اقامت لهستان

با داشتن اقامت لهستان می‌توانید در این کشور اروپایی مشغول کار و تحصیل شوید. متقاضیان دریافت اقامت لهستان می‌توانند از روش‌هایی مانند سرمایه‌گذاری، تحصیل و ازدواج اقدام به مهاجرت کنند. اقامت دائم لهستان، امکان حضور نامحدود در این کشور را فراهم می‌کند.

مشاوره تلفنی
2024/4/f9541f09-f378-4fed-b731-6993dfab7731.jpg

مشاوره اخذ اقامت لهستان

لهستان ازجمله کشورهای اروپایی است که استاندارهای زندگی در آن در سطح مطلوبی قرار دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد با ملیت‌های مختلف به‌دنبال دریافت اقامت لهستان هستند. دریافت اقامت لهستان از طریق روش‌‌های مختلفی مانند کار، تحصیل، ازدواج و سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است. پس از ۳ تا ۵ سال کارکردن در کشور لهستان، می‌توانید مجوز اقامت دائم آن را به دست آورید.

برای انتخاب بهترین روش دریافت اقامت لهستان، به دانش و آگاهی از شرایط موجود در این کشور نیاز دارید. متخصصان ما در موسسه مهاجرتی بالدانو روش‌های دریافت اقامت لهستان را کاملا می‌شناسند.

برای دریافت مشاوره اخذ اقامت لهستان فرم رایگان مشاوره را پر کنید تا مشاوران ما در بالدانو در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  انواع اقامت لهستان

  به‌عنوان شهروند غیراروپایی برای کار و تحصیل در کشور لهستان باید مجوز اقامت دریافت کنید. مجوز اقامت مدرکی قانع‌کننده برای حضور شما در خاک این کشور است.

  انواع اقامت لهستان عبارت‌اند از:

  • اقامت موقت لهستان
  • اقامت دائم لهستان

  هریک از این مجوزها ویژگی‌های متفاوتی دارند و امکان زندگی در کشور لهستان را برای مدت مشخصی فراهم می‌کنند. به مجوز اقامت در لهستان کارت پوبیتو (karta pobytu) گفته می‌شود. 

  اقامت موقت لهستان

  اقامت موقت لهستان به افرادی داده می‌شود که ویزای بلندمدت لهستان را با هدف کار، تحصیل یا پیوستن به خانواده دریافت می‌کنند. مدت‌زمان اعتبار این نوع اقامت بین ۱ تا ۳ سال است. امکان تمدید مجوز اقامت موقت لهستان وجود ندارد اما پیش از تاریخ انقضای اعتبار فعلی، می‌توانید برای دریافت مجوز جدید اقدام کنید.

  برای دریافت اقامت موقت لهستان باید دلیل قانع‌کننده‌ای ارائه دهید. دلیل شما می‌تواند گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های لهستان، دریافت دعوت‌نامه کاری یا دعوت‌نامه خانوادگی باشد. پس از ۵ سال کار و فعالیت در این کشور با مجوز اقات موقت، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

  مجوز اقامت موقت لهستان به شما حق کار و زندگی در این کشور را می‌دهد. همچنین بدون نیاز به دریافت ویزا، می‌توانید از سایر کشورهای اروپایی حوزه شنگن بازدید کنید. علاوه‌بر مدارک عمومی، برای دریافت اقامت موقت لهستان باید یکی از مدارک زیر را ارائه دهید:

  • نامه پذیرش از دانشگاه‌های لهستان
  • دعوت‌نامه کاری از کارفرمای مستقر در لهستان
  • اثبات رابطه خود با شهروند کشور لهستان

  اقامت دائم لهستان

  پس از ۵ سال کار و فعالیت در کشور لهستان با مجوز اقامت موقت، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم لهستان اقدام کنید. در موارد استثنا، مانند ازدواج با یک شهروند لهستانی، می‌توانید درخواست خود را زودتر از ۵ سال ارائه دهید. مدت‌زمان اعتبار مجوز اقامت دائم لهستان نامحدود است اما باید هر ۱۰ سال یک ‌بار کارت اقامت خود را تمدید کرده و مجددا کارت جدید دریافت کنید. با داشتن اقامت دائم لهستان می‌توانید در این کشور کار و زندگی کنید و در هر ۱۸۰ روز، ۹۰ روز را در سایر کشورهای اروپایی بگذرانید.

  راه های دریافت اقامت لهستان

  راه های متنوعی برای دریافت اقامت لهستان وجود دارد که عبارت‌اند از: 

  •  ثبت شرکت
  •  ازدواج
  • تحصیل
  • سرمایه گذاری
  • کار
  •  خرید ملک
  • تمکن مالی

  اقامت لهستان از طریق ثبت شرکت

  دریافت اقامت لهستان از طریق ثبت شرکت برای افراد خارجی امکان‌پذیر است. با کارآفرینی و ثبت شرکت در کشور لهستان یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌های از قبل موجود، می‌‌توانید اقامت دائم و سپس تابعیت این کشور را به دست آورید. شرکت ثبت‌شده در لهستان باید فعال باشد و مالیات پرداخت کند. 

  مجوز اقامت لهستان از طریق ثبت شرکت به‌صورت ۱ تا ۳ ساله صادر می‌شود و امکان تمدید آن نیز وجود دارد. برای ثبت شرکت باید اساس‌نامه و طرح تجاری ارائه دهید. در اساس‌نامه باید نام و آدرس شرکت، زمینه فعالیت و مشخصات مدیر عامل و سهام‌داران ذکر شود.

  اقامت لهستان از طریق ازدواج

  اقامت لهستان از طریق ازدواج با شهروند لهستانی یکی از راه‌هایی است که اتباع خارجی برای دریافت اقامت این کشور از آن استفاده می‌کنند. پس از گذشت ۳ سال از ازدواج با شخص لهستانی، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید. در نظر داشته باشید که مقامات لهستانی باید این ازدواج را به رسمیت بشناسند. 

  اقامت لهستان از طریق تحصیل

  اقامت لهستان از طریق تحصیل یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت آن است. به‌عنوان دانشجو با دریافت ویزای تحصیلی، حق زندگی در این کشور براساس مدت‌زمان تحصیل خود را خواهید داشت. پس از اتمام تحصیل، ۶ ماه برای پیداکردن کار در این کشور فرصت دارید.

   با مشغول‌شدن به کار می‌توانید مدت‌زمان طولانی‌تری در لهستان اقامت داشته باشید و پس از گذشت ۳ الی ۵ سال مجوز اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنید. برای تحصیل در کشور لهستان باید مهارت خود را در زبان‌های انگلیسی و لهستانی تقویت کنید.

  اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری

  درصورتی‌که از لحاظ مالی با محدودیت روبه‌رو نیستید، دریافت اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری یکی از بهترین روش‌های پیش روی شما است. دولت لهستان حداقل مقدار سرمایه را برای سرمایه‌‌ گذاری تعیین نکرده است. با این حال درآمد سالانه شما باید حداقل ۱۵هزار یورو باشد. 

  می‌توانید در املاک و مستغلات یا شرکت‌های موجود در لهستان سرمایه‌‌ گذاری کنید. بدین ترتیب با مجوز اقامت موقت، امکان زندگی در این کشور به‌مدت ۳ سال برای شما فراهم می‌شود. پس از گذشت ۳ سال می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست دهید.

  اقامت لهستان از طریق کار

  دریافت اقامت لهستان از طریق کار درصورتی امکان‌پذیر است که از کارفرمای مستقر در این کشور پیشنهاد شغلی دریافت کرده باشید. با دریافت دعوت‌نامه کار و ویزای کاری، به لهستان مهاجرت کرده و در آنجا می‌توانید مجوز اقامت ۱ تا ۳ ساله این کشور را به دست آورید. پس از گذشت ۳ تا ۵ سال از کارکردن در کشور لهستان، می‌توانید اقامت دائم آن را به دست آورید. 

  اقامت لهستان از طریق خرید ملک

  اقامت لهستان از طریق خرید ملک برای افراد از ملیت‌های مختلف امکان‌پذیر است. درواقع خرید ملک نوعی روش سرمایه‌گذاری است. با این کار مجوز اقامت موقت ۳ تا ۵ ساله دریافت می‌کنید. پس از گذشت این بازه زمانی اگر همچنان صاحب ملک باشید، می‌توانید اقامت دائم لهستان را به دست آورید. 

  اقامت لهستان از طریق تمکن مالی

  اقامت لهستان از طریق تمکن مالی برای سرمایه‌داران گزینه بسیار مناسبی است. به ویزای تمکن مالی، ویزای خوداتکایی نیز گفته می‌شود. برای استفاده از این روش باید نشان دهید که قدرت مالی لازم برای تامین هزینه‌های زندگی خود در این کشور را دارید. هزینه لازم برای دریافت اقامت لهستان از طریق تمکن مالی بین ۴ تا ۱۴هزار یورو است. 

  برای استفاده از این روش باید گواهی تمکن مالی خود را ارائه دهید و دولت لهستان نیز گردش حساب ۶ ماه اخیر شما را بررسی کرده و درصورت واجد شرایط‌بودن، مجوز اقامت در این کشور را صادر می‌کند.

  شرایط دریافت اقامت لهستان

  شرایط دریافت اقامت لهستان به موقت یا دائم‌بودن آن بستگی دارد. اما برای هر دو نوع باید برخی شرایط عمومی را داشته باشید.

  شرایط دریافت اقامت لهستان به شرح زیر است:

  • تمکن مالی خود را برای تامین هزینه‌های زندگی در این کشور نشان دهید. تمکن مالی می‌تواند از درآمد شخصی شما یا از درآمد حامی مالی شما باشد. 
  • گذرنامه شما باید اعتبار کافی داشته باشد. 
  • باید هدف مشخص و قانع‌کننده‌ای برای ورود به کشور لهستان و اقامت در آن داشته باشید. 
  • باید براساس مدت‌زمان اقامت خود در لهستان، بیمه درمانی داشته باشید. بیمه درمانی می‌تواند از سمت کارفرما نیز تامین شود. 
  • باید مکانی برای اسکان در کشور لهستان داشته باشید. 
  • باید از مهارت کافی در زبان‌های انگلیسی یا لهستانی برخوردار باشید. 

  مدارک لازم برای دریافت اقامت لهستان

  مدارک لازم برای دریافت اقامت لهستان براساس نوع روشی که برای دریافت اقامت انتخاب می‌کنید، ممکن است متفاوت باشند؛ به‌طور عمومی مدارک لازم برای دریافت اقامت لهستان عبارت‌اند از:

  • تکمیل فرم درخواست اقامت لهستان
  • چهار قطعه عکس
  • ارائه دو نسخه اصل و کپی از گذرنامه معتبر
  • پرداخت ۱۱ یورو هزینه تمبر
  • بیمه درمانی

  مدارک اضافه‌ای که براساس نوع درخواست اقامت ممکن است از شما بخواهند به شرح زیر است:

  • اثبات شهروندی اعضای خانواده و مدارکی برای اثبات رابطه شما با آن‌ها
  • مدارک نشان‌دهنده دلیل درخواست اقامت شما در لهستان
  • گواهی ازدواج درصورت ازدواج با شخص لهستانی
  • مدارک هویتی همسر لهستانی
  • مدارک پرداخت مالیات

  مراحل دریافت اقامت لهستان

  مراحل دریافت اقامت لهستان از این قرار است:

  1. پیش از درخواست اقامت لهستان، باید ویزای بلندمدت این کشور را از سفارت لهستان داخل ایران دریافت کنید.
  2. باید مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به زبان لهستانی ترجمه کنید. اصل و کپی مدارک باید تحویل داده شوند و پس از بررسی، اصل مدارک به شما بازگردانده می‌شوند.
  3. پس از ورود به کشور لهستان، باید به نزدیک‌ترین مرکز اداری Voivodeship رفته و اقامت خود را در این کشور قانونی کنید.
  4. درخواست دریافت اقامت را همراه با مدارک ارسال کرده و برای دریافت نتیجه نهایی صبر کنید.

  هزینه اخذ اقامت لهستان

  هزینه اخذ اقامت لهستان به موقت یا دائم‌بودن آن بستگی دارد. در جدول زیر به هزینه اخذ اقامت لهستان اشاره کرده‌ایم.

  هزینه های مرتبط با اخذ اقامت لهستان
  مجوز اقامت موقت۹۴ یورو
  مجوز اقامت دائم ۱۴۰ یورو
  کارت اقامت ‍۱۱ یورو 

  تمدید اقامت لهستان

  با داشتن کارت اقامت دائم، هر ۱۰ سال یک بار باید برای تمدید اقامت لهستان اقدام کنید. درصورت داشتن شرایط مناسب، روند تمدید کارت اقامت چالش‌برانگیز نخواهد بود.

  براساس قوانین این کشور، اقامت موقت لهستان قابل تمدید نیست اما پیش از انقضای اعتبار مجوز فعلی، می‌توانید برای دریافت مجوز جدید اقدام کنید.

  شرایط زیر برای تمدید اقامت لهستان لازم است:

  • در طول مدت اقامت خود سوابق کیفری از شما ثبت نشده باشد. 
  • حتما درخواست تمدید مجوز اقامت، پیش از انقضای مجوز فعلی ارسال شود.
  • باید هدف خود از ادامه اقامت در این کشور را با ذکر دلایل موجه ثابت کنید.
  • همچنان باید منبع درآمد و تمکن مالی کافی برای زندگی داشته باشید. 

  برای تمدید اقامت لهستان باید مدارک مورد نیاز را همراه با درخواست خود، به دفتر مربوطه در کشور لهستان ارسال کنید.

  مزایای دریافت اقامت لهستان

  • برخورداری از حق زندگی، کار و تحصیل در این کشور
  • حق دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و سایر خدمات اجتماعی
  • امکان بردن اعضای خانواده با دریافت اقامت لهستان
  • امکان اخذ شهروندی کشور لهستان 

  معایب دریافت اقامت لهستان

  • لزوم یادگیری زبان لهستانی برای تحصیل و کار در این کشور 
  • چالش‌‌های موجود برای تطابق فرهنگی به‌خصوص در ابتدای مهاجرت

  جمع‌بندی

  اقامت لهستان در دو نوع موقت و دائم وجود دارد. مدت‌زمان اعتبار مجوز اقامت موقت لهستان معمولا بین ۱ تا ۳ سال است. پس از گذشت ۵ سال از زندگی در این کشور، می‌توانید اقامت دائم آن را به دست آورید. دریافت اقامت لهستان از روش‌های مختلفی مانند کار، تحصیل، ازدواج، سرمایه‌گذاری، خرید ملک و تمکن مالی امکان‌پذیر است. 

  مدت‌زمان اعتبار مجوز اقامت دائم لهستان نامحدود است؛ با این حال باید هر ۱۰ سال یک‌ بار کارت اقامت خود را تمدید کنید. برای دریافت اقامت از طریق کار و تحصیل باید دعوت‌نامه کاری و نامه پذیرش از دانشگاه داشته باشید. با دریافت اقامت لهستان می‌توانید از خدمات اجتماعی این کشور بهره‌مند شوید. اگر در خصوص دریافت اقامت لهستان سوال یا ابهامی داشته باشید، متخصصان موسسه مهاجرتی بالدانو شما را راهنمایی می‌کنند.

  سوالات کاربران درباره اقامت لهستان

  کم هزینه‌ترین روش اقامت لهستان کدام است؟
  کم هزینه‌ترین روش اقامت لهستان، ازدواج با شهروند لهستانی است.
  آیا می‌توانم مجوز اقامت لهستان را تمدید کنم؟
  مجوز اقامت موقت لهستان قابل تمدید نیست و پیش از انقضای مجوز فعلی خود، باید برای دریافت مجوز اقامت جدید درخواست دهید. مجوز اقامت دائم را باید هر ۱۰ سال یک بار تمدید کرد.
  مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کشور لهستان کدام است؟
  مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کشور لهستان عبارت‌اند از: تکمیل فرم درخواست اقامت لهستان، چهار قطعه عکس، ارائه دو نسخه اصل و کپی از گذرنامه معتبر، پرداخت ۱۱ یورو هزینه تمبر، بیمه درمانی، اثبات شهروندی اعضای خانواده و مدارکی برای اثبات رابطه شما با آن‌ها، مدارک نشان‌دهنده دلیل درخواست اقامت شما در لهستان، گواهی ازدواج درصورت ازدواج با شخص لهستانی، مدارک هویتی همسر لهستانی و مدارک پرداخت مالیات.
  روش های دریافت اقامت لهستان چیست؟
  روش ‌‌های دریافت اقامت لهستان عبارت‌اند از کار، تحصیل، ازدواج، سرمایه‌گذاری، خرید ملک و تمکن مالی.
  گرفتن اقامت لهستان چقدر طول می‌کشد؟
  گرفتن اقامت لهستان بین ۶ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد.
  چگونه اقامت لهستان بگیریم؟
  برای دریافت اقامت لهستان باید با ویزای بلندمدت وارد این کشور شوید و درخواست مجوز اقامت بدهید.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859