ویزای روسیه

ویزای روسیه یک سند ضروری برای افرادی است که قصد سفر به این کشور را دارند. روسیه مقصدی محبوب برای گردشگران، بازرگانان و دانشجویان است. با توجه به جزییات، اسناد و شرایط مورد نیاز می‌توانید روند اخذ ویزای روسیه را آسان کنید.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/10/59705312-9b92-4412-8d20-431570688822.jpg

مشاوره اخذ ویزای روسیه

ویزای روسیه مجوزی به شکل برچسب است که در گذرنامه مسافرتی فرد چسبانده می‌شود. دارنده این ویزا اجازه دارد در یک بازه زمانی مشخص وارد روسیه شود، در آنجا بماند و سپس کشور را ترک کند. این ویزا حاوی تاریخ ورود و خروج، اطلاعات حیاتی، جزییات گذرنامه و اطلاعات شخص ارسال‌کننده دعوت‌نامه ویزا است.

سیاست صدور ویزا در روسیه بسیار سختگیرانه است و اتباع اکثر کشورهای جهان نیاز به دریافت ویزا دارند. البته چندین کشور تحت قانون «رژیم بدون روادید روسیه» قرار دارند. این بدان معنا است که اتباع آن‌ها نیازی به اخذ ویزا برای مقاصد گردشگری ندارند.

روسیه امکان بازدید بدون ویزای ۷۲ ساعته را نیز برای مسافران کشتی کروز از طریق چند بندر خاص فراهم کرده است. امکان ترانزیت بدون ویزا از طریق چند فرودگاه روسیه هم وجود دارد. از دیگر انواع ویزاهای روسیه می‌توان به کاری، تحصیلی، تجاری، بشردوستانه و غیره اشاره کرد.

برای مشاوره بیشتر جهت اخذ ویزای روسیه فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا کارشناسان ما در بالدانو با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  شرایط ویزای روسیه

  اخذ ویزای فدراسیون روسیه برای شهروندان اکثر کشورها، به شرط رعایت الزامات تعیین شده توسط دولت این کشور، در دسترس است. معیارها و شرایط ویزای روسیه به عوامل مختلفی مانند هدف سفر، مدت اقامت و نوع ویزا بستگی دارد.

  به عنوان مثال، ویزای توریستی معمولا برای حداکثر ۹۰ روز صادر می‌شود و اخذ آن به داشتن پاسپورت معتبر و دعوتنامه از آژانس مسافرتی یا هتل در روسیه نیاز دارد. از سوی دیگر، ویزای تجاری برای مدت طولانی‌تری صادر می‌شود و نیاز به دعوت از یک شرکت یا سازمان روسی دارد.

  روسیه قراردادهایی با بلاروس و اوستیای جنوبی دارد که به شهروندان آن‌ها اجازهمی‌دهد بدون نیاز به ویزا از این کشور دیدن کنند. به طور کلی، هر فرد بالای ۱۸ سال که قصد سفر به روسیه را دارد، باید به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری روسیه برود تا شرایط مخصوص به خود را دریابند.

  فرآیند اخذ ویزا می‌تواند طولانی باشد و نیاز به تهیه مدارک دقیق دارد. علاوه بر این، همه متقاضیان باید قوانین و مقررات مهاجرت روسیه را رعایت کنند. یعنی در طول اقامت خود در این کشور، تابع شرایط و ضوابط ویزای خود باشند. قبل از انقضای ویزای خود نیز به کشور مبدا برگردند یا برای تمدید ویزا اقدام کنند.

  انواع ویزای روسیه

  چندین نوع ویزای کشور روسیه وجود دارد که هر یک از آن‌ها الزامات، فرآیند درخواست و مشخصات خاص خود را دارند. در حال حاضر، انواع ویزای روسیه به شرح زیر هستند.

  • ویزای دیپلماتیک – مخصوص سران کشورها، اعضا و هیئت رسمی دولت‌ها و غیره
  • ویزای خدمات - مخصوص افراد دارای گذرنامه خدماتی (کنسولی، رسمی، ویژه)
  • ویزای شخصی - مخصوص یک سفر کوتاه بر اساس دعوتنامه
  • ویزای خروج از روسیه – مخصوص افرادی که گذرنامه خود را گم کرده‌اند یا ویزای آن‌ها منقضی شده است.
  • ویزای الکترونیکی - مخصوص اتباع برخی کشورها مانند ایران برای بازدید ۳۰ روزه از یک منطقه خاص
  • ویزای تجاری – مخصوص تجار و بازرگانان دارای دعوتنامه
  • ویزای توریستی – مخصوص گردشگران
  • ویزای دانشجویی – مخصوص افراد خواهان تحصیل در دانشگاه‌های فدراسیون روسیه
  • ویزای کاری - مخصوص افراد خواهان کار در فدراسیون روسیه
  • ویزای بشردوستانه – مخصوص سفرهای خاص علمی، فرهنگی، مذهبی و غیره
  • ویزای ترانزیت – مخصوص افرادی که می‌خواهند ظرف نهایتا ۷۲ ساعت از روسیه به کشوری دیگر بروند.

  از سوی دیگر، ویزاهای روسیه را  با توجه به تعداد دفعات ورود یک فرد با یک ویزا می‌توان به یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود تقسیم کرد. به طور کلی، ویزاهای روسیه از نظر مدارک مورد نیاز، هزینه، زمان پردازش، مدت اقامت، تعداد ورود و محدوده مجاز فعالیت با هم تفاوت دارند.

  ویزای کاری روسیه

  ویزای کار روسیه مخصوص ورود افراد و کار در این کشور برای مدتی خاص است. این ویزا فقط برای افرادی صادر می‌شود که در روسیه کار پیدا کرده باشند. ویزای کاری روسیه فقط با امکان یک بار ورود صادر می‌شود و تا ۹۰ روز هم اعتبار اولیه دارد. امکان تمدید ویزا فقط از طریق وزارت کشور روسیه وجود خواهد داشت.

  توجه داشته باشید که فقط اتباع بلاروس و اوستیای جنوبی می‌توانند بدون اخذ ویزای کاری در روسیه شاغل شوند. بنابراین اتباع سایر کشورهای جهان مانند ایران باید برای کار در روسیه درخواست دهند و ویزا بگیرند. ضمنا اگر در روسیه شغلی نداشته باشید، نمی‌توانید برای ویزای کاری روسیه درخواست دهید. پس اول باید کار پیدا کنید و سپس مراحل درخواست ویزای روسیه را ادامه دهید.

  کارفرمای شما در روسیه باید نامه‌ای را برای شما ارسال کند. این نامه باید جزییات کاملی از اطلاعات فردی شما، مقصد، تاریخ و هدف بازدید را ارائه کند. همچنین نام سازمان دعوت‌کننده و مشخصات تماس فرد مسئول در روسیه در آن ذکر شده باشد. درنهایت، کارفرما یا خود شما باید مسئولیت مالی سفر را بر عهده بگیرید.

  ویزای توریستی روسیه

  ویزای توریستی روسیه، مجوز ورود مسافران با هدف گردشگری به فدراسیون روسیه است. طبق سیاست ویزای روسیه، شهروندان اکثر کشورها نیازمند اخذ ویزای توریستی روسیه هستند. با این حال، اتباع بلاروس و افراد زیر می‌توانند بدون ویزای توریستی وارد روسیه شوند.

  • اتباع کشورهای دارای حق اخذ ویزای الکترونیکی (E-VISA) مانند ایران
  • مسافران سفرهای دریایی با کشتی کروز تا حداکثر ۷۲ ساعت
  • مسافران سفرهای هوایی تا حداکثر ۷۲ ساعت در فرودگاه‌های مشخص
  • دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک، خدماتی، رسمی و ویژه
  • تجار و بازرگانان دارای کارت سفر تجاری APEC

  توجه داشته باشید که ویزای توریستی روسیه فقط در صورت داشتن دعوتنامه از یک اپراتور تور گردشگری در این کشور قابل دریافت است. ضمنا ویزای گردشگری روسیه معمولا بین ۳۰ تا ۹۰ روز، با توجه به ملیت فرد متقاضی اعتبار دارد.

  ویزای تحصیلی روسیه

  ویزای تحصیلی روسیه برای کسانی صادر می‌شود که به قصد تحصیل، وارد فدراسیون روسیه می‌شوند. روسیه بر اساس دعوت‌نامه‌های وزارت کشور، ویزای تحصیلی صادر می‌کند. این ویزاها می‌توانند تک ورودی، دو بار ورودی و چند ورودی باشند.

  ویزای دانشجویی روسیه در ابتدای امر ۹۰ روز اعتبار دارد. بعدا وزارت کشور روسیه اعتبار آن را برای مدت دوره تحصیلی و به صورت یک سال به یک سال تمدید می‌کند. فرآیند درخواست ویزای تحصیلی روسیه شامل مراحل پنج‌گانه زیر است.

  • دریافت دعوت‌نامه - این دعوتنامه را می‌توان از وزارت داخلی روسیه، وزارت امور خارجه روسیه یا از دانشگاه مد نظر خود در روسیه دریافت کرد.
  • تکمیل فرم درخواست - فرم درخواست ویزای آنلاین در وب‌سایت وزارت امور خارجه روسیه به آدرس ru وجود دارد. در این فرم باید به سوالات اجباری با علامت * حتما پاسخ داد.
  • جمع‌آوری مدارک مورد نیاز
  • ارسال درخواست به کنسولگری، سفارت یا مرکز پردازش ویزای روسیه
  • پرداخت هزینه ویزای دانشجویی

  پس از انجام این مراحل، باید منتظر پاسخ درخواست خود بمانید. اگر سفارت روسیه لازم بداند، ممکن است برای مصاحبه ویزا از شما دعوت کند. همچنین ممکن است از شما درخواست ارسال اسناد اضافی داشته باشند.

  ویزای ترانزیت روسیه

  ویزای ترانزیت روسیه برای ورود به خاک این کشور و عبور از آن برای رسیدن به کشورهای دیگر صادر می‌شود. اتباع اکثر کشورهای جهان برای ترانزیت از طریق روسیه، به اخذ ویزای این کشور نیاز دارند. اما موارد زیر از این الزام مستثنا هستند.

  • اتباع کشورهایی که می‌توانند برای گردشگری یا مقاصد دیگر بدون ویزا وارد روسیه شوند.
  • مسافرانی که بر فراز قلمرو فدراسیون روسیه پرواز می‌کنند.
  • مسافرانی که با یک خط هوایی بین‌المللی پرواز می‌کنند و پروازهای خود را در فدراسیون روسیه تغییر می‌دهند. تنها یک شرط وجود دارد که آن فرودگاه دارای عنوان «منطقه ترانزیت» باشد.

  اگرچه ویزای ترانزیت برای اقامت در روسیه در نظر گرفته نشده است، اما به اسناد مختلفی نیاز دارد. مثلا مسافر باید ثابت کند که هدف او فقط ترانزیت است و قصد اقامت غیرقانونی ندارد. همچنین باید فرمی را پر کند و سوابق فردی او بررسی شوند.

  ویزای روسیه از نوع ترانزیت برای مسافران هوایی فقط سه روز اعتبار دارد. این اعتبار برای مسافران جاده‌ای یا ریلی به ۱۰ روز می‌رسد. همچنین ویزای ترانزیت روسیه فقط می‌تواند یک بار یا دو بار ورود باشد. اعتبار ویزای دو بار ورود تا ۳۰ روز است. کسانی که می‌خواهند با ماشین از روسیه عبور کنند، اعتبار روادید آن‌ها برای عبور از طریق کوتاه‌ترین مسیر ممکن صادر می‌شود.

  ویزای شخصی روسیه

  ویزای شخصی روسیه به مسافران اجازه می‌دهد به دلایل شخصی مانند دیدار اعضای خانواده یا دوستان خود وارد روسیه شوند. این ویزا بر اساس دعوتنامه تکمیل شده تحت قوانین روسیه و توسط یک میزبان در روسیه اعطا می‌شود. میزبان باید یک شهروند روسیه یا یک تبعه خارجی و مقیم روسیه باشد. ویزای شخصی روسیه تنها می‌تواند برای یک بار یا دو بار ورود استفاده شود.

  این ویزا برای افرادی مناسب است که قصد دیدار دوستان یا اقوام، شرکت در رویدادهایی مانند عروسی یا خاکسپاری یا شرکت در فعالیت‌های غیرتجاری را دارند. با ویزای شخصی روسیه حداکثر می‌توان تا ۹۰ روز در خاک این کشور اقامت داشت.

  فرآیند اخذ ویزای روسیه از نوع شخصی آن مستلزم ارائه مجموعه‌ای از مدارک خاص نظیر دعوت‌نامه رسمی، تکمیل فرم درخواست ویزا، پاسپورت معتبر و گواهی بیمه مسافرتی است. همچنین شامل ارائه اثرانگشت و شرکت در مصاحبه حضوری در کنسولگری یا سفارت روسیه خواهد بود.

  ویزای تجاری روسیه

  ویزای تجاری به دارنده آن اجازه ورود به فدراسیون روسیه و شرکت در فعالیت‌های مرتبط با تجارت را می‌دهد. این ویزا برای ۹۰ روز و با یک، دو یا چند بار ورود صادر می‌شود. اعتبار ویزای چند بار ورود می‌تواند به یک سال هم برسد.

  تجار و بازرگانان از سراسر جهان می‌توانند برای مقاصد تجاری به روسیه سفر کنند. با این حال، فقط بازرگانان اتباع بلاروس و اوستیای جنوبی و دارندگان کارت سفر تجاری APEC از دریافت ویزای تجاری روسیه معاف هستند. روند درخواست ویزای تجاری روسیه ممکن است مشکل باشد. زیرا رویه‌هایی وجود دارند که باید آن‌ها را دنبال کرد و اسنادی که باید جمع‌آوری شوند.

  • دریافت یک دعوت‌نامه تجاری
  • تکمیل فرم درخواست آنلاین
  • جمع‌آوری مدارک مورد نیاز
  • ارسال مدارک و فرم درخواست
  • پرداخت هزینه ویزای تجاری

  ویزای خروج از روسیه

  برخلاف بسیاری از کشورها که افراد را در صورت انقضای ویزای آن‌ها اخراج می‌کنند، در روسیه باید ویزای خروج دریافت کنید. درواقع، آن دسته از اتباع خارجی که اعتبار ویزای روسیه آن‌ها قبل از خروج از خاک این کشور منقضی می‌شود، باید برای ویزای خروج از این کشور درخواست دهند.

  ویزای خروج روسیه در دو مورد، یعنی انقضای ویزای فعلی و گم کردن پاسپورت به اتباع خارجی اعطا می‌شود. برای دریافت ویزای خروج از روسیه، باید با سفارت کشور خود تماس بگیرید. اخذ ویزای خروج می‌تواند تا ۲۰ روز کاری طول بکشد.

  ویزای الکترونیکی روسیه

  ویزای الکترونیکی روسیه برای اتباع کشورهای الجزایر، بحرین، برونئی، چین، هند، ایران، ژاپن، کره شمالی، کویت، مکزیک، مراکش، عمان، قطر، عربستان سعودی، سنگاپور، تونس، ترکیه و امارات متحده عربی در دسترس است.

  این نوع از ویزای روسیه فقط برای بازدید از یک منطقه خاص است. به عنوان مثال، اگر ویزای الکترونیکی روسیه، منطقه مسکو را داشته باشید، نمی‌توانید با آن از سن‌پترزبورگ دیدن کنید. همچنین ویزاهای الکترونیکی روسیه فقط برای یک بار ورود اعتبار دارند. بنابراین حتی اگر ویزا هنوز معتبر باشد، پس از خروج از قلمرو روسیه، باید برای یک eVisa جدید درخواست داد.

  بنابراین پس از اینکه یک شهروند ایرانی توانست ویزای الکترونیکی خود را دریافت کند، ۳۰ روز برای ورود به روسیه فرصت خواهد داشت. او در طول این مدت، فقط اجازه یک بار ورود به روسیه را دارد تا از منطقه خاص eVisa خود بازدید کند. همچنین باید از نقطه‌ای برای ورود به روسیه استفاده کند که مستقیما به منطقه ویزا برسد. سپس باید از طریق همان نقطه ورودی از خاک روسیه خارج شود.

  ویزای بشر دوستانه روسیه

  ویزای بشر دوستانه روسیه به آن دسته از شهروندان خارجی اعطا می‌شود که برای یک سفر علمی، فرهنگی، سیاسی یا ورزشی از این کشور بازدید می‌کنند. همچنین این ویزا برای ارتباطات مذهبی، زیارت، امور خیریه یا ارسال کمک‌های بشردوستانه صادر می‌شود.

  ویزای روسیه از نوع بشردوستانه می‌تواند یک بار، دو بار یا چند بار ورود باشد. ویزای یک بار و دو بار ورود با اعتبار حداکثر سه ماه و ویزای بشردوستانه چند بار ورود با اعتبار حداکثر یک سال صادر می‌شود. دعوتنامه پشتیبانی ویزا برای بازدید بشردوستانه، توسط هر یک از افراد یا نهادهای زیر پذیرفته می‌شود.

  • وزارت امور داخلی فدراسیون روسیه – میزبان شما باید دعوتنامه را از وزارت امور داخلی فدراسیون روسیه اخذ کند و آن را به صورت کاغذی یا الکترونیکی برای شما بفرستد.
  • وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه - میزبان روسی شما باید دعوتنامه را از وزارت خارجه روسیه درخواست کند. سپس وزارتخانه دعوتنامه را به سفارت روسیه در ایران ارسال می‌کند. میزبان باید کد ۶ رقمی پیگیری دعوتنامه را در اختیار شما قرار دهد تا هنگام ارسال درخواست ویزا، آن را به سفارت ارائه دهید.
  • میزبان روسی - میزبان روسی می‌تواند یک دعوتنامه مستقیم برای شما بنویسد. این دعوتنامه باید روی کاغذ رسمی شرکت یا سازمان مربوطه چاپ شود و به مهر و امضای رئیس شرکت یا سازمان برسد.

  مدارک ویزای روسیه

  زمانی که برای اخذ ویزا روسیه درخواست می‌دهید، باید چندین مدرک را به عنوان بخشی از درخواست خود ارائه کنید. سفارت روسیه بر اساس این اسناد، در مورد پرونده شما تصمیم‌گیری خواهد کرد. بنابراین باید توجه ویژه‌ای به این مدارک داشته باشید و در صورت نیاز، تمامی آن‌ها را ارائه دهید. فهرست مدارک ویزای روسیه به ملیت و نوع ویزای مورد نظر بستگی دارد.

  مدارک ویزای روسیه

  ۱. فرم درخواست ویزا

  فرم درخواست ویزا را به صورت الکترونیکی و در وب‌سایت وزارت امور خارجه روسیه پر کنید و تمام اطلاعات مورد نیاز را ارائه دهید. بعد از بررسی دقیق و چندباره پاسخ‌های خود، فرم را چاپ کنید.

  ۲. پاسپورت معتبر

  پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه پس از انقضای ویزای مورد نظر، اعتبار داشته باشد. ضمنا به حداقل دو صفحه خالی نیاز دارد که البته لازم نیست پشت سر هم باشند.

  ۳. عکس

  عکس باید اخیرا گرفته شده باشد و به فضای مشخص شده در فرم درخواست ویزا چسبانده شود.

  ۴. محل سکونت

  اگر از کشور خود درخواست نمی‌دهید، باید مدرکی مبنی بر اقامت در آن کشور خاص در ۹۰ روز گذشته را ارائه دهید.

  ۵. دعوتنامه

  دعوتنامه یک سند پشتیبانی برای درخواست صدور ویزا و سفر به روسیه است. این دعوتنامه به هدف سفر شما بستگی دارد و توسط یک هتل، دوستان، یک کارفرما، دانشگاه یا سایر موارد صادر می‌شود.

  ۶. اظهارنامه بانکی

  افرادی که با اهداف غیر از گردشگری به روسیه می‌روند، باید صورتحساب‌های بانکی خود را برای سه ماه گذشته ارائه دهند. این صورتحساب‌های بانکی باید ثابت کنند که شما به ازای هر روز اقامت خود در روسیه، حداقل ۱۱۵ یورو پول دارید.

  ۷. بیمه سلامت

  افراد متقاضی ویزای روسیه در برخی دسته‌ها، به تاییدیه‌ای مبنی بر خرید بیمه درمانی در این کشور نیاز خواهند داشت. این بیمه‌نامه باید در طول مدت سفر و همچنین منطقه جغرافیایی مجاز در ویزا معتبر باشد.

  ۸. نامه‌های کارفرما

  نامه مورد نیاز برای ویزای کاری باید توسط کارفرمای شما نوشته و امضا شده باشند. این نامه باید جزییات کاملی را در مورد خود شما، مقصد، تاریخ و هدف از بازدید ارائه دهد. همچنین باید نام سازمان دعوت‌کننده و اطلاعات تماس فرد مسئول در روسیه را ذکر کند. این نامه باید توضیح بدهد که چه کسی مسئولیت مالی سفر شما را بر عهده خواهد گرفت.

  ۹. سند خودرو

  اگر برای گردشگری و با خودرو به روسیه سفر می‌کنید، باید گواهی ثبت خودرو را ارائه دهید. در این مورد، یک نامه همراه با جزییات سفر، برنامه سفر و سایر مسافران همراه شما نیز لازم است.

  ۱۰. کپی بلیت رفت و برگشت

  کپی بلیت رفت و برگشت فقط برای ویزای گردشگری لازم است. در عین حال، اگر بلیت پرواز برگشت را نداشته باشید، باید نشان دهید که توانایی مالی لازم برای خرید آن را دارید.

  ۱۱. گواهی آزمایش ایدز (HIV)

  اخذ گواهی آزمایش ایدز (HIV) فقط برای ویزای دانشجویی و کاری روسیه لازم است. این آزمایش باید نهایتا تا سه ماه قبل از درخواست انجام شود و پاسخ آن منفی باشد.

  مراحل اخذ ویزای روسیه

  برای اخذ ویزای فدراسیون روسیه باید چند مرحله ضروری را پشت سر گذاشت. ابتدا باید نوع ویزای مورد نیاز را بر اساس هدف بازدید اعم از گردشگری، تجاری، تحصیلی و غیره تعیین کرد. پس از مشخص شدن نوع ویزا، باید تمام مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید.

  مرحله بعدی به رزرو وقت ملاقات در نزدیک‌ترین مرکز درخواست ویزای روسیه و ارسال درخواست به صورت حضوری اختصاص دارد. دریافت ویزا معمولا به صورت حضوری یا از طریق پیک انجام می‌شود. به طور کلی، مراحل اخذ ویزای روسیه به شرح زیر خواهد بود.

  مراحل اخذ ویزای روسیه

  ۱. دریافت دعوتنامه (پشتیبانی ویزا)

  دریافت دعوتنامه، اولین قدمی است که باید برای دریافت ویزای کشور روسیه انجام دهید. اگر قصد سفر برای مقاصد گردشگری به روسیه را دارید، می‌توانید دعوتنامه خود را از آژانس مسافرتی یا هتل دریافت کنید. اگر برای مقاصد دیگری سفر می‌کنید، دعوت‌کننده شما (کارفرما، دانشگاه و سایر موارد) باید دعوتنامه را از اداره کل مهاجرت وزارت امور داخلی روسیه دریافت کند.

  ۲. جمع‌آوری مدارک مورد نیاز

  مدارک مورد نیاز ویزای فدراسیون روسیه از یک کشور به کشور دیگر، متفاوت هستند و همچنین به نوع ویزای مورد نظر شما بستگی دارند. شما باید فهرست دقیقی از مدارک مورد نیاز را از سفارت، کنسولگری یا نماینده صدور ویزا روسیه دریافت کنید.

  ۳. تکمیل فرم درخواست آنلاین

  فرم درخواست ویزای روسیه در وب‌سایت وزارت امور خارجه این کشور (visa.kdmid.ru) موجود است. شما باید تمام اطلاعات مورد نیاز را در این فرم به صورت کاملا صحیح و صادقانه وارد کنید.

  ۴. درخواست حضوری

  در مرحله بعد باید همراه با تمام مدارک لازم در سفارت، کنسولگری یا مرکز صدور روادید روسیه حاضر شوید. در حال حاضر، نیازی به اخذ وقت قبلی نیست، زیرا درخواست‌ها در همان بدو ورود پذیرفته می‌شوند. همچنین هنگام ارسال مدارک باید هزینه درخواست ویزا را نیز پرداخت کنید.

  ۵. دریافت کارت مهاجرت

  پس از دریافت ویزای روسیه، می‌توانید به این کشور پهناور سفر کنید. با این حال، هنوز چند کار وجود دارد که باید آن‌ها را انجام دهید. اولا به محض ورود به روسیه و در حین کنترل پاسپورت باید کارت مهاجرت خود را دریافت کنید.

  کارت مهاجرت شامل دو قسمت یکسان است که باید اطلاعات لازم را در هر دو قسمت وارد کنید. پلیس مرزی یک قسمت از کارت را نگه می‌دارد و باید دیگری را با خود ببرید. بعدا و هنگام خروج از کشور باید این کارت را به پلیس مرزی روسیه تحویل دهید.

  ۶. ثبت ویزا

  پس از ورود به روسیه، ۷ روز کاری برای ثبت ویزای خود فرصت دارید. به طور کلی، دو راه برای ثبت ویزا وجود دارد. روش اول از طریق هتلی است که در آن اقامت دارید. روش دوم از طریق صاحب ملک یا آپارتمانی است که آن را برای مدت زمان اقامت خود اجاره کرده‌اید، یا خانه دوستان خود که در آنجا اقامت خواهید داشت. برای ثبت ویزا، به کارت مهاجرت و پاسپورت خود هم نیاز دارید.

  هزینه ویزای روسیه

  هزینه ویزای روسیه به عوامل مختلفی چون ملیت متقاضی، نوع ویزا، تعداد ورودی‌های مورد نظر، طول مدت اقامت و زمان پردازش بستگی دارد. هزینه اخذ انواع ویزای فدراسیون روسیه برای شهروندان ایران در جدول زیر آمده است.

  نوع ویزاتعداد ورودهای مجاززمان پردازشهزینه ویزا
  تمام ویزاهایک بار ورود۷ تا ۲۰ روز کاری۷۵ یورو
  سه روز کاری۱۵۰ یورو
  تمام ویزاهادو بار ورود۷ تا ۲۰ روز کاری۱۲۰ یورو
  سه روز کاری۲۴۰ یورو
  تمام ویزاها

  چند بار ورود

  ۷ تا ۲۰ روز کاری۲۲۵ یورو
  سه روز کاری۴۵۰ یورو
  ویزای ترانزیتیک بار ورود۷ تا ۲۰ روز کاری۷۵ یورو
  سه روز کاری۱۵۰ یورو

  جواب ویزای روسیه چقدر طول می‌کشد؟

  متوسط زمان لازم برای جواب ویزای روسیه ۱۰ روز کاری است. پردازش اکثر ویزاها می‌تواند از ۷ تا ۲۰ روز کاری طول بکشد. کسانی که عجله دارند، می‌توانند برای ویزای رسیدگی سریع درخواست دهند که سه روز کاری طول می‌کشد.

  متقاضیانی که می‌خواهند از پردازش سریع درخواست ویزا بهره‌مند شوند، بالطبع باید هزینه بیشتری هم بپردازند. به طور کلی، هزینه پردازش سریع درخواست ویزا دو برابر ویزای با زمان رسیدگی عادی خواهد بود. بنابراین برای افرادی مناسب خواهد بود که سفر آن‌ها بسیار فوری است یا مدارک خود را به موقع آماده نکرده‌اند.

  اعتبار ویزای روسیه چقدر است؟

  مدت اعتبار ویزای روسیه به نوع ویزا و هدف سفر بستگی دارد. به طور معمول، ویزای توریستی برای یک دوره ۳۰ تا ۹۰ روزه صادر می‌شود، در حالی که ویزای تجاری را می‌توان با اعتبار تا یک سال اخذ کرد. با این حال، مدت زمان واقعی اقامت مجاز فرد ممکن است کوتاه‌تر باشد و به حداکثر ۹۰ روز در یک دوره ۶ ماهه برسد.

  مدت اعتبار ویزای فدراسیون روسیه را می‌توان در داخل این کشور تمدید کرد. اما این روند می‌تواند زمان‌بر باشد و نیاز به دلیل موجه دارد. به طور کلی، اکثر ویزاهای اولیه تا ۹۰ روز اعتبار دارند. سپس می‌توان آن‌ها را در خاک روسیه و بر اساس مدت تحصیل، کار و سایر موارد تمدید کرد.

  آیا ویزای روسیه برای ایرانیان برداشته شده است؟

  شهروندان ایرانی که قصد سفر به روسیه را دارند، می‌توانند برای دریافت ویزای الکترونیکی درخواست دهند. ویزای الکترونیکی برای اقامت کوتاه‌مدت (معمولا تا ۸ الی ۳۰ روز) طراحی شده است و تنها برای بخش‌هایی از روسیه قابل درخواست خواهد بود. در حال حاضر، امکان دریافت ویزای الکترونیکی روسیه به صورت آنلاین و برای بازدید از مناطق زیر وجود دارد.

  • گلدن رینگ
  • ایرکوتسک
  • کالینینگراد
  • کازان
  • نیژنی نووگورود
  • مسکو
  • سن‌پترزبورگ
  • سوچی
  • ولیکی نووگورود
  • ولادی وستوک
  • یکاترینبورگ

  قرار است از اول ژانویه ۲۰۲۴، گردشگران ایرانی در قالب گروه‌های ۵ تا ۵۰ نفره و بدون درخواست ویزای توریستی روسیه (بدون محدودیت مکانی و با اعتبار ۹۰ روز) بتوانند به این کشور سفر کنند.

  سوالات متداول

  گرفتن جواب ویزای روسیه چقدر طول می‌کشد؟
  گرفتن جواب ویزای روسیه در حالت عادی بین 7 تا 20 روز کاری طول می‌کشد. البته اگر مبلغ دو برابر هزینه ویزای عادی را بپردازید، زمان پردازش ویزا به حداکثر سه روز کاری کاهش خواهد یافت.
  ویزای روسیه چقدر اعتبار دارد؟
  اعتبار ویزای روسیه به نوع آن بستگی دارد. به طور کلی، اکثر ویزاهای اولیه تا 90 روز اعتبار دارند. سپس می‌توان آن‌ها را در خاک روسیه و بر اساس مدت تحصیل، کار و غیره تمدید کرد.
  مدارک لازم برای دریافت ویزای روسیه چیست؟
  مدارک لازم برای دریافت ویزای روسیه شامل پاسپورت، فرم درخواست تکمیل شده، عکس، دعوتنامه، اظهارنامه بانکی، بیمه سلامت و سایر موارد است.
  هزینه ویزای روسیه چقدر است؟
  هزینه ویزای روسیه به نوع ویزا، ملیت متقاضی، زمان پردازش و تعداد ورودهای مجاز با آن بستگی دارد. به طور کلی، باید انتظار پرداخت 75 تا 450 یورو را داشته باشید.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859

  انواع ویزای روسیه