اقامت ایتالیا

دریافت اقامت ایتالیا از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است. متقاضیان می‌توانند از طریق سرمایه گذاری، کار و تحصیل برای دریافت اقامت این کشور اقدام کنند.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/11/be6356c5-cb69-4870-ad86-1cffd45806c2.jpg

مشاوره اخذ اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا به دو دسته اقامت موقت و اقامت دائم تقسیم می‌شود که متقاضیان برای دریافت آن باید مراحلی را پشت سر بگذارند.

برای اخذ اقامت ایتالیا شما به دریافت مشاوره تخصصی احتیاج دارید تا ضمن معرفی انواع راه‌ها، به شما کمک کند تا مسیر مناسب خود را بیابید و در آن قدم بگذارید. متخصصین مؤسسه مهاجرتی بالدانو سال‌های زیادی است که در حوزه دریافت اقامت و مهاجرت مشغول به کار هستند.

فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا مشاوران ما در بالدانو برای راهنمایی بیشتر درباره گرفتن اقامت ایتالیا با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  انواع اقامت ایتالیا

  در کشور ایتالیا دو نوع اجازه اقامت وجود دارد که یکی اجازه اقامت موقت و دیگری اجازه اقامت دائم است. هر فرد که مایل به دریافت اقامت دائم باشد، در ابتدا باید برای دریافت اقامت موقت اقدام کند.

  اقامت موقت ایتالیا

  به جهت دریافت اقامت موقت ایتالیا لازم است متقاضیان ۸ روز بعد از ورود به این کشور برای دریافت مجوز اقامت، اقدام کنند. دریافت چنین مجوزی این امکان را به افراد می‌دهد که تا پایان اعتبار اقامت موقت در ایتالیا بمانند و از تمامی مزیت‌ها و امکانات شهروندی این کشور استفاده کنند.

  برای دریافت اقامت موقت قابل تمدید از روش‌های زیر می‌توان اقدام کرد:

  • دریافت اقامت از طریق خود اشتغالی
  • دریافت اقامت از طریق تحصیل
  • دریافت اقامت از طریق پیوستن به خانواده
  • دریافت اقامت از طریق کار
  • دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری
  • دریافت اقامت از طریق ازدواج و تولد
  • دریافت اقامت از طریق تمکن مالی

  اقامت دائم ایتالیا

  تمامی متقاضیان دریافت اقامت دائم ایتالیا که در کشورهای غیر اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند برای دریافت اقامت دائم این کشور باید یک مسیر مشخص را دنبال کنند.

  تمامی این افراد در ابتدا باید اجازه اقامت موقت پنج ساله کشور ایتالیا را دریافت کنند. بعد از گذراندن این دوره متقاضیان می‌تواند اقدام به دریافت اقامت دائم کشور ایتالیا کنند. متقاضی باید برای دریافت اقامت دائم ایتالیا واجد شرایط دیگری هم باشد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نداشتن پیشینه کیفری
  • آموختن زبان ایتالیایی
  • آشنایی با آداب و رسوم مردم ایتالیا

  راه های دریافت اقامت ایتالیا

  دریافت اقامت ایتالیا راه های مختلفی دارد. کشور ایتالیا مانند دیگر کشور‌های اروپایی مسیری دارد که طی آن متقاضیان می‌توانند برای دریافت اقامت اقدام کنند که در ادامه آن‌ها را با جزئیات بررسی می‌کنیم:

  اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

  افرادی که از طریق تحصیل اقدام به دریافت اقامت ایتالیا می‌کنند، باید در ابتدا مدارک خود را برای دانشگاه مقصد بفرستند. متقاضیان در صورت پذیرش از دانشگاه مقصد اجازه اقامت در ایتالیا را به مدت یک سال دریافت می‌کنند. دانشجویان برای این‌که حق تمدید اقامت خود را داشته باشند باید مدارکی دال بر موفقیت در سال تحصیلی خود را ارائه دهند.

  اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل می‌تواند رایگان و بی‌هزینه باشد و کاملا بستگی به دانشگاه و استفاده یا عدم استفاده فرد متقاضی از بورسیه تحصیلی دارد، برخی دانشگاه‌ها برای ارائه خدمات تحصیلی از دانشجویان شهریه دریافت می‌کنند.

  باید بدانید که قبولی در دانشگاه‌های ایتالیا به معنی اعطای اقامت دائم به دانشجو نیست، بلکه دانشجویان تنها تا زمان فارغ التحصیلی خود می‌توانند در کشور ایتالیا بمانند. دانشجو بعد از اتمام تحصیل باید به کشور خود برگردد مگر در زمانی که بتواند در این کشور برای خود کاری پیدا کند.

  دریافت اقامت ایتالیا از طریق کار

  یکی از روش‌های اخذ اقامت ایتالیا اقدام از طریق کار است. مشاغلی که مخصوص افرادی است که از مهارت و تخصص بسیار بالایی در کار خود برخوردار هستند. کشور ایتالیا تنها یک یا دو بار در سال به درخواست اقامت از طریق کار رسیدگی می‌کند. اقامت ایتالیا از طریق کار معمولا چند ماهه و کوتاه‌مدت است.

  علاوه بر این، یک نوع سهمیه برای برخی مجوزهای کاری وجود دارد که سالانه تعداد سهمیه مشخص برای کارگران فصلی و غیرفصلی در نظر گرفته‌اند. فرد متقاضی برای این نوع اقامت لازم است تا زمان باز شدن سهمیه منتظر بماند و یا از طرف یک کارفرمای ایتالیایی پیشنهاد کاری را دریافت کرده باشد.

  متقاضی اگر بتواند در کشور ایتالیا مجوز کار دریافت کند پس از پنج سال می‌تواند برای دریافت اقامت دائم درخواست بدهد.

  اخذ اقامت ایتالیا از طریق خرید ملک

  خرید ملک در ایتالیا نمی‌تواند به شما کمک کند تا اقامت دائم این کشور را از آن خود کنید؛ اما اگر بتوانید تمکن مالی خود را با خرید ملک در این کشور اثبات کنید، احتمال این‌که بتوانید ویزای اقامت انتخابی از کشور ایتالیا دریافت کنید تقویت می‌شود.

  افرادی که جزو شهروندان اتحادیه اروپا نیستند و در این کشور اقامت کوتاه مدت دارند، همچنین افرادی که شهروند اتحادیه اروپا هستند ولی در کشوری غیر از ایتالیا سکونت دارند فقط در صورتی می‌توانند در این کشور ملک بخرند که کشور آن‌ها هم اجازه متقابل خرید ملک به شهروندان ایتالیا را بدهد.

  اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

  متقاضیان دریافت اقامت دائم ایتالیا می‌توانند از روش سرمایه گذاری در این کشور برای دریافت اقامت استفاده کنند. در این روش تنها ثبت شرکت نمی‌تواند منجر به دریافت اقامت بشود و لازم است که سرمایه گذار برنامه تجاری خود را ارائه دهد و بگوید که از سرمایه گذاری در ایتالیا چه هدفی دارد.

  برای سرمایه گذاری در کشور ایتالیا چند راه وجود دارد. خرید اوراق قرضه، کارآفرینی و تشکیل و راه‌اندازی یک استارتاپ از راه های سرمایه گذاری در ایتالیا است. متقاضیان بعد از انتخاب یکی از این چند روش می‌توانند برای دریافت ویزای طلایی ایتالیا اقدام کنند.

  دریافت ویزای طلایی ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

  ارائه ویزای طلایی به متقاضیان سرمایه گذاری در ایتالیا یکی از سیاست‌های دولت این کشور برای جذب سرمایه گذاران خارجی است. برای دریافت ویزای طلایی این کشور لازم است متقاضیان شرایط خاصی را فراهم آورند. این شرایط، به شرح زیر است:

  • سرمایه گذاری حداقل ۵۰۰ هزار یورو در یک کسب‌وکار نوپا
  • سرمایه گذاری به مبلغ یک میلیون یورو (برای سرمایه گذاری با اهداف خیرخواهانه)
  • سرمایه گذاری در املاک در صورتی که ارزش ملک از ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار یورو باشد
  • داشتن درآمد سالانه بیش از ۱۰۰ هزار یورو

  اخذ اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت

  اخذ اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت زمانی به سرعت پیش می‌رود که متقاضی سرمایه گذاری، سرمایه بیشتری را برای این کار در نظر گرفته باشد. باید بدانید که برای فرآیند ثبت شرکت هم به پول اضافی دیگری احتیاج دارید و این پول مازاد بر سرمایه اولیه به شمار می‌رود.

  برای ثبت یک شرکت در ایتالیا حداقل باید ۱۰ هزار یورو در حساب بانکی خود داشته باشید. این مقدار پول را سرمایه اولیه می‌نامند. فرد متقاضی برای طی مراحل اداری و حقوقی مبلغ ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در نظر بگیرد. ثبت نام الکترونیکی و تمبر هم هزینه‌ای جداگانه دارند.

  افرادی که از طریق ثبت شرکت تصمیم به دریافت اقامت می‌گیرند در ابتدا یک اقامت کوتاه مدت را دریافت می‌کنند و بعد از گذشت ۵ سال از اقامت به آن‌ها اقامت دائمی ایتالیا اعطا می‌شود.

  اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

  اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج مسیر نسبتا مشابهی با سایر کشورهای اروپایی حوزه شنگن دارد. دولت به فردی که با یک شهروند ایتالیایی ازدواج کند، اقامت دائم این کشور را اعطا می‌کند.

  لازم است بدانید که برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج باید مدارکی به دولت این کشور ارائه شود. این مدارک ثابت می‌کند که ازدواج این دو فرد رسمی است. همچنین باید اثبات شود که زوجین درگیر ازدواج و رابطه رسمی دیگری نیستند و در صورت جدایی باید مدارک طلاق خود را به دولت ارائه دهند.

  درصورت داشتن مدارک و شرایط ذکر شده و همچنین دارا بودن پاسپورت معتبر، دولت ایتالیا بعد از گذشت ۳ سال از ازدواج، اقامت این کشور را به فرد متقاضی اعطا می‌کند. بعد از گذشت ۵ سال از اقامت دائم، فرد می‌تواند برای دریافت پاسپورت ایتالیایی درخواست بدهد.

   شرایط دریافت اقامت ایتالیا

  در ابتدا برای دریافت اقامت ایتالیا لازم است که تصمیم بگیرید که از چه طریقی قصد انجام این کار را دارید. بعد از این مرحله باید برای دریافت اقامت ویزای کشور ایتالیا را دریافت کنید. سپس بعد از آن که وارد ایتالیا شدید به مدت ۸ روز زمان دارید که برای انجام کارهای اقامت، اقدام کنید.

  شما باید برای شروع فرآیند دریافت ویزای ایتالیا وقت سفارت بگیرید. بعد از مصاحبه و توضیح این‌که برای اقامت در ایتالیا چه برنامه‌ای دارید، مسئولان با بررسی گردش مالی و مدارک شما، ویزای شما را تایید می‌کنند. سپس شما بعد از ورود به خاک ایتالیا، مراحل دریافت اقامت در این کشور را شروع خواهید کرد.

  مدارک لازم برای دریافت اقامت ایتالیا

  لازم است برای دریافت اقامت ایتالیا مدارکی را جمع‌آوری و ارائه دهید. در فهرست زیر، مدارک لازم را مشاهده می‌کنید:

  • ارائه فرم درخواست که درصورت زیر ۱۸ ساله بودن متقاضی به امضای والدین هم احتیاج دارد
  • دو قطعه عکس پاسپورتی با زمینه سفید (لازم است عکس برای ۶ ماه اخیر متقاضی باشد)
  • ارائه پاسپورت معتبر که حداقل ۳ ماه اعتبار و دو برگ سفید داشته باشد
  • ارائه مدرک رزرو هتل در ایتالیا و یا ارائه دعوتنامه از طرف فردی که در ایتالیا اقامت دارد
  • ارائه یک کپی از صفحه اول پاسپورت و هم‌چنین در صورت لزوم کپی از ویزاهای شنگن که دارای مهر ورود و خروج باشد
  • ارائه نامه ترجمه شده اجازه خروج از کشور محضری و به تایید وزارت خارجه و دادگستری در صورتی که فرد متقاضی زیر ۱۸ سال سن داشته باشد
  • ارائه مدارک شغلی مورد نیاز ترجمه شده به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی
  • ارائه مدارکی که تمکن مالی متقاضی را اثبات می‌کند
  • ارائه ترجمه از تمام صفحات شناسنامه و مدارک هویتی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
  • ارائه یک کپی از یک بیمه مسافرتی معتبر
  • ارائه بلیط هواپیمای خریداری شده توسط متقاضی
  • پرداخت هزینه‌های مربوط به اخذ ویزا (این مبلغ برای افراد بالغ ۶۰ یورو و برای افراد زیر ۱۸ سال، ۳۵ یورو است)

  هزینه اخذ اقامت ایتالیا

  در مسیر اخذ اقامت ایتالیا، متقاضی موظف به پرداخت هزینه‌هایی است صرف موارد زیر می‌شود:

  جدول هزینه های گرفتن اقامت ایتالیا
  هزینه ثابت کارت اجازه۷۶ یورو
  کارت اجازه اقامت با اعتبار سه ماه تا یک سال۳۰ یورو
  کارت اجازه اقامت با اعتبار یک تا دو سال۵۰ یورو
  کارت اجازه طولانی مدت۱۰۰ یورو
  کارت اجازه اقامت برای کارگران بسیار ماهر۱۰۰ یورو
  کارت اجازه اقامت برای مدیران۱۰۰ یورو

  مزایای دریافت اقامت ایتالیا

  دریافت اقامت ایتالیا برای فرد متقاضی مزایای زیادی خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین مزایای دریافت اقامت ایتالیا ورود و خروج از ایتالیا است به صورتی که، نیازی به دریافت هیچ نوع ویزای دیگری نداشته باشید. دومین مزیت مهم دریافت اقامت ایتالیا عبور و مرور آزادانه بین کشورهای عضو پیمان شنگن است. با داشتن اقامت ایتالیا می‌توانید به ۲۶ کشور دیگر بدون دریافت ویزای آن کشور سفر کنید.

  با دریافت اقامت ایتالیا می‌توانید اجازه کار در ایتالیا را دریافت کنید و از تمامی مزایای شهروندی در این کشور استفاده کنید.

  آخرین و مهم‌ترین مزیت دریافت اقامت ایتالیا این است که بعد از گذشت ۱۰ سال اقامت در این کشور، می‌توانید تابعیت این کشور را دریافت کنید.

  معایب دریافت اقامت ایتالیا

  همان‌طور که از مزایای اقامت ایتالیا گفتیم باید به معایب آن‌ هم اشاره کنیم. اخذ اقامت از طریق کار در ایتالیا برای مشاغلی که نیاز به سرمایه گذاری دارند کار راحتی است؛ اما افرادی که قصد سرمایه گذاری در این کشور و ثبت شرکت یا راه‌اندازی استارتاپ را ندارند راه سختی پیش‌رو دارند.

  ایتالیا برای پذیرش نیروی کار از دیگر کشورها سخت‌گیر است و فردی که قصد دریافت اقامت از طریق کار را دارد، باید بسیار درکار خود ماهر باشد یا کارفرمای ایتالیایی به صورت مستقیم از او برای کار دعوت کرده باشد.

  دیگر مبحثی که می‌توان آن‌را در دسته معایب دریافت اقامت ایتالیا گنجاند این است که برخلاف برخی کشورها، با خرید ملک در ایتالیا نمی‌توان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد و باید از طریق دیگر روش‌های سرمایه گذاری در ایتالیا اقدام به دریافت اقامت دائم کرد.

  جمع‌بندی

  اقامت ایتالیا به دو نوع اقامت موقت و اقامت دائم تقسیم می‌شود. اگر قصد دریافت اقامت دائم ایتالیا را دارید، باید در ابتدا اقامت موقت این کشور را دریافت کنید.

  دریافت اقامت ایتالیا، چند راه مختلف دارد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اخذ اقامت از طریق تحصیل
  • اخذ اقامت از طریق کار در ایتالیا
  • اخذ اقامت از روش ازدواج و تولد فرزند
  • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا
  • اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در ایتالیا

  اگر قصد دریافت اقامت دائم ایتالیا را دارید لازم است در ابتدا اقامت موقت این کشور را دریافت کنید. بعد از گذشت ۵ سال می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست بدهید.

  سوالات متداول

  کم هزینه ترین روش اقامت ایتالیا کدام است؟
  اگر فرد بتواند از کارفرمای ایتالیایی پیشنهاد کار دریافت کند می‌تواند با ارزان‌ترین روش ممکن اقامت خود را دریافت کند.
  آیا می توانم مجوز اقامت ایتالیا را تمدید کنم؟
  بله شما می‌توانید مجوز اقامت خود را تمدید کنید؛ برای مثال اگر دانشجو باشید و به شما اقامت یک ساله اعطا شده است می‌توانید تا پایان دوران تحصیل اقامت خود را تمدید کنید و اگر از طریق کار اقامت گرفته باشید تا پایان قرارداد کاری خود می‌توانید اقامت خود را تمدید کنید.
  مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کشور ایتالیا کدام است؟
  مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کشور ایتالیا عبات‌اند از مدارک شناسایی ترجمه شده به زبان انگلیسی یا ایتالیایی، گذرنامه، ویزا، دو قطعه عکس، فرم درخواست نوع اقامت و مدارک مربوطه و گواهی پرداخت هزینه‌های اخذ اقامت.
  روش های دریافت اقامت ایتالیا چیست؟
  دریافت اقامت ایتالیا به چند روش امکان‌پذیر است که از این روش‌ها می‌توان به روش تحصیل در ایتالیا، سرمایه گذاری، دریافت اقامت از طریق ازدواج، اقامت از طریق کار و ثبت شرکت در این کشور اشاره کرد.
  گرفتن اقامت ایتالیا چقدر طول می‌کشد؟
  مدت زمانی که طول می‌کشد که فرد بتواند اقامت ایتالیا را دریافت کند با توجه به شرایط و نحوه اقدام متقاضی  متفاوت است؛ اما اگر مدارک کامل باشد و مشکلی در روند صدور مجوز اقامت نباشد طی ۴۵ روز اقامت این کشور را می‌توان دریافت کرد.
  چگونه اقامت ایتالیا بگیریم؟
  افرادی که قصد گرفتن اقامت ایتالیا دارند باید نوع اقامت خود را مشخص کنند و نسبت به آن مدارک لازم را تهیه کرده و به مامور سفارت تحویل بدهند. فرد متقاضی بعد از صدور ویزا و سفر به کشور ایتالیا ۸ روز زمان دارد که درخواست اقامت خود را پیگیری کند.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859