ثبت شرکت در آلمان

ثبت شرکت در آلمان یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور و اخذ اقامت دائم آن است. با راه‌اندازی کسب‌وکار در آلمان می‌توانید برای اعضای خانواده خود نیز اقامت بگیرید. انواع مختلفی از شرکت‌ها برای ثبت در این کشور وجود دارند.

مشاوره تلفنی 021-43859
2023/10/9714a479-a3fa-4d9c-9f7c-525bc9a1a8d6.jpg

مشاوره ثبت شرکت در آلمان

متخصصان ما در شرکت بالدانو طی سال‌ها فعالیت خود، به افراد زیادی در‌زمینه ثبت شرکت در کشورهای مختلف و اخذ اقامت از این طریق مشاوره داده‌اند و با فرایند ثبت شرکت در آلمان نیز کاملا آشنا هستند.

در مطلب پیش رو هرآنچه باید درباره ثبت شرکت در آلمان بدانید، توضیح داده‌ایم که با مطالعه آن، پاسخ بیشتر پرسش‌‌هایتان را دریافت خواهید کرد. درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، فرم مشاوره را تکمیل کنید تا کارشناسان ما بالدانو در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

شما می‌توانید در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۷ و در روز پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ برای مشاوره تلفنی رایگان با شماره ۰۲۱۴۳۸۵۹ تماس بگیرید.

اطلاعات خود را برای مشاوره وارد کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
{{service.error}}
{{fullName.error}}
{{phone.error}}
{{error}}
فهرست مطالب

  انواع شرکت در کشور آلمان کدام اند؟

  در کشور آلمان امکان ثبت انواع شرکت‌ها وجود دارد. هریک از شرکت‌ها ساختار قانونی و حقوقی متفاوتی دارند و برای گروه‌های مختلفی از افراد مناسب هستند. ساختار شرکت‌ها متناسب با قوانین موجود در آلمان در نظر گرفته شده‌اند؛ بنابراین برای راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور‌، به ثبت قانونی شرکت ملزم هستید.

  انواع شرکت‌ در کشور آلمان عبارت‌اند از:

  • شرکت UG
  • شرکت GmbH
  • شرکت سهامی AG
  • مشارکت محدودشرکت UG

  شرکت UG

  شرکت UG‌ یا شرکت‌ با مسئولیت محدود ساختار مناسب برای شرکت‌های کوچک تا متوسط است. سرمایه‌گذارانی که قصد دارند در آلمان با بودجه کم شرکت راه‌اندازی کنند، این نوع ساختار حقوقی را انتخاب می‌کنند. برای راه‌اندازی شرکت با مسئولیت محدود، به حداقل ۳ نفر شریک و ۱۰۰ یورو سرمایه نیاز است. بنابراین، اگر ایده مناسب برای راه‌اندازی کسب‌وکار دارید، با سرمایه‌ بسیار کم می‌توانید شرکتتان را در آلمان ثبت کنید.

  شرکت UG به‌عنوان نوعی نهاد حقوقی جداگانه شناخته می‌شود. این یعنی سهام‌داران در‌قبال بدهی‌ها و تعهدهای شرکت شخصا مسئولیتی ندارند. افرادی‌ که قصد دارند در آلمان فعالیت‌های تجاری اولیه انجام دهند‌، از این نوع شرکت‌ها استقبال می‌کنند. 

  شرکت GmbH

  شرکت GmbH نیز با عنوان شرکت‌ با مسئولیت محدود شناخته می‌شود. این نوع ساختار حقوقی برای شرکت‌های کوچک تا متوسط مناسب است. تفاوت اصلی شرکت UG با شرکت GmbH در میزان سرمایه موردنیاز آن‌ها است. حداقل سرمایه برای راه‌اندازی این نوع شرکت ۲۵هزار یورو است. در شرکت GmbH نیز، سهام‌داران مسئولیتی دربرابر تعهدها یا بدهی‌های شرکت ندارند. 

  شرکت سهامی AG

  شرکت سهامی AG در آلمان با عنوان شرکت سهامی عام نیز شناخته می‌شود. اگر قصد دارید شرکت‌های تخصصی و بزرگ‌تر در آلمان راه‌اندازی کنید، این نوع ساختار حقوقی برایتان مناسب است. برای راه‌اندازی شرکت سهامی عام به حداقل ۵ نفر شریک و ۵۰هزار یورو سرمایه احتیاج است. 

  در این نوع شرکت‌ها، هیئت‌مدیره وظیفه مدیریت شرکت را برعهده دارد و شورایی ۳نفره بر عملکرد هیئت‌مدیره نظارت می‌کند. از‌لحاظ حسابرسی، قوانین سخت‌گیرانه‌تری در این شرکت‌ها وجود دارد و ۱ نفر حسابرس قانونی این کار را انجام می‌دهد. اگر قصد دارید شرکت سهامی عام راه‌اندازی کنید، باید قوانین موجود برای تنظیم اساس‌نامه و تعیین اسم شرکت را به‌طور دقیق بشناسید. 

  مشارکت محدود

  شرکت‌های مشارکت محدود آلمان گروهی دیگر از شرکت‌ها هستند که به افراد امکان مشارکت برای راه‌اندازی شرکت را می‌دهند. اگر قصد دارید با اشخاص دیگر شراکت کنید، این نوع ساختار حقوقی برای شما مناسب است. در شرکت مشارکت محدود، هر سهام‌دار براساس سهمش در‌قبال تعهدهای شرکت مسئول است. 

  در این نوع شرکت‌ها، گروهی از شرکا با عنوان «شرکای ساکت» فعالیت می‌کنند که تنها در سود‌و‌زیان شرکت سهیم هستند و حق ندارند در امور مدیریتی شرکت دخالت کنند. برای راه‌اندازی شرکت با مشارکت محدود، به حضور حداقل ۲ نفر شریک نیاز است. 

  انواع مختلفی از شرکت با مشارکت محدود وجود دارند؛ ازجمله:

  • مشارکت حقوق مدنی
  • مشارکت تجاری عمومی
  • مشارکت محدود

  براساس شرایط و اهداف خود، می‌توانید بهترین ساختار را برای راه‌اندازی شرکت با مشارکت محدود در آلمان انتخاب کنید. 

  شرایط ثبت شرکت در آلمان چیست؟

  دولت آلمان برای راه‌اندازی شرکت در این کشور شرایطی را در نظر گرفته است که با داشتن آن‌ها به انجام این کار مجاز خواهید بود. این موضوع را در نظر بگیرید که رقابت در این زمینه بسیار تنگاتنگ است.

  شرایط ثبت شرکت در آلمان بدین‌شرح‌اند: 

  • طرح تجاری قوی و متناسب با نیازهای اقتصادی کشور آلمان
  • تمکن مالی برای ثبت شرکت و تامین هزینه‌های جاری (۱۰۲۷ یورو برای هر ماه)
  • بین ۲۰ تا ۴۵ سال 
  • نداشتن سوء‌سابقه کیفری
  • حداقل سرمایه لازم برای راه‌اندازی شرکت براساس نوع شرکت (حداقل ۱۰۰ یورو)

  برای ثبت شرکت در آلمان به ارائه مدرک زبان آلمانی و مدرک تحصیلی نیازی نیست. با‌این‌حال برای تعامل بهتر با مردم، بهتر است با زبان آلمانی آشنایی نسبی داشته باشید. شرایط سنی حداکثر ۴۵ سال نیز بدین‌معنا است که افراد بیشتر از ۴۵ سال با سخت‌گیری‌های بیشتری در این زمینه مواجه خواهند شد و باید تمکن مالی بیشتری ارائه دهند.

  ثبت شرکت در آلمان توسط ایرانیان چگونه است؟

  ثبت شرکت در آلمان توسط ایرانیان نیز مانند سایر افراد است و تفاوتی بین شهروندان آلمانی و ایرانی در این زمینه وجود ندارد. به‌منظور جلوگیری از رد‌شدن درخواستتان، بهتر است مدارک موردنیاز را به‌طور کامل ارائه دهید. مردم کشور آلمان و ایران ازلحاظ فرهنگی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و بهتر است پیش از ورود به این کشور، با قوانین و فرهنگ آن‌ها آشنا شوید. 

  اگر ایده‌ تجاری مناسب و سرمایه‌ کافی برای ثبت شرکت و تامین هزینه‌هایتان در آلمان دارید، برای اخذ ویزای تجاری می‌توانید اقدام کنید. دریافت ویزای تجاری حدود ۲ هفته زمان می‌برد. پس از دریافت ویزا، اجازه خواهید داشت برای ثبت شرکت به آلمان وارد شوید. به‌منظور برقراری تعامل بهتر با مردم، توصیه می‌کنیم که تا حدودی با زبان آلمانی آشنا باشید. 

  قوانین ثبت شرکت در آلمان

  برای ثبت شرکت در آلمان، به پیروی از قوانین تعیین‌شده در این زمینه ملزم هستید.

  برخی از قوانین ثبت شرکت در آلمان ازاین‌قرارند:

  • راه‌اندازی شرکت مطابق با ساختارهای حقوقی تعیین‌شده دولت
  • تعیین اهداف شرکت به‌طور کاملا واضح
  • انتخاب نام منحصربه‌فرد برای شرکت و ثبت آن در اداره صنعت و بازرگانی آن شهر
  • داشتن حساب بانکی در آلمان و واریز حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در آن 

  فراموش نکنید که قوانین ذکر‌شده قوانین عمومی برای ثبت شرکت در آلمان هستند و براساس نوع شرکت، قوانین ممکن است تا حدودی متفاوت باشند. 

  مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در آلمان

  برای ثبت قانونی شرکت در آلمان باید مدارک مشخصی را ارائه دهید. این مدارک تا حدودی به نوع شرکت بستگی دارند.

  مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در آلمان عبارت‌اند از:

  • گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه میلادی کامل (۱۸۳ روز)
  • تاییدیه نام شرکت به‌وسیله اتاق بازرگانی منطقه
  • مدارک مربوط به افتتاح حساب بانکی 
  • مدارک هویتی متقاضی مانند شناسنامه و کارت ملی
  •  فرم تکمیل‌شده درخواست ثبت شرکت 
  • مدارک تمکن مالی
  • رزومه شغلی و تجاری متقاضی
  • اساس‌نامه شرکت
  • گواهی عدم سوء‌پیشینه
  • مدارک تحصیلی (درصورت نیاز)
  • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی (درصورت نیاز)
  • نشانی محل زندگی در کشور آلمان
  • مدارکی مبنی‌بر داشتن حداقل سرمایه برای راه‌اندازی شرکت

  فراموش نکنید که تکمیل‌بودن مدارک برای تایید درخواست اهمیت زیادی دارد. همچنین در‌کنار تمامی این مدارک، باید طرح تجاری قوی برای ارائه داشته باشید. 

  مراحل ثبت شرکت در آلمان

  مراحل ثبت شرکت در آلمان بدین‌شرح‌اند:

  1. بررسی‌های کامل را انجام دهید و متناسب با بودجه و اهداف کاری خود، نوع شرکت مناسب را انتخاب کنید. 
  2. نام مناسبی برای شرکت خود انتخاب کنید. این نام نباید تکراری باشد؛ پس ثبت‌ نام تجاری (Handelsregister) را برای تکراری‌نبودن نام شرکت بررسی کنید. 
  3. برای شرکت اساس‌نامه تهیه و اطلاعاتی مانند نام و نشانی شرکت و اطلاعات سهام‌داران را در آن ذکر کنید. 
  4. اقدامات لازم برای دریافت ویزای کاری آلمان را انجام دهید. 
  5. پس از دریافت ویزا، می‌توانید برای ثبت شرکت به آلمان بروید. 
  6. سند شرکت را آماده و آن را در دفتر اسناد رسمی محضری کنید. 
  7. برای واریز سرمایه حساب بانکی افتتاح کنید. 

  هزینه ثبت شرکت در آلمان

  هزینه ثبت شرکت در آلمان براساس نوع شرکت می‌تواند متفاوت باشد. میزان سرمایه اولیه برای راه‌اندازی شرکت‌های با مسئولیت محدود بین ۱۰۰ تا ۲۵هزار یورو و شرکت‌های سهامی عام ۵۰هزار یورو است. در برخی از منابع، حداقل سرمایه لازم برای راه‌اندازی شرکت در آلمان ۲۵هزار دلار ذکر شده است. با داشتن مبلغ ذکر‌شده این اطمینان را به دولت کشور آلمان می‌دهید که از عهده تامین هزینه‌های جاری و آتی کسب‌وکارتان برخواهید آمد.

  علاوه‌بر سرمایه‌ اولیه، ثبت شرکت در آلمان هزینه‌های جانبی به‌همراه دارد که در جدول زیر، به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

   هزینه‌های جانبی ثبت شرکت در آلمان
  ثبت کسب‌وکار۶۰ یورو
  ثبت نام تجاری۴۰۰ یورو
  ثبت‌نام در ثبت شرکت‌ها۱۵۰ یورو
  هزینه تشکیل شرکت۱۸۰۰ یورو
  هزینه‌های حسابداری۱۰۰ یورو
  ثبت نشان تجاری۱۰ تا ۶۰ یورو
  هزینه‌های دفتر مجازی۲۰۸ یورو

  مالیات ثبت شرکت در آلمان

  در آلمان نیز کسب‌وکارها براساس نوع فعالیت خود به پرداخت مالیات ملزم هستند. در این کشور، شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی باید مالیات پرداخت کنند و شرکت‌های انفرادی و مشارکتی از پرداخت مالیات معاف هستند. میزان مالیات هریک از شرکت‌ها براساس درآمدشان سنجیده می‌شود.

  در جدول زیر، درآمد و مالیات شرکت‌ها در آلمان را آورده‌ایم.

  میزان درآمد شرکت ها در کشور آلماندرصد مالیات 
  ۹هزار و ۴۰۸ یورو۰درصد
  ۹هزار و ۴۰۸ تا ۵۷هزار و ۵۱ یورو۱۴درصد
  ۵۷هزار و ۵۱ تا ۲۷۰هزار و ۵۰۰ یورو۴۲درصد
  بیشتر از ۲۷۰هزار و ۵۰۰ یورو۴۵درصد

  بهترین شهرهای آلمان برای ثبت شرکت کدام اند؟

  آلمان اقتصاد بسیار قدرتمندی دارد و این موضوع در بخش‌های مختلف کشور مشهود است. برخی از شهرهای ‌آلمان ازلحاظ اقتصادی قوی‌تر هستند و فرصت‌های شغلی در آن‌ها به‌گونه‌ای است که گزینه‌های بهتری برای ثبت شرکت محسوب می‌شوند. راه‌اندازی کسب‌وکار در این شهرها، بخت موفقیتتان را افزایش می‌دهد.

  بهترین شهرهای آلمان برای ثبت شرکت عبارت‌اند از: 

  • برلین 
  • مونیخ
  • هامبورگ

  شهر برلین

  برلین یکی از شهرهای مهم اقتصادی آلمان است که در سال ۲۰۲۳، رتبه یازدهم جهان را ازآن خود کرد. تعداد زیادی از استارتاپ‌ها در این شهر قرار دارند. فعالیت در حوزه‌هایی مانند فن‌تک، تجارت الکترونیک، خرده‌فروشی، انرژی و محیط‌زیست در این شهر سود سرشاری به‌همراه دارد. 

  طیف گسترده‌ای از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در برلین حضور دارند و فضای پر‌جنب‌و‌جوش و هزینه‌های زندگی مقرون‌به‌صرفه، آن را به گزینه‌ای مناسب برای راه‌اندازی کسب‌وکار و ثبت شرکت تبدیل کرده‌اند. 

  شهر مونیخ 

  مونیخ سومین شهر بزرگ آلمان است که شهری پیشرو درزمینه فناوری محسوب می‌شود. چندین موسسه تحقیقاتی و دانشگاه فنی مونیخ و دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان در این شهر قرار دارند. در شهر مونیخ عمده شرکت‌ها از نوع B2B هستند و شرکت‌های مطرحی مانند بی‌ام‌و، پاناسونیک، زیمنس و تگزاس در آن فعالیت می‌کنند. بنابراین با راه‌اندازی کسب‌وکار در شهر مذکور، فرصت تعامل با شرکت‌های بزرگ برایتان فراهم است. 

  شهر هامبورگ

  شهر هامبورگ موقعیتی استراتژیک دارد و در نزدیکی رودخانه البه واقع شده است. این موقعیت جغرافیایی آن را به یکی از منطقه‌های اصلی برای انجام تجارت و حمل‌و‌نقل بین‌المللی تبدیل کرده است. اگر قصد داید درزمینه صادرات و واردات فعالیت کنید، هامبورگ گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود. 

  در این شهر، محیطی پویا برای سرمایه‌گذاران وجود دارد و از کسب‌وکارهای نوپا حمایت کافی انجام می‌شود. بدین‌ترتیب هامبورگ یکی از بهترین شهرهای آلمان برای انجام فعالیت‌های تجاری در حوزه‌های مختلف است. 

  اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در آلمان

  اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در آلمان یکی از دلایل اصلی سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور است. بعد از ثبت شرکت در آلمان، مجوز اقامت ۳ تا ۵ساله آن را دریافت می‌کنید. پس از گذشت ۳ سال روند پیشرفت شرکت براساس طرح تجاری ارائه‌شده و میزان سوددهی و تاثیر مثبت آن بر اقتصاد آلمان بررسی می‌شود. درصورت مثبت‌بودن نتیجه، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید. 

  بعد از گذشت ۸ سال از اقامت اولیه، تابعیت کشور آلمان را می‌توانید دریافت کنید. فراموش نکنید که برای دریافت اقامت دائم و تابعیت کشور آلمان، کارنامه کیفری و فعالیت‌های انجام‌شده در این کشور بررسی می‌شوند. 

  شرایط اخذ ویزای همراه

  پس از گذشت ۳ تا ۵ سال، اعضای خانواده شما نیز می‌توانند ابتدا برای دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت کشور آلمان اقدام کنند. ویزای همراه آلمان به همسر و فرزندان کوچک‌تر از ۱۸ سال تعلق می‌گیرد و آنان می‌توانند همراه شما در آلمان زندگی کنند.

  مزایای ثبت شرکت در آلمان

  • امکان دریافت اقامت دائم آلمان پس از ۳ تا ۵ سال 
  • انجام سریع کارهای اداری
  • ضروری‌نبودن استخدام کارمند
  • نیازنداشتن به ارائه مدرک زبان آلمانی
  • فراهم‌بودن امکان زندگی در کشورهای حوزه شینگن

  معایب ثبت شرکت در آلمان

  • نیاز به آشنایی با زبان آلمانی برای تعامل با مردم
  • زیاد‌بودن حق بیمه کارمندان
  • قوانین مالیاتی پیچیده

  جمع‌بندی

  آلمان از سرمایه‌گذاران در این کشور حمایت می‌کند و در‌زمینه راه‌اندازی کسب‌وکار و ثبت شرکت تفاوتی بین شهروندان آلمانی و سایر تابعیت‌ها قائل نیست. در این کشور، براساس اهداف تجاری خود می‌توانید انواع شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی عام و مشارکتی را ثبت کنید. 

  حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در کشور آلمان ۲۵هزار یورو است و با داشتن این مبلغ تمکن مالی کافی خود را به دولت نشان می‌دهید. بهترین شهرهای آلمان برای ثبت شرکت برلین و مونیخ و هامبورگ هستند.

  پس از ۳ تا ۵ سال زندگی در کشور آلمان، اقامت دائم را برای خود و اعضای خانواده‌تان می‌توانید اخذ کنید. با دریافت اقامت، از مزایای زندگی در کشور آلمان مانند استفاده از سیستم آموزشی و درمانی بهره‌مند می‌شوید.

  سوالات کاربران درباره ثبت شرکت در آلمان

  آیا بدون داشتن سرمایه می‌توان در آلمان شرکت ثبت کرد؟
  خیر، بدون داشتن سرمایه نمی‌توان در آلمان شرکت ثبت کرد؛ حتی برای راه‌اندازی شرکت UG نیز به حداقل ۱۰۰ یورو سرمایه نیاز است.
  برای ثبت شرکت آلمان حتما به اجاره یا خرید دفتر در آلمان نیاز داریم؟
  بله، برای ثبت شرکت در آلمان باید نشانی فیزیکی شرکت را ارائه دهید.
  حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در آلمان چقدر است؟
  حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در آلمان ۲۵هزار یورو است.
  هزینه ثبت شرکت در آلمان چقدر است؟
  هزینه ثبت شرکت در آلمان شامل بخش‌های مختلفی است؛ بااین‌همه، بهتر است حدود ۱۲هزار یورو برای آن در نظر بگیرید.
  بهترین نوع ثبت شرکت در آلمان برای ایرانیان چه نوع شرکتی است؟
  بهترین نوع ثبت شرکت در آلمان برای ایرانیانی که قصد دارند شرکت‌های کوچک تا متوسط راه‌اندازی کنند، شرکت با مسئولیت محدود است.
  آیا با ثبت شرکت در آلمان می‌توان اقامت گرفت؟
  بله، پس از گذشت ۳ تا ۵ سال از ثبت شرکت، می‌توان اقامت دائم آلمان را دریافت کرد.
  انواع شرکت در کشور آلمان کدام است؟
  انواع شرکت در آلمان عبارت‌اند از: شرکت UG، شرکت GmbH، شرکت سهامی AG و شرکت مشارکت محدود.
  کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شماهستند
  021-43859