ویزای فرانسه

ویزای فرانسه به خارجی‌ها اجازه ورود و اقامت برای مدت مشخصی را می‌دهد. این ویزاها برای افرادی مناسب است که می‌خواهند برای گردشگری، تجارت، تحصیل، کار یا هر هدف دیگری به این کشور سفر کنند.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/10/8ab2ab3b-86f7-45ae-955e-ba14d9e93506.jpg

مشاوره اخذ ویزای فرانسه

فرانسه یکی از اقتصادهای بزرگ جهان است و بسیاری از شرکت‌های چندملیتی و ملی در این کشور فعالیت می‌کنند. فرانسه یکی از مقاصد محبوب برای تحصیلات بین‌المللی است. دانشگاه‌های برتر و برنامه‌های تحصیلی متنوع در این کشور وجود دارد. گرفتن ویزای فرانسه به شما اجازه می‌دهد به این کشور سفر کنید و در آنجا زمانی مشخصی را بگذرانید. برای اخذ ویزای فرانسه می‌توانید از روش‌هایی مثل تحصیل در کالج و دانشگاه، شرکت در دوره زبان فرانسه، اخذ پیشنهاد شغلی و داشتن تمکن مالی کافی اقدام کنید.

موسسه مهاجرتی بالدانو با تجربه چندین ساله در زمینه اخذ ویزای فرانسه شما را در این راه طولانی می‌تواند کمک کند.

برای مشاوره بیشتر برای اخذ ویزای فرانسه فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا مشاوران بالدانو با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  شرایط گرفتن ویزای فرانسه

  شهروندان اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و سوئیس برای ورود به فرانسه نیازی به ویزا ندارند. با این حال، شهروندان کشورهای آسیایی و اکثر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای بازدید از فرانسه نیاز به ویزا دارند. بنابراین اتباع ایران باید برای بازدید از فرانسه ویزا دریافت کنند. معیارهای واجد شرایط بودن برای ویزا به هدف سفر، مدت اقامت و ملیت متقاضی بستگی دارد.

  شرایط گرفتن ویزای فرانسه به هدف بازدید مانند گردشگری، تجاری، کاری یا تحصیل فرد بستگی دارد. اما در همه موارد، متقاضیان باید مدارک مربوطه مانند پاسپورت معتبر، مدرک اقامت، بیمه مسافرتی و تمکن مالی برای حمایت از اقامت خود را ارائه دهند. همچنین افرادی که به سن قانونی نرسیده‌اند، باید همراه با قیم قانونی خود برای اخذ ویزا درخواست دهند.

  ویزای شینگن فرانسه

  ویزای شینگن فرانسه برای خارجی‌هایی صادر می‌شود که مایل به بازدید از سرزمین‌های فرانسه یا سایر کشورهای حوزه شینگن در کمتر از ۹۰ روز از یک دوره ۶ ماهه هستند. اگر سفر شما با یکی از اهداف زیر باشد، می‌توانید برای دریافت ویزای شینگن فرانسه درخواست دهید.

  • عبور و ترانزیت از فرودگاه‌های فرانسه به کشورهای دیگر
  • شرکت در جلسات کاری و حرفه‌ای یا کنفرانس‌ها
  • ملاقات خانوادگی و خصوصی
  • اهداف گردشگری
  • ثبت نام در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت
  • ثبت نام در دوره‌های کارآموزی
  • بازدید از موناکو

  ویزای فرانسه شینگن را می‌توان بر اساس دفعات مجاز ورود و تعداد کشورهای مورد بازدید فرد دسته‌بندی کرد. نوع اول، ویزاهای یکنواخت شینگن (Uniform) هستند که خود به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند.

  • یک بار ورود - اجازه یک بار ورود به منطقه شینگن
  • چند بار ورود – مجاز به ورود چند باره به فرانسه و سایر کشورهای حوزه شینگن

  نوع دوم، ویزاهای با اعتبار سرزمینی محدود (LTV) هستند. این ویزاها به دارنده آن‌ها اجازه بازدید از هیچ کشور شینگن دیگری به غیر از فرانسه را نمی‌دهند. همچنین اگر در اقدامات زیر شرکت کنید، ویزای شینگن فرانسه باطل می‌شود.

  • کار بدون مجوز
  • اخلال در نظم عمومی
  • تلاش برای اقامت در فرانسه

  انواع ویزای فرانسه

  به طور کلی، انواع ویزای فرانسه را می‌توان به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد. افراد متقاضی برای اقامت مساوی یا کمتر از ۹۰ روز در فرانسه باید برای انواع ویزاهای کوتاه مدت اقدام کنند. مقررات انواع ویزاها به قلمرویی از فرانسه که قصد بازدید از آن را دارید، بستگی دارند.

  فرانسه برای قلمرو اروپایی خود (سرزمین اصلی فرانسه) از مقررات شینگن پیروی می‌کند و ویزای یکنواخت کوتاه مدت صادر می‌کند. برای سرزمین‌های غیراروپایی (سرزمین‌های ماورا بحار فرانسه) نیز ویزای ملی کوتاه مدت صادر می‌شود.

  برای اقامت بیش از ۹۰ روز هم باید برای ویزای ملی طولانی مدت فرانسه اقدام کنید. مقررات و انواع ویزاها با توجه به مدت و هدف اقامت در سرزمین‌های اروپایی یا غیراروپایی فرانسه متفاوت هستند. مقررات مربوط به ویزاهای طولانی مدت را می‌توان در کد مربوط به ورود و اقامت اتباع خارجی بررسی کرد.

  ویزای کوتاه مدت فرانسه

  ویزای کوتاه مدت فرانسه به عنوان ویزای شینگن نیز شناخته می‌شود. این ویزا برای افرادی مناسب است که قصد سفر برای حداکثر ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه را به فرانسه دارند. این ویزاها مخصوص گردشگری، ترانزیتی، تحصیلی کوتاه مدت یا دیدارهای خانوادگی هستند. در ادامه، به بررسی مهم‌ترین ویزاهای کوتاه مدت فرانسه خواهیم پرداخت.

  ۱. ویزای ترانزیت فرانسه

  ویزای ترانزیت فرانسه به افرادی ارائه می‌شود که می‌خواهند از طریق فرودگاه‌های این کشور به کشور دیگری سفر کنند. این کار باید بدون ورود به خاک فرانسه صورت گیرد. ویزای ترانزیت به دلیل اعتبار ۲۴ ساعته خود، در دسته ویزاهای اقامت کوتاه مدت فرانسه قرار دارد. انواع ویزای ترانزیت فرانسه با توجه به وسیله حمل‌ونقل و همچنین دلیل ورود شما به شرح زیر است:

  • ویزای ترانزیت فرودگاهی «A-visa»
  • ویزای ترانزیت دریایی
  • ویزای کارکنان شرکت‌های هوایی

  متقاضیان ویزای ترانزیت فرانسه پس از ارسال درخواست خود ملزم به پرداخت ۸۰ یورو خواهند بود. درخواست‌های ویزای فرانسه از نوع ترانزیتی آن معمولا ظرف ۱۵ روز بررسی می‌شوند. البته زمان پردازش ویزای ترانزیت به حجم کاری سفارت و تعداد درخواست‌ها بستگی دارد و ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

  ۲. ویزای تجاری فرانسه

  ویزای تجاری فرانسه مجوزی برای ورود به این کشور و اقامت در آن برای اهداف تجاری کوتاه مدت است. این ویزا به دارنده آن اجازه می‌دهد در فعالیت‌های مرتبط با تجارت مانند جلسات یا کنفرانس‌ها، برگزاری یا شرکت در دوره‌های آموزشی، بازرسی از شرکت، نصب تجهیزات یا انجام سایر خدمات موقت شرکت کنند.

  طولانی‌ترین مدتی که می‌توان با ویزای تجاری فرانسه در این کشور ماند، سه ماه برای یک دوره نیم ساله است. درواقع مدت اعتبار این ویزا به سفارت فرانسه بستگی دارد که آن‌ها مدت زمان لازم برای انجام کار شما را چقدر تشخیص دهند. این مدت می‌تواند دو روز یا سه ماه و هر مدت دیگری بین این دو باشد.

  شما می‌توانید ویزای یک بار ورود یا ویزای چند بار ورود تجاری نیز دریافت کنید. دومی به شما امکان می‌دهد بیش از یک بار در طول تعداد روزهای اقامت مجاز خود، به فرانسه بازگردید. تمام این اطلاعات را روی برچسب ویزای خود مشاهده خواهید کرد.

  ۳. ویزای توریستی فرانسه

  ویزای توریستی فرانسه به شما این امکان را می‌دهد که در یک دوره ۱۸۰ روزه به مدت حداکثر ۹۰ روز از این کشور دیدن کنید. با این حال، اعتبار ویزای شما بستگی به سفارت فرانسه دارد که آن را برای شما صادر می‌کند.

  طبق قوانین ویزای فرانسه حداکثر هفت ماه قبل از پرواز رزرو شده به این کشور می‌توانید برای ویزای توریستی درخواست داد. از طرف دیگر، درخواست شما باید حداقل دو هفته قبل از تاریخ سفر مورد نظر شما به سفارت ارائه شود.

  اگر در برچسب ویزای توریستی شما عبارت «کشورهای شینگن» یا «États Schengen» یا همین مضمون به سایر زبان‌های رایج در اتحادیه اروپا نوشته شده باشد، ‌می‌توانید با آن ویزا در کل قلمرو شینگن سفر کنید.

  از طرف دیگر، درج عبارت «کشورهای شینگن (منهای مخفف یک کشور)» در ویزای شما به این معنا است که نمی‌توانید از آن کشور خاص بازدید کنید. به عنوان مثال، عبارت «کشورهای شینگن (-ES)» به این معنا است که می‌توانید از همه کشورهای شینگن به جز اسپانیا دیدن کنید.

  همچنین ویزای توریستی شما می‌تواند تنها شامل نام‌های اختصاری کشورهایی باشد که مجاز به بازدید آن‌ها هستید. به عنوان مثال، عبارت «F، FIN، GR»، به این معنی است که فقط مجاز به دیدار از کشورهای فرانسه، فنلاند و یونان خواهید بود.

  ۴. ویزای بازدیدکننده فرانسه

  ویزای بازدیدکننده فرانسه این امکان را برای اعضای خانواده‌های شهروندان فرانسه یا هر کشور عضو اتحادیه اروپا فراهم می‌کند که به این کشور بروند و با والدین، فرزندان یا همسر خود ملاقات کنند. البته این ویزای فرانسه زیرشاخه‌های دیگری هم دارد که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند.

  مثلا اگر قصد دارید با یک شهروند فرانسوی ازدواج کنید، باید تحت ویزای ازدواج کوتاه مدت فرانسه درخواست دهید. این ویزا به شما اجازه می‌دهد ۹۰ روز از یک دوره ۱۸۰ روزه را در فرانسه بمانید. اصلی‌ترین مدرک که باید هنگام ارسال درخواست خود داشته باشید، سند عروسی است که در زبان فرانسوی «Certificat de publication des bans et de nonoponsion» نامیده می‌شود. علاوه بر این، باید اطلاعات مربوط به شهروند فرانسوی که قصد ازدواج با او را دارید، ارائه دهید.

  اگر هم آن عضو خانواده شما که در فرانسه اقامت دارد، تبعه فرانسه یا اتحادیه اروپا نباشد، باز هم قادر به درخواست برای ویزای بازدیدکننده هستید. اما در این مورد، فقط همسران و فرزندان زیر ۱۸ سال وی می‌توانند درخواست ویزا بدهند. همچنین عضو خانواده که ساکن فرانسه است، باید توانایی مالی برای حمایت از اعضای خانواده خود را به اثبات برساند.

  ۵. ویزای تحصیلی کوتاه مدت فرانسه

  ویزای تحصیلی کوتاه مدت فرانسه برای آن دسته از خارجیانی طراحی شده است که برای اهداف آموزشی با مدت زمان کمتر از سه ماه به فرانسه می‌روند. این ویزا برای دانشجویان مایل به تحصیل در دانشگاه‌ها یا کالج‌های فرانسه مناسب نیست. زیرا یک ترم از آموزش بلند مدت در این مراکز آموزشی، حداقل چهار ماه زمان لازم دارد. برای ثبت نام در دوره‌های بیش از سه ماه، باید برای ویزای دانشجویی فرانسه (بلند مدت) اقدام کنید.

  به طور کلی، ویزای فرانسه از نوع تحصیلی کوتاه مدت برای مجموعه اقدامات و فعالیت‌های زیر مناسب است.

  • دوره‌های زبان‌آموزی - برای یادگیری یک زبان، عمدتا فرانسوی، بدون نیاز به پرداخت هزینه برای ویزا و بدون قابلیت تمدید
  • دوره مهارت‌آموزی - برای شرکت در دوره‌های آموزشی مانند آشپزی، معماری و غیره
  • آزمون‌های ورودی - برای شرکت در آزمون ورودی یک موسسه آموزشی (دانشگاه، کالج) که در صورت قبولی، به یک مجوز اقامت یک ساله با قابلیت تمدید تبدیل می‌شود.
  • مصاحبه ورودی دانشگاه‌ها - همانند آزمون ورودی، اگر در مصاحبه قبول شوید، مجاز به تبدیل ویزا به یک سال مجوز اقامت تجدید پذیر خواهید بود.
  • ویزای مینور تحصیلی فرانسه – برای آموزش فرزندان زیر ۱۸ سال شما در یک موسسه آموزشی دولتی یا خصوصی یا یک مرکز زبان، هنر، آشپزی یا ورزش در فرانسه

  ۶. ویزای موناکو

  موناکو یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان و مملو از هتل‌ها، استراحتگاه‌ها و کازینوهای مجلل است. بنابراین مقصدی شناخته شده برای افراد ثروتمند جهان به شمار می‌رود. با این حال، جمهوری موناکو سیستم صدور ویزای مجزا ندارد. بنابراین برای بازدید از آن باید به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری فرانسه مراجعه کنید.

  مدت زمان اعتبار ویزای موناکو به نوع ویزای شما بستگی دارد. اگر برای ویزای کوتاه مدت درخواست دهید، مدت زمان اعتبار آن سه ماه است. اما در صورت درخواست ویزای طولانی‌مدت، مدت زمان اعتبار آن یک سال خواهد بود.

  از آنجایی که ویزای موناکو از طریق سفارت فرانسه صادر می‌شود، هزینه‌ آن برای افراد بزرگسال ۸۰ یورو و برای کودکان زیر ۱۲ سال ۴۰ یورو است.

  ویزای بلند مدت فرانسه

  ویزای بلند مدت فرانسه مناسب افرادی است که به دنبال تمدید اقامت کوتاه مدت خود در این کشور هستند. این ویزا به شهروندان خارج از اتحادیه اروپا فرصتی برای کار، تحصیل یا اتحاد مجدد با اعضای خانواده در فرانسه را می‌دهد. ویزای فرانسه از نوع بلند مدت در دسته‌بندی‌های ویزای دانشجویی، ویزای الحاق به خانواده و ویزای کاری ارائه می‌شود.

  ۱. ویزای خانوادگی فرانسه

  ویزای خانوادگی فرانسه یک نوع اقامت طولانی‌مدت است. این ویزا به منظور اجازه ورود خارجی‌ها به فرانسه و دیدار با اعضای خانواده، همسر، فرزند یا والدین به مدت بیش از سه ماه تا یک سال طراحی شده است. بستگان مقیم فرانسه باید تبعه اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا، دارای ملیت فرانسوی یا یک تبعه خارجی مقیم قانونی فرانسه باشند. به طور کلی، دسته‌بندی ویزاهای خانوادگی بلند مدت فرانسه به شرح زیر هستند.

  • اعضای خانواده یک شهروند فرانسوی
  • اعضای خانواده یک شهروند اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس
  • اعضای خانواده اتباع خارج از اتحادیه اروپا (خارجی مقیم قانونی فرانسه)
  • اعضای خانواده دارای پاسپورت تلنت یا کارت آبی اتحادیه اروپا
  • ویزای فرزندخواندگی فرانسه

  ۲. ویزای کار فرانسه

  ویزای فرانسه از نوع کاری طولانی‌مدت برای افرادی ایجاد شده است که مایل به ورود به فرانسه و کار در آن برای بیش از سه ماه تا یک سال هستند. ویزای کار فرانسه زیرشاخه‌های متعددی دارد که هر یک از آن‌ها دارای الزامات و معیارهای واجد شرایط بودن خاص خود هستند.

  الف) شاغل دستمزدی

  ویزای شاغل دستمزدبگیر برای افرادی مناسب است که مایل به کار در فرانسه برای مدت یک سال هستند. هنگام درخواست برای این نوع ویزا باید یک قرارداد کاری ارائه شود که توسط سازمان مدیریت منطقه‌ای مشاغل، رقابت، مصرف، کار و اشتغال فرانسه (DIRECCTE) تایید شده باشد.

  ب) راه‌اندازی کسب‌وکار یا شرکت

  اگر خواهان ایجاد یک کسب‌و‌کار یا شرکت در فرانسه هستید، باید برای این نوع ویزا درخواست دهید. چه این کسب‌وکار ابتکار شخصی شما باشد و چه در همکاری با شرکت یا شخص دیگری ایجاد شود. با این حال، شما به اثبات توانایی مالی خود برای ایجاد کسب‌وکار یا شرکت برنامه‌ریزی شده نیاز دارید.

  ج) افراد حرفه‌ای و نیروهای مستقل

  تصدی برخی از مشاغل فرانسه مانند ضابط، سردفتر، مدیر قضایی و نماینده عمومی بیمه برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا مجاز نیستند. بنابراین، قبل از درخواست برای این نوع ویزای فرانسه مطمئن شوید که حرفه شما در فرانسه قابل قبول باشد.

  د) ویزای ورزشی

  هر ورزشکاری که مایل به ورود و ماندن در فرانسه تا یک سال باشد، می‌تواند با دنبال کردن برخی از مراحل، اجازه شرکت در فعالیت‌های ورزشی را تحت پرچم فرانسه بگیرد. اگر متقاضی ویزا شاغل باشد و برای فعالیت خود حقوق دریافت می‌کند، باید به عنوان «شاغل دستمزدی» اقدام کند.

  ه) کار داوطلبانه

  این ویزا برای افراد مایل به انجام کارهای بشردوستانه در فرانسه، بیش از سه ماه تا حداکثر یک سال مناسب است. اگر قصد دریافت چنین ویزایی را دارید، باید فرآیند درخواست ویزا را از طریق یک بنیاد یا انجمن به رسمیت شناخته شده توسط مقامات فرانسوی شروع کنید.

  ی) ویزای کار سازمان‌های بین‌المللی

  متقاضیانی که در یک سازمان بین‌المللی در فرانسه ماموریت رسمی دارند، باید برای این نوع ویزا اقدام کنند.

  ۳. ویزای تحصیلی فرانسه

  هر تبعه خارجی خواهان تحصیل بیش از سه ماه در فرانسه که شرایط لازم را داشته باشد، می‌تواند برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کند. اتباع خارجی خواهان دریافت ویزای فرانسه از نوع تحصیلی آن بر اساس سن و تحصیلات خود به چند دسته زیر تقسیم می‌شوند.

  • ویزای دانشجویان بالای ۱۸ سال - برای دانشجویان پذیرش شده و مایل به ثبت نام در یک موسسه آموزشی دولتی یا خصوصی در فرانسه
  • ویزای دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال (mineur scolarisé) – برای دانش‌آموزان مایل به ادامه تحصیل در یک مدرسه عمومی یا خصوصی ابتدایی یا متوسطه که والدین آن‌ها در فرانسه اقامت ندارند.
  • ویزای Au Pair - افراد خارجی ۱۷ تا ۳۰ ساله مایل به زندگی موقت با خانواده‌ای در فرانسه برای مطالعه زبان این کشور
  • ویزای کارآموز - برای دانشجویان مایل به گذراندن کارآموزی حرفه‌ای خود در فرانسه (فقط مختص اروپایی‌ها است)
  • ویزای دستیاران زبان - فقط افراد مجرد می‌توانند برای این نوع ویزا اقدام کنند.

  قانون فرانسه به دانشجویان خارجی اجازه کار تا ۲۰ ساعت در هفته را می‌دهد. این میزان، ۶۰ درصد ساعات کار عادی در فرانسه است. حداقل دستمزد ماهانه در فرانسه ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو است.

  مدارک لازم برای ویزای فرانسه

  اخذ ویزا گامی مهم در روند سفر به هر کشور خارجی ازجمله فرانسه است. فرانسه به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجران در جهان، شرایط و مدارک خاصی برای درخواست ویزا دارد. در ادامه، به تشریح مدارک لازم برای ویزای فرانسه می‌پردازیم.

  مدارک لازم برای ویزای فرانسه

  ۱. گذرنامه

  اول از همه، داشتن پاسپورت معتبر یک شرط اساسی برای دریافت ویزای کشور فرانسه است. گذرنامه باید حداقل ۶ ماه بیشتر از مدت اقامت برنامه‌ریزی شده اعتبار داشته باشد. علاوه بر این، پاسپورت فرد به حداقل دو صفحه خالی برای مهر ویزا نیاز دارد.

  ۲. فرم درخواست ویزا

  فرم درخواست ویزا معمولا به صورت آنلاین یا در سفارت یا کنسولگری فرانسه قابل دریافت است. این فرم به اطلاعات شخصی مانند نام، تاریخ تولد، اطلاعات تماس و برنامه سفر نیاز دارد. تکمیل دقیق فرم درخواست ویزا ضروری است و تمام اطلاعات آن باید به درستی وارد شوند.

  ۳. عکس

  متقاضیان باید یک عکس جدید به اندازه پاسپورت ارائه دهند. عکس باید الزامات خاصی مانند پس‌زمینه سفید و خنثی بودن حالت چهره را رعایت کند. برای دستورالعمل‌های دقیق‌تر در مورد مشخصات عکس، به وب‌سایت سفارت یا کنسولگری فرانسه مراجعه کنید.

  ۴. ترتیبات سفر و اقامت

  یکی دیگر از مدارک ضروری برای دریافت ویزای فرانسه مدارک مربوط به ترتیبات سفر و اقامت است. این مدرک می‌تواند شامل برنامه‌های پرواز، رزرو هتل یا هر سند لازم دیگر باشد. مثلا باید نشان دهید که چه مدت و کجا قصد دارید اقامت کنید.

  ۵. مدارک مالی

  متقاضیان باید مدرکی مبنی بر وجود بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های خود در طول اقامت خود در فرانسه ارائه دهند. صورتحساب بانکی، نامه‌های استخدامی یا نامه‌های حمایتی از جمله مدارک مالی لازم هستند. مدارک باید به وضوح ثبات مالی متقاضی را برای مدت اقامت در فرانسه نشان دهند.

  ۶. بیمه درمانی

  متقاضیان ویزای کشور فرانسه به مدرک بیمه درمانی مسافرتی نیاز دارند. بیمه‌ای که هزینه‌های احتمالی مراقبت‌های بهداشتی در طول اقامت آن‌ها در فرانسه را پوشش دهد.

  ۷. دعوتنامه

  اگر برای مقاصد تجاری، کاری یا تحصیلی به فرانسه سفر می‌کنید، باید یک دعوتنامه از شرکای تجاری، کارفرما یا دانشگاه فرانسوی خود ارائه دهید. این دعوتنامه باید شامل جزییات مربوط به ماهیت و هدف بازدید، آدرس نهاد یا فرد دعوت‌کننده و اطلاعات تماس آن‌ها باشد.

  مراحل اخذ ویزای فرانسه

  فرآیند و مراحل اخذ ویزای فرانسه به‌ویژه برای ایرانیان به هیچ وجه آسان و سریع نخواهد بود. پنج مرحله اصلی این فرآیند را باید انتخاب محل درخواست ویزا، جمع‌آوری اسناد و مدارک، تعیین قرار ملاقات حضوری، شرکت در مصاحبه و پرداخت هزینه ویزا دانست.

  ۱. انتخاب محل درخواست ویزا

  درخواست‌ها برای ویزای کشور فرانسه باید به سفارت، کنسولگری یا نمایندگی صدور ویزای این کشور ارسال شوند. با این حال، اگر غیر از فرانسه، قصد سفر به کشورهای دیگر اروپا را هم دارید، باید از سفارت کشوری برای ویزا اقدام کنید که بیشتر وقت خود را در آنجا سپری خواهید کرد.

  به عنوان مثال، اگر سه روز را در آلمان، دو روز را در سوئیس و بقیه ۹۰ روز را در فرانسه خواهید بود، باید به سفارت فرانسه مراجعه کنید. از طرف دیگر، اگر در هر کشوری که قصد سفر به آن را دارید، به یک اندازه اقامت خواهید داشت، باید درخواست خود را به سفارت کشوری ارائه دهید که ابتدا در آنجا فرود خواهید آمد.

  ۲. جمع‌آوری اسناد و مدارک و تکمیل فرم

  اسناد و مدارک مورد نیاز تا حد زیادی به نوع ویزای فرانسه و هدف شما از سفر بستگی دارند. بعد از اینکه نوع ویزای خود را شناسایی کردید، قدم بعدی شما باید جمع‌آوری اسناد و مدارک مورد نیاز برای آن دسته از ویزا باشد.

  سپس باید فرم درخواست ویزا را با اطلاعات صادقانه و کاملا صحیح پر کنید. به خاطر داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در این فرم باید کاملا مطابق با سایر اسناد و مدارک شما باشند. در غیر این صورت، درخواست شما به احتمال زیاد از سوی سفارت فرانسه رد خواهد شد. فراموش نکنید که فرم آنلاین را پس از پر کردن آن دو بار چاپ کنید و پایان هر دو نسخه را امضا کنید.

  ۳. تعیین قرار ملاقات حضوری

  در مرحله بعد باید یک وقت ملاقات حضوری را برای ارائه درخواست ویزای کشور فرانسه رزرو کنید. در اکثر سفارت‌های فرانسه می‌توان وقت ملاقات را به صورت آنلاین تعیین کرد. اما در برخی از کشورها ممکن است این گزینه وجود نداشته باشد. بنابراین برای تعیین وقت باید شخصا به سفارت آن کشور مراجعه کنید. رزرو این نوبت برای مرحله بعدی یعنی شرکت در مصاحبه، ضروری خواهد بود.

  ۴. شرکت در مصاحبه

  در روز مصاحبه باید به‌موقع در مرکز تعیین وقت (سفارت یا کنسولگری) حاضر شوید. به یاد داشته باشید که چند دقیقه تاخیر هم احتمالا به لغو قرار ملاقات شما خواهد انجامید. در روز مصاحبه، لباس شما باید کمی رسمی‌تر اما راحت باشد.

  مصاحبه ویزای فرانسه حدودا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. افسر کنسولی در مورد هدف شما از سفر به فرانسه سوالاتی می‌پرسد. به هیچ وجه استرس نداشته باشید و صادقانه به سوالات مطرح شده پاسخ دهید. متقاضیان زیر سن قانونی باید به همراه مادر یا پدر یا سرپرست قانونی خود به سفارت فرانسه مراجعه کنند.

  پس از تایید درخواست شما، اطلاعات فرم درخواست وارد سیستم آنلاین کنسولگری یا سفارت فرانسه می‌شود. شما یک نسخه پرینت شده از درخواست خود را دریافت خواهید کرد که فرآیند آن معمولا حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است. پس از دریافت فرم پرینت شده باید جزییات آن را بررسی و آن را امضا کنید.

  ۵. پرداخت هزینه ویزا

  هزینه ویزا باید پس از ارسال درخواست شما پرداخت شود. پس از پرداخت هزینه، رسیدی دریافت خواهید کرد که باید به همراه سایر اسناد پرونده درخواست ارائه شود. هزینه ویزاهای فرانسه بر اساس نوع ویزا، سن متقاضی، ملیت و غیره با یکدیگر متفاوت هستند.

  قیمت ویزای فرانسه

  هزینه ویزای کشور فرانسه باید بلافاصله پس از ارسال درخواست پرداخت شود. پس از تکمیل پرداخت، رسیدی دریافت خواهید کرد که نشان می‌دهند پرداخت را انجام داده‌اید. این رسید را باید در بین سایر اسناد پرونده درخواست خود ارائه کنید. قیمت ویزای فرانسه در جدول زیر آمده است.

  نوع ویزاقیمت ویزا
  ترانزیت فرودگاهی۸۰ یورو
  ویزای اقامت کوتاه مدت برای بخش یا منطقه خارج از کشور فرانسه۸۰ یورو
  ویزای اقامت کوتاه مدت برای سرزمین‌های خارج از کشور فرانسه۱۵ یورو
  ویزای دانشجویی۵۰ یورو
  سایر ویزاهای اقامت بلند مدت۹۹ یورو
  ویزای اقامت طولانی برای فرزندخوانده توسط یک شهروند فرانسوی۱۵ یورو
  کودکان متقاضی ویزای اقامت بلند مدت۴۰ یورو

  جواب ویزای فرانسه چقدر طول می‌کشد؟

  بررسی و پاسخ ویزای فرانسه از نوع کوتاه مدت آن، طی پنج الی ۲۰ روز کاری انجام می‌شود. چنانچه برای ویزای طولانی‌مدت فرانسه درخواست داده باشید، جواب آن بین ۱۵ تا ۲۰ روز یا در برخی موارد خاص، تا دو ماه بعد به دست شما خواهد رسید.

  اگر برای ویزای کوتاه مدت و بازدید از سرزمین‌ها و مجموعه‌های خارج از کشور فرانسه درخواست می‌کنید، زمان پردازش حدود ۵ روز کاری تا سه هفته خواهد بود. از سوی دیگر، پردازش ویزای طولانی‌مدت این مکان‌ها می‌تواند تا دو ماه هم طول بکشد.

  اعتبار ویزای فرانسه

  اعتبار ویزای فرانسه بر اساس کوتاه مدت و بلند مدت بودن آن تعیین می‌شود. ویزاهای کوتاه مدت معمولا تا ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه اعتبار دارند. این ویزاها بر اساس هدف سفر به انواع مختلف گردشگری، تجاری یا تحصیلی کوتاه مدت دسته‌بندی می‌شوند. اعتبار دقیق ویزای کوتاه مدت فرانسه به عوامل مختلفی مانند نوع ویزا، ملیت متقاضی و نظر مقامات فرانسوی مشخص خواهد شد.

  دسته دوم، ویزاهای بلند مدت هستند که بیش از سه ماه تا یک سال اعتبار دارند. ویزاهای بلند مدت برای مقاصد تحصیلی، کاری و پیوستن به خانواده صادر می‌شوند. این ویزاها معمولا قابلیت تمدید به صورت سال به سال را دارند؛ به جز ویزای تحصیلی که فقط تا پایان تحصیل فرد اعتبار دارد.

  ویزای فرانسه برای ایرانیان

  ویزای فرانسه برای ایرانیان باید در مرکز ویزای فرانسه در ایران درخواست شود. البته درخواست ویزای ارسالی در سفارت فرانسه در تهران رسیدگی می‌شود. تصمیمات مربوط به اعطا یا رد ویزا توسط مقامات دیپلماتیک و کنسولی فرانسه اتخاذ خواهد شد.

  برای درخواست ویزاهای کوتاه مدت، حتما مدارک خود را حداقل ۲ ماه قبل قبل از تاریخ عزیمت خود ارسال کنید. برای اخذ ویزای بلند مدت هم باید حداقل یک ماه قبل از تاریخ عزیمت خود اقدام فرمایید. درخواست ویزا را می‌توان ظرف ۶ ماه قبل از سفر یا ظرف سه ماه قبل از انقضای ویزای قبلی ارسال کرد.

  پذیرش متقاضیان ایرانی و ارسال درخواست ویزای آن‌ها توسط مرکز VFS Global در تهران انجام می‌شود. تمامی متقاضیان مقیم ایران، فارغ از ملیت و شهر محل سکونت خود، می‌توانند به مرکز صدور ویزای وی.اف.اس گلوبال در تهران مراجعه کنند.

  افرادی که تمایلی به استفاده از خدمات VFS ندارند، می‌توانند درخواست خود را به بخش ویزا سفارت فرانسه در تهران ارسال کنند. اما اکیدا توصیه می‌شود درخواست‌های ویزا خود را به مرکز درخواستVFS GLOBAL ارسال کنید.

  ریجکت شدن ویزای فرانسه

  ریجکت شدن ویزای فرانسه می‌تواند یک تجربه بسیار ناامیدکننده باشد. برای بسیاری افراد، این رد ویزا نه‌تنها یک مشکل کوچک نیست، بلکه ضربه‌ای به آرزوها و برنامه‌های آن‌ها محسوب می‌شود. زیرا ممکن است زمان، تلاش و پول قابل توجهی را برای تهیه درخواست خود صرف کرده باشند.

  دلایل مختلفی مانند مدارک ناقص یا نادرست، منابع مالی ناکافی، یا فقدان دلایل قانع‌کننده از هدف سفر برای رد ویزا وجود دارند. با این حال، رد ویزای کشور فرانسه نباید افراد را از پیگیری رویاهای خود برای بازدید از این کشور منصرف کند.

  شناخت و اصلاح اشتباهات انجام شده در فرآیند درخواست و اطمینان از صحت تمام اسناد لازم، ضرورت دارد. گرفتن راهنمایی از متخصصان مهاجرت یا مشاوران باتجربه می‌تواند در شناسایی و رسیدگی به مسائل احتمالی مفید باشد.

  افراد باید از رد ویزا را به عنوان فرصتی برای ارزیابی مجدد درخواست و تقویت پرونده خود با ارائه مدارک پشتیبانی اضافی یا تاکید بر دلایل قانع‌کننده‌تر استفاده کنند. متقاضیان می‌توانند با پشتکار و درک همه‌جانبه از الزامات، شانس خود را برای درخواست موفق‌تر ویزا در آینده افزایش دهند.

  ریجکت شدن ویزای فرانسه

  رفع ریجکتی ویزای فرانسه

  تنها راه رفع ریجکتی ویزای فرانسه را باید درخواست ارزیابی مجدد به سفارت یا کنسولگری فرانسه دانست. البته تنها در صورتی می‌توان چنین درخواستی را ارائه داد که دلایل محکمی برای ناعادلانه بودن رد ویزا وجود داشته باشد.

  درخواست تجدیدنظر را باید نهایتا تا دو ماه پس از روز ریجکتی، به زبان فرانسه و همراه با مدارک پشتیبان ضمیمه پرونده و ارسال کرد. نتیجه درخواست شما می‌تواند رد غیرمستقیم (عدم پاسخ در ظرف دو ماه) یا رد مستقیم آن توسط کمیسیون تجدید نظر فرانسوی باشد.

  در پایان، متقاضی می‌تواند برای لغو تصمیم کمیسیون تجدید نظر در کمتر از دو ماه به دادگاه اداری نانت درخواست تجدید نظر دهد. درواقع، مراجعه به دادگاه نانت فقط در صورتی امکان‌پذیر است که درخواست ویزای شما دو بار (درخواست اول و تجدید نظر) رد شده باشد.

  سوالات متداول

  داشتن ویزای فرانسه برای چه کسانی الزامی است؟
  داشتن ویزای فرانسه برای اکثر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مانند ایران الزامی است. بنابراین هدف سفر شما به فرانسه هر چه که باشد، باید برای اخذ ویزا اقدام فرمایید.
  ویزای فرانسه چقدر اعتبار دارد؟
  اعتبار ویزای فرانسه به دسته آن یعنی کوتاه مدت و بلند مدت بستگی دارد. ویزاهای کوتاه مدت با حداکثر اعتبار 90 روز و ویزاهای بلند مدت با حداکثر اعتبار یک سال صادر می‌شوند.
  مدارک لازم برای دریافت ویزای فرانسه چیست؟
  از مدارک لازم برای دریافت ویزای فرانسه می‌توان به پاسپورت، فرم درخواست ویزا، عکس، صورتحساب مالی، بیمه درمانی، ترتیبات سفر و دعوتنامه اشاره کرد.
  هزینه ویزای فرانسه چقدر است؟
  هزینه ویزای فرانسه به نوع آن بستگی دارد. به طور کلی، می‌توانید انتظار پرداخت 15 تا 99 یورو را برای پردازش و صدور ویزای خود داشته باشید.
  آیا ویزای فرانسه شینگن است؟
  بله ویزای فرانسه در تمامی دسته‌های کوتاه مدت به عنوان شینگن شناخته می‌شوند. با این حال، ممکن است دسترسی به تمام کشورهای عضو شینگن را فراهم نکند.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859

  سایر خدمات بالدانو در کشور فرانسه