکی در لهستان نیز طرفداران فراوانی دارد و به همین جهت بسیاری از متقاضیان مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل در این رشته ثبت نام می کنند. قابل توجه است که تحصیل رایگان پزشکی در لهستان نیز برای برخی از واجدین شرایط امکان پذیر است.

  هزینه های تحصیل در لهستان

  تحصیل در لهستان در کلیه مقاطع برای شهروندان این کشور رایگان است. اتباع خارجی نیز می‌توانند  با قبولی در آزمون های مشابه دانش آموزان و دانشجویان لهستانی، به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند. اما به طور کلی باید برای تحصیل در کشور لهستان هزینه‌های متعددی را پرداخت کرد و این هزینه ها برای هر مقطع و هر مرکز آموزشی متفاوت است. 

  هزینه های زندگی در لهستان

  یکی از کشورهای ایده آل و مناسب جهت زندگی دانشجویی مستقل با هزینه های پایین، کشور لهستان است. در این کشور می توانید در خوابگاه های دانشجویی اسکان داشته باشید و از غذاهای سلف دانشگاه استفاده کنید. به این ترتیب می توانید با هزینه ای کمتر از ۶۰۰ یورو زندگی دانشجویی مستقل در یک کشور اروپایی را تجربه کنید. (البته میزان هزینه ها با توجه به شهریه دانشگاه مقصد و سایر موارد متغیر است.)

  هزینه مواد غذایی

  یکی دیگر از مواردی که نقش مهمی در میزان مخارج دارد هزینه مواد غذایی است. به طور معمول می توان گفت که هزینه های مواد خوراکی در لهستان برای دانشجویان بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو است که می توان با خرید از سوپرمارکت های ارزان این مخارج را کاهش داد. برخی از فروشگاه هایی که مواد غذایی را با قیمت ارزان تری عرضه می کنند عبارتند از: اوچان، تسکو، لکرک و کافور.

  هزینه حمل و نقل

  جهت حمل و نقل خود می توانید با هزینه ای معادل ۵۰ یورو در طول یک ترم در سطح شهر با وسایل حمل و نقل عمومی سفر کنید؛ چرا که در لهستان برای دانشجویان مساعدت هایی در نظر گرفته می شود. تردد در نقاط مختلف شهر با دوچرخه در فصول گرم سال نیز یکی از روش های کاهش مخارج است. در لهستان دوچرخه های عمومی به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

  هزینه پوشاک

  خرید پوشاک یکی دیگر از هزینه های دانشجویان در لهستان محسوب می شود. دانشجویانی که چندین سال در این کشور اقامت دارند باید در زمان تحصیل خود انواع پوشاک از قبیل: لباس راحتی، لباس اداری، کیف و کفش را تهیه کنند. خرید پوشاک از فروشگاه های ارزان یا زمان حراجی فروشگاه، گزینه های مناسبی جهت کاهش مخارج زندگی محسوب می شوند.

  هزینه مسکن

  جهت تحصیل در لهستان می توانید در خوابگاه های دانشجویی مستقر در دانشگاه ها اسکان داشته باشید تا هزینه اندکی پرداخت کنید. امکان اجاره آپارتمان های خصوصی به صورت اشتراکی نیز می تواند یک گزینه ایده آل برای کاهش هزینه های مسکن باشد. با پرداخت هزینه های بالاتر می توانید آپارتمان های یک خوابه در شهرهای بزرگ را اجاره کنید؛ در این صورت هزینه های اقامت بین ۳۰۰ تا ۶۵۰ یورو تخمین زده می شود.

  بهترین دانشگاه های لهستان برای تحصیل

  دانشگاه های متعددی در کشور لهستان وجود دارد و برخی از آنها رتبه های خوبی در بین دانشگاه های جهان دارند. یکی از بهترین دانشگاه های لهستان برای تحصیل با نام «یاگیلونیا» شناخته می شود. یاگیلونیا جزو قدیمی ترین دانشگاه های این کشور است و در برخی از رتبه بندی ها یکی از پانصد دانشگاه برتر جهان شمرده می شود. دانشگاه های ورشو و علوم و تحقیقات AGH نیز جزو دانشگاه های برتر لهستان به شمار می آیند.

  مراحل پذیرش دانشگاه های لهستان

  تحصیل در دانشگاه های لهستان در طی مراحل گوناگونی صورت می گیرد. در ابتدا متقاضی باید فرم درخواست خود را به دانشگاه مقصد ارائه دهد تا مسئولین آن مرکز مدارک فرد را بررسی کنند. به همراه مدارک باید انگیزه نامه ای مبنی بر علاقه فرد نسبت به تحصیل در آن مرکز ارائه شود. در صورت تأیید مدارک، پذیرش فرد در دانشگاه مورد نظر صورت می گیرد.

  بهترین شهرهای لهستان برای تحصیل

  تحصیل در شهرهای مختلف لهستان امکان پذیر است؛ ولی برخی از این شهرها گزینه های بهتری برای تحصیل هستند. پذیرش در دانشگاه شهرهای برتر چشم انداز مناسبی جهت فرصت های شغلی و درآمد بالا برای فرد فراهم می کند. برخی از بهترین شهرهای لهستان برای تحصیل عبارتند از: ورشو، توروون و کراکو.

  شرایط تحصیل در لهستان

  شرایط تحصیل در لهستان در مقاطع مختلف داشتن مدرک مقطع قبلی است. بنابراین متقاضی علاوه بر اخذ ویزای تحصیلی خود باید نسبت به مدرک مقطع قبلی خود اقدام کند. ترم پاییز در این کشور از ماه اکتبر و ترم بهار از فوریه آغاز می شود و شما باید کلیه مدارک را با توجه به شرایط خود و دانشگاه مقصد، قبل از زمان مقرر تهیه کنید. شرایط تحصیل رایگان در لهستان نیز برای برخی از متقاضیان توسط مراکز آموزشی این کشور اعلام می شود. شما هم برای تحصیل رایگان می توانید شرایط و قوانین این مراکز را بررسی کرده و فرم درخواست خود را جهت پذیرش ارائه دهید.

  مدارک لازم برای تحصیل در لهستان

  مدارک لازم جهت تحصیل در مقاطع مختلف لهستان با یکدیگر متفاوت است. برخی از این مدارک عبارتند از: چند قطعه عکس، گذرنامه، فرم درخواست پذیرش، رزومه و مدرک زبان انگلیسی.

  مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در لهستان

  یکی از جذابیت های تحصیل در لهستان عدم نیاز به مدرک زبان است. برای تحصیل در اغلب دانشگاه های این کشور سطح آشنایی B۲ زبان کفایت می کند. تسلط فرد به زبان های آلمانی و فرانسوی نیز برای پذیرش در مراکز آموزشی کافی است و دانشگاه ها پیش از شروع سال تحصیلی یک آزمون زبان برگزار می کنند. بنابراین با توجه به توضیحات مشخص می شود که مهاجرت به لهستان بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است.

  جستجوی کار بعد از تحصیل در لهستان

  جستجوی کار بعد از تحصیل یکی از روش های اخذ ویزای اقامت دانشجویان در لهستان است. یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی از طریق دفاتر، روزنامه های محلی و سایت های کاریابی لهستان امکان پذیر است. برخی از این مراکز عبارتند از:

  • jobs
  • infopraca
  • careerjet

  شرایط کار دانشجویی هنگام تحصیل در لهستان

  تحصیل در لهستان مانعی برای کارکردن دانشجو محسوب نمی شود و او می تواند جهت تأمین هزینه های خود به صورت پاره وقت مشغول به کار شود. دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور لهستان نباید بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

  امکان اخذ اقامت بعد از تمام شدن تحصیل در لهستان

  امکان اخذ مجوز اقامت بعد از تحصیل برای دانشجویان در لهستان وجود دارد. فارغ التحصیلان می توانند با یافتن کارفرما، کارت آبی اتحادیه اروپا را درخواست و در صورت پذیرش آن را دریافت کنند. این کارت در ابتدا برای دو سال و در صورت تمدید برای سه سال دیگر معتبر است. دارندگان blue Card پس از پنج سال می توانند فرم درخواست اقامت دائم در لهستان را ارائه دهند.

  سوالات متداول

  آیا امکان تحصیل در لهستان به صورت رایگان وجود دارد؟
  بله. در برخی از مراکز آموزشی لهستان تحصیل رایگان برای متقاضیان واجد شرایط امکان پذیر است.
  آیا لهستان کشوری مناسب برای تحصیل مهاجران است؟
  شرایط تحصیل در لهستان برای مهاجران به جهت هزینه های پایین زندگی و تحصیل، وجود دانشگاه های معتبر و امکانات بالا، بسیار مطلوب است.
  به چه مدرک زبانی برای تحصیل در لهستان نیاز است؟
  درک زبان مورد نیاز برای هر مرکز آموزشی متفاوت است؛ ولی به طور کلی دروس در اغلب دانشگاه های این کشور به زبان های لهستانی و انگلیسی تدریس می شود.
  آیا برای تحصیل در لهستان شرط سنی وجود دارد؟
  شرایط سنی تحصیل در لهستان برای مقاطع گوناگون متفاوت است. شرط سنی جهت مقطع کارشناسی حداکثر 27 سال، مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 31 سال و مقطع دکتری حداکثر 35 تا 40 سال است.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859