تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا فرصتی کم‌نظیر برای دانشجویان بین‌المللی است تا در مؤسسات و دانشگاه‌‌های معتبر کشوری پیشرفته، مدرن و آرام درس بخوانند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی و ساختن آینده‌ای روشن برای خود را دارید، تحصیل در استرالیا یکی از بهترین انتخاب‌ها است.

مشاوره تلفنی 021-43859
2024/1/ca7cdb24-ca44-4f11-b6b6-d79c2d197d96.jpg

مشاوره تحصیل در استرالیا

استرالیا بیش‌ از ۱۰هزار مدرسه و کالج و ۴۳ دانشگاه دارد و سطح و کیفیت آموزش در آن‌ها بسیار مطلوب است. شرایط تحصیل در هرکدام از این موسسات آموزشی با هم فرق می‌کند. همچنین هر شهر استرالیا شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجو دارد. به همین دلیل، یافتن بهترین مؤسسه برای متقاضی تحصیل در استرالیا کمی سخت است.

مشاوره تحصیل در استرالیا از خدمات و تخصص‌های بالدانو است. مشاوران بالدانو به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات را درباره تحصیل در استرالیا دارند. در مطلبی که می‌خوانید، کارشناسان بالدانو به همه سؤالاتتان درباره شرایط، مدارک و مراحل لازم برای تحصیل در استرالیا پاسخ می‌دهند.

برای دریافت مشاوره تحصیل در استرالیا از کارشناسان بالدانو و کسب اطلاعات بیشتر، فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  شرایط تحصیل در استرالیا

  شرایط تحصیل در استرالیا که همه دانش آموزان و دانشجویان بین‌ المللی باید داشته باشند، عبارت‌اند از:

  • پذیرش‌گرفتن از یکی از مدارس، کالج‌ها یا دانشگاه‌‌های استرالیا
  • پرداخت همه هزینه‌های لازم برای ثبت‌نام
  • تسلط بر زبان انگلیسی
  • تمکن مالی برای پرداخت شهریه، هزینه‌های اقامت و زندگی یا داشتن بورسیه
  • داشتن محل اقامت مشخص در استرالیا
  • خرید بیمه مخصوص دانش‌ آموزان و دانشجویان بین المللی به‌نام «پوشش سلامت دانش‌ آموزان یا دانشجویان خارج از کشور (OSHC)»
  • اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

  چند عامل ممکن است بر شرایط تحصیل در استرالیا تأثیر بگذارد. مدارس و کالج‌های استرالیا انواع مختلفی دارند که هرکدام شرایط پذیرش و هزینه ویژه‌ای برای خود تعریف‌ کرده‌اند. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی استرالیا نیز هرکدام سیستم خاصی دارند. علاوه‌بر آن، ممکن است بعضی از مؤسسات آموزشی استرالیا برای تحصیل در رشته‌های خاصی شرایط بیشتری را برای دانش آموزان یا دانشجویان بین‌‌المللی در نظر گرفته باشند.

  دریافت ویزای تحصیلی استرالیا نیز فرآیند پیچیده‌ای دارد و ممکن است برای بعضی از ملیت‌ها داشتن شرایط خاصی ضروری باشد. به همین دلیل، متقاضیان تحصیل در استرالیا باید شرایط تحصیل در مدرسه، کالج یا دانشگاه و رشته‌ دلخواهشان را در وبسایت مؤسسات آموزشی بررسی کنند و اگر سؤالی داشتند، حتما ازطریق ایمیل از مسئولان آموزشی بپرسند. همچنین، لازم است شرایط دریافت ویزا را از مراجع معتبر جویا شوند.

  تمکن مالی برای تحصیل در استرالیا

  داشتن تمکن مالی برای پرداخت شهریه مدرسه، کالج یا دانشگاه و هزینه‌های اقامت و زندگی برای دریافت پذیرش از دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی استرالیا لازم است. ‌به‌تازگی و در اکتبر (مهرماه) سال ۲۰۲۳، دولت استرالیا مقدار تمکن مالی برای تحصیل در استرالیا را افزایش داده است. (مبلغ تمکن مالی که در ادامه ذکر شده، با نرخ تبدیل ۱ به ۰٫۶۷ به دلار آمریکا تبدیل شده است.)

  تمکن مالی برای تحصیل در استرالیا در سال ۲۰۲۴ بنا بر اعلام وزارت کشور استرالیا (Department of Home Affairs) عبارت‌ است از:

  • تمکن مالی برای سال اول تحصیل یک نفر در استرالیا حداقل ۱۶هزار و ۶۰۰ دلار آمریکا است.
  • تمکن مالی برای تحصیل در استرالیا همراه با همسر برای یک سال ۱۶هزار و ۶۰۰ به‌اضافه ۵۸۰۷ دلار آمریکا است.
  • تمکن مالی برای تحصیل در استرالیا همراه با یک فرزند برای یک سال ۱۶هزار و ۶۰۰ به‌اضافه‌ ۲۴۸۶ دلار آمریکا است.

  متقاضیان تحصیل در استرالیا باید به این نکته توجه داشته باشند که این مقدار تمکن مالی فقط برای پوشش‌دادن هزینه‌‌های اقامت و زندگی در استرالیا و برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا است و شهریه مدرسه،‌ کالج یا دانشگاه را شامل نمی‌شود. تمکن مالی لازم برای اخذ پذیرش از مدرسه، کالج یا دانشگاه براساس شهریه سالانه محاسبه می‌شود و مدارک آن باید به مؤسسه آموزشی مورد نظر تحویل داده شود.

  مقاطع تحصیلی مختلف در استرالیا

  مقاطع تحصیلی مختلف در استرالیا عبارت‌‌اند از پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه و تحصیلات تکمیلی (آموزش عالی). در جدول زیر مقاطع تحصیلی استرالیا و بازه سنی محصلان در هرکدام را می‌بینید.

  مقطع تحصیلی در استرالیابازه سنی
   پیش‌دبستانی۱ تا ۵ سال
   ابتدایی و متوسطه۶ تا ۱۶ سال
   تحصیلات تکمیلی (آموزش عالی)از ۱۷ یا ۱۸ سال به بعد

  سیستم آموزشی در استرالیا یک‌پارچه و متمرکز نیست. استرالیا یک کشور فدرال است و هر ایالت برای تنظیم امور داخلی خود ازجمله نظام آموزشی در سطح ایالت،‌ تاحدی از استقلال برخوردار است. به همین دلیل، ممکن است در بعضی از ایالت‌ها و شهرهای استرالیا مواد درسی در هر سال تحصیلی و بعضی از برنامه‌های آموزشی متفاوت با بقیه باشد. البته، در همه ایالت‌ها موظف‌اند کیفیت آموزش را حفظ کنند و آن را در همه مقاطع در سطح مطلوبی نگه دارند.

  در ادامه، درباره شرایط تحصیل در هریک از مقاطع تحصیلی در استرالیا توضیح می‌دهیم.

  ۱. پیش‌دبستانی

  پیش‌دبستانی در استرالیا اجباری نیست. اما معمولا بیشتر کودکان یک تا پنج‌ساله استرالیایی مقطع پیش‌دبستانی را می‌گذرانند. تمرکز در پیش‌دبستانی بر آموزش همراه با بازی و سرگرمی است و مدارس پیش‌دبستانی‌ در استرالیا دولتی‌ یا خصوصی‌اند.

  اولویت پذیرش در پیش‌دبستانی‌های دولتی با کودکانی است که شهروند و مقیم دائم استرالیا به‌ حساب می‌آیند. به همین دلیل، ممکن است ثبت‌نام‌کردن کودکان مهاجر در پیش‌دبستانی‌های دولتی کمی سخت باشد. پیش‌دبستانی‌های خصوصی در پذیرش کودکان مهاجر مشکلی ندارند،‌ اما شهریه آن‌ها گران‌تر از مدارس دولتی است.

  ۲. ابتدایی و متوسطه

  تحصیل در مقطع ابتدایی و متوسطه برای همه دانش‌آموزان ۶ تا ۱۶ساله اجباری است. تحصیل در مدارس دولتی در این مقطع برای دانش‌آموزانی که شهروند و مقیم دائم استرالیا هستند،‌ رایگان است. اگر دانش ‌آموزان بین‌ المللی بتوانند در مدارس دولتی پذیرش بگیرند، باید شهریه پرداخت کنند. مدارس خصوصی مشکلی با پذیرفتن دانش ‌آموزان بین‌ المللی ندارند، اما شهریه آن‌ها گران‌تر از مدارس دولتی است.

  مقطع ابتدایی و متوسطه در استرالیا به سه بخش تقسیم شده است:

  • ابتدایی: تحصیل در مدارس ابتدایی شش سال (از ۶ تا ۱۲سالگی) طول می‌کشد و دانش‌آموزان در این مدت درس‌های پایه‌ای و عمومی را می‌خوانند.
  • متوسطه: تحصیل در مدارس متوسطه چهار سال (از ۱۲ تا ۱۶سالگی) طول می‌کشد. آموزش‌ها در این مدت کاربردی‌ می‌شود تا دانش‌آموزان برای ورود به بازار کار یا ادامه تحصیل در دانشگاه آماده شوند.
  • متوسطه پیشرفته (پیش‌دانشگاهی): تحصیل در متوسطه پیشرفته اجباری نیست. اگر دانش‌آموزی بخواهد برای ورود به دانشگاه یا مؤسسات آموزش فنی‌حرفه‌ای آماده شود، می‌تواند دو سال در پیش‌دانشگاهی و در رشته‌ای که خودش انتخاب می‌کند،‌ درس بخواند و مدرک بگیرد.

  ۳. تحصیلات تکمیلی (آموزش عالی)

  تحصیلات تکمیلی در استرالیا اجباری نیست و به دو نوع تقسیم می‌شود:

  • تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا در رشته دلخواه در دوره‌های کارشناسی،‌ کارشناسی ارشد یا دکتری
  • تحصیل در مؤسسات آموزش فنی‌حرفه‌ای استرالیا برای متخصص‌شدن در یک حرفه خاص و ورود به بازار کار

  مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا

  مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا عبارت‌اند از:

  • پاسپورت معتبر و مدارک هویتی
  • فرم ثبت‌نام تکمیل‌شده
  • مدرک معتبر مقاطع تحصیلی پیشین ترجمه‌شده به زبان انگلیسی
  • ریزنمرات معتبر تمام مقاطع تحصیلی پیشین ترجمه‌شده به زبان انگلیسی
  • مدرک زبان انگلیسی (IELTS و PTE یا CAE) با حداقل نمره تعیین‌شده ازطرف مدرسه،‌ کالج یا دانشگاه
  • رزومه
  • انگیزه‌نامه
  • توصیه‌نامه از معلمان یا استادان مقاطع تحصیلی پیشین
  • نمونه‌کار یا پورتفولیو برای تحصیل در بعضی رشته‌ها
  • رسید پرداخت هزینه‌های ثبت‌نام
  • تمکن مالی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های تحصیل و اقامت یا مدرک دریافت بورسیه یا کمک‌ مالی

  متقاضی تحصیل در استرالیا باید به این نکته توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از مؤسسات آموزشی برای تحصیل در بعضی رشته‌ها یا برای پذیرش‌دادن به دانش‌آموزان یا دانشجویان بین‌المللی مدارک دیگری را نیز بخواهند. به همین دلیل، در هر مورد لازم است متقاضی مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مدرسه، کالج یا دانشگاه مورد نظرش را در وبسایت رسمی آن بررسی کند.

  مدرک زبان لازم برای تحصیل در استرالیا

  • آیلتس (IELTS): مدرک آیلتس شناخته‌شده‌ترین مدرک زبان انگلیسی در جهان است و بیشتر مؤسسات آموزشی در استرالیا نیز آیلتس با حداقل مجموع نمره ۶ یا ۶٫۵ را می‌پذیرند.
  • مدرک آزمون زبان انگلیسی پیرسون (Pearson Test of English, PTE): این آزمون کامپیوتری است و اخیرا در جهان طرفداران زیادی پیدا کرده است. تعداد قابل ‌توجهی از مؤسسات آموزشی استرالیا PTE را با حداقل مجموع نمره ۵۰ تا ۶۴ می‌پذیرند.
  • مدرک آزمون پیشرفته کمبریج (CAE): این آزمون به دانشگاه کمبریج انگلستان تعلق دارد و معادل آیلتس ۷ یا بیشتر است.
  • مدرک آزمون زبان انگلیسی شغلی (Occupational English Test, OET): این آزمون مخصوص کسانی است که می‌خواهند در حوزه بهداشت و درمان تحصیل یا کار کنند.

  مدرک زبان لازم برای تحصیل در استرالیا و دریافت ویزای تحصیلی استرالیا یکی از چهار مدرکی است که نام برده شد. البته، ممکن است مؤسسه یا دانشگاهی برای تحصیل در رشته‌ای خاص مدرک زبان دیگری را بخواهد. همچنین، حداقل نمره مدرک زبان را هر مؤسسه آموزشی براساس رشته و مقطع تحصیلی مشخص می‌کند. بنابراین، در هر مورد لازم است متقاضی وبسایت رسمی مؤسسه آموزشی یا دانشگاه مورد نظر را بررسی کند.

  علاوه‌بر آن، برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا نیز سفارت از متقاضی مدرک زبان می‌خواهد. مدرک زبان مورد نیاز، در هر مورد براساس نوع ویزای درخواستی،‌ دانشگاه و رشته‌ای که متقاضی می‌خواهد در آن تحصیل کند، مشخص می‌شود.

  متقاضیان تحصیل در استرالیا باید به این نکته توجه داشته باشند که از جولای (تیر) ۲۰۲۳، آزمون تافل ibt برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا پذیرفته نمی‌شود.

  مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در استرالیا

  1. اولین مرحله این است که براساس شرایط خودتان، رشته‌ دلخواهتان و بودجه‌ای که دارید، بهترین و مناسب‌ترین مؤسسه آموزشی در استرالیا را پیدا کنید.
  2. دومین مرحله این است که مدارک لازم برای دریافت پذیرش از مدرسه، کالج یا دانشگاه را آماده کنید و در آزمون زبان انگلیسی خواسته‌شده شرکت کنید.
  3. در مهلت مقرر و قبل از گذشتن ددلاین پذیرش، مدارک لازم را در وبسایت موسسه بارگذاری و هزینه‌های مربوط به این مرحله را هم پرداخت کنید.
  4. بعد از دریافت نامه پذیرش از مدرسه، کالج یا دانشگاه باید در مهلت مشخصی آن را تأیید و اعلام کنید که برای اقدامات بعدی آماده‌اید. در این مرحله، ممکن است لازم باشد شهریه یک ترم یا مبلغ معینی را پرداخت کنید تا ثبت‌نام شما قطعی شود.
  5. وقتی ثبت‌نامتان قطعی شد، برای دریافت نامه تأیید ثبت‌نام (Confirmation of Enrolment, CoE) از مؤسسه آموزشی اقدام کنید. بدون این تأیید نمی‌توانید برای ویزای تحصیلی استرالیا درخواست دهید.
  6. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا را آماده و برای گرفتن ویزا، حداقل دو ماه قبل از تاریخ شروع تحصیل، اقدام کنید.
  7. بعد از دریافت ویزا، برنامه سفر و اقامتتان را برای شروع تحصیل آماده کنید.

  مهم‌ترین نکته‌ای که متقاضی تحصیل در استرالیا درباره مراحل اخذ پذیرش تحصیلی باید در نظر داشته باشد این است که لازم است برای انجام‌دادن این مراحل، برنامه‌ریزی و در مهلت‌های مقرر اقدام کند. بدون برنامه‌ریزی، ممکن است هزینه و یک سال وقت تلف شود.

  علاوه‌بر آن، اگر تمکن مالی لازم برای تحصیل در استرالیا را ندارید و می‌خواهید برای بورسیه تحصیلی درخواست دهید، باید زودتر تحقیق و بررسی را شروع کنید. چون دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند از بورسیه‌های دولتی استفاده کنند و باید برای دریافت بورسیه محدود دانشگاه‌ها درخواست دهند.

  هزینه تحصیل در کشور استرالیا

  هزینه تحصیل در کشور استرالیا به این بستگی دارد که متقاضی می‌خواهد در مؤسسات آموزشی دولتی یا خصوصی درس بخواند. همچنین مقطع، رشته و شهر محل تحصیل هزینه‌ها را تغییر می‌دهند. هزینه تحصیل در مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌‌های خصوصی بیشتر از مؤسسات آموزشی خصوصی است. همچنین، تحصیل در شهرهای بزرگ و مهم استرالیا، سیدنی و ملبورن، از بقیه شهرها گران‌تر تمام می‌شود. این مورد را هم باید در نظر گرفت که هزینه تحصیل در بعضی رشته‌ها مانند مهندسی، حقوق، علوم و فناوری، پزشکی و ریاضیات در دانشگاه های استرالیا بیشتر از سایر رشته‌ها است.

  هزینه تحصیل در کشور استرالیا برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی را در جدول زیر می‌بینید. (هزینه سالانه تحصیل که در ادامه آمده، با نرخ تبدیل ۱ به ۰٫۶۷ به دلار آمریکا تبدیل شده است.)

  مقطع تحصیلی و نوع مؤسسه آموزشیهزینه سالانه تحصیل
  پیش‌دبستانی دولتیتقریبا از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار آمریکا
  پیش‌دبستانی خصوصیتقریبا از ۱۰هزار تا ۳۰هزار دلار آمریکا
  ابتدایی دولتیتقریبا از ۱۰هزار تا ۲۲هزار دلار آمریکا
  ابتدایی خصوصیتقریبا از ۱۳هزار و ۶۳۰ تا ۳۱هزار دلار آمریکا
  متوسطه دولتیتقریبا از ۱۳هزار و ۶۳۰ تا ۲۷هزار دلار آمریکا
  متوسطه خصوصیتقریبا از ۲۰هزار تا ۴۱هزار دلار آمریکا
  فنی‌حرفه‌ای دولتیتقریبا از ۴۰۰۰ تا ۱۳هزار و ۶۳۰ دلار آمریکا
  پیش‌دانشگاهی خصوصیتقریبا از ۱۳هزار و ۶۳۰ تا ۳۴هزار دلار آمریکا
  کارشناسی دانشگاه دولتیتقریبا از ۱۳هزار و ۶۳۰ تا ۳۱هزار دلار آمریکا
  کارشناسی دانشگاه خصوصیتقریبا از ۲۰هزار تا ۴۱هزار دلار آمریکا
  کارشناسی ارشد دانشگاه دولتیتقریبا از ۱۵هزار تا ۳۴هزار دلار آمریکا
  کارشناسی ارشد دانشگاه خصوصیتقریبا از ۲۰هزار تا ۴۱هزار دلار آمریکا
  دکتری دانشگاه دولتیتقریبا از ۱۲هزار تا ۲۹هزار دلار آمریکا
  دکتری دانشگاه خصوصیتقریبا از ۲۰هزار تا ۴۱هزار دلار آمریکا

  کار دانشجویی در حین تحصیل در استرالیا

  کار دانشجویی در حین تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین‌ المللی امکان‌پذیر است. البته،‌ کار دانشجویی حین تحصیل در استرالیا شرایط و محدودیت‌هایی دارد:

  • فقط دانشجویانی اجازه قانونی کار حین تحصیل را دارند که با ویزای تحصیلی Subclass 500 وارد استرالیا شده‌‌اند.
  • دانشجویان بین‌ المللی پس از شروع به تحصیل در استرالیا می‌توانند کار کنند.
  • دانشجویان بین المللی دارنده ویزای تحصیلی Subclass 500 اجازه دارند در حین تحصیل در استرالیا، هر ۱۴ ‌روز تا ۴۸ ساعت کار کنند.
  • دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری اجازه دارند در حین تحصیل در استرالیا بیش از ۴۸ ساعت در هر ۱۴ روز کار کنند.
  • کار دانشجویی در حین تحصیل در استرالیا در دوران تعطیلات رسمی در این کشور محدودیت زمانی ندارد.
  • دانشجویان بین المللی در استرالیا باید مالیات بر درآمد حاصل از کار حین تحصیل را پرداخت کنند.
  • ترک‌کردن تحصیل، در کلاس‌های درس حاضرنشدن و پیشرفت‌نداشتن در تحصیل ممکن است سبب شود تا اجازه کار دانشجو در حین تحصیل در استرالیا لغو شود.

  متقاضیان تحصیل در استرالیا باید به این نکته توجه داشته باشند که نوع ویزای تحصیلی آن‌ها است که اجازه کار دانشجویی حین تحصیل در استرالیا را مشخص می‌کند. ویزای تحصیلی Subclass 500 مخصوص کسانی است که در دوره‌ آموزشی تمام‌وقت در یک مؤسسه آموزشی معتبر در استرالیا ثبت‌نام کرده باشند.

  خوابگاه دانشجویی در استرالیا

  خوابگاه دانشجویی در استرالیا برای دانشجویان بین المللی محدود است چون دانش‌آموزان و دانشجویان استرالیایی در اولویت دریافت خوابگاه‌اند و همه مؤسسات آموزشی و دانشگاه های استرالیا نیز خوابگاه ندارند. بنابراین، متقاضیان تحصیل در استرالیا باید وبسایت دانشگاه مورد نظر را بررسی کنند و در صورت لزوم ازطریق ایمیل درباره امکاناتی که دانشگاه در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می‌دهد، اطلاعات کسب کنند.

  خوابگاه دانشجویی در دانشگاه تنها گزینه دانشجویان بین المللی برای اقامت در استرالیا نیست. اجاره خوابگاه‌های خصوصی و خارج از دانشگاه، اجاره استودیو آپارتمان‌ها و زندگی‌کردن با یک خانواده استرالیایی گزینه‌‌های دیگری هستند که پیش روی دانشجویان بین المللی قرار دارند. البته، هزینه اقامت در خوابگاه دانشگاه مقرون‌به‌‌صرفه‌ است و گزینه‌های دیگر کم‌وبیش گران تمام می‌شوند.

  امکان کار بعد از تحصیل در استرالیا

  امکان کار بعد از تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. اقتصاد پویای استرالیا نیازمند نیروی کار ماهر و متخصص است. به همین دلیل،‌ دولت استرالیا امکانات و فرصت‌های خوبی برای جذب فارغ‌التحصیلان بااستعداد و متخصص بین المللی و نگه‌داشتن آن‌ها در استرالیا فراهم کرده است. دانشجویان بین المللی که می‌خواهند از امکان کار بعد از تحصیل در استرالیا بهره‌مند شوند باید برای تغییر نوع ویزایشان به یکی از ویزاهایی اقدام کنند که اجازه کار به فارغ‌التحصیلان می‌دهد.

  امکان کار بعد از تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین المللی به دو شکل زیر وجود دارد:

  • ویزای موقت فارغ‌التحصیل (Temporary graduate Visa, Subclass 485) به دانشجویان بین المللی امکان می‌دهد که تا ۱۸ ماه پس از تاریخ فراغت از تحصیل در استرالیا بمانند و در حرفه‌ای کار کنند که در آن فارغ‌التحصیل شدند و در فهرست مشاغل مورد نیاز استرالیا نیز هست.
  • ویزای کار پس از تحصیل (Post-Study Work Visa) که زیرمجموعه ویزای موقت فارغ‌التحصیل است، به دانشجویان بین المللی امکان می‌دهد که دو تا چهار سال پس از تاریخ فراغت از تحصیل در استرالیا بمانند و کار کنند.

  دانشجویان بین‌ المللی که قصد دارند بعد از تحصیل در استرالیا بمانند و کار کنند، باید قبل از تمام‌شدن ویزای تحصیلی برای دریافت ویزاهای موقت درخواست دهند. به همین دلیل، بهتر است دانشجویان قبل از پایان تحصیلات برای یافتن کار در بازار کار پرتقاضای استرالیا جست‌وجو را شروع کنند.

  دانشگاه های برتر استرالیا جهت تحصیل

  در این بخش دانشگاه های برتر استرالیا جهت تحصیل را معرفی می‌کنیم. این دانشگاه‌ها بهترین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی استرالیا هستند که بر اساس رتبه‌بندی جهانیQS  در سال ۲۰۲۴ مرتب شده‌اند. از ۱۰ دانشگاه برتر استرالیا، ۹ مورد در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. بهترین دانشگاه استرالیا در جهان که اولین دانشگاه در استرالیا به‌ حساب می‌آید، دانشگاه دولتی ملبورن است.

  در جدول زیر نام و رتبه هر دانشگاه را می‌بینید.

  نام دانشگاه های استرالیارتبه QS در سال ۲۰۲۴
  دانشگاه ملبورن

  The University of Melbourne))

  ۱۴
  دانشگاه نیو ساوت ولز

  (The University of New South Wales/ UNSW Sydney)

  ۱۹
  دانشگاه سیدنی

  The University of Sydney) )

  ۱۹
  دانشگاه ملی استرالیا

  Australian National University, ANU))

  ۳۴
  دانشگاه موناش

  (Monash University)

  ۴۲
  دانشگاه کوئینزلند

   The University of Queensland))

  ۴۳
  دانشگاه استرالیای غربی

  The University of Western Australia))

  ۷۲
  دانشگاه آدلاید

  (The University of Adelaide)

  ۸۹
  دانشگاه فناوری سیدنی

  University of Technology Sydney))

  ۹۰
  دانشگاه مک‌کواری

  Macquarie University))

  ۱۳۰

  بهترین شهرها برای تحصیل در استرالیا

  بیش از ۴۰ دانشگاه در شهرهای مختلف استرالیا وجود دارد. علاوه‌بر سه شهر ملبورن، بریزبن و آدلاید که در دسته بهترین شهرها برای تحصیل در استرالیا قرار می‌گیرند، بقیه شهرهای استرالیا نیز نقاط قوت و ضعف ویژه خود را دارند. هر متقاضی باید برای انتخاب شهر و دانشگاهی که می‌خواهد در آن زندگی کند و درس بخواند، تحقیق کند تا بهترین شهر و دانشگاه را براساس رشته، شرایط زندگی و توان مالی خودش بیابد. در ادامه، سه‌ مورد از بهترین شهرها برای تحصیل در استرالیا را معرفی می‌کنیم.

  شهر ملبورن

  ملبورن شهری زنده، فرهنگی و مهاجرپذیر است. به همین دلیل، دانشجویان بین المللی بسیار زیادی در آن تحصیل و زندگی می‌کنند. بهترین دانشگاه استرالیا، یعنی دانشگاه ملبورن، در این شهر قرار دارد. ملبورن شهر گرانی هم به‌ حساب می‌آید ولی زیرساخت‌های شهری بسیار مطلوب، ازجمله سیستم حمل‌ونقل عمومی قوی دارد که زندگی در این شهر را باکیفیت و آسان می‌کند.

  شهر بریزبن

  بریزبن شهری آرام، کوچک و در حال رشد است. دانشگاه کوئینزلند در شهر بریزبن قرار دارد. تحصیل و زندگی در این شهر ارزان تمام می‌شود. چون بریزبن شهری در حال رشد و پیشرفت است، بازار کار پرتقاضایی دارد. همین ویژگی به دانشجویان فرصت می‌دهد تا بعد از فارغ‌التحصیلی جذب بازار کار در این شهر شوند.

  شهر آدلاید

  آدلاید سه دانشگاه عمومی دارد: دانشگاه آدلاید، دانشگاه فلیندرز و دانشگاه استرالیای جنوبی. آدلاید مهاجرپذیر است و دانشجویان بین المللی در این شهر زندگی راحت و آرامی را تجربه می‌کنند. هزینه تحصیل و زندگی در آدلاید در مقایسه با ملبورن مقرون‌به‌صرفه‌تر است. زیبایی‌های طبیعی آدلاید با معماری‌ خیره‌کننده و کلیساهای دیدنی آن همراه شده و شهری دوست‌داشتنی را برای زندگی و تحصیل ساخته است.

  مزایای تحصیل در استرالیا

  تحصیل در استرالیا به دانشجویان بین ‌المللی فرصت می‌دهد تا در کشوری پیشرفته، مهاجرپذیر، چندفرهنگی، زیبا و با ثبات اقتصادی درس بخوانند. علاوه‌بر این، تحصیل در استرالیا مزایای دیگری هم دارد. ازجمله مهم‌ترین مزایای تحصیل در استرالیا عبارت‌اند از:

  • داشتن دانشگاه‌های معتبر در سطح جهان: ۹ دانشگاه کشور استرالیا در آخرین و به‌روزترین رتبه‌بندی QS در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. تحصیل در استرالیا به دانشجویان بین المللی فرصت می‌دهد تا در بعضی از بهترین دانشگاه‌های جهان درس بخوانند.
  • داشتن فرصت‌های متعدد برای کار و اقامت پس از تحصیل: اقتصاد استرالیا به نیروی کار متخصص و مهاجر نیاز دارد. به همین دلیل، سیستم مهاجرتی استرالیا طوری طراحی شده است که فارغ‌التحصیلان بااستعداد و متخصص را در استرالیا نگه دارد.
  • تجربه‌کردن زندگی باکیفیت: کشور استرالیا ازجمله کشورهایی است که کیفیت زندگی در آن در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد. تحصیل در استرالیا به دانشجویان بین المللی فرصت می‌دهد تا زندگی باکیفیت و آرامی را تجربه کنند.

  معایب تحصیل در استرالیا

  تحصیل در استرالیا معایبی هم دارد و آگاهی از این معایب به متقاضیان تحصیل در این کشور کمک می‌کند تا واقع‌بینانه تصمیم بگیرند. ازجمله مهم‌ترین معایب تحصیل در استرالیا عبارت‌اند از:

  • گران‌بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی: استرالیا کشور گرانی است. هزینه‌های تحصیل و زندگی در شهرهای مهم و بزرگ استرالیا، یعنی ملبورن و سیدنی، در مقایسه با کشورهای اروپایی گران‌تر تمام می‌شود.
  • دوربودن: استرالیا در نیمکره جنوبی کره زمین قرار دارد و سفر به این کشور سخت، طولانی و گران است. به همین دلیل، دوری از وطن و خانواده برای متقاضیانی که کشورشان در نیمکره شمالی قرار گرفته است، سخت و طاقت‌فرسا می‌شود.
  • فرآیند پیچیده اخذ ویزا: استرالیا کشوری مهاجرپذیر است، اما سیستم مهاجرتی دقیق، پرجزئیات و پیچیده‌ای دارد. ویزاهای کاری و تحصیلی استرالیا به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. به همین دلیل، هم پیداکردن مناسب‌ترین ویزا و هم فرآیند دریافت آن برای متقاضیان کمی زمان‌بر و مشکل است.

  جمع‌بندی

  تحصیل در استرالیا برای کسانی که می‌خواهند آینده‌ای روشن برای خود یا فرزندانشان بسازند، از بهترین و مطمئن‌ترین انتخاب‌ها است. گرچه تحصیل در استرالیا در مقایسه با بعضی از کشورهای اروپایی گران‌تر تمام می‌شود، هر سال دانش آموزان و دانشجویان بین‌المللی زیادی از سراسر جهان برای ادامه تحصیل به استرالیا مهاجرت می‌کنند تا در مؤسسات آموزشی معتبر و باکیفیت درس بخوانند.

  • اگر به‌دنبال راهی آسان برای تحصیل در استرالیا هستید،
  • اگر به‌دنبال بهترین و مناسب‌ترین دانشگاه برای خودتان هستید،‌
  • اگر می‌خواهید بهترین و ارزان‌ترین شهر را برای تحصیل در استرالیا پیدا کنید،
  • اگر می‌خواهید برای فرزندانتان از مدارس معتبر استرالیا پذیرش بگیرید،

  با کارشناسان و متخصصان مؤسسه مهاجرتی بالدانو مشورت کنید تا با آرامش، اطمینان‌ خاطر و آگاهی کامل از شرایط تحصیل در استرالیا، تصمیم بگیرید و اقدام کنید.

  سوالات کاربران درباره تحصیل در استرالیا

  تمکن مالی برای تحصیل در استرالیا چقدر است؟
  تمکن مالی برای سال اول تحصیل یک نفر در استرالیا حداقل ۱۶هزار و ۶۰۰ دلار آمریکا است. اگر دانشجو همراه و فرزند داشته باشد،‌ به این مقدار اضافه می‌شود.
  آیا حین تحصیل در استرالیا امکان کار وجود دارد؟
  بله. امکان کار حین تحصیل در استرالیا وجود دارد.
  حداکثر سن برای تحصیل در رشته کارشناسی چه سنی است؟
  برای تحصیل در رشته کارشناسی در استرالیا حداکثر سن تعیین نشده است. اما دانشجویان کارشناسی معمولا ۱۸ تا ۲۵ساله‌اند.
  حداقل معدل برای تحصیل در استرالیا چند است؟
  حداقل معدل برای تحصیل در استرالیا به این بستگی دارد که متقاضی می‌خواهد در کدام مدرسه یا کالج یا دانشگاه و در کدام مقطع و رشته‌ تحصیل کند.
  برای تحصیل در استرالیا به چه مدرک زبانی نیاز است؟
  برای تحصیل در استرالیا به آیلتس،‌ PTE ،CAE یا OET نیاز است. مدرک زبان مورد نظر و حداقل نمره آن در هر مؤسسه آموزشی برای تحصیل در مقاطع و رشته‌های مختلف فرق می‌کند.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859