تحصیل در اسپانیا

در حال حاضر اسپانیا به دلایل سخت گیری‌های کمتری که نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارد به یکی از محبوب‌ترین کشورها در بین دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. اگر دوست دارید تا با شرایط تحصیل در اسپانیا در ادامه همراه ما باشید.

مشاوره تلفنی
2024/3/b57c2047-64ab-48d0-b0d6-b7eb90a4bbcd.jpg

مشاوره تحصیل در اسپانیا

اگر به دنبال کسب فرصت تحصیلی در خارج از کشور هستید و دوست دارید تا در در مدت زمان کوتاهی، حتی بدون مدرک زبان و با بودجه نسبتا کم به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا مهاجرت کنید، کشور اسپانیا بهترین انتخاب برای شماست.

اسپانیا برنامه‌های تحصیلی متنوعی برای دانشجویان بین‌المللی ازجمله دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، و برنامه‌های آمادگی زبان اسپانیایی ارائه می‌دهد.

اغلب برنامه‌های تحصیلی در اسپانیا به زبان اسپانیایی انجام می‌شوند؛ بنابراین دانشجویان بین‌المللی باید دارای مهارت‌های زبانی کافی باشند. شما می‌توانید در دوره‌های آمادگی زبان اسپانیایی هم شرکت کنید.

موسسه مهاجرتی بالدانو در مسیر شما برای راه های تحصیل در اسپانیا می‌تواند شما را کمک و راهنمایی کند. ما در بالدانو ما برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی و اسپانیایی و همچنین بدون شهریه پذیرش خواهیم گرفت. برای مشاوره بیشتر برای تحصیل در اسپانیا فرم روبه‌رو را پر کنید تا مشاوران بالدانو با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  شرایط تحصیل در اسپانیا

  شرایط تحصیل در اسپانیا چیست

  بسته به اینکه قصد دارید برای تحصیل در کدام مقطع تحصیلی به کشور اسپانیا مهاجرت کنید، شرایط تحصیل در اسپانیا متفاوت خواهد بود:

  تحصیل در مدارس اسپانیا

  تحصیل در اسپانیا یک فرآیند جذاب و چالش‌برانگیز است. اسپانیا دارای سیستم آموزش عالی با کیفیت بالا و دانشگاه‌های معتبر است. دانش آموزان از کلاس نهم به شرط بلد بودن زبان اسپانیایی می‌توانند برای تحصیل در مدارس  اسپانیا اقدام کنند. 

  تحصیل در کالج های زبان اسپانیا

  متقاضیان تحصیل در کالج های اسپانیا با گذراندن دوره زبان برای تحصیل در دانشگاه آماده می‌شوند. در این روش هزینه شهریه دانشگاه خیلی کمتر یا رایگان می‌شود. به طور متوسط هزینه مورد نیاز برای تحصیل در کالج های اسپانیا ۱.۰۰۰ الی ۹.۰۰۰ یورو است.

  نکته بسیار مهم این است که برای دریافت ویزا از طریق و حضور در کالج ها در اسپانیا، باید طول دوره آموزشی شما از ۹ ماه بیشتر باشد. مدارک لازم جهت دریافت ویزای کالج های زبان اسپانیا عبارت است از:

  • مدارک تحصیلی 
  • مدارک هویتی
  • مدارک مالی شامل پرینت حساب بانکی
  • سند ملک به نام متقاضی (در صورت وجود)
  • وضعیت نظام وظیفه
  • بیمه‌نامه اسپانیایی
  • گواهی سلامت

  تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی

  تحصیل در مقطع کارشناسی اسپانیا

  دوره کارشناسی در کشور اسپانیا، معمولا ۴ ساله است. اگر قصد دارید تا در مقطع کارشناسی در کشور اسپانیا تحصیل کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

  آزمون ورودی

  باید حتما در آزمون ورودی دانشگاه مدنظرتان شرکت کنید؛ این آزمون به زبان اسپانیایی طراحی شده است و شما باید درس‌های نظیر زبان انگلیسی، زبان اسپانیایی، زیست شناسی، ریاضی، شیمی، فیزیک و تاریخ و فرهنگ اسپانیا پاسخ دهید.

  مدرک زبان

  اگر قصد دارید تا در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کنید باید حتما به زبان اسپانیایی مسلط باشید اما اگر قصد دارید تا در دانشگاه‌های خصوصی ادامه تحصیل دهید، می‌توانید با تسلط به زبان انگلیسی نیز به تحصیل بپردازید. برای تحصیل به زبان اسپانیایی در مقطع کارشناسی باید گواهی DELE B۲ را در آزمون بین المللی زبان DELE که آزمون مخصوص برای زبان اسپانیایی است را بدست آورید.

  شرایط سنی

  برای تحصیل در مقطع کارشناسی بهتر است تا سن شما بین ۱۸ تا ۲۶ سال باشد.

  هزینه‌‌ها

  در مقطع کارشناسی برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی باید شهریه بپردازید. بهتر است بدانید که تحصیل در مقطع کارشناسی نسبت به مقاطع دیگر بودجه بیشتری نیاز دارد؛ البته خوب است بدانید که تحصیل به زبان اسپانیایی برای دانشجویان بومی و بین المللی رایگان است.

  تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اسپانیا

  بسته به اینکه قصد دارید تا در کدام رشته تحصیلی مقطع ارشد را سپری کنید، مدت زمان تحصیل شما نیز متفاوت است؛ اما به طور کلی مقطع کارشناسی ارشد ۲ ساله طی می‌شود.

  شرایط تحصیل در اسپانیا در مقطه کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

  آزمون ورودی

  برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیازی به شرکت در هیچ گونه آزمون ورودی ندارید.

  زبان

  شما می‌توانید به زبان اسپانیایی یا انگلیسی در اسپانیا تحصیل کنید و می‌توانید بدون مدرک زبان و تنها با شرکت در دوره‌های زبان که در این کشور برگزار می‌شود، به این اسپانیا مهاجرت کنید. البته به یاد داشته باشید که داشتن مدرک زبان شانس شما را برای دریافت بورسیه یا دریافت پذیرش بیشتر می‌کند. برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی به زبان اسپانیایی باید گواهی DELE B2 را در آزمون بین المللی زبان اسپانیایی DELE بدست آورید.

  شرایط سنی

  شرایط سنی مشخصی تعیین نشده است اما بهتر است زیر ۳۶ سال داشته باشید.

  هزینه‌ها

  برای تحصیل در مقطع کارشناس ارشد نیز مانند مقطع کارشناسی در صورتیکه در دانشگاه‌های خصوصی به تحصیل بپردازید، باید هزینه‌های تحصیل خود را بپردازید. تحصیل به زبان اسپانیایی رایگان خواهد بود.

  تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری

  تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا

  یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در مقطع دکتری و استفاده از بورسیه تحصیلی، کشور اسپانیا است. مقطع دکتری بیشتر تحقیق محور بوده و برنامه‌های آموزشی متعددی برای متقاضیان این مقطع تحصیلی ارائه می‌شود. مقطع دکتری معمولا ۳ ساله است و شما برای تحصیل در مقطع دکتری کار راحتی را در پیش خواهید داشت:

  • آزمون ورودی: برای تحصیل در مقطع دکتری نیازی به شرکت در هیچ گونه آزمون ورودی ندارید.
  • زبان: اگر قصد دارید که بدون مدرک زبان به اسپانیا مهاجرت کنید می‌توانید در دوره‌های زبان اسپانیایی این کشور شرکت کنید؛ اما همواره به یاد داشته باشید که داشتن مدرک زبان شانس شما را برای دریافت بورسیه یا دریافت پذیرش بیشتر می‌کند. تحصیل در مقطع دکتری به زبان اسپانیایی و انگلیسی امکان پذیر است. برای تحصیل به زبان اسپانیایی و انگلیسی باید گواهی DELE B2 را در آزمون بین المللی زبان اسپانیایی DELE بدست آورید.
  • شرایط سنی: شرایط سنی مشخصی وجود ندارد، اما بهتر است کمتر از ۵۰ سال داشته باشید.
  • هزینه‌ها: تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا بسیار کمتر از دیگر مقاطع تحصیلی است و شما می‌توانید با دریافت بورسیه تقریبا به صورت رایگان به تحصیل بپردازید.

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسپانیا

  مدارک لازم برای تحصیل در اسپانیا

  برای تحصیل در اسپانیا باید ویزای تحصیلی اسپانیا را دریافت کنید. این مدارک باید توسط دارالترجمه‌های معتبر ترجمه شده باشند  و مورد تایید از سمت وزارت دادگستری و وزارت کشور باشند. اصلی‌ترین مدارک عبارتند از:

  • پاسپورت معتبر
  • مدارک هویتی از قبیل کارت ملی و شناسنامه
  • تکمیل کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی برای کشور اسپانیا
  • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
  • مدارک تحصیلی( شامل ریز نمرات، مدرک دیپلم برای متقاضیام کارشناسی، مدرک کارشناسی برای متقاضیان کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی ارشد برای متقاضیان دکتری)
  • مدرک زبان اسپانیایی یا انگلیسی( در صورتی که با داشتن مدرک زبان به اسپانیا مهاجرت کنید.)
  • رزومه تحصیلی و رزومه کاری
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • مدارک بانکی
  • تمکن مالی( تامین هزینه زندگی ماهانه در اسپانیا که هرساله ممکن است تغییر کند ولی معمولا رقمی بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است.)
  • بیمه درمانی تا سقف ۳۰ هزار یورو
  • بلیت سفر به اسپانیا
  • رزرو مخل اقامت در اسپانیا

  هزینه های  تحصیل در اسپانیا

  هزینه های تحصیل در اسپانیا

  به طور کلی برای تحصیل در اسپانیا ماهانه بین ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو خرج خواهید داشت. البته بسته به اینکه در کدام شهر زندگی می‌کنید، شرایط مسکن شما به چه شکل است و از بورسیه‌های تحصیلی استفاده می‌کنید یا خیر، هزینه‌های تحصیل در اسپانیا نیز متفاوت خواهد بود.

  هزینه مسکن

  هزینه مسکن یک آیتم متغیر است و نمی‌توان مقدار ثابتی را برای آن مشخص کرد. بسته به اینکه در چه شهری زندگی می‌کنید (برای مثال هزینه مسکن در شهر‌های مثل والنسیا، مادرید و بارسلونا بیشتر از دیگر شهرهای اسپانیا است)، متراژ و شرایط مسکن شما چگونه است، محل سکونت شما در مرکز شهر واقع شده یا خارج از شهر و … هزینه تهیه مسکن برای تحصیل در اسپانیا متغیر است. به طور کلی هزینه اجاره مسکن دانشجویی یک آپارتمان بین ۳۰۰ الی ۳۵۰ یورو در ماه است.

  خوابگاه‌های دانشجویی

  به طور متوسط می‌توان گفت شما با پرداخت مبلغی  بین ۱۵۰ الی ۲۵۰ یورو در ماه می‌توانید یک خوابگاه دانشجویی مناسب پیدا کنید.

  مسکن

  بسته به متراژ مسکن، شهر محل سکونت، شرایط محل سکونت هزینه تهیه مسکن نیز متفاوت خواهد بود.

  اما به طور کلی با پرداخت ۱۰۰۰ یورو در ماه می‌توانید یک مسکن مناسب در اسپانیا تهیه کنید. به طور کلی هزینه تهیه مسکن به صورت زیر است.

  • آپارتمان یک خوابه: ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو
  • آپارتمان استودیویی: ۳۵۰ تا ۹۰۰ یورو

   شما می‌توانید از سایت‌های زیر خوابگاه دانشجویی پیدا کنید:

  • castia
  • student
  • uniplaces

  هزینه حمل و نقل

  بسته به شهری که در آن به تحصیل می‌پردازید، هزینه حمل نقل نیز متفاوت است، اما به طور کلی می‌توان گفت که هزینه حمل نقل در اسپانیا بین ۸۰ تا ۱۵۰ یورو در ماه متغیر می‌باشد. 

  جدول هزینه حمل و نقل در اسپانیا
  بلیط ۵۰ سفره یک ماهه در بارسلونا۴۳٫۵ یورو
  کرایه مترو در مادرید و بیشتر شهرهای اسپانیا۲ یورو و خط ویژه ۱٫۵ یورو
  هزینه تاکسی در بارسلونا۲٫۲ یورو هزینه ورودی است و قیمت هر کیلومتر در روزهای تعطیل ۱٫۴ یورو و در روزهای دیگر از ساعت ۸ تا ۲۰، ۱٫۱۷ یورو است.
  کارت حمل و نقل عمومی در مادرید۵۴٫۶ یورو

  هزینه مواد غذایی

  هزینه مواد غذایی نسبت به سایر هزینه‌های زندگی در اسپانیا کمتر است و شما ماهانه با پرداخت مبلغی بین ۳۲۰ تا ۵۰۰ یورو می‌توانید اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنید. 

  هزینه مواد غذایی در اسپانیا
  ۵۰۰ گرم نان۰٫۹ تا ۱٫۵ یورو
  مرغهر کیلو بین ۴٫۵ تا ۶٫۵ یورو
  گوشت گاوهر کیلو بین ۹ تا ۱۴ یورو
  ۱۲ عدد تخم مرغ۰٫۹ تا ۱٫۸ یورو
  برنجهر کیلو بین ۱ تا ۱٫۵ یورو
  هزینه صرف یک وعده غذا در یک رستوران ساده۲۰ تا ۳۰ یورو
  پنیرهر کیلو بین ۴٫۵ تا ۶٫۲ یورو

  دانشگاه های برتر اسپانیا

  کشور اسپانیا در چند دهه گذشته موفق شده تا با شرایط مناسبی که برای محصلان ایجاد کرده است، رنکینگ و جایگاه دانشگاه‌های خود را به سطح بسیار بالایی برساند به طوریکه در حال حاضر شما می‌توانید با تحصیل در اسپانیا از لحاظ علمی بسیار پیشرفت کنید. براساس رده بندی سال ۲۰۲۲، دانشگاه‌های برتر اسپانیا به شرح زیر است: 

  رتبه در اسپانیاشهرنام دانشگاهرتبه در دنیااطلاعات درباره دانشگاه
  ۱بارسلونادانشگاه پمپئوفابرا۱۵۶یک دانشگاه دولتی در ایالت کاتالونیا است که دارای ۳ دانشکده علوم اجتماعی و انسانی، علوم بهداشتی و زندگی و علوم ارتباطات است.
  ۲بارسلونادانشگاه خود مختار بارسلونا۱۷۰یکی از بهترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل در اسپانیا است که در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا در ۲۷ رشته دانشجو دارد.
  ۳بارسلونادانشگاه ملی بارسلونا۱۹۳یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا است که در رشته‌های مختلفی مثل رشته‌های مهندسی و رشته‌های هنر فعالیت می‌کند.
  ۴پامپلونادانشگاه ناوارا۲۵۱-۳۰۰یک دانشگاه غیردولتی برای تحصیل در اسپانیا است که بیشتر به سبب دانشکده حقوق خود مشهور شده است.
  ۵مادریددانشگاه مستقل مادرید۳۰۱- ۳۵۰تعداد بسیار زیادی از دانشجویان دانشگاه مستقل مادرید کشورهای هم‌مرز برای تحصیل در اسپانیا مهاجرت کرده‌اند.
  ۶بارسلونادانشگاه رامون یوی۴۰۱- ۵۰۰یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیلات تکمیلی، دانشگاه رامون یوی است. این دانشگاه توجه ویژه‌ای به دانشجوهای معلول و کم‌ توان دارد.
  ۶والنسیادانشگاه والنسیا۴۰۱-۵۰۰یکی از پرجمعیت‌ترین دانشگاه‌های اسپانیا، دانشگاه والنسیا است به طوری که نزدیک به ۶۰ هزار نفر در این دانشگاه به تحصیل می‌پردازند. این دانشگاه دارای دانشکده‌های بسیار زیادی است و تقریبا بیشتر رشته‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد.

   همچنین دانشگاه‌های مرکزی کاتولونیا در بارسلونا، دانشگاه CEU در شهرهای بارسلونا، مادرید و والنسیا و دانشگاه کومپلوتنسه مادرید در شهر مادرید در رتبه‌های بعدی برای تحصیل در اسپانیا قرار گرفته‌اند.

  مزایای تحصیل در اسپانیا

  تحصیل در اسپانیا چه مزایایی دارد؟

  تحصیل در اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی سختی‌های کمتری دارد و شما می‌توانید با بودجه کم و بدون مدرک زبان، در یکی از بهترین و زیباترین کشورهای اروپایی تحصیل کنید و در صورت صلاحدید شخصی پس از پایان تحصیل به کار در اسپانیا بپردازید. به طور کلی شرایط اسپانیا برای تحصیل بسیار مناسب است و تحصیل در اسپانیا مزایای زیادی دارد:

  • اگر در مقطع دکتری به تحصیل در اسپانیا بپردازید، می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای زندگی و تحصیل در این کشور استفاده کنید.
  • بیشتر دانشگاه‌های اسپانیا مورد تایید وزارت علوم، ایران هستند و شما می‌توانید در صورت تمایل و پس از پایان تحصیل براحتی به کار در ایران بپردازید.
  • هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه‌ها در اسپانیا نسبت به دیگر شهرهای اروپایی کمتر است و شما با یک حقوق کم نیز می‌توانید در این کشور به راحتی زندگی کنید.
  • با دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا می‌توان به کشورهای عضو شینگن بدون نیاز به ویزا در هر زمانی سفر کرد.
  • کیفیت تحصیل در اسپانیا بسیار بالا است و سیستم آموزشی این کشور یکی از بروزترین سیستم‌های تحصیلی در دنیا را دارد.
  • بدون نیاز به مدرک زبان می‌توانید برای تحصیل در اسپانیا آماده شوید، اما باید پس از ورود به این کشور در دوره‌های زبان آموزی شرکت کنید که از لحاظ هزینه، میزان و مدت زمان یادگیری، دوره‌هایی بسیار مناسبی هستند.
  • نمره آزمون زبان انگلیسی برخلاف دیگر کشورهای اروپایی بالا نیست و شما با آیلتس ۵٫۵ تا ۷ می‌توانید از بهترین دانشگاه‌های این کشور پذیرش دریافت کنید.
  • فضای کشور اسپانیا بسیار صمیمانه است و مردم این کشور بسیار خونگرم هستند به طوریکه بیشتر مهاجران همواره از رفتار خوب مردم بومی این کشور یاد می‌کنند.
  • طبیعت و آب و هوای اسپانیا بسیار مناسب است و در بیشتر شهر‌های این کشور در بیشتر روزهای سال، شاهد آب و هوای مدیترانه‌ای هستیم.
  • این کشور به دلیل سابقه تاریخی، آب و هوای مناسب، همجواری با دریا و سابقه ورزشی خود مکان‌های گردشگری دیدنی بسیار زیادی دارد که برای هر انسانی جذاب خواهد بود.

  سوالات متداول

  یا امکان کار همزمان با تحصیل در اسپانیا وجود دارد؟
  بله؛ شما می‌توانید با اخذ مشاغلی نظیر دستیار استاد، انجام دادن کارهای آزمایشگاهی و … در حین تحصیل در اسپانیا تا 20 ساعت در هفته کار کنید.
  برای تحصیل در اسپانیا به چه مدرک زبانی نیاز است؟
  برای تحصیل به زبان انگلیسی بهتر است در آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی نظیر آیلتس و تاقل شرکت کنید و معمولا به آیلتس بین 5 تا 7 یا تافل 80 نیاز دارید؛ اما اگر قصد تحصیل در اسپانیا به زبان اسپانیایی را دارید، باید در آزمون DELE شرکت کنید و برای تحصیل در مقطع کارشناسی DELE B2 و برای تحصیلات تکمیلی DELE C1 دریافت کنید. بعلاوه شما می‌توانید برای تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان نیز اقدام کنید اما مستلزم هستید که دوره‌های زبان خود را در این کشور شرکت کنید.
  داقل معدل برای تحصیل در اسپانیا چقدر است؟
  معدل مشخصی برای تحصیل در اسپانیا مشخص نشده است اما اگر دوست دارید تا از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنید، بهتر است معدل شما بالای 16 باشد.
  آیا برای تحصیل در اسپانیا محدودیت سنی وجود دارد؟
  برای تحصیل در اسپانیا محدودیت سنی خاصی تعیین نشده است اما بهتر است در رنج سنی زیر قرار داشته باشید: مقطع کارشناسی حداکثر 26 سال، مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 36 سال و مقطع دکتری حداکثر باید 50 سال داشته باشید.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859